آبگرمهای اطراف اصفهان

مزه آب این چشمها باهم متفاوت است اما بیشتر آنها شور مزه هستند و قابل خوردن نیستند، همچنین شوری آب باعث شده تا آب آن در فصل زمستان یخ نزند. آب این چشمهها تا حدودی ترش مزه و نارنجی رنگ است که مانند نوشابههای گازدار بصورت دائمی و نشتی از دل زمین میجوشند. روستای ورگه سران در شمال سرعین و دامنه های کوه سبلان قرار گرفته، دارای مناظر طبیعی زیبا و دل انگیزی می باشد که از آن جمله در بند ورگه سران، که در دره و تنگه ای طبیعی و زیبا قرار گرفته است.

در زمان طلوع و غروب آفتاب منظرهای حیرت انگیز و زیبا ایجاد میشود که در حوضچهها نور خورشید تلالو میکند و انعکاس نور آنها در کنار سایه روشن طبیعت اطراف جلوهای بسیار زیبا و به یادماندنی ایجاد میشود که در خاطرهها ماندگار میشود و این چشم اندازها در روح و ذهن انسان برای همیشه خواهد ماند. در اطراف این چشمه یازده چشمه دیگر وجود دارد که نسبت به آن بسیار کوچکتر میباشند و لقب اکسیر حیات را گرفتهاند.

البته در کل قیمتها نسبت به سایر اقامتگاههای کشور بسیار پایینتر است و یک ویلایی خوب که ظرفیت 10 نفر را دارد در حدود 120 هزار تومان است. قبل از مروزی، اولین مؤلف اسلامی که از ترکمنها بحث میکند، یعنی المقدسی AL-Maghdesi (نیمه دوم قرن دهم) ترکمنها را گروههایی معرفی کرده بود که اسلام را قبول کردهاند. اهالی روستا در حاشیه شاهرود اقدام به ایجاد مزارع منظم برای کشت محصولات کشاورزی مورد نیاز خود کردهاند.آنها خانههایشان را کاهگلی و با نظم عجیب استوار کردهاند.

1) ممسنی: اصلیترین منطقه لرنشین در استان فارس کنونی، سرزمین مَمَسَنی در شمال غربی استان و هممرز با استان کهگیلویه بویراحمد است. ازجمله صنایعدستی این استان میتوان به بافت انواع قالیهای محلی، گلیم، جاجیم، چوقای محلی، پشتی، خورجین، سیاهچادر، نمکدان و سفره آردی اشاره کرد که در میان ایلات و عشایر مناطق اطراف رواج زیادی دارد. اگر به دنبال معنی لغوی باداب سورت هستید باید گفت که واژهای مازندرانی “وا اُ” است که وا به معنی باد، به نوعی درد (رماتیسم) اشاره میکند که به وسیله آب درمانی میتوان آن را درمان کرد. آب چشمه جهت درمان دردهای مفاصل و امراض پوستی بسیار مفید بوده ومورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده میکنند و به گفته آنها تأثیر فراوانی در کاهش دردهای مفصلی و استخوانی دارد. این چشمهها برای درمان دردهای کمر و پا، روماتیسم و سردرد میگرن سودمند هستند. آبهای سولفوره سدیم رادیو اکتیوگرم، برای درمان بیماری های تنفس مفید است. مردم محلی که سالهاست در کنار این چشمهای زیبا زندگی میکنند امروزه از آن برای آبتنی و درمان درهای کمر، پا، رماتیسم و. این چشمهها که به صورت رسوبات سفید رنگ آهکی هستند خواص درمانی و وسعت کمتری نسبت به چشمههای اروست دارند و در زبان محلی ترکیه به آن قصر سفید یا قلعه سفید گفته میشود.

گفتنی است که چشمه های هفت رنگ باداب سورت دارای خواص درمانی بسیار متعددی است و همانطور که اشاره کردیم، به دلیل تفاوت جنس آب چشمههایی که از دل خاک میجوشند، هر یک از حوضچهها حتی خواص درمانی منحصر به فردی نیز دارند. این دو چشمه که در منطقهای در روستای اروست قرار دارند وسعت چندان زیادی ندارند و نسبت به چشمههای دیگر خواص درمانی بسیار زیادی دارند. در تمام فصول باداب سورت زیبا و جذاب است که هر فصل دارای زیبایی خاص خود است، اما در فصل بهار و تابستان بیشترین بازدید از این منطقه صورت میگیرد.

همچنین ظاهر پلکانی به وجود آمده از رسوب آبهای معدنی طی صدها و یا هزاران سال که باعث به وجود آمدن طبقه های رسوبی بسیار زیاد و حوضچه های زیبا شده است. یکی از چشمههای پلکانی کمنظیر در جهان چشمه باداب سورت میباشد. با تماشای چشمه های پلکانی و رنگین باداب سورت گویی تابلو نقاشی یک نقاش چیره دست را به نظاره ایستاده ایم و تحسین ما را به خالق این اثر زیبا برمی انگیزاند.

این پدیدههای زیبا عبارتند از: ایوانهای مطبق سفید و صورتی در نیوزیلند، پاموکاله در کشور ترکیه، باگنی سان فلیپو در ایتالیا، بایشوایتای در چین، هیرو ال آگورا در مکزیک و منطقه سنگ زرد در ایالات متحده آمریکا. البته آب چشمه در 200 سال اخیر کاهش یافته است و حدودا بر روی 1000 متر مربع از پکانها آب جاری است و سایر آنها به دلیل اینکه آب بر روی آنها جاری نیست سفید رنگ شدهاند و مانند چشمههای پاموکاله ترکیه تغییر شکل دادهاند. چشمههای باداب سورت بعد از چشمه پامو کاله ترکیه به عنوان دومین چشمه آب شور جهان ثبت جهانی شده است.چشمه باداب سورت اروست از نوع ژئوپارک محسوب شده و همزمان با آخرین چینخوردگی البرز درپلیوستوسن و پلیوسن (دوران چهارم زمینشناسی) شکل گرفته است پس از لحاظ زمین شناسی پدیده جوانی محسوب میشه.

البته صدها سال است که این چشمه بیآب و خشک شده است اما از آن آثار بسیار زیبایی به جا مانده و بدون شک اگر این چشمه دارای آب و جوشان بود به عنوان یکی از عجایب دنیا شناخته میشد. چیزی که چشمه جوشان در کوه پریز استان لرستان را در مقابل دیگر چشمه های ایران متمایز و منحصربهفرد میکند، جریان تناوبی عجیب و خاص آن است. اکسیر حیات: در این بخش حدود ۱۱ چشمه وجود دارد که متاسفانه در حال حاضر فقط شش چشمه جوشان هستند و پنج چشمه دیگر آب زیادی ندارند.

بعد از سفری که سال 94 با نامزدم به استانبول داشتیم تصمیم گرفته بودیم ماه عسل رو به پوکت بریم ولی باز نتونستیم از این ترکیه زیبا دل بکنیم. در این منطقه همچنین آب بندان الندان (پله) قرار گرفته، منطقهای در دل جنگل که میتوان در دریاچه زیبایش قایقسواری کرد. بنای قدیمی پیر الیاس که در نزدیکی میدان مارکار و ابتدای بلوار منتظر قائم شهر یزد واقع شده یکی از این مکانهای مذهبی زرتشتیان است که اخیرا نیز بازسازی شده است. البته در گذر زمان این زرتشتیان به اسلام روی آوردند.

دیدگاهتان را بنویسید