اردبیل/ چشمههای بهشتی ایران در آستانه ورشکستگی – عصر ایران

در غرب آن را چشمه جوانی می گویند.اندیشه وجود چشمه جوانی، به ویژه در قرون وسطی در سراسر اروپا رواج گسترده داشت و با کشف «دنیای نو» تبلور بیش تری یافت چنان که چون در سال ۱۵۱۳م بونس دو لئون (۱۴۶۰ـ۱۵۲۱م) ایات فلوریدا را کشف کرد، به دنبال شنیدن گفت وگوهایی درباره چشمه های بهداشتی این ایالت، به جست وجوی چشمه جوانی در آن جا برخاست. این اندیشه در قرون وسطی رواج شدیدی داشته است. در این صورت بسیاری از منظرههای دیدنی این مسیر را از دست دادهاید.

از درب اصلی آن که مسیر آن تقریبا سر بالایی هست حدود یک کیلومتر مسافت دارد. این منطقه فقط و فقط به اندازۀ ۵۰ کیلومتر از شهر شیراز فاصله دارد و در قسمت جنوبی شهر جای گرفته است. در میان غربیان به آب حیات، چشمه جوانی می گویند. در میان قهرمانان جاودانی جوی، کهن تر از همه گیلگمش پهلوان حماسی بابلی و دارای منظومه ای به همین عنوان است که داستان وی در غرب آسیا گسترده بود.او بر شهر اِرِک (یا اوروک) فرمان می راند و وجودی دو سوم خدایی داشت با هیکلی درشت و اندامی فریبنده.دوستی به نام انکیدو داشت که از مرگ او سخت اندوهگین شد و به نزد نیای خویش اوت نپیشتیم که در طوفان بابل زندگی جاودانه یافته بود، رفت تا راز زندگی جاودان را از وی بپرسد.جدّش به او گفت که مرگ، سرنوشت چاره ناپذیر آدمی است.با این همه، نشان گیاهی را به وی داد که در ته دریاست و خوردن آن جوانی می بخشد.گیلگمش در بازگشت آن گیاه را به دست آورد، اما وقتی در راه بر سر چاه آب سردی درنگ کرد که خود را در آن شست وشو دهد، ماری دریایی آن گیاه را دزدید و گیلگمش تهیدست و دل شکسته بازگشت.از این پس آب حیات وارد زندگی قهرمانان می شود.

سپس خداوند او را به آسمان دنیا بالا برد و تمام زمین یعنی کوهها و دشتها و درهها را به او نشان داد و او هر آنچه که میان مشرق و مغرب است را دید و خداوند علمی به او داد که به واسطه آن، حق را از باطل تشخیص میداد و در شاخ او قدرتی از آسمان قرار داد که تاریکیها و رعد و برق در آن بود. سپس او را به زمین بازگرداند و به او وحی کرد که در غرب و شرق زمین سیر کن که همانا سرزمینها را در اختیار تو قرار دادم و بندگانم را فرمانبردار تو کردم تا از تو و هیبت تو بترسند.

حصیربافی یکی از آن صنایع دستی است که میتوانید به عنوان سوغات تهیه کنید، زیرا قیمت آن به نسبت دیگر صنایع دستی ارزانتر میباشد. در واقع پاموکاله بخشی از چشمه های آب معدنی شهر باستانی هیراپلیس است که در سال 190 قبل از میلاد وجود داشت و به عنوان شهر تفریحی رومیان استفاده می شد. وی افزود: چنانچه دولت بسته حمایتی برای این بخش اعمال ننماید با ورشکستگی آبدرمانیها مواجه خواهیم بود؛ امیدواریم برای جلوگیری از ورشکستگیهای ناشی از این بحران، دولت و مسئولین استانی درخصوص حل مشکلات و اجرای مصوبات دولت در این استان اقدامهای مناسبی اعمال نماید چرا که اگر امروز استان اردبیل، خصوصا سرعین به عنوان یکی از قطبهای گردشگری و مسافر پذیر کشور شناخته می شود به خاطر وجود نعمتهای خدادادی و آب های گرم منطقه است.

سپس خداوند پس از صد سال او را زنده کرد و در جای خالی که بر اثر آن دو ضربه به وجود آمده بود، دو شاخ گذاشت و قدرت فرمانروایی و نشانه پیامبریاش را در شاخهایش قرار داد. ظرفیت جذب گردشگری در این منطقه به حدی فراوان است که میتوان مدتی را به دور از دغدغههای شهری در بین آبشارها و چشمههای بلند آن سپری کرد، چنانکه سالانه این شهرستان پذیرای گردشگران داخلی و خارجی است. هزینه بلیت ورود به منطقه پاموکاله 35 لیر است و برای افراد کمتر از 18 سال رایگان است. کاسه رود در دره ای به نام دره آکواریوم جریان دارد که در مسیر این دره آبشارهای متعدد و حوضچه های آب فراوانی ایجاد کرده است.

حضرت فرمود: بنده صالحی بود و نام او عیاش بود. خداوند او را برگزید و پس از طوفان نوح، او را به امتی از امتم نخستین در ناحیه مغرب فرستاد. آنها به سمت راست سرش ضربه زدند و او را کشتند و خداوند پس از صد سال او را زنده کرد و سپس او را به امتی از امم نخستین در ناحیه مشرق فرستاد. و رجوع به ایران باستان ص846 و 861 شود. روستایی از توابع بخش ارجمند شهرستان فیروزکوه در استان تهران ایران است. چشمهٔ لنگان در روستای سیبک از توابع دهستان چشمه لنگان بخش مرکزی شهرستان فریدونشهر، چشمهای پرآب در فاصلهٔ 17 کیلومتری جنوبغرب فریدونشهر، آب این چشمه از زیر تختهسنگهای بزرگ با فشار زیاد خارج میشود که قسمتی از آن با استفاده از سه ایستگاه پمپاژ از طریق خط لولهٔ 14 کیلومتری، آب آشامیدنی فریدونشهر و روستاهای مجاور آن را تأمین میکند.

آبشار پونهزار یا بیدنیانی در فاصله 25 کیلومتری غرب شهرستان فریدونشهر است که از ارتفاعات زاگرس مرکزی سر چشمه میگیرد. این آبشار در دره زیبای پونهزار و در دل ارتفاعات سر به فلک کشیده زاگرس مرکزی چنان زیبایی و طراوتی به کوههای اطراف داده است که چشم هر بینندهای را جذب در خود میکند. بزرگترين بندر ساحلي درياچه اروميه است كه در بخش مرکزی شهرستان شبستر واقع شده و رشته اي از راه آهن تبريز- جلفا كه از صوفيان منشعب مي شود به شرفخانه منتهي مي شود. در طی چهار دهه گذشته جهانگردی و گردشگری یکی از عوامل اصلی توسعه اقتصادی و اجتماعی بسیاری از مناطق بوده و براساس تحقیقات (WTO) در طی دو دهه ی آینده صنعت گردشگری به سرعت به رشد خود ادامه داده و به بزرگترین صنعت جهان تبدیل شده است.

بسیاری از مسافران نیز با خرید ماهی زنده قزل آلا در منطقه لذت خوردن ماهی لذیذی را در کنار چشمه تجربه می کنند. این منطقه دارای چشمه های آب گرم سرشار از مواد معدنی مهم است که از بالای کوه به صورت پلکانی به سمت پایین سرازیر میشود. عموما بیشتر گردشگرانی که به قصد بازدید از جاذبه های اطراف هیراپلیس می روند از ورودی شمالی استفاده می کنند. چشمه های طبیعی پاموکاله در نزدیکی شهر دنیزلی ترکیه قرار دارد. این امامزاده نیز مانند دیگر بناهای آرامگاهی، ایوانی رو به شمال دارد و اطراف آن دارای طاقنماهایی است. و رجوع به زعرور شود.

«حالا دیگر نوبت من است که به دیدارت بیایم! ۹۹. ↑ حیدر بن علی آملی، قسم جداول، ج۱، ج۱، ص۸، ص۱۸۱، المقدمات من کتاب نصالنصوص فی شرح فصوص الحکم لمحییالدین ابن العربی، ج ۱، چاپ هانری کوربن و عثمان اسماعیل یحیی، تهران ۱۳۵۳ش. رفتن به ييلاق در فصل تابستان، در دوره قاجار در تهران عموميت داشته و مردم و دربار و كارگزاران حكومت در هر مقام و منصبي، فصل تابستان را در ييلاقهاي شمال تهران ميگذراندهاند. این جاذبه طبیعی زیبا که در زبان ترکی به قلعه سفید مشهور است در نزدیکی شهر دنیزلی در فاصلهای کمی از دریای مدیترانه و شهر آنتالیا واقعشده است.

به علت انباشت ترکیبات کلسیم در آب بهمرور زمان پله یا حوضچه های سفید رنگ گود ایجاد شده اند. این سد زیستگاه آبزیانی همچون سوف، کپور، ماهی سفید رودخانهای و ماهی قزلآلا است که نوع سفید و قزلآلای آن بسیار مرغوب است. این تشبیه در حالی است که در روایتی آمده است «الْبِئْرُ الْمُعَطَّلَةُ الْإِمَامُ الصَّامِتُ یعنی چاه عاطل مانده، امام ساکت است. به عقیده بهدینان این مکان محل غایب شدن مادر شاهان ساسانی «ستی یا مه ستی» در زمان حمله اعراب به ایران است. پس از هفتاد سال آنها به جلو غار ظلمات رسيدند. به چند چشمه رسيدند اما اسکندر نمىدانست کداميک چشمهٔ آب حيات است.

اما ظلمات بهقدرى تاريک بود که اسبها نمىتوانستند پيش بروند. فقط در تابلو پولکی آن چیزی که سبب تمایز می شود زمینه پولکی آن است . جالب است بدانید این شهر تاریخی، به دلیل داشتن فرش های بسیار ظریف و پارچه های نقره در عهد صفوی (مدتی قریب به 100 سال) مورد توجه تجار قرار داشته است. از اوايل دوره صفويه، اين ناحيه مورد توجه انگليسيها، روسها و دولت مركزي ايران كه پايتخت آن قزوين بود، قرار گرفت. برای استفاده از پارکینگ معمولا 5 لیر گرفته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید