تخریب وسیع جنگلهای آمازون در برزیل و تاثیرات نامطلوب حاصل از آن – زومیت

شهرستان محمودآباد یکی از شهرهای پرجاذبه از استان مازندران می باشد و یکی از جاذبه های دیدنی و گردشگری که در این مقاله می خواهیم با آن آشنا شویم پارک جنگلی طاهباز محمودآباد نام دارد. این شهر از منابعی نظیر: صیادی، کشاورزی و گردشگری چرخه اقتصاد خود را می چرخاند. اغلب بناهایی که در این شهر ساخته شده اند و حتی ساخت خود شهر محمودآباد به دوره ناصرالدین شاه قاجار باز می گردد.

عملکرد پارکهاي منطقه ­اي شهری عبارتست از ایجاد تنوع و فاصله بین ساختمان هاي عادي شهري و تمرکز فضاي سبز بین آنها جهت تغییر طبیعی هواي آلوده .درجایی که تراکم جمعیت بیشتر و ساختمانها فشرده تر باشند پارکهاي منطقه ­اي شهري به عنوان یک چشم انداز سبز اهمیت و نقش موثري پیدا می ­کنند.این پارکها داراي زمین هاي بازي براي کودکان، بخشهایی براي استراحت خردسالان و بزرگسالان، کتابخانه و سایر خدمات عمومی است. پارکهای حاشیه ای به طور معمول وسعتی بین 500 تا 1000 هکتار دارند. تبصره 3- واحدهای مكانيزه كشاورزی كه تقسيم آ نها منشاء كاهش بازده میشود، نبايد تقسيم شود و لازم است كه به صورت تعاونی به كشاورزان واگذار گردد.

تبصره 1- سازمان جنگلباني مجاز است بهره برداري از منابع فوق را رأساً عهده دار و يا با انعقاد قرارداد هاي لازم بعهده اشخاص واگذار كند. وجود منابع آب سبب بالا بردن ارزش های این پارکها می­شود. طبیعت نابسامان منابع طبیعی در کشورمان ایران همیشه یکی از مهم ترین نگرانی هایی است که ذهن طرفداران و کارشناسان محیط زیست را به خود مشغول ساخته است. آنها شب و روز به مسیر خود ادامه دادند ولی گویا مشکلات دستبردار نبودند. پارک جنگلی النگدره واقع در جنوب غربی شهر گرگان یکی از پارک­های جنگلی استان گلستان است که هم طبیعت زیبایی دارد و هم به شهر نزدیک است.

موقعیت مکانی این پارک به گونه ای است که هم به ساحل و هم به مرکز شهر محمودآباد نزدیک بوده و دسترسی آسانی دارد. سخن من در این است که دوستداران وطن (پاتریوت) باید به وطن خدمت کنند. این نوع فضای سبز برای تقسیم ترافیک ایجاد میشود و به همین دلیل آرایش و ساختن آنها باید در این جهت برنامه ریزی شود. چشم انداز این پارکها بیشتر شرایط محیطی را تداعی میکند و معمولا برای گریز شهروندان از شهرها ( ترافیک و سرو صدا) ایجاد میشود. یک سیستم تفرجی برای آن که بتواند پاسخگوی نیازهای مراجعهکنندگان باشد، باید بر مبنای نیازهای مختلف تفرجی گروههای استفادهکننده ساخته شود.

علاوه بر اینها، دارای عملکردهای کالبدی نیز می باشد. در ارسباران علاوه بر جاذبههای طبیعی، جاذبههای تاریخی نیز وجود دارد، قلعه بابک در این منطقه واقع شده است که برای رسیدن به آن باید از مسیر دالانی سنگی و باریک عبور کرد. امکانات رفاهی موجود در این پارک جنگلی سبب شده است تا همواره نظر گردشگران و توریستان داخلی و خارجی به سوی این منطقه بیشتر شود، امکاناتی نظیر: وجود تعدادی آلاچیق های بتنی، تعدادی کباب پز و باربیکیو، پارک بازی کودکان و… جنگلها حدود 1 درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی را از طریق تولید الوار و محصولات غیر چوبی تشکیل میدهند، که این دومی به تنهایی تا 80 درصد از جمعیت بسیاری از کشورهای در حال توسعه را پشتیبانی میکند.

به گفته این اداره در حال حاضر 136 نوع حیوان وحشی در افغانستان وجود دارد که به دلایل مختلف، نسل 90 نوع آن با خطر از بین رفتن دست و پنجه نرم میکنند. از فاصله 15 کیلومتری جاده قدیم آمل به بابل در ابتدای جاده فیروزکلا مسیری دیده می شود که به طرف کوه و جنگل هدایت می شود. بخش بزرگی از این پارکها به صورت نواحی جنگل کاری، چمن کاری، علفزار یا فضاهای آزاد دره مانند است.

امروزه بسیاری از ما، غرق شدن در دنیای تکنولوژی و تلفن های همراه را به سفر به دنیای طبیعت ترجیح می دهیم و از طریق تلفن های همراهمان، به تماشای طبیعت می پردازیم. بهترین زمان برای سفر به پارک جنگلی سراوان از جاهای دیدنی محدودهی پارک جنگلی سراوان به صورت زیر مشخص شده است: نزدیکی پارک جنگلی به مرکز استان و در دسترس بودن امکانات رفاهی امتیازاین پارک است؛ این پارک همان مکانی است که همه در خیال تجسم کردیم و در نقاشیها و عکسها دیدیم، درختان سربه هم داده، رودخانهای در میان آن و دریاچهای سبز…

این بود میخواست اینان را از میان بردارد و پر و بال علما را بکند. این پارک جنگلی جزء جنگل های هیرکانی غربی و جنگل های میان بند محسوب می شود. در این جنگل یافت می شوند که همانند سروی قد کشیده به سوی آسمان روانه شده اند و زیبایی خاصی را به اطراف این منطقه بخشیده اند. این دلفین میتواند تا 15 دقیقه روی آب بماند ولی به طور کلی این دلفینها معمولاً زیر آب هستند و تنها برای نفس کشیدن روی آب میآیند. نتیجه­گیری: مطابق با نتایج، اکثر بازدیدکنندگان برای گذراندن اوقات فراغت خود پارکهای جنگلی را در اولویت اول قرار میدهند، بنابراین مدیران باید در تامین نیازهای افراد در این مناطق جهت کسب رضایتمندی بازدیدکنندگان تلاش نمایند.

محمودآباد از شهرهای قدیمی این استان بوده و به لحاظ جغرافیایی در منطقه بسیار خوبی قرار گرفته است و دارای ساحلی زیبا می باشد و به همین دلیل گردشگران زیادی در تمام طول سال راهی این منطقه می شوند. به عبارت دیگر هنگامی که کوچکترین احساس از اجبار در فعالیت یا عدم فعالیت در زمان فراغت وجود نداشته باشد به طور قطع و مسلم این حالت را می­توان تفریح نامید.

عملکرد این پارکها عبارت است از: تفرج و استفاده از فراغت، تحدید حدود شهر جبران کمبود فضای سبز در نقاط متراکم. پارکهایی می­باشند با وسعت کم و قابلیت دسترسی زیاد بیشتر به صورت پیاده استفاده کنندگان این پارکها را خردسالان و افراد مسن تشکیل می­دهند. تهران است و یکی از جاذبههای ا به حساب میآید؛ این پارک جنگلی امکانات مناسبی برای تمام سنین و سلیقهها دارد و با مناظر زیبای خود به یکی از مقاصد محبوب گردشگران تبدیل شده است.

با اینکه یک قرن از زمان ساهت این قلعه گذشته است امادیواره های این قلعه و به طور کلی نمای بیرونی آن کاملا سالم باقی مانده است و سالانه نظر گردشگران زیادی را به خود جلب میکند. آنها دورتا دور يک درخت سالم و سرپا را در قسمت پاييني، به شکل عمقي مي برند و اين سبب مي شود که آورده هاي درخت به طورکامل قطع شود. یافته­ها: به طور خلاصه، نتایج نشان داد اغلب بازدیدکنندگان با هدف کسب آرامش روحی و تفرج به این منطقه میآیند و 94 درصد افراد معتقدند امکانات پارک برای بازدیدکنندگان کافی و مناسب نیست.

برای چاپ کتاب از ۳ نوع کاغذ به اسم های کاغذ کاهی، کاغذ گلاسه و کاغذ سپید تحریر استفاده می شود. گوشه گوشه این پارک جنگلی پر از سوژه هایی است که ارزش ثبت شدن در دوربین تان را دارند و میتوانید با ثبت آنها یادگاریهای خوبی را با خود به همراه ببرید. در بدو ورود به پارک جنگلی در سمت چپ خود ابتدا به زمینی پوشیده از چمن برخورد میکنید اما کمی که دقت میکنید قایق هایی زا میبینید که با سوار شدن براین قایق میتوانید به درون جنگل بروید و از سکوت آرامش آن لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید