بهترین جاهای دیدنی اطراف تهران برای تفریحات یک روزه

پیش از این در مورد خود چشمه توضیحات کامل ارائه شده است. قلعه ارژنگ از بناهای مهم دوران حکومت اسماعیلیان می باشد چراکه قلعه و برج دیدبانی اش اشراف کامل به مناطق اطراف داشت و چشم انداز بی نظیری را ارائه میداد. قلعه مهم اسماعیلیان بر فراز قله ارژنگ با اشراف کامل بر مناطق وسیع در طالقان قرار داشت. این سراب علاوه بر ایجاد چشم انداز بسیار زیبا و چشم نواز، آب مورد نیاز روستاهایی حک بالا، حک پایین و تخت محل را تامین می کند. به این شکل که وقتی مردم از آن دو برادر لجوج در مورد اختلاف و لجبازیشان سوال میکردند، آنها میگفتند: «کو لج ؟

با این وجود باید پرسید آیا تاریخ دو هزار ساله ای در دورانی که جنگ و کشمکش و یورش و دفاع از اصلی ترین و روزمره ترین امور ، بخصوص با همسایگانی بشدت متعرض و نظامی چون آشور یا دیگر همجواران چون بابل و سومر و کلده نمی توانسته منشأ بسیاری از داستانها و اسطوره های ما باشد ؛ و در مورد این داستان خاص منهای شاخ و برگهایی مثل عقیده به عروج و زندگی جاودانه یا زندگی دوباره و جام گیتی نما ، نمی تواند با گوشه گیری و اعتکاف یکی از پادشاهان ایلامی یا شاهان محلی ایالت بسیار مهم انشان که کهگیلویه و بویراحمد فعلی در مرکز آن قرار داشته و در حین مسافرت بکوه دنا دچار این بلای طبیعی گردیده مطابقت داشته باشد ؟

این روستا به دو بخش بالا کولج و پایین کولج تقسیم شده است. آن طور كه روستاییان میگویند دلیل بالا و پایین شدن این روستا نیز به داستان اختلاف دو برادر كه از قزوین برای اقامت در این روستا مهاجرت كرده بودند باز میگردد. مردم 86 روستای طالقان تا قرن سوم هجری قمری، پیرو آئین زرتشتی بودند و در زمان حکومت صفویه، تمام آن ها به اسلام روی آوردند و لازم به ذکر است مردم طالقان به دو زبان مازندرانی و محلی خود با نام تاتی طالقانی صحبت می کنند. کی گیوی های ساکن بویراحمد سفلی(نقاره خانه.دروهان.چنار و ضرغام آباد) شامل اوداد ملاعلی پناه(خود به دو اولاد :علی محمد و علی کرم تقسیم میشوند),کا خسرو,محمد شریف,فریدون,محمد حسین,علی گرگ,راه خدا و اولاد خلف می باشند.

در تعبیر عامیانه از نام كولج آمده كه این نام از پاسخ دو برادر لجوج به سوال مردم از آنها در خصوص اختلافشان برآمده است. لکن مطالعات دانشمندان و پایان نامههای دانشجویی به خصوص در انگلستان به تدریج اثرات درمانی آن را اثبات نمود. در قاموس اهالی ایستا آن طور که برخی نوشتهها تاکید کردهاند، عروسی و عزا وجود ندارد و تنها سیروسلوک و انتظار برای ظهور امامزمان (عج) در زندگی آنها معنا دارد. طالقان که خود در ارتفاع 1800 متری از سطح دریا قرار دارد، توسط کوه های مرتفعی محاصره شده اند و این کوه ها نه تنها جزء محبوب ترین کوه های استان البرز هستند بلکه برای کوهنوردی هم قله های بسیار جذابی دارند.

ارتفاع چشمه از سطح دریا دو هزار متر است. استانی که در محل تلاقی دو رشته کوه البرز و زاگرس، با سه نوع آب و هوای متفاوت دست و پنجه نرم میکند. همچنین بنای یادبود (مـافگه) زنده یاد آمیرزاآقا حسینی مُنجزی بزرگمردی شجاع و دلیر از طایفۀ منجزی بهداروند که روزگاری میرصیاد و شکارچی قلّه های شاهانکوه و رشته کوههای زاگرس بوده است ، در بالا دست این چشمۀ زیبا قد علم کرده که در اردیبهشت ماه و خرداد ماه ، لاله های واژگون نجیب سر به زیر پیرامون آن را آراسته و به طرز شگفت انگیزی آذین بسته اند .

و در یک منزل آنطرف تر جائیکه دره ای مصفا و آبی بس زلال و خوشگوار بر سر راه قرار می گیرد و خسرو و لشکریان تشنه اش میل به آشامیدن آب می کنند و خسرو جام گیتی نمای خود را که هرگز از خود دور نمی کرد جهت شستشو و آشامیدن آب بیرون می آورد ولی همینکه آن را در آب فرو می برد از دستش لغزیده و ناپدید می گردد و با جستجوی بسیار زیاد دیگر نشانی از آن بدست نمی آید . اهالی منطقه با ساخت یک حوضچه سیمانی توانستهاند که از این نعمت طبیعی استفاده کنند.

غاری که امروزه مشاهده می شود، دارای دهانه ای یک متری می باشد و در داخل غار هم تالاری 6 متری وجود دارد اما کارشناسان میگویند وسعت غار پنجعلی بسیار وسیع تر از آنچه که مشاهد می شود خواهد بود. این ولسوالی در حدود ۱۵۰۰۰۰ نفر جمعیت دارد و دارای ۲۵۰ قریه رسمی وغیر رسمی میباشد. سیب فلوری، بیهی ده گل و تگاب ثور، انار فشفر، چهارمغز قریه هفتگله بسیار مشهور میباشد. ازدیرزمان بدینسومیان اقوام وملل مختلف ، فکرنوشیدن آب حیات ویا هروسیله یی که به انسان عمرجاودان بخشد، موجود بوده است.زیرا یگانه پدیده یی که آنراچاره ودفعی نیست ،همانا مرگ میباشد .

در غیر این صورت میتوانید منظره زیبای ایستا را از بالا تماشا کنید و از نظم مهندسی موجود در این روستا و حتی چیدمان زمینهای کشاورزی در فاصلهای اندک با خانهها لذت ببرید. از آنیونهای موجود در آن میتوان به بیکربنات، کلرور، سولفات و از کاتیونهای آن به کلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم اشاره کرد. چشمه های آب اسک: آب چشمه های اسک از نوع بی کربنات کلسیم، با مقداری اسید و حاوی سولفید هیدروژن است. در نزدیکی روستای رستم آباد ، چشمه جوشان و پرخروشی از دل صخره سنگ های دامنه کوه بیرون می زند و در مسیر خود به سمت رودخانه بهشت آباد ، ناحیه سبز و پر باغ و درخت و زیبایی ایجاد می کند .

قدمت سد طالقان به سال 1348 برمیگردد چراکه در آن سال تصمیم گرفته شد تا سدی بر روی رودخانه شاهرود احداث شود تا آب را به شهر قزوین هدایت کند و ساخت سد در سال 1351 آغاز گردید هرچند قرار بود در سال 1381 افتتاح شود اما به تعویق افتاد و در نهایت، سال 1385 سد زیبای طالقان افتتاح شد. روستای باریکان درست روبروی مسیر اصلی دسترسی به سد طالقان و کمپینگ محدود سد طالقان واقع شده است. همانطور که گفتیم، طالقان شهری در شمال غرب کردان است و برای دسترسی به این روستا و آشنایی با مسیر طالقان، کافیست از شهر کرج راهی قزوین شده و در آزادراه کرج – قزوین، بعد از منطقه آبیک وارد جاده کوهستانی طالقان شوید تا پس از طی کردن مسیری 50 کیلومتری به طالقان، یکی از بزرگترین شهرستان های استان البرز برسید.

شرقیترین نقطه طالقان روستای گراب و گردنه عسلک است که به جاده چالوس میرسد و غربیترین نقطه آن روستای پرگه و گردنه انگه است که به الموت و استان قزوین ختم میشود. خانه آیت الله طالقانی در جنوب شرقی طالقان قرار دارد و فاصله خانه او تا شهرک طالقان به بیش از 14 کیلومتر می رسد و همچنین در نظر داشته باشید برای دسترسی به خانه ایشان، می بایست مسیری مملو از پیچ و خم را طی کنید تا در نهایت، وارد جاده گلیرد شده و در روستای گلیرد، با استفاده از تابلوهای راهنما به منزل ایشان برسید. آیت الله تبریزی نزدیک به 80 سال پیش زندگی می کرده و به دلیل مردم روستا بسیار پایبند به حرف های ایشان بودند، ایشان فتوا دادند که در زمان غیبت کبری، از هرگونه مدرنیته و تکنولوژی به دور باشند و زندگی خود را طبق سنت ها و باورهای خود تا زمان ظهور امام زمان (عج) ادامه دهند لذا در روستای ایستا، هیچ خودروی سواری، لوله کشی آب و گاز و برق و غیره مشاهده نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید