انرژی را به خوبی ذخیره میسازد

با تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور، این ساختمان در اختیار مدیریت برنامه ریزی موزه ها و نمایشگاه ها قرار گرفت و پس از مرمت اساسی در تاریخ دهم مهرماه ۱۳۶۷ بازگشایی شد. این تالاب محل تخم ریزی آبزیان و پناهگاه و مأمن پرندگان بومی ومهاجر است. تالاب انزلی محل مناسبی برای ورزش های آبی از جمله قایق سواری است. در پارک کوهستان یک دریاچه مصنوعی وجود دارد که میتوان در آن قایق سواری کرد. ازدیدنی های چشم نواز تالاب انزلی می توان از گل های نیلوفر آبی نام برد که غنچه ها و برگ های آن سر از آب برآورده و سطح وسیعی از تالاب را می پوشاند.

عمق این دریاچه به حدود سه متر می رسد و در میان آن درختان جنگلی ، سازگار با محیط آبی از آب سر برآورده اند. ساختمان موزه رشت بنایی است با قدمتی ۷۰ ساله که در زیرزمینی به وسعت ۷۰۰ متر مربع و با زیربنای ۵۶۰ متر مربع در خیابان طالقانی ( بیستون ) این شهر واقع شده است. در جاده مشهد-نیشابور و در حد فاصل 49 کیلومتری آن مجموعه چشمههایی با فاصله 500 متر از یکدیگر قرار دارند که دارای دهانههای مخروطی و ارتفاع حدود 30 متر از سطح زمین هستتند. گیلان به لحاظ موقعیت طبیعی ، دارای جاذبه های گسترده ای است که سرتاسر این استان را در بر گرفته است.

ییلاق های دیلمان و اسپیلی؛ ییلاق های این ناحیه ، هم از نظر چشم انداز و هم از نظر آثار تاریخی و فرهنگی دارای اهمیت بسیار است. گیاهان آبی ساحل دریاچه مانند زنبق در رنگ های مختلف ، چشم انداز زیبایی به دریاچه می بخشند. ساحل آیایورگی که در مجاورت ساحل بویالیک پلاژ واقع شده است، تا دلتان بخواهد مراکز تفریحی، سواحل آفتابی، چمن زار های زیبایی که برای ورزش کردن و یا حتی برای دراز کشیدن مناسب هستند، بخش های آرام تر و خانوادگی برای کسانی که چندان طرفدار شلوغی و هیجان نیستند، را دارد. چهارم نهرهائی است از عسل تصفیه شده که در آن از شمع و کثافات و مواد قذره چیزى دیده نمىشود، و چون عسل بسیار شیرین است، لذا آن حلاوتهائى که از واردات از عالم قدس، و بارقههاى نورانى، و لذتهائى که در حالات مختلفه براى متوسطین در راه خدا پیدا مىشود، و آنها را در ذوق و وجد و توجه بخدا میآورد، و متوجه بکمال خود مىنماید، در آنجا بصورت نهرهائى از عسل مصفى که خالى از شوائب کدورات و دخالتها و تسویلات نفس است ظهور پیدا مىکند البته این اختصاص به افرادى دارد که در مقام ذوق آن جذبات بوده، و هنوز بمرحله سکر در اثر مشاهده تجلیات در نیآمدهاند.

رویش نی در تالاب هم هر چند از نظر اکولوژیکی مشکلات زیادی ایجاد کرده است، اما در جای خود یکی از مظاهر اصلی اکوسیستم طبیعی تالاب به شمار می آید. نیزارها ، گذشته از آن که زیستگاه مناسبی برای پرندگان به شمار می روند، رویشگاه گیاهانی با قابلیت انعطاف فراوان هستند که در صنایع دستی و بومی گیلان کاربرد قابل توجهی دارند. البته که قیمت فرشهای دستبافت ماکو بسیار گران و ارزشمند هستند اما اگر به فکر تهیه یک صنایع دستی لوکس و باارزش هستید، فرش دستباف ماکو را در نظر بگیرید. آب آن از چشمه تأمین میشود و محصول آن غلات و لبنیات، و شغل مردم زراعت و گله داری، و صنایع دستی زنان قالیچه، گلیم و جاجیم بافی است.

صلح تعليقى : عقد صلحى است كه بر انجام كار يا پرداخت مال توسط طرفين صلح و يا يكى از آن دو، معلق گشته است. نظام آبیاری این باغ بر اساس فوران آب چشمههای اصلی و چندین چشمة فرعی میباشد که بوسیله نهرهای کوچک و بزرگ متعددی در باغ جریان مییابد و آب مازاد آنها بوسیله جویی بزرگ به طرف استخر باغ که در ضلع جنوب غربی باغ واقع شده هدایت میشود. از فراورده های کشاورزی آنها جو-گندم-سیب زمینی-چاودار-گردو-بادام و سیب درختی می باشد. بستر رودهای گیلان عمدتاً در مسیر دره های کوهستانی و کوهپایه ای که از جنگل های سرسبز و انبوه پوشیده شده اند قرار گرفته است.

چشمه آب معدنی ماسوله ؛ در ابتدای ورودی شهر تاریخی ماسوله در کنار پارک شهر قرار دارد. محسن نریمان ادامه می دهد: در هفتاد و دومین جلسه کارگروه ارزیابی و تصویب طرح های توجیهی وزارت راه و شهرسازی، موضوع انتقال راهآهن ایران – ترکیه از مسیر چشمه ثریا مورد بررسی قرار گرفت و بنا شد طرح از دو نقطه «اتصال چشمه ثریا» و «دیل اوجی» واقع در جلفا مورد بررسی دقیقتر قرار گیرد تا پس از بازدید دو طرف از محل، گزارش نهایی به این کارگروه ارسال شود. این فن به نحوی کار میکند که برای تعویض هوا، هوای بیرون را به داخل سازه مورد نظر میکشاند و این نکته را هم خاطرنشان سازیم که این وسیله بیشتر در صنعت مورد استفاده قرار میگیرد.

برخی از این جاذبه ها در فصول خاصی مورد استفاده قرار می گیرند اما برخی دیگر محدودیت فصلی نداشته و در همه فصول قابل استفاده هستند . پس از این که زمستان ۱۳۹۸ مناقصه واگذاری چشمهسورت برگزار شد و یک سرمایهگذار اهل ساری در این مناقصه برنده شد، دستگاههای دولتی متولی چشمهسورت از ۲۰ فروردین این محوطه را به طور کامل برای احیاء، اجرای طرحهای حفاظتی و بهرهبرداری در اختیار سرمایهگذار قرار دادند تا کارهای لازم را طبق کتابچه طرح که توسط بخش دولتی تدوین شده بود آغاز کند و پیش ببرد. در گوشه سمت راست دالان سبز مسیر رودخانه، صدای جاری شدن چشمه سارهای بدیع از دل کوه، موسیقی بسیار گوشنوازی است که گویی سرود شادمانی در پیش پای گردشگران سر میدهد و چشم از وجود این همه زیبایی، حیرتزده میشود.

این منطقه پیش از آن ولایت گیلان و استان یکم خوانده میشد. در قسمت جلو در ورودی اندرون یك چهار ضلعی كه در اطراف آن طاقچههایی ایجاد نمودهاند و اصطلاحاً به آن غلام نشین میگویند واقع شده است. دراين زمان، تهران داراي چهار دروازه بود. جاهای دیدنی چهار محال و بختیاری بیشتر به طبیعت زیبا و بکر آن بازمیگردد. را به شهر ليلان وصل مي كند پل آجري نيز مانند قلعه بختاك تاريخ ساخت صريح و روشني ندارد ولي بنا به اظهار افراد مسن و بعضي از كارشناسان ميراث فرهنگي قدمت آن به دوره ساسانيان و بلكه به دوره اشكانيان مي رسد و بعضي از كارشناسان ميراث فرهنگي آنرا از دوره صفويه مي دانند كه احتمال قويتري نسبت به ساير نظرات دارد.

از طرفی در راستای تکمیلتر نمودن بیان دکتر امان اللهی باید اشاره کرد برخی دیگر از پژوهشگران مسیر ملا فریدون لر را از طریق بنادر ذکر کرده و مینویسند پس از ورود به منطقه گلهدار از آنجایی که مردمی دامدار بودند، صحرای وسیع و پر آب و علف این سامان را مناسب وضعیت خود دیده و با موافقت و هماهنگی حاکم «اسیر» و خواجهی «فال» در آنجا استقرار مییابند. آب قلیایی یا آب الکالاین ضرر خاصی برای بدن ندارد به شرط انکه کنترل شده و در زمان مناسب مصرف شود .

اغلب این رودها برای ورزش های آبی بسیار مناسب هستند. کشتی راه افتاد و رفتیم سمت دریای آبی و زلال جمعا قرار بود رفت و برگشتمون هفت ساعت طول بکشه مسافرهای کشتی از ژاپن استرالیا از خود ترکیه و ما بودیم که جوان های ترکیه برا خودشون اونجا بزن بکوبی راه انداخته بودن و تفریح میکردن که ما هم سرگرم عکس و استفاده از دریا و دیدنی های دریا کردیم بعد نیم ساعت از کنار جزیره سکیز که یه جزیره یونانی بود رد شدیم برا رفتن به اون جزیره باید ویزا داشته باشیم . و در وصف شرابهای بهشتی گفته اند: منظور علوم ومعارفی که درنفوس وقلوب آنها در سیلان وحرکت است چراکه قلب مومن محل تراوشات علوم عرفانی واشراقات ربانی است وبه همین جهت است که می گوید: «ان المتقین فی جنات وعیون، بدرستییکه متقیان دربهشت ها وچشمه سارها سکونت دارند»(حجر/45) وودر جای دیگر میفرماید: «ان المتقین فی ظلال وعیون، بدرستیکه متقیان درسایبان ها وچشمه سار ها قرار دارند» (مرسلات/41) که البته این مطلب در بحث انهار خواهد آمد.

جذابیت جنگل های گیلان در تنوع گونه های جنگلی آنهاست و همین امر آنها را از جنگل های سوزنی برگ متمایز می سازد. ایل لاشانی: بخشی از آن در روستاهای بلوک مرودشت یکجانشین شده است و قسمت دیگر آن کوچ میکند، حدود هفتصد خانوار مسلح دارد و دامنهی نفوذ آنها تا کرمان و یزد ذکر شده است. محمد اشرف غنی از ادارات مربوطه خواست تا در رابطه به شیوع ویروس کرونا سطح آگاهی بخشی به مردم را افزایش دهند و همه تدابیر احتیاطی در این خصوص اتخاذ گردد. آیت الله رئیسی هم در پاسخ به بخشی از این درخواست ها و مسائل استان خراسان جنوبی نسبت به تسریع در روند واگذاری زمین برای طرحهای سرمایهگذاری، استخدام نیروهای بومی در معادن شهرستان، تسریع در واکسن کارگران معادن و کاهش درصد تسهیلات مسکن دستوراتی صادر کرد و مقرر شد موارد به مسوولان متولی در دولت برای پیگیری منتقل شود.

سطح زمین های جنگلی گیلان را در فواصل درختان ، فرشی از چمن می پوشاند. در پشت سد انحرافی ، تونل تاریک فومن و سد سنگر ، دریاچه های موضعی کوچک با دره های پوشیده از جنگل و یا زمین های کشاورزی ، جاذبه های چشم نوازی را به وجود آورده است. فومن ، صومعه سرا ، ضیابر و جمعه بازار برکه های کوچکی وجود دارد که علاوه بر اهمیت اکولوژیکی ، چشم انداز طبیعی زیبایی به نواحی جلگه ای ، واقع در حاشیه شهرهای فوق می بخشد.

در روستای جوکندان واقع در ۱۲ کیلومتری شمال شهر تالش ، برروی رودخانه کوچکی که در پای کوه از دره ها خارج می شوند، یک آب بند مصنوعی ساخته شده که در پشت آن دریاچه کوچکی به وجود آمده است. شهر قلات به عنوان یکی از بهترین مقاصد گردشگری در تابستان است که می توانید با اجاره باغ ویلا در قلات سفری دلچسب داشته باشید. این دریاچه در شمار بهترین زیستگاه های طبیعی پرندگان است. از این رو ، برای استفاده از مظاهر طبیعت از بهترین نمونه ها و امکانات طبیعی به شمار می روند و از نظر گردشگری در اغلب فصول سال ، گردشگران زیادی را به خود جلب می کنند.

جنگل های گیلان با این بستر سبز، امکانات زیادتری را از نظر تغذیه ، حیات وحش و اوقات فراغت فراهم ساخته است. پس بهار و اوایل تابستان را برای سفر به این منطقه انتخاب کنید. تالاب برای پرندگان مهاجر نیز زیستگاه مطلوبی به شمار می رود. نواحی ییلاقی جواهر دشت؛ در ارتفاعات شرق گیلان قرار دارد و ییلاقِ نواحی چابکسر و واجارگاه و رحیم آباد به شمار می روند. دریاچه هایی که در پشت سدهای ساخته شده بر روی سفیدرود به وجود آمده ، به سهم خود از مناظر زیبای گیلان به شمار می روند. پیرمردی چانچو به دست ( چانچو چوبی است که بر روی دوش نهاده می شود) که برای فروش مرغ و تخم مرغ به شهر آمده نیز در کنار او دیده می شود.

همه ساله هزاران هزار پرنده مهاجر از بخش های شمالی برای زمستان گذرانی و ادامه حیات به تالاب انزلی روی می آورند. این دریاچه ها که در مواقع پرآبی گسترش می یابند ، به نواحی ساحلی شهرستان های لنگرود و رودسر زیبایی خاصی می بخشند. در کناره های سفیدرود و شعبات فرعی آن نیز دریاچه های ساحلی زیبایی را مشاهده می کنیم. این بنا در گذشته به « میرزا حسین خان کسمایی » یکی از یاران میرزا کوچک خان جنگلی تعلق داشت و در سال ۱۳۴۹ هجری شمسی ، وزارت فرهنگ و هنر وقت آن را خریداری نمود. تاریخ وفات پیرحیران ظاهراً محرم سال ۶۷۰ هجری قمری بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید