آبشار هفت چشمه تهران

در کنارههای حوضچه ی چشمه اول رسوبات سیاه رنگی وجود دارد که به همراه چشمه برای درمان امراض پوستی، دردهای کمر و پا، روماتیسم و سردرد میگرن سودمند است. به علت شهرت بسیار بالای قوتورسویی در درمان امراض پوستی، از سال های بسیار دور این آبگرم همه ساله و در اکثر فصول سال علی الخصوص فصول گرم میزبان علاقمندان زیادی از منطقه، سراسر ایران و حتی جهان می باشد بدین خاطر دهکده ای در اطراف این آبگرم ایجاده شده که دارای هتل، رستوران، مهمانسرا، نانوایی و خیل عظیمی از فروشگاههای اقلام مورد نیاز مهیمانان می باشد. رسوبهای دوران چهارم زمین شناسی اطراف چشمه را پوشانده اند.

آب چشمه ارشیا از میان رسوبهای کربناته که بر روی سازندهای آهکی دوره ائوسن قرار گرفته اند، بیرون میآید. بند آبگردان پاشدان که روی دریای هریرود ساخته شده، در همین ولسوالی موقعیت دارد و این امر سبب افزایش اهمیت این ولسوالی شده است. شهرستان تیران و کرون به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص و سبک ویژۀ زندگی در این مناطق لبریز است از زیبایی و طراوت. چون موقعیت جغرافیایی خاص خودش را دارد و برای رسیدن به آن لازم است مسیری یک ساعته را به صورت پیاده طی شود.

علت نامگذاری وقت و ساعت به این دلیل است که آب این چشمه در طول روز ممکن است برای مدت ۲ تا ۳ ساعت قطع شود به گونهای که هیچ اثری از آب در دهانه چشمه مشاهده نمیشود ولی با گذشت مدت زمانی به یک باره آب از دهانه این چشمه شروع به جوشش میکند و منظره زیبایی را به وجود میآورد. این ساختمان دارای یک برج ساعت چهار جانبی است که هر پانزده دقیقه یک بار، گذشت زمان را اعلام میکند. از آنجایی که کوهمرهایها در یک منطقه کاملاً کوهستانی بسر میبرند کمتر با دیگر اقوام آمیزش داشته و در نتیجه هم از لحاظ زبان و هم از لحاظ زیست تا اندازهای خصوصیات گذشته را نگهداشتهاند امّا با این حال در سالهای اخیر از انزوا بیرون آمدهاند.

این مناظر طبیعی در محور اردبیل به آستارا توجه رهگذران را به خود جلب کرده و همه ساله بسیاری از مسافران و مردم اردبیل از تفرجگاه های آرام و دل انگیز این منطقه استفاده می کنند. جعفری با اشاره به بازدید فرمانده ارتش پاکستان از موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس گفت: در پایان بازدید از موزه این مقام پاکستانی گفت که امروز عظمت مردم ایران را فهمیدم و حماسه ملت ایران را درک کردم و مظلومیت شما را دریافتم. بلکه هر روایتی یک زاویه از زوایای مختلف آن را بیان کرده است، که اگر هر یک از آنها نباشد قلب، بیمار خواهد بود.

در میان شهرها و روستاهای این استان اگر بگردید آنقدر جاذبه بکر و دیدنی را خواهید یافت که تا ماهها و شاید تا سالها غرق در زیبایی خفته در شرقیترین همسایه خزر خواهید بود. اگر کسی چشمهای احداث کند، مالک آن میشود و کسی بدون اجازه، حق تصرف در آن ندارد. بعد از آن طراوت و شادابی نعمتها، در چهره آنان نمایان میشود. آنها براى ملاقات با ما در کنار حوض از همدیگر سبقت میگیرند. آنچه برای کشور ما خطر جدی محسوب می شود، موازنه منفی در جهانگردی است، چرا که در ازای هر یک میلیارد دلار درآمد جهانگردی که عاید کشور می شود، 4 میلیارد و 200 میلیون دلار توسط ایرانیان جهانگرد در خارج از کشور هزینه می شود.

هدف اصلی اجرای این پروژه تولید انرژی الکتریکی و تزریق آن به شبکه سراسری و تامین قسمتی از نیاز کشور ایران است. مجتمع تفریحی شورابیل یکی دیگر از جاذبه های اردبیل است که در جنوب غرب شهر اردبیل واقع است. وجود کوه ها و دره های شگرف و زیبا همچون کوه اسطوره ای و مقدس سبلان، دومین کوه مرتفع ایران، کوه آق داغ با گونه های متنوع گیاهی و جانوری و مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع و دره اعجاب انگیز شیروان دره سی، رودهای پرآب و همیشه جاری ارس، قزل اوزن، دره رود، قره سو و بالخلو و دریاچه های زیبای شورابیل، نئور، سبلان و نیز دشت های پرمحصول و فراخ اردبیل و مغان و تفرجگاه های چشم نواز فندقلوی نمین و بولاغلار نیر در کنار هوای مطبوع و دلنواز و غذاهای لذیذ محلی و سوغاتی هایی چون عسل سبلان و حلوای سیاه اردبیل از جاذبه های استان اردبیل است.

آبگرم های معدنی با خاصیت درمانی و شفابخش در مناطق مختلف این استان به ویژه در شهر سرعین همراه با آب و هوای خنک، محیطی دلچسب برای گردشگران بوجود آورده است و هر سال هزاران نفر گردشگر را بسوی خود جذب می کند. آبشار هفت چشمه در منطقه ییلاقی استان البرز و کرج واقع شده است و آب و هوای خوبی دارد. وی افزود: به سبب وزش باد آتش به مناطق بالادست چشمه زاو سرایت کرد که با تلاش نیروهای محیطبان و جوامع محلی حریق ساعت ۲۰ مهار شد و فعلا آتش فعالی در منطقه وجود ندارد. برخی نیز درباره­ی وجه تسمیه­ی این مکان گفته­اند: «برخی دهکده­ها به مرور ایام جزء شهر شد و بعضی از آنها نام خود را به محله­ای که در آن به­وجود­آمده­اند نهاده­اند و برخی دیگر، نام بنیانگذار محله را پذیرفته­اند.

اقداماتی در این چشمه توسط بهرهبردار و با نظارت کارشناسان انجام شده که سبب احیای آن شد. نضرة النعیم چشمهای در بهشت است که از آن، وضو میگیرند و غسل میکنند. این ویژگی ها همراه با امکانات متنوع گردشگری از جمله دهها هتل و مرکز اقامتی، پذیرائی و تفریحی و فرهنگی با مردمانی فرهنگ دوست و میهمان نواز از سرمایه ها و منابع مهم گردشگری استان اردبیل به شمار می روند. تفرجگاه جنگلی ‘فندقلو’ از دیگر مناظر دل انگیز طبیعی استان اردبیل است جنگل فندقلو در ۱۰ کیلومتری جنوب شرق شهرستان نمین با مناظر دل انگیز طبیعی همه ساله پذیرای ده ها هزار نفر از گردشگران است.

شهرستان های مشگین شهر و کوثر نیز دارای چشمه های معدنی متعدددی بوده و گردشگران بسیاری به سوی خود جذب می کنند. شهر سیاحتی سرعین که در ۲۷ کیلومتری غرب اردبیل و دامنه های خنک و سرسبز کوه سبلان واقع است با آب های گرم خود که دارای خواص شیمیایی، درمانی و درجه حرارت متفاوت می باشد یکی از عوامل مهم در جذب گردشگر به منطقه است. مرکز شهرستان ممسنی در ۵۱ درجه و ۳۱ دقیقه طول جغرافیایی و ۳۰ درجه و ۷ دقیقه عرض جغرافیایی و در ارتفاع ۹۲۰ متری از سطح دریا واقع شده است. دمای چشمه آن ۴۲ درجه سانتی گراد و دبی آن ۱۳ لیتر در ثانیه است.

گلهای تزئينی بيشتر در باغچه هاي جلو ساختمان و در محور ورودی و يا محورهای اصلی كه متوجه كوشك بود، كاشته می شدند؛ در بعضي از باغ ها در ميان كرت براي جلوگيری از هدر رفتن آب و مسائل ديگر اسپست ميكاشتند؛ كه نوعی يونجه است كه تا هفت بار قابل درو ميباشد؛ مفيد، خوشبو، زيبا و اقتصادي است؛ نگهداري آن آسان بوده، ازت هوا راجذب و به خاك ميدهد؛ دافع پشه و مگس بوده، زنبور عسل از گلهايش تغذيه مي كند؛ در زمستان اين گياه را درو مي كردند و به عنوان علوفه زمستاني دام ها استفاده مي كردند.

دیدگاهتان را بنویسید