بازنگری بر باغ ایرانی – گلهای شما همچنان میخندند

استاد حسن زاده آملی به هدایت علامه شعرانی به حضور شریف مرحوم آیة الله حاج میرزا سید ابوالحسن رفیعی قزوینی تشریف فرما گردید و چند سالی در محضر مبارکش به فراگیری علوم عقلی و نقلی پرداخت، جالب این که آیة الله قزوینی دو درس به نامهای مصباح الانس و اجتهاد و تقلید در اصول را به صورت اختصاصی برای این شاگرد خود تدریس و تقریر می نمود، ایشان شرح علامه فناری بر مصباح الانس صدرالدین قونوی و دروس خارج فقه و اصول را نیز نزد مرحوم قزوینی آموخت. تیان آباد خود از چند دهستان به نامهای مهران رود غربی، مهران رود جنوبی و قوری گل تشکیل شده است و تیکمه داش نیز از دهستانهای اوجان شرقی، عباس شرقی، عباس غربی و سهندآباد تشکیل شده است.

در ۵۰۰ متری شمال باغ، باغ مزار تاریخی دوران صفوی قرار دارد كه به نام باغ مزار چهارسید معروف است.شیب منطقه احداث باغ در حدود ۶/۴ درصد درجهت شمالی – جنوبی در طول محور اصلی باغ است.ورودی اصلی باغ شاهزاده در قسمت شمالی آن قرار دارد كه همزمان با ساخت باغ شكل گرفته است. چشمههای باداب سورت شامل دو چشمه اصلی میباشد که از نظر رنگ، بو و مزه دارای آبی متفاوت میباشد. این منطقه به دلیل اینکه ۱۴۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد دارای آب و هوای کوهستانی بوده و زمستان های بسیار سرد و تابستان های معتدلی را شامل می شود.

این مجموعه گرانبها شامل قصاید، غزلیات، رباعیات، ترجیعبند و ضمیمهاى به نام دفتر دل مىباشد. روستای چشمه قل قل روستای خوش آب و هوایی که تو استان همدان، به عنوان نگین گردشگری شهرت یافته، روستای ورکانه نام داره با نمای فوق العاده زیبای این منطقه با تکه سنگ هایی که در تمام مسیر کوچه های اون تزئین شده و در دیواره های اون هم بکار گرفته شده، زیر تابش نور خورشید به رنگ قهوه ای سوخته درمیاد و میتونه تصویر زیبایی از کوچه های سنگی اروپایی رو در ذهنتون تداعی کنه. كريم خان زند با عنوان وكيلالرعايا مدت 29 سال در ايران سلطنت كرد، وي در اين مدت شهرهاي سمنان، دامغان، شاهرود، بسطام را همچنان در اختيار بزرگان خانواده قاجار قرار داد.بعد از مرگ خان زند، آغامحمد خان شيراز را ترك كرد و به طرف كومش ودامغان رفت وبا گرد آوردن عدهاي از افراد قبيله خود، سرانجام توانست به ولايت كومش (سمنان، دامغان و بسطام) و ولايت جنوبي درياي خزر دست يابد.پس از آغا محمد خان، برادرزاده وي به نام فتحعلي شاه قاجار بر اريكه سلطنت تكيه زد واز همان ابتداي سلطنت، خطه قومس را كه زادگاهش بود مورد توجه قرار دارد و به سه برادر سمناني (سنگسري) به نامهاي ذوالفقارخان، اسماعيل خان و مطلب خان توجه خاص مبذول داشت و ذوالفقارخان را به عنوان حاكم سمنان برگزيد.

این دانشور گمنام در علوم غریبه همچون فن ارثماطیقى، علم حروف و اعداد و اوفاق مهارت داشت و در هنر خطاطى و خوشنویسى خصوصاً ثلث نویسى از نوادر بود، آن فرزانه عالیقدر به دلیل طى مراحل سیر و سلوک، ریاضت نفس و جهاد اکبر به مکاشفات شیرینى دست یافته بود، این وارسته به حق پیوسته مکارم اخلاقى را صاحب بود و در ولایت و محبت به خاندان رسالت و توسّل به پیشگاه آن ستارگان فروزان نمونهاى کم بدیل به شمار مىرفت.

علاوه بر چشمههاى طبيعى فوق ، در دامنههاى مرکزى سلسله جبال البرز و قلهٔ آتشفشان خاموش دماوند که مرحلهٔ گوگردزدايى را طى مىکند ، تعداد قابل توجهى چشمههاى آب گرم وجود دارند که در کانونهاى مختلف آن مىجوشند. گردشگران بسیاری دوست دارند در سفر به اصفهان، بیشتر با سبک معماری و هنر های معاصر آشنا شوند که به آنها پیشنهاد می شود به این موزه سر بزنند. آنلی بیتون میگوید: دیدن چشمه ای تیره در خواب که زیر نور خورشید میدرخشد، نشانه آن است که ثروت هنگفتی به دست میآورید و با لذتی وجدآور به مسافرتهای لذتبخش میروید. 🔹تعداد زیادی از تجهیزات و تسلیحات ارتش ارمنستان به دست آذربایجان افتاده است.

ساخت تونل زير زميني در زمان صفويه و مرتبط كردن آن به جرز مركزي چهارطاقي و همچنين خارج كردن تونل به فاصله 150 متري پايين دست ديواره سد، كه در زمان ازدياد فشار آب، امكان باز كردن دهانه كانال سرپوشيده وجود داشته است، موجب ميگرديد كه فشار آب از ديواره سد كاسته شده و به سمت مركز، هدايت گردد. دیوان اشعار این حکیم نامدار که مزیّن به مقدمه حکیم میرزا مهدى الهى قمشهاى به خط آن جناب است، در سال 1364 به زیور طبع آراسته شده است. بسیارى از مشکلات شرح منظومه را که در محضر ایشان مطرح مىکردم بخوبى حل مىکردند، چون تقریر بسیار خوبى داشتند، قلم شریفشان در شرح تعلیمى و شرح منظومه کاملاً مشهود است، هم به مبانى فلسفه آگاهى کامل داشتند و هم در فقه و اصول متبحّر بودند.

استاد حسن زاده آملى در محضر عارف ربانى و حکیم الهى مرحوم میرزا مهدى الهى قمشهاى به مدت یازده سال مشغول تلمّذ بود و تمام حکمت منظومه سبزوارى، مبحث انفس اسفار و حدود نصف شرح خواجه بر اشارت شیخ الرئیس را نزد ایشان فرا گرفت و نیز از مجلس تفسیر قرآن آن مرحوم فیض برد. استاد حسن زاده آملی در محضر عارف ربانی و حکیم الهی مرحوم میرزا مهدی الهی قمشه ای به مدت یازده سال مشغول تلمذ بود و تمام حکمت منظومه سبزواری، مبحث انفس اسفار و حدود نصف شرح خواجه بر اشارت شیخ الرئیس را نزد ایشان فرا گرفت و نیز از مجلس تفسیر قرآن آن مرحوم فیض برد.

در گوشه و کنار اين استان ، آبهاى گرم و متعدد با خواصى ويژه وجود دارد که ساليان سال مورد استفاده مردم و به ويژه اهالى بومى قرار گرفته است. از جمله سوغاتی شهر هشترود، لبنیات محلی است که از این میان کره، پنیر، ماست، سرشیر، دوغ محلی و بخصوص فتیر محلی آوازه خاصی دارد و از صنایع دستی نیز میتوان به قالی بافی یا جاجیم بافی اشاره کرد. در مواردی که فشار آب و یا گاز در منطقه حفاری زیاد باشد، یا حفاری در سنگ خاصی (نظیر شیل) صورت گیرد، از باریت میتوان استفاده نمود. لذت راه رفتن روی رملهای شنی کویر، تماشای طلوع آفتاب و خوابیدن زیر سقف پر ستاره کویر در شب یکی از خاطرهانگیزترین سفرهایی است که میتوان آن را تجربه کرد.

آبتنى در آب دريا باعث انبساط و تحريک دستگاه گوارش ، بالا رفتن تبادل تنفسى و سرانجام احساس آرامش مىباشد. چشمههاى مذکورکه حاصل فعل و انفعال درونى سلسله جبال مرکزى البرز است ، داراى ترکيبات و خواصى هستند که در رفع برخى از بيمارىهاى مفصلى ، استخوانى و پوستى نقش مؤثر درمانى دارند. مصرف اين نوع آب به صورت بخور ، غرغره و شويهٔبينى در درمان بيمارىهاى تنفسى مؤثر است.

آبهاى گوگردى : ورود گوگرد به دستگاه متابوليسم بدن باعث بروز فعل و انفعالات مختلف در اين دستگاهها شده و در درمان بيمارىهاى مختلف تنفسى ، روماتيسم و بيمارىهاى جلدى مؤثر واقع مىشود. برخى از اين چشمهها چنان پرآب هستند که به آنها رود گفته مىشود و براى کشاورزى مورد استفاده قرار مىگيرند و برخى ديگر خواص درمانى دارند. حمام کردن با اين آب ، موجب گشادى رگهاى خونى مىشود. این تونل را برای وصل کردن دو رود کارون و چشمه ایجاد کرده اند. بعضی انسانها چشمه های جوشان و رودهای خروشان هستند و به بحر و اقیانوسمی رسند.و برعکس آن نیزعده ای ازانسانها هستند که مثل فاظلابهای جوشانو باتلاق های خروشان هستند.و این دسته دوم در نهایت به فاظلاب و باتلاق ختممی شوند ما باید خودمان تکلیف خودمان را معلوم کنیم که جزء کدام دسته هستیم و این عمل در کنگره به صورت واضع و مشخص معلوم است و یا درهمان دو یا سه ماه اول سفر مشخص می گردد که چه کسانی چشمه خروشان و چه کسانی فاظلاب جوشان هستند.و انهایی که جزء دسته دوم یعنی فاظلاب های جوشان هستند زیاد دوام نمی اورند و کنگره را ترک خواهند کرد افرادی که درکنگره هستند باید برای خود مشخص و معلوم کنند که ایا کنگره را قبول دارند و یا قبولندارند.اگرسیستم و روش کنگره راقبول دارند باید مطیع قوانین و فرمانبردار راهنمای خود باشند و اگر در دسته افرادی هستند که سیستم و روش درمانی کنگره راقبول ندارند یروند دنبال کارشان و وقت خود و دیگران را تلف نکنند مطلبمهم و بسیار زیبایی که در اینجا مطرح است این میباشد که اگر قطب عالم بشریتباشی ولی مصرف کننده مواد مخدر باشی این نشان دهنده این است که (جاهلی)و اشتباه کرده ای و در مسیر اشتباهی قرار گرفته ای و باید این اشتباه را بپذیری و زمانی که وارد کنگره می شوی با هر سطح سواد و هر درجه ای که قرارداری باید همه چیز را پشت در کنگره بگذاری و با ظرف خالی وارد این مکان شوی و اگر اینگونه نباشد به درمان قطعی و رهایی نخواهی رسید.برای روشن شدن مطلب این مثال که اگر دکترا داری و راهنمای شما 9 کلاس سواد دارد باید با تمام وجود مطیع و تسلیم9کلاس سواد شوی و در غیر اینصورت به هدف و مقصد که درمان ورهایی می باشد نخواهی رسیدامروزه روش درمانی کنگره60 که همان درمان تدریجی هست در هیچ کجای دنیا وجود ندارد و این نعمت بزرگ و ارزشمند شربت اپیوم تینکچر یا اوتی درهیچ جای دنیا یافت نمی شود.ماباید ارزش اینمکان مقدس و این شربت با ارزش را بدانیم و خیلی راحت از پروژه خارج نشویم.این شربت مادر تمام دارها است و 25 آلکالوئید شناخته شده در آن وجود دارد و شما درطول سفر نیاز به هیچ نوع قرص و داروی دیگری ندارید.در واقع شما در یک استخر شنا با آبی زلال و شفاف در حال شستن جسم و روانتان هستید پس چرا با این همه آب دنبال آفتابه می گردید و درنهایت اینکه کسانی که تسلیم قوانین وحرمتهای کنگره شوند و مانند یک چشمه جوشان و رود خروشان هستند خیلی راحت به درمان می رسند و بالعکس ان کسانی که مثل یک فاظلاب جوشان و باتلاق خروشانهستند به نتیجه ودرمان نخواهند رسید و درنهایت به فاظلاب وباتلاق ختم می شوند.

منطقه نهبندان به دليل گسترش دامنه بادهاي 120 روزه سيستان تا يان منطقه از اين نظر امتياز ويژهاي دارد. منابع آبهاى معدنى هر کشور مىتواند منبع درآمد مهمى به ويژه از نظر جلب جهانگردان باشد. آب معدنى از جمله پديدههاى جالب و جذابى است که از نظر جهانگردى و پزشکى همواره مورد توجه ويژه قرار گرفته است. از جمله کانونهاى چشمهخيز مىتوان مناطق جنت رودبار ، اشکورات ، دو هزار ، سه هزار ، کلاردشت ، بلده ، کجور ، لار ، لاريجان ، گلوگاه ، آلادشت ، سوادکوه ، کياسر ، جنگلهاى نکا و بهشهر اشاره کرد که چشمهسارهاى زيادى در سرتاسر آنها مىجوشد و فضاى دلپذيرى را فراهم مىسازد.

و در تکمیل این داستان بر این باورند زمانیکه اسکندر مقدونی ایران و پایتخت آن تخت جمشید را بگشود ، در پی بدست آوردن ذخایر قیمتی مدفون شده پادشاهان ایرانی همه جاهای مهم را مورد جستجو قرار داد از جمله غار کیخسرو را . بعضی از معبران گویند: اگر آب چشمه راکد بود به تاویل، دلیلی بر خیر و صلاح دین باشد و چون روان بود، دلیل بر غم و اندوه است. چند سالى که برایم ایّام اللّه و لیالى قدر بود، روز و شب از محضر انور استاد أرفع مرحوم آیة اللّه حاج میرزا سیّد ابوالحسن رفیعى قزوینى (روحى فداه) در تهران به تحصیل انوار معارف عقلى و نقلى موفق و مرزوق بودم.

استاد حسن زاده آملى به هدایت علامه شعرانى به حضور شریف مرحوم آیة الله حاج میرزا سید ابوالحسن رفیعى قزوینى تشریف فرما گردید و چند سالى در محضر مبارکش به فراگیرى علوم عقلى و نقلى پرداخت، جالب این که آیة الله قزوینى دو درس به نامهاى مصباح الانس و اجتهاد و تقلید در اصول را به صورت اختصاصى براى این شاگرد خود تدریس و تقریر مىنمود، ایشان شرح علامه فنارى بر مصباح الانس صدرالدین قونوى و دروس خارج فقه و اصول را نیز نزد مرحوم قزوینى آموخت. تعداد کل چشمههاى شمارش شدهٔ استان به چند صد چشمه مىرسد که عمدتاً در شهرستانهاى رامسر ، تنکابن ، چالوس ، نوشهر ، آمل ، بابل ، سارى و بهشهر واقع شدهاند.

چشمههاى هفتخونى ، هلىکتى چشمه ، آعورکتى ، شهربند ، قلعه چشمه ، چشمه شهرک ، رودگ ، آسپهآو و دارو که در شهرستانهاى چالوس و نوشهر واقع شدهاند. ابراهیم یزدی دبیر کمیته شهرستانها نیز بر هماهنگی در اجرای برنامه ها تاکید کرد. همچنین استاندار کرمان خواستار تقویت برنامه های مردمی و تبیینی و بر تکریم خانواده شهدای تشییع سردار شهید سلیمانی تاکید کرد. حجت الاسلام والمسلمین علیدادی سلیمانی با تاکید بر تکریم و تبیین مکتب شهید سلیمانی، شرط موفقیت کامل برنامه ها را تربیت اسلامی انسانها عنوان کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کرمان دکتر علی زینی وند شامگاه سه شنبه ۹ آذرماه در جلسه کمیته شهرستانهای برگزاری دومین سالگرد شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی افزود: سالگرد شهادت شهید سلیمانی فرصتی برای تبیین مکتب شهید سلیمانی است.

دیدگاهتان را بنویسید