آشنایی با جنگلهای آمازون – همشهری آنلاین

ارتباط دادن و وصل نمودن مناطق جنگلی حوزه به پناهگاه حیات وحش میتواند برای حفظ تنوع زیستی منطقه بسیار مفید باشد لیکن ساختارهای فیزیکی اعم از جاده، بایستی در نظر گرفته شوند (برای مثال میتوان محدودیت های سرعت را اعمال نمود). وجود انواع گونه های گیاهان جنگلی پشتیبان برای تعداد بالای حیات وحش منطقه میباشد. جنگلهای بارانی سرسبز، قبایل منزوی و حیات وحش عجیب و غریب داشته و کمتر کسی وجود دارد که نام جنگل بارانی آمازون معروف جهان را نشنیده باشد. آمازون بالاترین تنوع زیستی را در جهان دارد. با توجه به کاهش بارندگی نسبت به مناطق غربیتر، گونه توسکا از نظر فراوانی و اهمیت بالاترین رتبه را در این بخش جنگل هیرکانی دارد که به تدوریج کاهش یافته و توسط گونه بلوط جایگزین شده است.

بارش سالانه منطقه بین 640 میلی متر در بالاترین ارتفاع تا 837 میلی متر در پایینترین نقطه در نوسان است و به طور متوسط 738 میلی متر میباشد. این ییلاق دارای یک اب معدنی به نام اب سیاه قابل شرب است، گویند برای بیماری های کلیوی مفید است. دشت های بسیار زیبا، کوه های بسیار بلند و چشمه های بسیار خنک، این ییلاق را از سایرین متمایز میکند. سه دریا بسیار پر اهمیت درین خاک اند که دریای کابل، رود هلمندو رود آمو میباشد.

از دیگر مناطق جغرافیایی همجوار ارسباران میتوان به ایگنه چای، کلیبر چای و ارتفاعات سایگرام اشاره کرد که به ترتیب در غرب، شرق و جنوب آن هستند. در حال حاضر قرقاول و پری شاهرخ به طور غیر قانونی توسط ساکنان محلی شکار میشوند. مصاحبه با ساکنان حوزه و کارکنان سازمان جنگلها نشان از این دارد که گونههای اصلی پستاندار موجود در منطقه عبارتند از: گراز وحشی، شغال، گرگ، گربه جنگلی، پلنگ (در معرض خطر)، خرس قهوهای، شنگ (در مرز تهدید)، شوکا، مرال و تشی.22 گونه پرنده در طول بررسیهای منطقهای دیده شدهاند که شامل شش گونه تحت حفاظت در سراسر کشور میباشند: سارگپه معمولی، قرقی، مرغ حق، قرقاول و بلبل.

بیشتر دامنههای جنگل برای استفاده انسان تغییر کاربری داده شده اما در سایر مناطق حوزه شرایط خوبی حاکم است.در ارتفاعات میانی و مرتفع در جایی که جنگلها با توجه به دسترسی کمتر در وضعیت بهتری هستند، گونههای گیاهی مهم شامل بلوط، راش (Fagus(orientalis، افرا (Acer insigne) ، توسکا(Alnus spp.) ، نارون (Ulmus glabra)و گیلاس وحشی (Cerasus avium) میباشند. نام روستایی که مجتمعهای آبگرم در آن است به نام آبگرم لاریجان بالا و پایین شناخته میشود. همانطور که در شکل بالا میتوان دید، منطقه حفاظت شدهای در داخل حوزه وجود ندارد .

آلومینیم( موجب تخریب یا جنگل زدایی در این منطقه شده است . بر طبق مصاحبات انجام شده، پستاندارانی که در منطقه یافت میشوند از قرار زیر هستند: گراز وحشی، شغال، گرگ، روباه قرمز، خرس قهوهای، پلنگ، شوکا و تشی. اکرم بهرامی نوشته است : « فرهاد اول پادشاه آماردها را در منطقه آمل شکست داد و آنها را به حوالی خوار ، مشرق ورامین ، کوچانید و تپوریها جای آنها را گرفتند .

جنگلهای شمال از نظر تعداد گونه درختی و درختچهای بسیار غنیاند و تقریبا 80 گونه درختی (به طور عمده پهن برگ) و 50 گونه درختچهای به صورت طبیعی در این جنگلها یافت میشود. رئیس سازمان جنگلها و مراتع کشور اعلام کرد: با پیگیریهای انجام شده، سند یک پلاک دیگر از قله دماوند به مساحت ۲۲۴۵ هکتار به نام سازمان جنگلها و مراتع کشور صادر شد. هارتیک عقیده به قواعد عمومی و همگانی جنگلداری جنگل شناسی داشت و معتقد بود اصول معرفی شده خود را د تمام جنگلها می توان به کار برد ولی در این زمان شخص دیگری به نام ویلهم فایل بود که مخالف عقیده همگانی بودن هارتیک بود و اعتقاد داشت هرکجا هر محل شرایط مخصوصی به خودش را دارد.

داستان انیمیشن سینمایی Jungle Beat: The Movie درباره دوستی و مفهوم آن است ، همچنین به ما می آموزد که در هنگام سفر باید از سفر کردن لذت برد و نه تنها مبدا و مقصد مهم نیست بلکه فاصله بین این دو است که مهم است ، به همین خاطر این موجود فضایی دلتنگ خانه اش شده است . ییلاق لپاسر ــ بلندترین ییلاق منطقه است، برای رفتن به آن باید به یکی ازییلاقهای مجاور مثل نمکدره یا جواهرده رفت، نمکدره از سایرین به لپاسر نزدیکتر است، و سپس پیاده یا با اسب به طرف این ییلاق حرکت نمود.

از همین نقطه روستای جواهرده دیده می شود. بالاتر از 700 متر گونه غالب راش است که همراه با سایر درختان (بلوط و شمشاد) دیده میشوند. جاناحمد آقایی در شورای برنامهریزی و توسعه استان گیلان که در سالن غدیر استانداری گیلان برگزار شد، آمایش سرزمین را یک الگوی آزموده و موفق در کشورهای توسعهیافته دانست و اظهار کرد: این طرح در ۱۸۰ کشور دنیا اجرا شده که بسیار خردمندانه و آیندهنگرانه است. ییلاق های ارتفاعات رامسر و تنکابن و البرز مرکزی بسیار زیبا و جذاب هستند، بنظر من زیبا ترین نوع خود در دنیا می باشند. ــ بنظر من معنی نام جواهرده در حروف هیروکلیف جی نهفته است.

آبشار صفارود یا آبشار اول جواهرده نیز در ۱۵ کیلومتری جنوب شهر رامسر و رد مسیر جاده جواهرده قرار دارد. جاده دسترسی به جواهرده از غرب رامسر آغاز شده و در تمام طول مسیر با شیبی تند در کنار دره و رودخانه صفارود ادامه می یابد. که چکش به او سپرده شده به مجازات معاونت در جرم قاچاق محکوم میگردد. بشرف عرض حضور مقدس عالی میرساند این بنده یکی از ستایش کنندگان وجود مبارک حضرت عالی هستم بجهت اینکه از روی انصاف میبینم درد وطن دارید و بترقی ملت شایقید و ملتفت بدبختیهای نوع خود شدهاید و آرزو دارید که علاجی برای این دردها پیدا کنید و باب سعادت و نیکبختی را بروی این ملت که در شرف زوال است بگشایید و همچو فهمیدهام که اینهمه داد و فریاد و قال و مقال شما از روی نفسپرستی نیست مقصودتان چاره امراض ملی است ولی خیلی افسوس و غصه میخورم وقتی که میبینم از شدت شوق و عجله که در علاج این مریض دارید نمیدانید بکدام معالجه دست بزنید و از کدام دوا شروع بفرمایید که بحال مریض مفید باشد چون نتیجه رفع مرض و عود صحت را در رفتار چست و چالاک مریض میدانید این بیچاره مریض که قادر بحرکت نیست مدتهاست غذایی بمعدهاش داخل نشده و بدل ما یتحللی ببدنش نرسیده رمق حرکت و قدرت تکلم ندارد تازیانه برداشته کتکش میزنید که بدود و از خندق جست و خیز نماید و این بدبختی که بواسطه مرض و نخوردن غذا همه رودههایش خشکیده و امعاء و احشایش از کار افتاده یک ران شتر نیم پخته بدهانش فرو میکنید که ببلعد.

رودخانه صفارود یکی از مواهب طبیعی این منطقه، از دامنه های شرقی کوه سماسوس در ۲۴ کیلومتری جنوب غرب رامسر سرچشمه گرفته و ضمن عبور از روستا های جواهرده، تنگ دره و صیقل محله از میان جنگل عبور کرده و در شهر رامسر به دریا می ریزد. آبشارهای زیبایی در منطقه جواهرده، خودنمایی می کنند، یکی از این آبشارها در انتهای روستا و در کنار تخته سنگ بزرگی است. اما آن باشنده محل با کمال بی رحمی به طالبان تماس گرفته و گفته است که یکی از کماندوها اینجا زنده مانده است.

اقدام جدیدتر در این فرآیند، استفاده از مدلهای ریاضی در ارزیابی توان اکولوژیکی و به کارگیری فرآیند تحلیل سلسله مراتبی (AHP) در تعیین وزن و اهمیت نسبی گزینهها و ارزیابی توان اکولوژیکی با سامانه اطلاعات جغرافیایی (GIS) است. منطقه ارسباران با طبیعت زیبا و چشم اندازهای دلنشین و وجود اماكن و ابنیه تاریخی مختلف، توان بالقوه بالایی برای جذب گردشگر نیز دارد. نزدیک ترین منطقه حفاظت شده منطقه حفاظت شده هراز است که حدوداً در 15 کیلومتری حوزه قرار گرفته و منطقه حفاظت شده واز که بیشتر به طرف غرب است. با این که پارک ملی گلستان و سایر مناطق حفاظت شده مجاور از حوزه دورتر میباشند هیچ جادهای که بین حوزه و بخشهای غربی منطقه حفاظت شده باشد وجود ندارد (یعنی مانعی وجود ندارد) در نتیجه با یک گذرگاه بین این دو منطقه میتوان به حفظ تنوع زیستی کمک کرد به خصوص که تراکم جنگل در این منطقه بالاست.

جنگلهای بخش غربی و شمالی را میتوان با کیفیت زیستگاهی خوب برای حیات وحش دانست و جنگلهای بخش غربیبه سایر بخشهای جنگل هیرکانی از طریق گذرگاههای طبیعی وصل شده است. از دیگر نمونههای حیات وحش ارسباران است. ارسباران از نوع جنگل های هیرکانی است و با نام هایی مانند، آرازبار، قراچه داغ و قره داغ هم شهرت دارد. وقوع باد های گرم در طول ماههای اکتبر تا نوامبر (مهر و آبان) باعث خشک شدن سریع بستر برگها شده و محیط مناسبی را برای آتش سوزی فراهم میآورد. این زمان میتواند با توجه به شروع شدن گرما و افزایش دما در کشور و در منطقه ارسباران تا دو هفته جا به جا شود.

در جنوب حوزه و تا ارتفاع 400 متر از سطح دریا درختانی مانند توسکا، انجیلی و ممرز یافت میشوند.بعد از این ارتفاع گونه غالب ممرز است که به اتفاق درختان دیگری مانند افرا و توسکا در این منطقه قرار دارند. زمین منطقه به علت ساختارهای زمینشناسی و مورفولوژیکی مستعد رانش زمین میباشد. اتصال حوزه به این منطقه حفاظت شده باعث می شود مساحت کل زیستگاه و حیوانات بزرگتر شده و بیشتری در مقابل شکار آنها در منطقه حفاظت شده صورت گیرد که این امر به ویژه برای پستانداران مهم است.

مساحت این حوزه 20605 هکتار است و در جنوب منطقه آمل، استان مازندران، در بخش مرکزی جنگل هیرکانی قرار گرفته است.محدوده ارتفاع حوزه از 80 متر از سطح دریا تا 1650 متر از سطح دریا میباشد.آب و هوای حوزه سرد و مرطوب است. همانطور که در شکل زیر نشان داده شده حوزه چلچای دارای مساحت 25680 هکتار و در جنوب منطقه مینودشت استان گلستان و در جنگلهای هیرکانی خزر شرقی واقع شده است . گونههای گیاهی از 16 خانواده در این منطقه یافت میشوند. قطع برخی گونههای درختی ممنوع است مانند سرخدار ((Taxus baccata و شمشاد (Buxus hyrcanus).

دیدگاهتان را بنویسید