تور دشت هلن با بانجی جامپینگ ، زیپ لاین و بازی های آبی

ارومیه، شهری با تاریخی غنی و پرحادثه و میزبان مردمی با ادیان مختلف است. برای اینکه بتوانیم برنامه سفر مناسبی برای بازدید از جاذبههای اطراف اصفهان داشته باشیم قبل از هر چیز نیاز است تا بیشتر با این منطقه، آب و هوای آن و موقعیت جغرافیایی منطقه آشنا شویم. البته در زمستان هوای سرد، لطف سفر شما را از بین خواهد برد. قدیمیترین ابنیه تاریخی ماکو به دوره اورارتو یا خالدها مربوط است اطاقهای سنگی در دهات سنگر (بین ماکو و بازرگان ) چیرکندی از روستاهای ییلاقی دهستان چای باسار و دلیک داش سیه چشمه و شدی ارس ، کنار پلدشت و کشف کتیبه هایی به خط میخی در قراء بسطام و اطراف بازرگان و حفریات و کشفیات هیئت آلمانی درده بسطام و خوانده شدن کتیبههای میخی توسط باستان شناسان ایرانی و خارجی و نوشتههای مورخین قدیم و جدید چون موسی خورن (ارمنی) و ب.ب پیوتروفسکی (روسی) ثابت میکند که سکنه اولیه شهرستان ماکو اورارتوها بودند.

این شهر به دلیل آنکه در کنار مرز و گمرک بازرگان واقع شدهاست محل عبور مسافرینی است که قصد دارند از طریق زمینی بهترکیه سفر کنند. حال که در این مطلب همراه با ره بال آسمان به جایجای استان اصفهان در مرکز ایران سفر کرده و با گوشهوکنار جاهای دیدنی اطراف اصفهان آشنا شدید، وقت آن رسیده تا وسایل خود را جمع کرده و همراه عزیزانتان به اصفهان، نصف جهان، سفر کنید. حالا ارتفاعات جنگل، مانند جزیرههایی سر از دریای ابری بیرون آوردهاند و سرزمین مرموز افسانهها را بازسازی میکنند.

بیشینه ساکنان شهرستان ماکو به زبان ترکی آذربایجانی و کردی کرمانجی صحبت میکنند. شهرستان ماکو دارای چشم اندازی کوهستانی است و مراتع سرسبز دامنه کوههای آن را فرا گرفته اند. پدیده دوم آبی که سنگهای سنگین را حمل میکند. طبق آمار آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن شهرستان ماکو در سال ۱۳۷۵ تعداد ۲۰۲۹۳۹ نفر جمعیت داشته که ۱۳/۸ درصد از جمعیت کل استان را شامل میشود، از این تعداد جمعیت ۷۱۵۸۶ نفر شهری (۲۷/۳۵ درصد) و ۱۳۱۳۵۳ نفر روستایی (۷۳/۶۴) درصد میباشد. ماکو دارای آب و هوای نیمه خشک میباشد و با توجه به مکانش تحت تاثیر بارانهایی از کوههای زاگرس است.

تقسیمات کشوری این شهرستان، بنابرآنچه در نتایج آمارگیری سرشماری سال ۱۳۸۵ کل کشور آمدهاست، دارای بخش مرکزی و بازرگان میباشد و شهرهای آن نیز شهر ماکو و بازرگان است. مرز بازرگان در این استان تنها مرز ترانزیتی ایران با کشور ترکیه است. برای نمونه میتوان به هتل پنج ستارهی آنا در ارومیه و هتل دو ستاره شهریار در بازرگان اشاره کرد. بزرگان زرتشتی که به آتشکده سفر میکردند، قلعهای را به عنوان استراحتگاه در مسیر ساختند.

بهار و تابستان زمان مناسبی برای سفر به بیشتر شهرهای این استان به حساب میآید، با اینحال بسیاری از گردشگران فصلهای سرد را نیز ترجیح میدهند تا از منظرههای متفاوت و برفی استان لذت ببرند. چشمه سرداب شهرستان اردل با برودت دماي بسيار بسيار سرد ، به عنوان سردترين چشمه جاري ايران در چهارمحال و بختياري قرار دارد. هوای شهر گرم و خشک در تابستان، و سرد همراه با بارش برف در زمستان است. شهر ماکو به همراه بازرگان، شوط و پلدشت بزرگترین منطقه آزاد ایران را شکل داده است. چشمههای آب گرم، آبشارها، مناطق حفاظت شده و شکارگاههای منطقه به همراه کلیساهای قدیمی مانند قره کلیسا (کلیسای طاطاووس)، کاخها و عمارتها از جمله کاخ باغچه جوق و عمارت کلاه فرنگی ماکو، پلها صخره ها، گورستان ها، مقبرههای قدیمی، قلعهها و شهرهای باستانی چون: شهر اورارتویی بام فرهاد از جاذبههای طبیعی و تاریخی مهم منطقه هستند.

در این منطقه حکومتهای مختلفی وجود داشتهاند تا این که قوم ماد به تدریج آذربایجان و بخشهای دیگر نواحی غربی کشور را تصرف کردند. در روستای نایبند سه برج نگهبانی به چشم میخورد که در گذشته حفاظت و نگهبانی از روستا را بر عهده داشتهاند. کوهنوردی یکی دیگر از تفریح های دشت هلن است که خاطرات جذاب و زیبایی را در ذهن ما به یادگار خواهد گذاشت. در دوران پس از اسلام این شهر به نام صائین قلعه خوانده میشد اما در دوران پهلوی به نام باستانی خود بازگشت.

پارک جنگلی شیخ تپه با منظرهای از تپهی باستانی شیخ تپه، یکی از مکانهای گردشگری این شهر محسوب میشود. از فراز این قله، چشمانداز وسیعی از مسیر جاده همدان به اسدآباد دیده میشود. تره بار، سیب، انگور، گلابی، گردو و بادام از دیگر محصولات شهرستان بوده و آب کشاورزی از رودها و قنات و چاههای عمیق تامین میشود. شهرستان ماکو یک منطقه کشاورزی است و محصولات کشاورزی آن غلات، حبوبات، پنبه، کرچک و کنجد است. مذهب مردم ماکو در اکثریت شیعه و در اقلیت سنی میباشد.

طبق تحقیقات محلی در گذشته آب این چشمه بیشتر بوده و همچنین مکانی که آب خارج می شده در سطحی بالاتر قرار داشته است که به علت کم آبی های چند سال اخیر که در این منطقه اتفاق افتاده سطح آب پایین رفته و از میزان آب چشمه نیز کاسته شده است. برخی دیگر آذربایجان را برگرفته از نام سرداری به اسم آتورپات میدانند. برخی آن را صورت تغییریافتهای از آذرآبادگان به معنای سرزمین آتش میدانند؛ به این دلیل که بزرگترین آتشکدهی زرتشتی در این منطقه قرار داشته است.

شهر بزرگ آنان به نام روسا در نزدیکی قریه بسطام بنا گردیده بود. بنا بر همین روایت، این سرزمین به نام آن سردار آتروباتگان نامیده شد و بعدها به آذربایجان تغییر نام داد. غزاق بر كرمان مسلط شدند و زرند را موقتاً مركز ايالت خود قرار دادند. سپـس دست حضرت را گرفته, بیرون رفتند. عمده محصول گل سرخ در مناطق ییلاقی و سردسیر به دست می آید. مسجد جامع ارومیه یکی از مهمترین آثار تمدن اسلامیست که از دوران صفویه به جای مانده است. ««در معرفی ترکمنها ابتدا به آنهایی اشاره خواهیم نمود که بیشتر در اطراف مشرق سکنی داشته و با روسها بیشتر مربوط بوده و معروفتر از دیگران هستند.

روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود:چشمه مروارید با دبی یک هزار لیتر آب در ثانیه به طور کلی در این منطقه خشک شد و مردم با کمبود آب کشاورزی مواجه شده اند. چشمه آب گرم گور که به نام آب باد گور مشهور است در ارتفاع ۲ هزار و ۵۰۰ متری از سطح زمین خارج می شود. بزرگترین کلاهک سنگی شهری ایران به شکل طبیعی در این شهر قرار گرفتهاست و شما را شگفتزده میکند.

و خواننده عزيز به ياد دارد كه آيه شريفه متعرض حال آدمى بعد از پيدا شدن شاكله و شخصيت خلقيه است كه از مجموع غرائز و عوامل خارجيه مؤ ثره حاصل مى شود، و آدمى را به يك نوع عمل دعوت مى كند البته دعوت بطور اقتضاء نه به طور جبر و حتم (دقت فرمائيد). آذربایجان غربی استانی مرزی در شمال غرب ایران است که در منطقهای کوهستانی واقع شده و قدمت آن به پیش از اسلام بازمیگردد.

کوههای مرتفع آذربایجان غربی تا حدی جلوی ورود تودههای هوای بارانزا را میگیرند با این حال این استان منابع آب کافی دارد. گروهی محل شهر کنونی ماکو را محل قبلی دژ قابان دانستهاند. دهستانهای شهرستان ماکو نیز شامل: دهستانهای بخش مرکزی، دهستان قلعهی درسی، دهستان قره سو، دهستان چایباسار جنوبی، دهستانهای بخش بازرگان، دهستان چایباسار شمالی و دهستان ساری سو میباشد. قسمت جنوبی شهر در دامنه کوه سبد قرار گرفته و بخش شمالی آن آبادتر و بزرگتر است. حدود شمالی این استان را رود ارس با جمهوریهای آذربایجان، ارمنستان و ایالت خودمختار نخجوان مشخص میکند.

در دورههای بعدی ماکو بخشی از ایالت واسپورکان ارمنستان شد. نام ماکو نامی باستانی است و به دوران ماد میرسد. بازار تاریخی ارومیه نیز یکی دیگر از آثار به جای مانده از دورهی صفوی است که هنوز سبک معماری آن دوران را حفظ کرده است. این شهر به داشماکو به معنای ماکوی سنگی معروف است چرا که دو طرف شهر را دیوارههای سنگی عظیم احاطه کردهاند. پل خاتون که قدمتش به قرن دوازده هجری میرسد، مقبرهی علمدار، برج شمس تبریزی، بازار تاریخی، مسجد مطلبخان، امامزاده سید بهلول، کلیسای سورپ سرکیس و ساختمان شهرداری خوی برخی از دیدنیهایی هستند که توجه گردشگران را به خود جلب میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید