تاریخ مشروطه ایران/۲ – ویکینبشته

کلبه جنگلی عمو وجی، کلبه تک و تنها در روستای خلیندره در فاصله حدود ۳۰ کیلومتری از علی آباد کتول استان گلستان قرار گرفته است. دانلود جنگل بلیران در روستای بلیران در بخش دشت سر شهرستان آمل قرار گرفته و دارای طبیعتی بکر و زیباست که همه ساله گردشگران زیادی را در سطح منطقه ملی به سمت خود می کشاند.در جادهٔ قدیم آمل بابل در ۱۵ کیلومتری آمل جاده ای به سمت جنگل و کوه می رود و در پیچ ورودی جاده فیروزکلا زیبایی تازه ای پیدا می شود. روستای بلیران در جنوب شرقی آمل قرار دارد و برای بازدید از روستا، کافیست به شرق آمل مراجعه کنید تا وارد جاده قدیم آمل – بابل شده و سپس وارد مسیر روستای دشت سر شوید چراکه این روستا از توابع دشت سر می باشد.

از کلبههای جنگلی در ماسال میتوان کلبه جنگلی باغ سعدی و کلبه جنگلی ترنج در روستای ییلاقی سیاهدول در ۶ کیلومتری جنوب غربی ماسال و کلبههای جنگلی کوهی در روستای شالما، کلبه جنگلی فرید در روستای گنزر را نام برد. چرای مفرط و کوبیدگی خاک در اغلب مناطق جنگلی زاگرس، زراعت دیم، کشت زیر اشکوب، فعالیت های راهسازی و معادن، تغییرات اقلیمی، بیماری خشکیدگی، بهره برداری ناپایدار از منابع آب سطحی و زیر زمینی و فرسایش از مهمترین عوامل زوال اکوسیستم زاگرسی محسوب می شوند. فلات ایران جزءمناطق خشک و نیمه خشک غیر جنگلی محسوب می شود که نیمی از سطح کشور را می پوشاند و دلایل آن خاک شور، بارندگی کم وگرمای زیاد است.

از دیگر مناطق جذاب شمالی کشور منطقه شیرگاه و لفور واقع در سوادکوه مازندران است. وسعت جنگل های دریائی (مانگرو) در 25 سال گذشته حدود 200 هزار هکتار بوده که در حال حاضر این میزان به 18 هزار هکتار رسیده است و به عبارتی دیگر سالیانه حدود 2500 هکتار از وسعت آن کم شده است. جنگل زدایی و پاکسازی درختان به چندین علت رخ میدهد، برای آنکه یک دید کلی پیدا کنید میتوان آنها را شامل نیاز به پول، هم به معنی سودآوری بیشتر و هم در اکثر موارد به معنی درآمد زایی برای خانوادهها، همراه با عدم وجود قوانین حمایت از جنگلها، نیاز به زمین و فضا برای اسکان و غیره دانست که همراه با دیگر دلایل میتوان لیست بلند بالایی از استفادهها را نام برد.

وجود امکانات متنوع در جنگل دو هزار و جنگل سه هزار باعث شده گردشگران زیادی از پارک و هتل جنگلی چال دره به عنوان تفرجگاه استفاده کنند. بیشتر کلبههای جنگلی دارای امکانات کامل رفاهی نظیر آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام داخل کلبه و وسیله سرمایش و گرمایش مناسب نظیر بخاری، کولر گازی و اسپیلت هستند. شاخص منطقه زاگرس، درخت بلوط است، اما سایر گونه های درختی نظیر بنه، بادامک، ارژن، کیکم، گلابی وحشی و … در لرستان طی سال 1373 تا 1382 و در یک دوره 10 ساله سی هزار هکتار از جنگل های استان از بین رفتند که این نرخ معادل 5/2 درصد سالیانه است و این را می توان به سایر نواحی رویشی زاگرس بسط داد.

جنگلهای ارسباران که سال 1355 از سوی یونسکو به عنوان منطقه حفاظتی و ذخیرهگاه معرفی شده، حدود 50 سال پیش دارای 250 تا 300 هزار هکتار وسعت بوده است. اکنون بقایای این دژ تاریخی در منطقه کوهستانی جنگل های ارسباران واقع شده است. تبدیل شده است. جنگل های کوهستانی این مناطق نیز اکنون تحت شدیدترین فشارهای تخریبی قرار دارد. کلبه جنگلی عادل در شهر شیرگاه، روستای تیرکن که در فاصله ۴۲ کیلومتری از بابل استان مازندران واقع است، قرار دارد. کلبه تی تی در روستای گیلوادشتان در ۶ کیلومتری شهر کوچصفهان از شهرهای استان گیلان قرار دارد.

مصالح کلبه جنگلی با توجه به طبیعت، آب و هوای مکان و موارد استفاده از آن تعیین میشود. پشهدر میان این موجودات خزنده، پشه کوچکترین موجود کشنده لیست محسوب میشود. از جمله درختان موجود در این جنگل ها می توان به گونه های: افرا، بلوط، ممرز، راش و… این جنگل ها در امتداد رشته کوه زاگرس قرار دارند و رطوبت را از دریای مدیترانه جذب می کنند. کلبه جنگلی همانطور که از نامش پیداست در جوار و دل جنگلها ساخته شده است. بر اساس اطلاعات ارائه شده به FAO در سال 2010 که بر مبنای تصاویر ماهواره ای سال 1998 تهیه شده سطح جنگل های کشور 11075000 هکتار است.

مساحت این جنگل ها در گذشته حدود ده میلیون هکتار بوده که به دلیل قطع بی رویه و غیر اصولی به کمتر از شش میلیون هکتار کاهش پیدا کرده است و مهمترین (گونه غالب) گونه درختی این ناحیه بلوط ایرانی می باشد .یازده استان کشور در حوزه رویشگاه زاگرس قرار دارند. ما بیشه را معمولاً برای پوشش گیاهی به کار میبریم که اطراف رودخانه و شیار دره ها در مناطق خشک ظاهر می شوند.

نابودی پوشش گیاهی در منطقه زاگرس به حدی است که بنا به اذعان برخی مسئولین، تجدیدپذیری طبیعی در این جنگل ها، عملا غیرممکن است و بالغ بر 186 گونه گیاهی نایاب در معرض نابودی قرار دارند. ضمنا جنگل های دانه زاد زاگرس، متشکل از درختان کهنسال است و در معرض خطر پوسیدگی و باد افتادگی قرار دارند. آژانسهای بسیاری وجود دارند كه مقصدشان جنگل ابر است؛ بنابراین اگر برای نخستین بار به این سمت میروید و راهنمای محلی و آشنایی با مسیر ندارید حتما از طریق آژانسها وارد ماجرا شوید.

چه زمانی به جنگل ابر برویم؟ جالب است بدانید که جنگل ابر در دل خود گیاهان دارویی زیادی را جای داده است. مطالعهای در سال ۱۹۹۹ انجام گرفت که نشان داد یک کیلومتر مربع از جنگلهای آمازون میتواند ۹۰۷۹۰ تن از گیاهان زنده را در خود جای دهد.۲۱. کلبه جنگلی میتواند برای استفاده شخصی یا جهت اجاره ساخته شود. به زبان ساده تر جنگل زدائی به معنی برداشتن و پاکسازی پوشش جنگلی یا گیاهی برای مصارف کشاورزی، صنعتی یا شهری است.

همچنین بیش از 60 درصد جنگل های زاگرس در کلاسه انبوهی جنگل تنک (تاج پوشش 5 تا 25 درصد) قرار دارد. همچنین در طول مسیر تابلوی پارک جنگلی النگدره مشاهده می شود. اما در طی سالیان اخیر چرای مفرط دام و همچنین قطع به منظور مقاصد اقتصادی باعث کاهش این جنگل ها شده است. از جنگل های جلگه ای مازندران به جز مساحت اندکی که به صورت ذخیره گاه جنگلی، پارک جنگلی و اثر طبیعی ملی اداره می شود، بقیه تماما از بین رفته و به اراضی مزروعی، ساختمان ها و تاسیسات مسکونی و صنعتی و …

آنچه که که جنگل زدایی را به یک هشدار جدی تبدیل کرده تاثیرات سریع و بلند مدت این فاجعه در صورت ادامه پیدا کردن با همین سرعت است. آمد پیش من ایستاده به خیالم آمد که اینها از کارهای معمول هندیان است، تکلیف مشکلی براو بکنم از عهدهٔ او برنیاید واز تحت قوهٔ نظری او خارج باشد. یکی از جاذبههای گردشگری جلفا، جادهی مرزی بینهایت زیبای ارس جلفاست که در امتداد رودخانهی ارس قرار دارد و از منطقهی ارسباران شروع شده و به جلفا ختم مییابد. منطقه امن آنزا، منطقه امن داراغزی، منطقه امن وینَق، منطقه امن پیردرهسی و منطقه امن کَلَن در ارسباران از توجه بیشتری برای مراقبت برخوردارند.

به گفته سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد (FAO)، سالانه حدود ۱۸ میلیون جریب (۷.۳میلیون هکتار) از جنگلها از بین میروند. تصویر ماهواره ای سال های 1354 و 1380 از جنگل های شمال نشان می دهد که مساحت جنگل های شمال از 2640000 به 2050000 هکتار معادل 22 درصد کاهش یافته است. مساحت این جنگل ها حدود 500 هزار هکتار است و از گونه های معروف آن می توان به گونه حرا اشاره کرد که به افتخار دانشمند بزرگ ایرانی ابو علی سینا نامگذاری شده است. این جنگل ها اغلب به صورت پراکنده و کم پشت وجود دارند که با عنوان گرم سیری و نیمه استوایی قید شده اند.

بعضی پیشبینیها نشان میدهد که اگر جنگل زدایی به همین صورت ادامه یابد جنگلهای بارانی جهان بهطور کامل نابود خواهند شد. مسافرانی که ماسال را برای سفر انتخاب میکنند میتوانند کلبه های جنگلی را برای اقامت خود برگزینند. کشاورزان عمدتاً درختان را برای ایجاد زمین کشاورزی یا دامداری و افزایش علوفه و فضای کشت برای چراندن حیوانات و زنده ماندن آنها، قطع میکنند. البته کار کردن در این اکوسیستم تنها نکتهی مثبت در کارنامهی این دو نفر نیست و این افراد سالها تجربه به عنوان مشاور دارند و همواره تلاش میکنند تا مفهوم نوآوری در اکوسیستم و تأثیری که میتواند بر اقتصاد و کارآفرینی داشته باشد را توضیح دهند.

آزمایش های مختلفی برای پیدا کردن یک راه حل مناسب برای این مشکلات انجام شد و پس از سال ها دانشمندان به این نتیجه رسیدند که “حمام جنگل” میتواند به کاهش استرس کمک کند، تمرکز و دقت افراد را افزایش میدهد، سیستم ایمنی را تقویت میکند و به طور کل احساس بهتری در انسان به وجود می آورد. این جنگل ها ازنظر جغرافیای گیاهی در منطقه هیرکانی واقع شده است و گونه های تشکیل دهنده آن جزء گونه های پهن برگ خزان کننده هستنتد. نقطه قابل توجه اینکه این جنگل ها جزء قدیمی ترین جنگل های دنیاست و این منطقه دارای 80 گونه درختی است که از گونه های کم نظیر آن می توان به لیلکی، لرگ، انجیری و سفید پلت اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید