اهمیت جنگل های بارانی استوایی مطالعات نهم – ❤️ پست روزانه

’لیکن سچ بتاؤں، آج بھی مجھے وادئ کمراٹ کے خوبصورت جنگلات میں بیتے دنوں کی یاد ستاتی ہے۔ وہاں خوبصورت جنگلات میں سردیوں کے چند مہینے گزار کر ہم موسمِ بہار کے آغاز پر واپس چترال کی طرف لوٹ جاتے ہیں۔ موسمی ہجرت کا یہ سلسلہ صدیوں سے جاری ہے لیکن گزشتہ چند سال سے وادی کمراٹ سے تعلق رکھنے والے چند مقامی شکاری اس خوبصورت وادی میں ہماری ہجرت کو در اندازی سمجھ کر ہمارا شکار کر رہے ہیں۔

افغانستان افتخار داشتن پسته اعلی در سطح جهان را دارد، اما این پسته پیش از این که کاملاً به پختگی برسد توسط طالبان، زورمندان و مردم محل چپاول میشود که ضربه بزرگی بر صادرات این کشور وارد میکند. «Jungle River Cruise» نام وسیله سرگرمی است که در این پارک قرار دارد و در یک مسیر آبی که با تم جنگلهای آمازون طراحی شده حرکت میکند. حفریات، یک تغیر سریع در عنعنۀ سفالی و معرفی انواع غربی را نشان میدهد. حفریـات، یک تغیر سریع درون عنعنۀ سفالی و معرفی انواع غربی را نشان مـیدهد.

تمام این شـهنامـه ها شامل داستانـهای قدیمـی شاهان ایرانیـان بوده و شاید درون نـهایت توسط یک کتاب پارسی مـیانـه (پهلوی) الهام شده باشد کـه ازبین رفته و بنام خواتای- نامک (“کتاب حاکمان”) یـاد مـیشود. علفچر ها که رکن مهم و اساس اقتصاد جامعه ملی افغانستانی را تشکیل می دهد، همکاری های لازم بعمل آورند تا باشد مردم رنجدیده کشور که سالیان دراز به اینطرف رنج ها کشیده اند و دیده و تلفات داده اند، از فرآورده های این منابع طبیعی خدا داد استفاده و بهره برداری کرده باشند. موضوع حفاظت و جلوگیری از قطع جنگل های طبیعی صنعتی مثمر وغیر مثمر، نگهداری وبهره برداری از جنگل ها سر سبز پسته یادام کوهی جلغوزه و نگهداری و حفاظت علفچر ها که در تربیت چهار پایان و به خصوص گوسفندان و گوسفند قره قل کشور در خور اهمیت است، در زمینه باید توجه بیشتر مبذول گردد تا مدرک عواید و اسعار خارجی بیشتر نصیب کشور گردد و هکذا در قسمت زراعت گیاهان صنعتی ( کتان، پنبه، زعفران، شرشم و ابریشم عواید در هکتار آن توجه بیشتر به عمل آید، گرچه افغانستان عزیز کشوری است زراعتی و چارواداری ولی طوریکه لازم است ولی متاسفانه با این همه کمک های میلیارد دالر کار اساسی زبر بنای اقتصادی در کشور طوریکه لازم است در این قسمت توجه لازم بعمل نیامده است، باید در این زمینه هرچه زودتر و بیشتر توجه خاص بعمل آید.

در استان آذربایجان شرقی و در منطقه ای به مرکزیت شهرستان اهر، یکی از نواحی رویشی سه گانه ایران به نام «اَرَسباران» وجود دارد. او میگوید: «حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ باشنده این ولایت به جنگلات پسته در مناطق حضرت سلطان و کوه گوگرد هجوم بردند.» به گفته او، هرچند نیروهای امنیتی وارد عمل شده و بسیاری از آنها را گرفتار کردند، اما آنها قبلاً به ثمره درختان پسته صدمه رسانده بودند.

از گونه های جانوری در این جنگل میتوان خرس قهوهای، گرگ، پلنگ، خوک وحشی، شغال، روباه، خرگوش کل و بز، شوکا و مار و از پرندگان کبک، کبوتر جنگلی، بلدرچین، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین، فاخته و قرقاول را نام برد. این دشواری تردد باعث شده که این منطقه بکر و دست نخورده باقی بماند. به دلیل جنگل زدایی در مقیاس وسیع ، فقط 2.6 میلیون مایل مربع از جنگل های بارانی باقی مانده است. بینش میافزاید: «من گفته میتوانم که این پستهها به فروش نخواهند رفت، چونکه هنوز خام اند، نرسیده اند.» او تخمین میزند که اگر تا زمان پخته شدن این پستهها انتظار کشیده میشد، میتوانست حدود ۳۵ میلیون افغانی درآمد داشته باشد.

زمین مکگرت مملو از این فسیلهای کوچک است که یک جنگل بارانی بسیار متنوع را در نیو ساوت ولز به تصویر میکشد که چیزی بین ۱۶ میلیون تا ۱۱ میلیون سال قبل رشد میکرد. به گفته او، طالبان و زورمندان محلی در مساحت حدود ۲۷ هزار هکتار زمین پستهها را قبل از پخته شدن آن چیده اند. اولین آتش سوزی بزرگ در مناطق آمازون در سال 2020 نگرانی هایی را ایجاد کرده است که پاندمی کرونا در برازیل همزمان با آتش سوزی های وسیع اوج بحران را سبب شده بتوانند.

قضایای مشابهی از جمع آوری پیش از وقت حاصلات پسته در دیگر مناطق افغانستان، از بدخشان در شمال شرق گرفته تا کندز در شمال و هرات در غرب کشور گزارش شده است. هزینه داوری و ارزیابی کتاب، هزینه پیش از تولید و انتشار آن در خارج از کشور، از نویسنده کتاب دریافت میشوند. جنگل های بارانی گرمسیری بسیار گرم و مرطوب هستند و بیش از ۷۵ درصد باران های آن از طریق تبخیر و تعرق تولید می شود. نزدیک به ۸۵ درصد مردم کشور به زراعت، باغداری و جنگداری و چاروا داری مصروف هستند و از این راه امرار معیشت می کنند، فرآورده های زراعت، باغداری و چاروا داری اساس و بنیاد اقتصاد کشور ما را تشکیل می دهد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ارسنجان گفت: در سال جاری چهارشنبه های هر هفته به عنوان روز غنی سازی جنگل مناطق آسیب دیده در جنگل های شهرستان پیش بینی شده و این امر به مدت ۲ ماه ادامه خواهد داشت. آوری شفیره و در مهرماه سالجاری جمعآوری لانههای زمستان گذران که یکی از روشهای موثر در کنترل آفات است، ادامه خواهد یافت. در این صورت آنها مجبور می شوند منطقه را رها کنند و یا بمیرند و یا دیگر حیونات بنسبت کمبود غذا از بین می روند.

این پوشش سبز نباتات بومی نادر در اکثر ولایات در حال نابودی و از بین رفتن هستند. در گزارش توسعه انسانی سال ۲۰۱۴میلادی، بیشترین متوسط طول عمر مربوط به کشور… ہم میں سے نر مارخور صرف 9 سال تک زندہ رہ سکتا ہے لیکن جیسے جیسے اس کی عمر بڑھتی ہے تو اس کا جسم سکڑنا شروع ہوجاتا ہے لہٰذا یہ بھیڑیوں اور برفانی چیتے کے لیے آسان ہدف بن جاتا ہے۔ ’چونکہ چترال میں میرا مسکن گول نیشنل پارک ہے اسی لیے موسمِ سرما کے دوران یہاں ہمارے لیے خوراک کا حصول سب سے مشکل کام ہوتا ہے لہٰذا مارخوروں کی بڑی تعداد موسمِ سرما میں دیر کوہستان کی خوبصورت وادی کمراٹ کے دُور افتادہ علاقوں کاشکین، شازور، سالیٹ، کونڑ مائی کا رخ کرتی ہے۔

ہماری خواہش ہے کہ ہمیں وادئ کمراٹ سمیت پاکستان کی خوبصورت وادیوں اور بلند و بالا پہاڑی سلسلوں میں آزادی کے ساتھ قدرت کی رعانیوں سے لطف اندوز ہونے دیا جائے۔ مجھے یاد ہے صمد شاہی سے گزرتے ہی ہم ٹولیوں میں بٹ جاتے اور گیت گاتے ہوئے کمراٹ میں داخل ہوتے تھے۔ ان میڈیا گروپ کا لکھاری اور نیچے دیے گئے کمنٹس سے متّفق ہونا ضروری نہیں۔ ’دوسری جانب وہ جانور جو ہمارے نوجوان مارخور کا شکار کرتے ہیں ان میں گولڈن ایگلز، ہمالیائی لنکس، برفانی چیتے، بھیڑیے اور کالے ریچھ شامل ہیں۔

اس خطرے کے پیشِ نظر ہمارے بزرگوں کی طرف سے ہمیں ہدایات ملتی ہیں کہ کمراٹ کی حسین وادی میں ان بھوکے شکاریوں کے ہاتھوں مارے جانے اور ان کے دسترخوان کی زینت بننے سے بہتر ہے کہ چترال میں بھوکے پیٹ ہی سویا جائے۔ ’یہ شکار اتنی بے دردی سے کیا جاتا ہے کہ جس میں نہ بچوں کا خیال رکھا جاتا ہے اور نہ ہی حاملہ مادہ مارخور کا۔ ’ہم چاہتے ہیں کہ دیر کوہستان سمیت کشمیر، بلوچستان اور دیگر علاقوں کے مقامی لوگ صرف پیٹ کی خاطر بے رحمی سے ہماری نسل کشی نہ کریں بلکہ نئی نسل کو تخفظ فراہم کریں۔

عظمت اکبر سماجی کارکن اور ٹریپ ٹریلز پاکستان کے سی ای او ہیں۔ آپ کو سیاحت کا صرف شوق ہی نہیں بلکہ اس کے فروغ کے لیے پُرعزم بھی ہیں۔ اس کے بدلے میں ہم مقامی سیاحت اور ماحول میں اپنا کلیدی کردار ادا کریں گے جس سے یقیناً ملکی معشیت میں کروڑوں ڈالر کا اضافہ ہوگا۔ بوڑھے یا قریب المرگ جانوروں کے قانونی شکار سے یہاں کے مقامی لوگ بھی کروڑوں ڈالر کی کمائی کرسکتے ہیں۔ مبنای قانونی این شکایت، قانون سال 2017 در فرانسه است که همه شرکتهای بالای 5 هزار کارمند را موظف کرده تا نسبت به عدم نقض حقوق بشر در تهیه و توزیع محصولاتشان مطمئن شوند.

’محکمہ جنگلی حیات بھی ہمارے غیر قانونی شکار پر پابندی کے قانون پر سختی سے عمل درآمد کروائے۔ قطع جنکلات و نابودی علفجراها باعث می شود که لانه حیات وحش و غذای یک تعداد حیونات اهلی وحشی از بین رود با از بین رفتن چنین فاکتور تسلسل طبیعی اکوسیستم از بین رفته چهار پایان اهلی و حیات وحش دیگر گرسنه باقی می مانند. بیشترین میزان از بین رفتن ثبات در مناطق نزدیک به مزارع، جاده ها، مناطق شهری و مناطقی است که در حال خشک شدن هستند که نشان می دهد تخریب جنگل ها و گرمای جهانی علت آن است.

اما درافغانستان ناممکن است یک خط تقسیم واضح دربین شمال سکائیزه و جنوب غیرسکائیزه نشان داد. معرفی کتاب جنگل نروژی اثر هاروکی موراکامی: کتاب جنگل نروژی، رمانی نوشته شده توسط هاروکی موراکامی؛ نویسنده و رمان نویس مشهور ژاپنی است که برای اولین بار در سال 1987 به انتشار رسید و در سال های 1998 و 2000 ترجمه های انگلیسی آن، در دنیا پخش شد و به زبان های مختلف دیگر نیز ترجمه شد. جین در سال 1792 از دنیا رفت و ایزابل نیز که دیگر طاقت دوری او را نداشت، چند ماه پس از شوهرش از دنیا رفت.

کمیته اتحاد اسلام، در واقع همانهیئتاتحاد اسلام بود که در آغاز، بیشتر اعضای آن از روحانیان بودند ولی پس از چندی به کمیته تبدیل شد و بیشتر اعضا غیر روحانی بودند. یوسی و مارکوس برای بیرون کشیدن کارل بسیار تلاش کردند اما بینتیجه بود و او در باتلاق غرب شد. رفیع الله روشن زاده، سرپرست ریاست زراعت ولایت سمنگان میگوید که در این ولایت شمالی یورش بر جنگلات پسته به تاریخ هفتم جولای، یعنی روز دوم عید فطر شروع شد. جنگل یا ییلاق الیمستان نام منطقه کوهستانی زیبایی در کنار روستایی به همین نام در فاصله ۳۰ کیلومتری آمل در کنار جاده هراز است.

دیدگاهتان را بنویسید