آشنایی با چشمههای آب معدنی و آبگرم استان آذربایجانشرقی

این استان در ابتدا با سه شهرستان بیرجند، سربیشه و نهبندان تشکیل شد. این استان از سمت شرق و شهرستانهای زیرکوه، درمیان، سربیشه و نهبندان با کشور افغانستان همسایه است. در نقشه استان خراسان جنوبی مشخص است که تعدادی از شهرهای مرزی ایران با افغانستان در این استان قرار دارد. با ورود وسايط نقليه جديد زميني و هوايي به كشور و ساخت و توسعه راهها و فرودگاه، امكان سفر به ايران و در ايران آسانتر شد و به دنبال آن، تعداد مسافران خارجي افزايش يافت.

نمای خارجی مسجد ساده است ولی بالای پنجره های آن تعداد زیادی کاشی های لعابدار به عنوان تزئین کار گذاشته شده است. برخی معتقدند این رمان و شخصت استاد ماکان، با الهام از زندگانی کمال الملک نگاشته شده است و گروهی دیگر آن را شرح حالی از زندگی تقی ارانی می دانند. تالاب گاوخونی که نام دیگر آن باتلاق گاوخونی است، در فلات مرکزی ایران، فاصله 137 کیلومتری از جنوب شرق اصفهان و در نزدیکی تپههای شنی ورزنه قرار دارد. باداب سورت، نام چشمه پلکانی در مازنداران و جنوب ساری هست.

به استناد تحقيقات پروفسور رمان گريشمن در تپه گيان (گيان روستايي در 18 كيلومتري جنوب غربي نهاوند) در حدود 37 قرن قبل از ميلاد مسيح قومي در اين منطقه زندگي ميكرد كه تمدني شبيه تمدن بينالنهرين داشت و بعدها به دست اقوام ديگر اروپايي و آسيايي از بين رفت. و اگر حكمت الهى را كه از قدرت و علم واجبى او سرچشمه مى گيرد، و همچنين جود خدائى را كه هرگز آميخته با بخل نمى شود در نظر بگيريم حكم خواهيم كرد بر اينكه بر چنين خدائى واجب مى آيد كه فيض خود را به وجهى مصروف كند كه اصلح و شايسته تر براى نظام اتم است، و از امور پنجگانه گذشته دو تاى اولى را كه ايجاد كند كه عبارت بود از خير محض و آن ديگرى كه خيرش بيش از شرش مى باشد، زيرا اگر اولى را خلق نكند مرتكب شرّ محض شده، و اگر دومى را خلق نكند شرّ بيشتر را خلق كرده است.

بسیاری از گردشگران، جاده اسالم به خلخال را برای سفرهای بهاری و تابستانی انتخاب میکنند، اما دیدن جنگل اسالم در پاییز از آن چیزهایی است که نباید از دست داد. در گویش محلی خراسان به استخر نیز استلخ گفته می شود. محلی برای جمع آوری آب چشمه یا کاریزی با دبی کم. محلی که می تواند آب با دبی کم را تبدیل به آبی با دبی بالا کند. می توانید هنگام رفتن به آبشار گزو از جنگل های بکر لفور دیدن کنید و به سد البرز یا لفور هم که با آبشار فاصله کمی دارد سری بزنید. گونه بنه یکی از گونه هایی می باشد که رشد کمی دارد .

دانه بادام کاشته شد، زودتر از آنچه تصورش میرفت، سر از خاک بیرون زده به سرعت رشد کرد و همان سال اول بادام داد. نخجیر غار منحصر به فردی است؛ غاری زنده که همچنان در حال رشد و تغییر شکل است. قهستان در حقیقت همان تغییر یافته واژه “کوهستان” است. این بخش از ایران در گذشته ایالت قهستان نامیده میشد. زیرا در طول زمان، شهرهای فردوس و قائن به دلیل اتفاقاتی مانند زلزله بخش زیادی از جمعیت خود را از دست داده بودند و بیرجند به شهری مهم و پرجمعیت در منطقه تبدیل شده بود.

علیرغم اهمیت تاریخی شهرهای فردوس و قائن، شهر بیرجند به عنوان مرکز استان خراسان جنوبی انتخاب شد. سفر به شهر چاراویماق که جاذبههای تاریخی و تفریحی ناشناخته زیادی دارد سفری متفاوت خواهد بود. برای سفر به کویر لوت که یک دهم مساحت کشور را تشکیل میدهد، باید وقت و انرژی حسابی بگذارید تا حداقل بخشی از شگفتیهای این سرزمین را ببینید. در فضای زیبا در دامنه ی کوههای ارسباران، قره داغ در محیطی به مساحت ۱۲۸۷۰ متر مربع در فاز اول با هدف خدمت رسانی به گردشگران داخلی و خارجی و استفاده از منابع غنی چشمه آبگرم متعلق آماده می باشد .

ساحل زیبای بویالیک پلاژ در مقایسه با ساحل ایلیجا با ماسه های سفید و زیبا و ساحل طولانی و ۲ کیلومتری اش، یک فضای آرام تر و البته طبیعی تر دارد. طبیعتگردان در این جزیره البته گزینههای دیگری هم برای گشتوگذار دارند، از جمله «دره ستارهها» که در همسایگی روستای «برکه خلف» در شرق جزیره قرار دارد. پرورش گوسفند به شیوه سنتی بوده به نحوی که تا موقع باریدن برف و زیر برف ماندن مراتع گوسفندان در صحرا می چرند و در زمستان با علوفه ها و غلات جمع آوری شده در تابستان تغذیه می شوند.فصل تولید مثل گوسفندان زمستان بوده که در تابستان بره ها را فروخته و از آن طریق امرار معاش می کنند.

دهستان قوریچای نیز تابع آن شد. در این تاریخ، پس از سالها بحث و جدل، استان بزرگ خراسان به سه بخش خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی تقسیم شد. ما در این بخش دیدنی های خراسان جنوبی را به تفکیک شهرهای استان معرفی میکنیم. در نهایت در بخش شهرهای استان خراسان جنوبی، به معرفی جاهای دیدنی خراسان جنوبی میپردازیم. چشمه آبگرم ورتون در بخش کوهپایه و در نزدیکی شهرستان اصفهان واقع شده است.

آبشار بیشه یکی از زیباترین آبشارهای کشور است که در بخش پاپی و در ایستگاه راهآهن بیشه قرار دارد. اینجا یکی از زیباترین و شگفتانگیزترین نقاط ایران است. یکی از زیباترین دیدنیهای منطقه الموت، دریاچه اوان است، دریاچهای که به خصوص در پاییز بسیار دیدنی میشود. ۱۷۳ نوع پرنده در جزیره رصد شده است، به این جمعیت اضافه کنید انواع پستانداران، خزندگان و ماهیان را. اینجا بخشی از جنگل هیرکانی شمال ایران است، به خاطر موقعیت جغرافیایی خاصش، میتوان در آن در کنار ابرها راه پیمود. چشمه آبگرم حمام ( 1 ) در مجاورت یکی از شاخه های فرعی رودخانه آیدوغمش و در ارتفاعی حدود 10 متر از بستر رودخانه قرار گرفته و به صورت حمام سرپوشیده از آن استفاده می شود .

بسیاری از مسافرانی که بلیط هواپیما داخلی به مقصد اردبیل را تهیه میکنند، از این جاذبه گردشگری استفاده کرده و چشمه گاو میش گلی را در برنامه خود دارند. ویلیام آیرونز در مورد طوایف مقدس و محل آنها مینویسد: «همواره یک کانال ارتباط میان طوایف متخاصم حفظ میگردید که میشد از آن برای برقراری صلح و نیز انجام سایر مقاصد استفاده کرد. در میان این دره رودی به نام کاسه رود جریان دارد، رودی که پنج آبشار به آن میریزد و حوضچههای آب فروانش منشأ آبهای زیرزمینی است.

به همین دلیل هم نام این جنگل را جنگل ابر گذاشتهاند؛ جنگلی شگفتانگیز و زیبا که پاییز هزاررنگش آن را دیدنیتر هم میکند. از آنجایی که این منطقه مرز بین منطقه سردسیری و گرمسیری ایران بوده به این نام شهرت یافته است. درختان اطراف این دریاچه در این فصل به رنگهای متنوعی درمیآیند و برخی پرندگان نیز آب دریاچه را برای گذران ماههای پاییز انتخاب میکنند. این دریاچه بسیار زیبا در داخل تهران قرار دارد و مکان زیبایی برای یک روز شاد در کنار خانواده را فراهم میآورد.

در کوچههای تودرتوی ابیانه چیزی که بیشاز همه به چشم میآید، معماری قدیمی خانهها، پنجرههای هندسی زیبا و درهای منبتکاری آنها است. نریمان افزود: طرح مطالعاتی احداث راه آهن جلفا چشم ثریا برای راه اندازی دو خط ترانزیت ریلی انجام می شود و در مرحله نخست یک خط با توان ترانزیت ۶ تا ۱۰ میلیون تن بار را داشته و ترکیه نیز خط آهن خود را از قارص به دیل اوجی که نقطه مقابل چشمه ثریا است گسترش می دهد و به محض اتمام احداث ۱۴۷ کیلومتری این مسیر، اتصال راه آهن ایران به اروپا از این مسیر، محقق خواهد شد که با احداث این خط آهن، منطقه آزاد ارس به یک مگاپورت و هاب بزرگ لجستیکی در منطقه تبدیل خواهد شد.

ک) است آیا از تلخ که نقطه ی مقابل شیرینی ست می آید یاریشه ی دیگری دارد. این کتاب از آثار معدود زبان فارسی است که در مرکز آن یک زن با تمام عواطف و ارتعاشات روانی و ذهنی قرار گرفته است. یکی از دیدنیهای طبیعی گرگان که مسافران زیادی هم راهی آن میشوند، جنگل نهارخوران است. یکی از دیدنیترین پدیدههای زمینشناسی در این جزیره، «دره ستارهها»ست که هنرنمایی فرسایش آب و باد و خاک را در طی قرون به نمایش گذاشته است. این برج در جاده دامغان به سمت سمنان قرار دارد. در جاده اسالم، پیش از آنکه به ییلاقات برسید، جنگل هزاررنگ اسالم پیش چشم شما به صدها رنگ درمیآید.

در عین حال در هر بازدید و گردشی ممکن است یکی از نمونههای نادر حیوانی جزیره را به چشم خود ببینید. علاوه بر مطالعه پژوهشگران خارجی در سال ۱۳۸۲ به موجب طرحی توسط سازمان برنامه مطالعه آبهای محلات و اردبیل به مرحله اجراء درآمد. در طول چند سال شهرستانهای دیگری نیز به این استان افزوده شدند. طبق آمار سال ۱۳۹۰ طالقان دارای جمعیت ثابت ۲۷ هزار نفر میباشد. ناحیه طالقان زیستگاه حیات وحش و گونههای متنوع گیاهی است که واجد ارزشهای تفرجگاهی هستند . دیدنیهای قشم آنقدر متنوع و جذاباند که بعید است گردشگری ناراضی به خانهاش برگردد.

مجموعه گردشگری خان مشتمل بر میدان، بازار، مدرسه و حمام، از آثار عصر قاجار است. بقعه عارف نامدار شيخ شهاب­الدين اهري، مسجد جامع اهر، خانم قاسم خان اهري، كاروانسراي گويجه بل و بازار تاريخي اهر در زمره شاخص­ترين آثار اين شهرستان قرار مي­گيرند. در حال حاضر این استان از 11 شهرستان بیرجند، طبس، قائنات، فردوس، سربیشه، سرایان، درمیان، بشرویه، خوسف، زیرکوه و نهبندان تشکیل شده است. استان خراسان جنوبی یکی از استانهای جنوب شرقی ایران است. فاصله این آبشار تا شهر خرمآباد ۶۵ کیلومتر است؛ از سوی دیگر این آبشار در 30 کیلومتری جنوب شرقی دورود قرار گرفته است. ابرهایی که بالای سر جمعیت در حرکت بودند، از آنجا عبور کردند: سپس دقایقی با آرامش نسبی گذشت و ناگهان ابرهایی دیگر هجوم آوردند.

دیدگاهتان را بنویسید