تخریب وسیع جنگلهای آمازون در برزیل و تاثیرات نامطلوب حاصل از آن – زومیت

با توجه به مساحت قابل توجه آمازون، این منطقه جنگلی بیش از ۲۰ درصد اکسیژن کره زمین را تولید می کند که باعث شده به آن لقب ریه های زمین داده شود. خاک این منطقه به شدت نازک و فاقد املاح و ریزمغذی های حیاتی است. بیشتر خاک جنگل های آمازون غیر حاصلخیز و فاقد قابلیت کشاورزی است به همین دلیل ساکنان بومی آن همواره در حال کوچ هستند. در نمای هوایی از جنگل آمازون متوجه خواهید شد که وسعت این جنگل بارانی با سرعتی ترسناک در حال کاهش است.

در جنگل بارانی آمازون ۱۶ هزار گونه درخت و بیش از ۳۹۰ میلیارد درخت یافت میشوند! بدین ترتیب جنگ آمازون خانه گونه های جانوری و گیاهی بسیار بیشتری نسبت به هر اکوسیستم دیگری روی کره زمین است. هیچ اکوسیستم دیگری در جهان از لحاظ تنوع و پیچیدگی گونه های جانوری و گیاهی با آنچه در آمازون است قابل مقایسه نخواهد بود. باور داشته باشید یا نه، مقدار زیادی از مواد غذایی که ما استفاده می کنیم از جنگل های بارانی آمازون تامین می شود که از آن جمله می توان به شکلات، فلفل سیاه، آناناس، موز، گوجه و برنج اشاره کرد.

باور غالب این است که برخی از این قبایل هیچ گاه با دنیای بیرونی تماس نداشته اند. برای پاسخ هایی باور نکردنی به این سوال با ادامه مطلب همراه باشید. بدلیل آتش سوزی گسترده اخیر در آمازون، دود آسمان بیش از نیمی از کشور برزیل را پوشانده و حریق به بخش هایی از آمازون در کشورهای مجاور مانند پرو، بولیوی و پاراگوئه نیز سرایت کرده است. امروز تصمیم گرفته ایم به معرفی زیباترین جنگل های شمال کشور در استان های خراسان شمالی، گلستان، مازندران و گیلان بپردازیم تا عزیزانی که قصد سفر به این مناطق را دارند بتوانند به راحتی مقصد خود را در شمال کشور مشخص نمایند.

این شهر قطب صنعت و صادرات در مازندران و از شهرهای مهم ترابری، کشاورزی، گردشگری، معدنی و صنعتی ایران میباشد. بیشترین سهم از این جنگلها به استان مازندران با رقم تقریبی ۵۳ درصد، تعلق دارند. پرو با ثبت بیش از ۱۳۹ گونه بومی پرنده، بیشترین تنوع پرندگان این جنگل را دارد. جنگل های بارانی آمازون دارای بیش از 3000 نوع میوه هستند که از میان آنها 200 گونه در دنیای غرب مورد استفاده قرار می گیرد. آگاهی از نوع و درصد کاربري و پوششهای مختلـف، نیازي بنیادي جهت شناخت و مدیریت یک منطقه اسـت (Aslami, 2014). یکی از منـابع اطلاعـات مـؤثر، مفیـد و قابـل کـاربرد در شناسایی پوششهای زمین و تغییرات آن، دادههای سنجشازدور اسـت (Ziaeian et al., 2009; Niazi et al., 2010). در ایـن میـان تصـاویر دورهاي مـاهواره لندست یکی از مهمترین منـابع دادهاي بـراي مطالعـه انـواع مختلف تغییر کاربري و پوشش اراضی، از قبیل جنگلزدایی، افزایش و گسترش کشاورزي، رشد شهري (Heydarian et al., 2014; Mirzaei Zadeh et al., 2015) است.

در این منطقه در یکی از اقامتگاه­های بوم گردی اتراق کردیم تا شب را درکنار یکدیگر و درکنار آتش به خواندن آواز و همنشینی بپردازیم. حتی شهروندان سائو پائولو که ۱.۷۰۰ مایل با محل آتش سوزی ها فاصله دارند نیز دود ناشی از حریق در جنگل های آمازون را استنشاق می کنند. کشاورزان و دامداران همواره برای پاک کردن زمین ها و ایجاد مرتع و زمین کشاورزی این جنگل ها را آتش می زنند و آتش سوزی اخیر نیز به احتمال فراوان منشا مشابهی دارد.

افزایش ۸۰ درصدی جنگل زدایی در یک سال اخیر نسبت به سال گذشته نیز بر وخامت اوضاع در جنگل آمازون افزوده است. ارسباران میزان بارش زیادی در طول سال دارد و آبق مورد نیاز گیاهان و جانورانی که در این جنگل زندگی میکنند از طریق همیمن بارش های پی در پی تامین میشود. 1- جنگل های بارانی آمازون بزرگترین در دنیا هستند. بیشتر گونههای قورباغههای موجود در حوزه رودخانه آمازون سمی هستند. یکی از معروفترین گونههای قورباغه سمی آمازون، قورباغه دارت سمی (Poison dart frogs) است.

مالزی یکی از معدود کشورهایی است که تراکم جنگلهای خود را کماکان حفظ کرده است. علاوه بر آن، وجود درختان ۹۰۰ ساله، این جنگل را به یکی از کهنسالترین جنگلها تبدیل کرده است. جالبتر اینکه در این جنگل جادهای با نام مسیر سلامت وجود دارد، این مسیر مخصوص علاقهمندان پیادهروی است و همانگونه که از نام آن پیدا است به گردشگران کمک میکند تا با پیادهروی در هوای آزاد و سالم، سلامت جسم و جان خود را تضمین کنند. آمازون در حقیقت نقطه ای است که به نظر می رسد آن ها باید منقرض شوند، اما به دلیل قوانینی که برای شکار نکردن آن ها وجود دارد، در این نقطه گرد هم جمع شده اند و زندگی می کنند.

درخت کاپوک می تواند تا ۲۰۰ فوت (بیش از ۶۰ متر) رشد کند و به همین دلیل روی دیگر گیاهان و درختان جنگل آمازون سایه افکنده است. دانیل تا به حال بارها به جنگل آمازون سر زده و به گوشه و کنار آن رفته است تا تصاویری را ثبت کند و آنها را با دیگران به اشتراک بگذارد. در واقع این اتفاق در ساوانای برزیل و در مرز بین ساوانا و جنگل آمازون در حال رخ دادن است و آن واقعاً به گسترش محصولات درآمد زا و مزارع پرورش گاو مربوط است. بزرگترین جنگل جهان یعنی آمازون در آمریکای جنوبی واقع شدهاست.

کپی بارا بزرگترین جونده روی زمین است. آنان تاکید میکنند که مجموع صادرات افغانستان در این سال به حدود ۷۲۰ میلیون دالر رسیده است. جنگل آمازون حدود ۲۰ درصد از اکسیژن کره زمین را تولید می کند به همین دلیل به آن ریه های زمین گفته می شود. به همین دلیل نام قورباغه دارت سمی بر روی آنها نهاده شد. تخمها به دلیل رطوبت بالای هوا در زیر برگها زنده میمانند و بالغ میشوند. رطوبت هوا در بخشهای از این جنگل گاهی تا ۶۰ درصد هم میرسد. تنها ۶ درصد از سطح کره زمین از جنگل های بارانی پوشیده شده و بیش از نیمی از این مساحت متعلق به جنگل آمازون است.

بودا هرگز ادعای پیامبری نکرد و تنها خود را یک معلم می دانست که راه صحیح زندگی را به مردم می آموزد . بیش از ۳۰ میلیون نفر در آمازون زندگی می کنند که خانه جمعیت بزرگی از پستانداران، پرندگان، دوزیستان و خزندگان است که اغلب آن ها بومی این منطقه بوده و تنها در جنگل های آمازون یافت می شوند. آب و هوای این منطقه استوایی با شرایط گرم، مرطوب و بارانی است. بادغیس از ولایات کوهستانی افغانستان است که راههای دشوارگذری دارد. در حال حاضر، ۱۲۰ نمونه دارویی از گیاهان گرفته شده و ۷۰ درصد از این گیاهان که دارای ترکیباتی مقاوم در برابر سلول های سرطانی هستند در جنگل های آمازون یافت می شوند.

طبق آخرین گزارش نشنال جئوگرافیک، در حال حاضر ۱۳۰۰ گونه پرنده، ۳ هزار گونه ماهی و ۴۳۰ گونه پستاندار در جنگل آماوزن زندگی میکنند و این منطقه را زیستگاه خود میدانند. آن ها قبایلی شکارچی و گرد آورنده هستند که دائماً در حال کوچ هستند. رودخانه آمازون که در این جنگل جریان دارد، پر آبترین رودخانه جهان و دومین رودخانه طولانی (بعد از رود نیل) است. امروز به سراغ تصاویر این عکاس مشهور می رویم و با هم آمازون را از لنز دوربین او به تماشا می نشینیم. جنگل های بارانی آمازون در آمریکای جنوبی واقع شده و بیشتر حوزه ی آبریز رودخانه ی آمازون را پوشش می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید