استان مرکزی – جهان ایران

یکی از لذتهای چشمه آب گرم فلکده، موقعیت مکانی آن است. مقدار مواد باقیمانده خشک از تبخیر آب 476 میلی گرم در لیتر و مزه آن گس و بی بو می باشدآب این استخر در ردیف آبهای بیکربنات کلسیک است. امروزه شرکت ها به ندرت راضی به مذاکره با اشخاص حقیقی می شوند و دلیل آن هم این است که به سختی می توانند برای محول کردن کار ها به شخصی حقیقی اعتماد کنند. فرض: امر الزامي ، امري که انجام يا اداي آن واجب است. آش دوغ سرعین نیز بسیار معروف بوده و بعید است که گردشگری به این منطقه مسافرت کند و دست کم یکبار از این غذای محلی نخورده و لذت نبرد, کبابهای محلی این منطقه نیز بسیار معروف و مورد علاقه گردشگران است این شهر با داشتن هتلها و مهمانپذیرهای متعدد دارای امکانات بسیار مناسب برای اقامت میهمانان بوده و در مقایسه با سایر نقاط گردشگری کشور به نظر میآید تسهیلات توریستی بسیار مناسبی در این شهر تهیه دیده شده است گرچه با وجود این امر در تابستان استقبال بسیار زیاد ایرانگردانی که بسیاری از آنان برای استفاده از خواص درمانی آب گرمها به سرعین سفر کردهاند ممکن است نیاز بیشتر به امکانات را نیز یاد آور شوند.

شهرستان بهاباد علاوه بر رودخانه شور رودخانه ای به عنوان «رودخانه شور تمبر گز بهاباد» نیز دارد. یکی از جاذبه های انگشت شمار دنیا رو ببینیم.باداب سورت یکی از جاذبه های زیبای زمین شناسی هست و ما این افتخار رو داریم که باداب سورت در ایران ما هستش و ما خیلی راحت میتوانیم برای دیدن این پدیده نادر به آن منطقه سفر کنیم.منطقه ای پر از چشمه های تراول تن که دومین ثبت میراث طبیعی ایران را در فهرست آثار ملی ایران بعد از دماوند به خود اختصاص داده.و همینطور بادابسورت بعد از پاموک کوله ترکیه به عنوان دومین چشمه آب شور جهان ثبت جهانی شده است.

اینجا فقط یک دشت سرسبز نیست؛ در این منطقه وسیع، بسیاری از گونههای گیاهی و جانوری را میتوان پیدا کرد که از اهمیت بالایی برخوردارند. عيد قربان: دهمين روز ماه ذي الحجه که يکي از دو عيد بزرگ اسلامي است. غسل: شستن – شستشو – شستشوي بدن با کيفيت مخصوص، که بر دو نوع است: 1- ترتيبي. وی انگشتری در دست داشت که تمام قدرت خود را از آن میگرفت. مساقات: آبياري کردن – قراردادي بين صاحب باغ و باغبان که بر اساس آن باغبان در برابر آبياري و تربيت درختان ، سهمي از درآمد باغ دارد. مُزارعه: قرار دادي که بين مالک زمين و زارع منعقد مي شود که براساس آن مالک درصدي از محصول زراعي را صاحب مي شود.

موقعي که آن سپيده گسترده شد ، فجر دوم يا صبح صادق و اول وقت نماز صبح است. هرات از نگاه داشتن آبهای جاری و آبهای تحت الارضی غنی است مساحت قابل ملاحظه ای از زمین های زراعتی هرات توسط آب رودخانه ها و جویهای کشیده شده از آن ، آبیاری میشود . از همان دوران کهن بشر به این حقیقت پی برده بود که کوهستان نقش مهمی در تولید آب و بـاران دارد و منابع آب و تراوش آن ها به صورت چشمه ها در کوه ها به وفور یافت می شد.

این چشمه از لحاظ تقسیمات جغرافیایی در حوزه دهستان رودبار قرار دارد و دارای دو دریاچه می باشد که اولی در شمال و دیگری در جنوب عمارت فتحعلی شاه قرار دارد. آبدهی آن خیلی کم و در حدود ‪ ۱‬لیتر در ثانیه و از دو نقطه کف حوضچه با مقدار قابل توجهی گاز کربنیک و هوا با فشار خارج میشود. طول مسیر قنات به حدود چهار کیلومتر میرسد که در داخل شهر اردستان قرار دارد و عمق مادر چاه آن ۳۱ متر است؛ ضمن اینکه در این مسیر نزدیک به ۴۰ حلقه چاه وجود دارد. با یه توقف 1:20 دقیقه تو فرودگاه و البته با کمی تاخیر 30دقیقه تو پرواز بعدی ساعت حدود 12:00شب پروازمون پرید به سمت فرودگاه ازمیر، ساعت 1:15 رسیدیم فرودگاه ازمیر و با تحویل گرفتن ساک هامون ساعت شد02:00 بامداد .

بانه را به دلیل بازارهای مرزی اش میشناسند اما این شهر مکان های دیدنی زیادی نیز دارد ؛ دشت ها و جنگل ها ، غار سنگی حسین کوهکن که مردی با همین نام آن را ساخته است ، غار شوی ، کوه آربابا ، پارک های کوهستانی دوکانان و پیرمراد ، روستای هفتاش ، روستای شوی ، روستای مامال ، روستای سبدلو ، روستای نژو ، روستای نجنه علیا و انواع مراکز خرید و پاساژها و… قدمت تاریخی روستای كولج را نیز به دلیل یافتن تعدادی سفال به رنگهای نخودی و سرخ در تنها تپه جنوب قبرستان این روستا به دوره قاجار منتسب دانستهاند، اما شواهد دیگر قدمت این روستا را به پیشتر و حتی به دوره سلجوقیه بازمیگرداند.

یکی دیگر از آثار طبیعی که در طالقان دیده می شود، کوه های بلند و صخرهایی، یخچال های طبیعی در جنوب علم کوه در نزدیکی روستای پراچان می توان اشاره کرد، هرساله کوهنوردان زیادی برای صعود به ارتفاعات این نواحی رهسپار می شوند. از جاذبه های این شهر می توان روستای دیمه و چشمه دیمه را نام برد، آب چشمه دیمه به قدری زلال و شفاف است که می توانید دنیای زیر آب را مشاهده نمایید. بلندترین قله این رشته کوه قله هشتاد نام دارد که در دامنههای جنوب شرقی آن روستای چقیورت در شمال غربی فریدونشهر قرار دارد و یک راه خاکی نه چندان مناسب این روستا را به روستای تنگ دوزان در شمال غربی کوه هشتاد متصل میسازد.

في سبيل الله: به کارهايي که جنبه ديني دارد يا نفع آن عام است، گفته مي شود. 2- کسي که براي خدا شريک مي تراشد. فقير: محتاج – کسي که نيازمند تأمين مخارج سال خود و عيالاتش است. و چيزي هم ندارد که به طور روزانه قادر به تأمين هزينه زندگيش باشد. در اوایل قرن دوازدهم مدتی نام اوغوز و ترکمن را به طور مشترک به کار بردهاند. محتضر: کسي که در حال جان کندن است.

کافر حربي: کافري که با مسلمين در حال جنگ مي باشد. این غار در زبان محلی اوغان لرزاغه سی( زاغه افغانها) مشهور است. 5- کسي که منکر ضروري دين است و انکار اوبه انکار خدا و رسول صلي الله عليه وآله وسلم مي انجامد. 1- کسي که وجود خدا را انکار مي کند. در اطراف این چشمه آثار تاریخی بسیاری مانند قلعه های باستانی وجود دارد که دیدن آن برای علاقمندان به آثار تاریخی هم خالی از لطف نیست.

از ویژگی های منحصر به فرد ساسنگ، بهشت گمشده گلستان وجود خانه های قدیمی و کاهگلی می باشد که زیبایی روستا را دوچندان کرده است. آشوراده یکی از جزایر مهم و زیبای استان گلستان محسوب می شود. براساس آمارهای اعلام شده سالانه بیش از پنج میلیون گردشگر داخلی و دهها هزار گردشگر خارجی از جاذبه های تاریخی و طبیعی این استان بهره مند می شوند. به گزارش ايسنا، رئيس شوراي اسلامي روستاهاي گل آباد،نصير آباد ، ملك آباد،دزك آباد، پاچگاه ، حوربكول و چم آباد نيز به نمايندگي از مردم منطقه به خشك شدن آب چشمه مرواريد اشاره كرد و گفت: علت اصلي خشك شدن اين چشمه، حفاري تونل سوم كوهرنگ است.

این چشمه پر آب در کوه­های جنوب شرقی فریدونشهر واقع در منطقه وحدت­ آباد قرار دارد و از جاهای دیدنی فریدونشهر می باشد. مسجد به عنوان شاخص اصلی هنر صفوی شناخته می شود. قصد رجاء: در موردي است که مکلف عمل را به احتمال اينکه او را به خدا نزديک مي کند انجام مي دهد. به همین دلیل بهتر است در اثر توجه به سخنانی این چنینی ولو ناخواسته، احتمال تخریب و وارد کردن آسیب را به اثری ارزشمند بالابرده نشود.

از این که یقین را به صحت و سلامت روان تعبیر فرموده، بسیار جالب توجه است؛ زیرا یقین یعنی اطمینان محکم و ثابت و به تعبیر دیگر یعنی خاطرِجمع و دارای جمعیت خاطر، یعنی حالتی که تمام ابعاد روحی انسان هماهنگ و متعادل هستند، زیرا یقین از یک طرف به عامل تعادل روان که علم است نظر دارد، و از طرفی به حالت آرامش و اطمینان. از دیگر غذاهای ماکو میتوان به کلاجوش، یالیخ چورکی، یاقلی پاپان، تخم مرغ سیب زمینی و غیره اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید