استان مرکزی – جهان ایران

از آنیونهای مهم آن میتوان به سولفات ، كلرور ، بیكربنات و از كاتیونهای قابل توجه آن به سدیم ، پتاسیم و منیزیم اشاره كرد. به لطف همجواری با رشته کوه البرز از آبوهوایی خنک و معتدل برخوردار است به طوری که شش ماه اول سال را میتوان در این منطقه بهاری دانست. یزد با جاذبههای طبیعی خود میتواند گردشگران را شگفت زده کرده و طبیعتدوستان زیادی را سالانه به سوی خود جذب کند. این غار که در۸۰ کیلومتری روستای تاریخی ندوشن قرار گرفته، فضای تالار مانند، یک چشمه، استلاگمیت (قندیل های مخروطی) و دهلیزهای فراوانی در دل خود داشته و یکی از جذابترین غارهای ایران برای غارگردی است.

غار نباتی ندوشن یزد یک پدیده طبیعی زیبا با بلورهای سفید و نباتی است. سنگ آبهای ندوشن یکی دیگر از جاذبههای طبیعی یزد هستند. کوه ارنان و سنگنگارههای آن، از دیگر آثار یزد هستند که بهعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده و ارزش طبیعی و تاریخی بالایی دارند. در میان این جاذبهها از چشمههای و آبشارها گرفته تا کویر و کوههایش، تعدادی به ثبت ملی رسیده و از ارزش خاصی برخوردار هستند. توقع مى كنند كه بيشتر آنها از تحت قدرت او خارج است و جز قدرت غيبى الهى كسى ياراى آنها را ندارد، حتى برخى از آنها كه اصلا محال بالذات است مانند آوردن خدا و ملائكه در برابر چشم ايشان و به اين هم قناعت نكردند، اى كاش مى گفتند: ما ايمان نمى آوريم تا آنكه از خدايت درخواست كنى كه چنين و چنان كند و اين امور غير معقول و غيرممكن را از خدا مى خواستند، ولى اين چنين نگفتند، بلكه گفتند ما به تو ايمان نمى آوريم مگر وقتى كه تو خودت نهر و چشمه جارى سازى و چه كنى و چه كنى.

قدمت قلعه کاسین متعلق به عصر مفرغ و هزاره اول پیش از میلاد است. با توجه به آثار تاریخی که در خورهه کشف شده است، به نظر می رسد که سابقه حضور تمدن بشری در آن به هزاره دوم پیش از میلاد باز می گردد. قطعاً پاییز و زمستان نیز با توجه به سرمای هوا و بارش شدید باران یا برف، گزینه مناسبی برای سفر شما نخواهد بود. روستای ارنان نیز، با قدمت هزاران ساله خود که یکی از محبوبترین مناطق اکوتوریستی متعلق به دوره زرتشتیان بهشمار میآید. بیابانهای استان یزد بهعنوان یکی از زیباترین و چشمگیرترین مناطق اکوتوریستی ایران شناخته میشوند و در دل آنها چشمهها، کوهها، آبشارها و درههای فراوانی وجود دارد، که هرکدام در نوع خود بینظیر هستند.

در ادامه قصد داریم تا شما را با بخشی از جاذبههای اکوتوریستی استان یزد آشنا کنیم. یزد نهتنها یکی از بزرگترین و قدیمیترین شهرهای تاریخی ایران و جهان است، بلکه طبیعت بینظیر و بکر آن باعث شده تا به شهرت این شهر نیز افزوده شود. این چشمه مانند دیگر نمونههایش، از مجموعهی چشمه های آبگرم سرعین نیست، بلکه در غرب اردبیل در روستای ارجستان قرار دارد. چشمه تامهر در فاصله ۶ کیلومتری غرب تفت و در روستای اسلامیه واقع شده است. با توجه به سهولت دسترسی و فضاسازیهای مناسب بازدید از این تفرجگاه دو برابر شده است و از استقبال خوبی برخوردار شده است.

چشمه ای که با توجه به آب و هوای این استان، کمتر کسی انتظار دیدنش را دارد. او میگويد من عالم غيب را نمیبينم و از آن خبر ندارم؛ آنوقت با اين كه میگويد من خبر ندارم، در عين حال بطور قاطع میگويد نيست! بالاتر از این چشمه ، سنگ بزرگ مکعبی است که گویند کیخسرو بر بالای این سنگ رفت و آخرین نصایح خود را به سپاهیانش مبنی بر اینکه آنها بیدرنگ از اینجا باید او را ترک و بازگشت نمایند زیرا این سفری بی بازگشت خواهد بود و او از انظار سپاهیان ناپدید خواهد شد و مخاطرات بسیاری بر سر راه خواهد بود .

آبشار دره گاهان با ارتفاع ۲۰ متری خود در فصل بهار تا اوایل تابستان از آب شیرکوه سرچشمه میگیرد و از ییلاق ده بالا و طزرجان جاری میشود.طبیعت بکر، ارتفاع زیاد و امکان سنگ نوردی در این آبشار آن را به یکی از مناطق پربازدید گردشگران و سنگنوردان بدل کرده است. تالاب پساب، همانطور که از نامش پیداست، در اصل از پسابهای تصفیهخانه یزد منشا میگیرد، با این حال، این طبیعت ساخته دست انسان، توانسته تا جلوه زیبایی به این قسمت کویر دهد. شما می توانید از این روستا به ویژه در فصل بهار و تابستان بازدید کنید و اگر نظری در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید.

دلیل نامگذاری این چشمه اینجاست که تنها شش ماه اول سال آبدهی دارد و با شروع فصل پاییز و از راه رسیدن مهر، از میزان آن کاسته و گاهی کاملا خشک میشود. تو بهتر دانی با این پسر، و بدو سپردش. در ایام گذشته این منطقه به بهشت گمشده آذربایجان معروف بوده است. شهر تاكستان در گذشته «سياده» يا «سيادهن» ناميده ميشد و به سرزمين تاتها معروف بود. این کوه که به عنوان یک منظر طبیعی استان یزد، در فهرست آثار طبیعی و ملی ایران به ثبت رسیده است علاقهمندان و کوهنوردان فراوانی را به سوی خود جلب میکند. این شهر دارای بافت تاریخی با خانه های سنتی و بومی ست که امروزه تعدادی از آنها عنوان اقامتگاه بوم گردی را به خود اختصاص داده و میزبان گردشگران هستند.

در کنار این خانه ها باغ های انار نیز به چشم می خورد که زیبایی شهر را دو چندان کرده است. این منطقه که عمر چندان زیادی نیز ندارد، اخیرا به یکی از مقاصد گردشگری یزد بدل شده است. روزگاری نه چندان دور داخل این چنار توخالی در واقع یک مغازه دباغی بوده است. این چشمه یکی از دیدنیهای طبیعی تفت و جاذبههای زیبای گردشگری یزد است که در ۶ کیلومتری شهر تفت قرار گرفته است. این کوه هرم مانند، پوشش گیاهی متنوع و متراکم داشته که همین امر تعداد انواع جانوری اطرافش را افزایش میدهد. دلیل نامگذاری این کوه در شکل ظاهری آن نهفته.

تعدا کل دانشجویان تا پایان سال ۹۱ برابر با ۱۲۸۲۶۹ نفر بوده که از این تعداد ۶۷۶۰۲ نفر پسر و ۶۰۶۶۷ نفر دختر بودهاند. این اتوبان را مستقیم ادامه دهید تا به بلوار کلانتری برسید. آبشار دره گاهان: این آبشار با ارتفاعی بیش از 20 متر در دامنه های شیرکوه، تنها آبشار استان یزد می باشد و در جنوب غربی تفت قرار دارد. تفت یکی از شهرستان های واقع در جنوب غربی استان یزد می باشد. این آبشار فصلی در جنوب غربی شهر تفت واقع شده است. در حال حاضر در ایران و در بخش راه آهن طی سالهای اخیر برخی گامها در جهت حرکت رو به جلو و استفاده حداکثری از مزایای این حوزه برداشته شده اما یکی از مهمترین پروژههایی که اخیراً مطرح شده، بحث آغاز مطالعات امکان سنجی اتصال خط آهن ارس به ترکیه و اروپا از نقطۀ مرزی چشمه ثریا است.

بخش وسیعی از این روستا باغستان زرشک است که سرسبزی چهار فصل را در این منطقه ایجاد کرده است. این برج که متعلق به دوران سلجوقیان است در شرق ابن بابویه قرار دارد. لباس های محلی: پوشاک سنتی مردم تفت شامل سرپوش، تن پوش و پاپوش (گیوه) بود که سرپوش زنان چارقد و سرپوش مردان دستار یا شال نام دارد. پونه کوهی یا پونه وحشی از گونه نعناع ها می باشد که سرشار از ترکیبات آروماتیک معطر می باشند.

همچنین کوهی به نام تفت در نزدیکی این شهر قرار دارد که گرمای آن در ظهرهای تابستان بسیار طاقت فرسا می باشد. در صنایع غذایی نیز استفاده و استخراج گاز دی اکسید کربن فعلاً در ایران کاربرد دارد. چشمهٔ سراب باغ که از جمله چشمههای دائمی این منطقه است، حتی در فصل تابستان نیز به لحاظ محیط خنک و سرسبز اَن و برکهای که در سرچشمه اَن ساخته شده است، تفرجگاه بسیار مناسبی برای گذران اوقات گرم سال است.

در گذشته حجم آب چشمهها زیاد بوده است. چشمههای فراوانی در اطراف این سنگ آبها به وجود امدهاند که آب شور آنها خواص درمانی فراوانی دارد. در کنار پسابها، بارشهای فصلی نیز عامل دیگر به وجود آمدن این دریاچههای بزرگ و کوچک هستند که بزرگترین آنها طولی نزدیک به سه کیلومتر دارد. یکی از معروفترین کوههای یزد، عقاب کوه با ارتفاعی نزدیک به ۲۰۰۰ متر است. در دل هر محله تاریخی، مسجدی کهن با معماری چشمنواز خودنمایی میکند. مرکز این شهرستان؛ شهر فيروزكوه است که در 52 درجه و 46 دقيقه درازای جغرافيايی و 35 درجه و 45 دقيقه پهنای جغرافيايی و در بلندی 1980 متری از سطح دريا واقع شده است.

ساز محلی این شهر اربونه نام دارد و از جمله آداب و رسوم این مردم در فصل بهار می توان به مراسم گلاب گیری و انار چینی اشاره کرد که برای اهالی و مسافران بسیار دلنشین است. از ویژگی معماری شهر تفت می توان به کانال های آب زیر زمینی یا قنات اشاره کرد که از قدمت بسیار بالایی برخوردار هستند. هرگونه بیاحترامی به کاربران، مدیران یا اشخصا حقیقی و حقوقی دیگر ممنوع است.10.

به هنگام پیمایش در طبیعت یا کمپینگ، در صورت امکان حتما کیسههای پلاستیکی بزرگ همراه داشته باشید و سعی کنید در مسیری که میروید زبالهها را از روی زمین جمعآوری کنید. این پیست اسكی در فاصله 12كیلومتری روستای آلوارس و 24 كیلومتری سرعین قرار گرفته است و از آنجائی كه پیست فوق در ارتفاع 3200متری از سطح دریا قرار دارد به سبب بارندگی برف فراوان در طول پائیز و زمستان و به جهت دیر ذوب شدن برف های این منطقه می تواند در حدود شش الی هشت ماه از سال مورد استفاده قرار گیرد.از ویژگیهای بارز منطقه ای كه مجتمع ورزشهای زمستانی آلوارس در آن واقع شده است علاوه بر جاذبه های زمستانی می توان به جاذبه های بهاری و تابستانی آن ازجمله روی آوردن عشایران با گله های خود به مناطق حوالی آن، هوای خنك و معتدل در اوج تابستان، پوشش گیاهی و گل های رنگارنگ بصورت دشت های وسیعی از شقایق های كوهی، گل ختمی، گون و غیره همچنین قرار گرفتن مسیرهای صعود به قله سبلان و قلل دیگر از فاصله نزدیك كمپ مجتمع و مشرف بودن آن به شهرهای سرعین، نیر، اردبیل می باشد كه استفاده از آن را در تمامی فصول سال مفید و خاطره انگیز می نماید.

از شهرهای همجوار با تفت می توان به ابرکوه، مهریز، یزد و میبد اشاره کرد. اما با این حال در زمان خواستگاری علیرضا خمسه، ابتدا پدر مروارید پورشفیقی با ازواج آن ها مخالف بوده است، ولی بعدها راضی شده و ارتباط بسیار خوبی باهم دارند. همچنین یکی از ویژگی های مردمان این شهر زنده نگه داشتن و تکرار بازی های محلی و قدیمی نظیر چوب پله، هفت سنگ، درنگ درنگ، شاه و وزیر، کوله غوک، هرسو و ترترک و .. می باشد. حسینیه شاه ولی: به گفته باستان شناسان، این مسجد در دوره صفوی ساخته شده و از قسمت های مختلف نظیر بقعه، مسجد، زورخانه، مدرسه، بازار و آب انبار تشکیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید