آتا و خوجه پرنفوذترین آنها هستند

در آخرین روزاز اولین ماه تابستان 94 ،بنا به دعوت مدیریت محترم منطقه آزاد ماکو،فرصتی پیش آمد تا به اتفاق تعدادی ازدوستان و همکاران در قالب یک اتوبوس توریستی و به تعداد 28 نفر دیداری از دیدنیهای منطقه زیبا ومهجور ماکو داشته باشیم. در این غار آثاری با قدمت 30 هزار سال پیش کشف شده است. گرمای هوا به حدی است که لاشه حیوانات پیش از تجزیه خشک میشود. نوع خشک آن نیز در مراسمات عزاداری به عنوان نذری پخش می شود. اغلب جنگلهای خراسان جنوبی از نوع بُنه و بادامک هستند.

از جمله محلههای دیدنی یزد که در مجاورت محله شاهدباز و محله پیربرج قرار دارد محله تاریخی گازرگاه است. در قلب شهرستان فیروزکوه، روستایی قرار دارد که با گذشت سالیان دراز، هنوز که هنوز است مردمانش به زبان زیبای تاتی سخن میگویند! مردم چاراویماق، با مقدس شمردن این چشمه نذركرده و گاهی دركنار آن گوسفند قربانی می كنند و بعد از نیت به مكان چشمه رفته و سرازیرشدن آب از چشمه را نشانه قبولی نذرخود می دانند.

سافاری، شترسواری و اقامت در سیاه چادر عشایر از جاذبههای گردشگری منطقه است که آن را به یکی از جاهای دیدنی استان خراسان جنوبی تبدیل کرده است. از این چشمه تا شهرستان خوسف 5/2 ساعت و تا شهرستان بیرجند 2 ساعت فاصله است. این روستا در شرق شهر فردوس در فاصله 30 کیلومتری واقع شده است. این غار در شمال شرق ساریان و در فاصله 17 کیلومتری قرار دارد. کمی بالاتر بیشه باصفایی قرار دارد که رودخانه از مرکز آن می گذرد و تفرجگاهی عمومی است که روزهای تعطیل بسیار شلوغ می شود و پوشیده از درختان سپیدار است که در همه جای اسفرجان به وفور یافت می شود.

این استان به دلیل جایگاه زمین شناختی دارای معادن بسیار ارزشمندی است. این استان در قسمتی مرتفع و نسبتاً کوهستانی واقع شده است و هوای آن معمولاً سرد توصیف میشود. این چشمه با وجود آب سبز بسیار داغ و آب سفید بسیار سرد در کنار هم بسیار شگفتانگیز است. از شگفتیهای طبیعت این منطقه این است که در این چشمه، آب گرم و آب سرد در کنار هم قرار دارند. این منطقه در شهرستان سرایان و در حاشیه کویر مرکزی ایران قرار دارد. کوههای باقران، مؤمن آباد و شاه ناصر را میتوان به عنوان کوههای مرکزی خراسان جنوبی توصیف کرد.

در وبسایت برترین جاذبه ها در مطلبی جداگانه مفصلا جاذبه های خود شهر اصفهان معرفی شدند ، اینبار می خواهیم جاذبه های مهم مناطق اطراف اصفهان و دیگر شهرهای استان اصفهان را معرفی کنیم با ما همراه باشید . همانطور که در مطالب بالا هم به این موضوع اشاره کردیم، شهر چشمه ترکیه یکی از شهرهای ساحلی این کشور به حساب می آید، پس کاملا واضح و طبیعی است که تفریحات آبی در این شهر طرفداران بسیاری داشته باشد، لازم به ذکر است که یکی از علت ها جذب مسافران همین تفریحات آبی می باشد.

از کشتی که بالا امدم دیدم با هندونه دارن از مسافرین پذیرایی میکنن و این بهترین چیز بود بعد از شنا. این غار نیز در نزدیکی غار چنشت قرار دارد و اجسادی در آن کشف شده است. چشمه ثریا در شمالی ترین نقطه جغرافیایی ایران در استان آذربایجان غربی و در مرز بین ایران و ترکیه قرار گرفته است. دامنه های سهند دارای صدها چشمه کوچک و بزرک است اما در این بین چشمه های پیرسقا در هشترود و ساری قیه سو در چاراویماق دو چشمه اسرارآمیز در جنوب استان آذربایجان شرقی محسوب می شوند. شهرستان هشترود یکی از شهرستان های واقع در جنوب شرقی شهر تبریز است و همچنین در ۶۵ کلیومتری شهر میانه است.

این بنا داخل شهر تبریز واقع شده و از آثار دوره قاجاریه سات و حجره هایی متعدد برای سکونت طلاب دینی دارد. ۶. چشمه یخ در عقب قریه انعامک داخل دره پارندۀ ولسوالی پلحصار درۀ اندراب. و کویر پلوند در حاشیه روستای چاه پلوند در 40 کیلومتری شمال غرب فردوس واقع شده است. روستای دهسلم در غرب نهبندان و در فاصله 85 کیلومتری آن قرار دارد. این چشمه که از شکاف سنگهای آتشفشانی خارج میشود در شمال شرقی شهرستان سربیشه قرار دارد. این جاده فرعی که آسفالته می باشد از پمپ بنزین پل سفید و از مقابل ورودی جاده دریاچه شورمست آغاز و پس از گذر از مناطق بکر جنگلی و جاده فریم شهر از کنار سد و دریاچه زیبای سلیمان تنگه خارج می شود.

این چشمه آب گرم از دل سنگهای آندزیت بازالت خارج میشود. ویژگی انحصاری این چشمه، قرارگیری در دل کویر دشت لوت است. از میان این دوازده چشمه، یکی از چشمهها به عنوان چشمه اصلی شناخته میشود که آب آن طعمی بسیار شور دارد و حوضچهای کوچک دارد که معمولا برای انجام آب درمانی در تابستانها از آن استفاده میشود. وجود یک هلال سنگی پل مانند در این منطقه از تصاویر بدیع و فراموش نشدنی خراسان جنوبی است.

از کنار هم قراردادن واحدهای تبلور شبکه بلور که سازنده اجسام متبلور است ایجاد میگردد. بسته به حجم شیر به آن مایه پنیر دست ساز می زدند که طعم زیبای پنیر ناب متال به این مایه پنیر دست ساز هم بستگی داشت .با مجمر در دیگ را می بستند . اگر شما هم از علاقه مندان به کوهنوردی هستید حتما فتح قله های بیست گانه چهل چشمه از جمله شاه نشین برای شما هم جذاب خواهد بود. بافت تاریخی، آداب و رسوم جذاب، قلعهها و آب انبارهای قدیمی از جمله دیدنیهای روستای بیدسکان است.

این منطقه به خاطر ریگ دم یوز، کفههای نمکی، تلاقی کویر با ارتفاعات کوهستانی، کوه ریگ های تماشایی و حیات وحش متنوع از جمله گورخر ایرانی از جاهای دیدنی استان خراسان جنوبی محسوب میشود. سنگهای تزئینی، خاکهای معدنی، منیزیت، زغالسنگ، کرومیت، بتونیت، سنگ آهن، دولومیت، مرمریت، آندالوزیت، بازالت، مرمریت، مس، طلا، فلورین، سیلیس، سرب، پتاس و روی از این معادن استخراج میشوند. در حال حاضر نيز آب مشروب شهر جوانرود، از آب سراب معروف ”الاني“ تأمين ميشود. بیشتر و بیشتر مردم در حال خواندن برچسب های غذایی روی غذاهایی هستند که انتخاب می کنند و این یک عادت خوب است.

این مجموعه هماکنون با عنوان “مجتمع گردشگری آب درمانی و آب گرم معدنی فردوس” در حال فعالیت است. این مجموعه نیز دارای امکانات رفاهی مناسبی برای گردشگران است. این غار در شهرستان قائنات و در مجاورت روستای ثغوری واقع شده است. این غار در غرب روستای چنشت در 60 کیلومتری جنوب شهرستان سربیشه قرار دارد. این روستا در شمال غربی سرایان در فاصله 30 کیلومتری واقع شده است. این روستا در جنوب شهرستان سربیشه در فاصله 60 کیلومتری قرار دارد. این روستا در 80 کیلومتری بیرجند واقع شده است.

فاصله غار روبیات تا شهر بیرجند حدود 30 کیلومتر است. و این چشمه با شهر اسدیه 25 کیلومتر و با شهر بیرجند 130 کیلومتر فاصله دارد. این منطقه فاصله اندکی با کلوتهای شهداد دارد. دشت بزرگ خور، نیزار دیدنی گرماب، پشت کوه گرماب و جنگل طاق و گز از دیدنی های این منطقه است. آبگیر و نیزار کویر خور این منطقه را به مکانی ایدهآل برای پرنده نگری تبدیل کرده است. پس از آن محصولاتی مانند کشک زرد، قره قروت، زرشک و عناب را میتوان به عنوان سوغات در نظر گرفت. علاوه بر اين در سال 1372 هجري قمري نيز تعميراتي در مسجد صورت گرفت كه در يك كتيبه با خط نستعليق درشت نوشته شده است.

نام اين شهر از نام ”قابوس بن وشمگير“ – يكي از حاكمان آل زيار- (366-403ه.ق) گرفته شده است كه از سال 315 تا 470 هجري قمري در گرگان و طبرستان حكومت داشتند. تاريخ وفات پيرحيران ظاهراً محرم سال 670 هجري قمري بوده است. بنا بر تشخیص حسگرهای ماهوارهای ناسا این منطقه در چندین سال متوالی به عنوان گرمترین نقطه زمین شناخته شده است. مینورسکی Minorsky این احتمال را میدهد که این حادثه با هجوم مشترک خزر – اوز علیه پچنکها مرتبط است و این حادثه احتمالا از سوی مروزی با اصطلاح «ترکمن» که مدتها بعد به کار رفته است، مدرنیزه شده است.

نواحی شرق و شمال شرق استان و اطراف سیله و دشتهای مجاور آن به علت گرما هوا در بعضی مواقع كوچ موقت گوسفند و بز را فراهم میسازد. بازدید از روستاهای زیبای کویری با خانههای خشتی، شترسواری، قدم زدم میان شنزارهای بیپایان و شبهای پرستاره از برترین دیدنی های استان خراسان جنوبی است. روستای چنشت از دیدنی های استان خراسان جنوبی است که به سرزمین رنگها شهرت دارد. قبیله گوکلان سرزمین محدودی را در مصب گرگان رود در اشغال دارند. به همین خاطر کویر دهسلم نهبندان را بخشی از کره ماه در روی زمین توصیف میکنند.

این بنا که قدمت آن به دوران تیموری باز میگردد از آثار تاریخی خراسان جنوبی است. در این جزیره امکاناتی مانند استراحتگاه ها و کافه های ساحلی وجود دارند با اینکه بزرگ نیست ولی بسیار دنج و ارام است.این جزیره در خلیج ازمیر واقع شده و دسترسی با آن تنها با قایق و کشتی امکان پذیر است. جواهرده به اقیانوس ابر نیز معروف است و گردشگران برای دیدن این پدیده طبیعی و بسیار زیبا به این روستا سفر میکند تا در انبوهی از ابرها غرق شوند . این کویر در جنوب روستای اکبرآباد از پوشش گیاهی و جانوری بسیار ضعیفی برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید