افغان ها، فصل ١ تا ١٤

پارک جنگلی شیان از جمله گردشگاه ها و تفرجگاه های جنگلی محدوده شرقی تهران به شمار می رود که در مجاورت بوستان لویزان و در محدوده شهرداری منطقه چهار قرار دارد. در ادامه این مطلب از مجله مستر بلیط در مورد این جاذبه طبیعی اطلاعاتی را با شما به اشتراک می گذاریم. جاده کوهستانی و جنگلی یونگاس (North Yungas) در کشور بولیوی، جادهای باریک و پر پیچ و خم به طول ۶۹ کیلومتر، تنها مسیری است که از اعماق جنگل آمازون و رشته کوههای بلند آندز (Andes) و دره های عمیق آن میگذرد تا دو شهر لاپاز (La Paz) و کورویکو (Coroico) را به هم متصل کند.

در فاصله هشت کیلومتری نوشهر و در قلب جنگل نیرنگ جاذبه ای زیبا به نام تنگ دار قرار دارد و قبل از نوشهر نیز جاده فرعی است که به روستای کوشکسرا منتهی میشود. این جنگل در جنوب شهرستان بابل قرار گرفته است و فاصله آن از شهر بابل در حدود 22 کیلومتر می شود. صدای رودخانه خروشان کرکرود، درختان سر به فلک کشیده، تلالو نور خورشید از میان درختان، صدای گوش نواز طبیعت زنده و پرندگان، همه و همه در کنار یکدیگر در هر ثانیه، روح تازه ای به روح و جان آدمی تزریق می کنند. زیبایی پارک جنگلی خانیکان چشم هر بیننده ای و ناظری را به خود جلب می کند به طوری که دیگر توان دل کندن از آن مناظر زیبا را ندارد.

در این پارک جنگلی امکانات رفاهی کاملی وجود دارد که از میان آنها می توان به جاده آسفالته، وسایل بازی کودکان، آبخوری های بهداشتی، آلاچیق، نمازخانه، سرویس های بهداشتی، سوپرمارکت، چراغ های برق و … لازم به ذکر است چمه بن در زبان محلی به معنای مه گرفتگی می باشد و اگر در نیمه دوم سال به روستا مراجعه کنید متوجه خواهید شد روستا غرق در مه غلیظی می باشد اما به لطف این بارندگی ها، پوشش گیاهی غنی در منططقه مشاهده می شود که شامل درختان بلوط، ممرز، راش، گردو، توسکا، کچب، کرب، ملج و غیره می باشد.

علاوه بر پوشش گیاهی زیبا و منحصر بفرد، رودخانه ها و چشمه های شفاف و زلال آن منظره بسیار زیبایی را در این جنگل 7200 متری خلق کرده و هر سال تعداد زیادی توریست و گردشگر برای تفریح و سرگرمی به این مکان سرازیر می شوند. پارک جنگلی خانیکان در تمامی فصول سال، علی الخصوص پاییز، زیبایی های منحصر به فرد و خاص خود را دارد و هر ساله پذیرای گردشگران و بازدیدکنندگان بسیاری از سراسر ایران به این پارک جنگلی می باشد. دامنه ها و دره های سرسبز آمیخته از درختان، درختچه ها، گلهای رنگارنگ، چمن زارها، چشمه سارها و نهرها همراه با آبشار های مرتفع و دیدنی با حیات وحش منحصر به فرد خود ترکیبی بی نظیر و بی همتا از ذخیره گاه های بیوسفر جهان بوجود آورده است.

رودخانه ای به نام کرکرود نیز از ارتفاعات منطقه سرچشمه میگیرد و از قلب جنگل نیرنگ میگذرد و در نهایت به دریای خزر میریزد. حدشمالی آن دریای خزر ،حد جنوبی آن استانهای تهران ، قزوین ، سمنان ، حد غربی آن استان گیلان وحد شرق آن استان گلستان می باشد . کتیبه شکل شاه صخره ای به طول 8 متر و ارتفاع 4 متر است که امروزه از باارزش ترین جاهای دیدنی آمل به شمار می رود و لازم به ذکر است این اثر در سال 1381، در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

هیئت مدیره شرکت از ۵نفر تشکیل میشود که ازلحاظ حفظ مصالح عمومی ۳نفر ازآنهابانتخاب انجمن شهر ودونفردیگر بانتخاب سایر صاحبان سهام تعین خواهد شد. چون مدت اقامت موقت آنها تکمیل شد و خانوادهاش قادر نبود تا آن را تمدید کند در این صورت از شغل و فعالیت قانونی نیز محروم شدند. برخی از این سنگها بش از ۲.۵ متر قطر دارند. این بزرگترین جوندent سیاره است که وزن آن تا 90 کیلوگرم و طول آن به 1.34 متر و طول 62 سانتی متر می رسد.

ولی گاهی بین 1000 متر مربع تا کمتر از 5000 متر مربع نیز به علت فقدان زمین این گونه پارکها ساخته شده­ اند معمولاً تجهیزات این پارکها عبارتند از: زمین بازي کودکان 10 سال، بخش هاي اختصاص یافته براي استراحت، کف پوش چمنی و تعدادي درخت سایه اند. روز دیگر زودتر از هر روز بازار را باز کرده مشغول کسب خود گردیدند. و هر آنچه که باید درباره این جاذبه گردشگری بدانید را ذکر کرده ایم. هربار مانعی سرراهشان است که باید یکی فرار کرده و دیگری را بکشد تا زن و بچه خودش را نجات دهد. او گفت باید سعی کنیم تفکر نقادانه را در بچهها بالا ببریم و سعی کنیم درباره انیمیشن فکر کنند، به شخصیت پردازی توجه کنند و شخصیتهای موجود در انیمیشن را مونوگرافی کنند.

توجه درست باعث آگاهی از احساسات و آگاهی از کنشهای بدن و ذهن میگردد. با توجه به فضای طبیعی و مسیری که از میان طبیعت پارک جنگلی شیان عبور میکند، مناظر دلنشینی را ایجاد میکند و لحظات شاد و مفرحی را برای گردشگران رقم خواهد زد.محله شیان که در منطقه ۴ تهران واقع شده است در شمال پارک جنگلی لویزان و جنوب مجتمع مسکونی و نظامی آجا واقع شدهاست. پارک کشپل در حاشیه زیبای لاویج رود، با چشمه های پرآب و زلال و از جاذبه های زیبا و دیدنی چمستان است که می توانید در ایام تابستان اوقات خوشی را در آن سپری کنید.

گردشگران میتوانند علاوه بر لذت بردن از مناظر و طبیعت دلپذیر روستای نیرنگ و مسیر روستای نیرنگ تا خانیکان، در کنار رودخانه کرکرود اتراق نمایند و لحظاتی خوشی را در کنار آن همه زیبایی خالق جهان هستی سپری نمایند. 4- دراراضی صعب العبور جنگلات درحالیکه انتقال چوب ذریعه قوه حیوانی غیر ممکن باشد ، تنه ها به غوله و چهار تراش درآورده نشده مستقیماً از سطوح مرتفع به سمت دره و دامنه های کوه لولانیده میشوند.فرش نباتی که درمسیر راه همچو تنه ها قرار می گیرند، متضرر گریده ویا کاملاً محو میشوند.روش انسان دربیشتر موارد به جای آنکه به جنگل مقاومت بیشتر دربرابر عوامل خراب کننده جوی بدهد امکا ن بروزآسیب را افزایش میدهد .

لذا یکتعداد کالا و امتعه چینائی از طریق افغانستان فعلی به وادی اندوس و معکوس آن انتقال میگردید: اجناس غربی ازطریق بحربسواحل هند آورده شده و یکجا با اجناس هندی بشمال یعنی بجنوب آسیای میانه و به چین انتقال مییابد. در این جنگل می تواند شاهد رودخانه و آبشارهای بسیار زیبا باشید که به نوبه خود حالتی خاص به محیط می دهند و مسافران می توانند از آرامشی که در کنار آنها وجود دارد بهره مند شوند. علاوه بر تمام این ها در این جنگل درختان میوه های وحشی مانند تمشک وجود دارد که خود به تنهایی جاذبه ای پر طرفدار محسوب می شود.

میوه جنگلی قرهقات نیز در جنگلهای ارسباران به وفور یافت میشود. در کنار درختان مختلف، ارسباران دارای تنوع گیاهی و قارچی بالایی است و گفتنی میشود که از ۲ هزار و ۴۰۰ گونهای گیاهی که در آذربایجان یافت گردیده، حدود هزار و ۴۰۰ گونه آن مربوط بهجنگلهای ارسباران هستند. بنابر این نقش حفاظت عملیاتی اصلاح پلان ودرمقابل این حالت از رقابت زیستی بسیار اساس میباشد. وی عنوان کرد: بخشی از این پویش بذرکاری برای جنگلهای زاگرس است، این جنگلها یکی از مهمترین بخشهای کشور است، ۴۰ درصد جنگلهای کشور در ناحیه زاگرس قرار دارد، از این رو این بخش اهمیت بسزایی دارد و قسمت بزرگی از آب شیرین کشور در این بخش جاری است و جنگلهای این منطقه نقش مهمی را در تولید این آب دارند.

دیدگاهتان را بنویسید