جاذبه های دیدنی و گردشگری شهر ساری

این بنای تاریخی یکی از قلعه های اسماعیلیان در ایران است. این باغ با برجهای نگهبانی، حصار و خندقی که دور تا دور عمارت احداث شده از جمله قلعه های مسکونی ایران است. قلعه ضحاك (فاناسپا): قلعه ضحاك و آثار باستاني و تاريخي موجود در آن يكي از مهمترين و مشهورترين مراكز تاريخي و تمدني كشور ماست كه دير گاهي است روزگاران آباداني خود را پشت سر گذاشته و در اين ايام پيري و ديرينه سالي سكوت و خلوت كوهستاني سرسبز منطقه را پشت سر گذاشته و به حيات آرام و خسته خود ادامه ميدهد تا آيينه عبرتي باشد در مقابل ديد كنجكاو و پرسشگر بازديدكنندگان كه رنج و مرارت راههاي دور و پر پيچ و خم منتهي به آن را بجان مي خرند تا آثا ر گرد و غبار زمان بر چهره نشسته با مجموعه طبيعت سرشا رپيرامون آن ديداري داشته باشند و ساعتي را در كنار چشم انداز طبيعي و هميشه خروشان قرانقو چاي آرام گيرند و با ديدن آنچه از عظمت فرو ريخته و ويرانه هاي پر مرز و راز قلعه ضحاك بر جاي مانده در 14 كيلو متري جنوب شرقي هشترود آشنا گردند.

در جریان چند سال اخیر، افزون بر درگیری طالبان و نیروهای حکومتی، شیندند گواه نبردهای میانگروهی بین دو شاخه انشعابی طالبان بود. شهرستان بشرویه نیز تا سال 1387 بخشی از شهرستان فردوس بود. یكی از این باغها، باغ جهان نما بود كه خیابان چهارباغ كه از غرب آن میگذشت، به آن رونق بخشیده بود. این مجموعه در خیابان معصومیه بیرجند قرار دارد. این بنای تاریخی که نوعی مسجد آرامگاه است در خیابان منتظری بیرجند واقع شده است. تنها یک عمارت سردر در این باغ وجود دارد. این هتل در سال ۱۳۹۳ افتتاح شده و در یک منطقه ییلاقی و بسیار آرام قرار دارد.

معماری جذاب این عمارت که 7 خانه با 22 اتاق را در برمیگیرد بسیار تماشایی است. روزی حضرت ابراهیم باهمسرش هاجر وپسرش اسماعیل به خانه خدا رفتند ابراهیم برای رفتن به یک سفر آن دورا در کنار خانه خدا گذاشت و اسماعیل تشنه شد مادرش درپی آب در سرزمین مکه میگشت که ناگاه به فرمان الهی اسماعیل دید که در زیر پایش چشمه ای جوشیدن گرفت و آب وآبادانی را هدیه آورد . بحثبرانگیزترین گنجی که ممکن است در کف دریاچه وجود داشته باشد، انگشتر حضرت سلیمان است.

این عمارت تاریخی در اوایل دوران قاجار احداث شده است. بهترین خاویار آشوراده از مرغوب ترین و معروف ترین خاویارها در این بندر یافت می شود. هرگاه به تاریخ پر درازنای هری نظر کنیم درخواهیم یافت که شهرت تاریخی و زراعتی هرات مرهون همین رود است و از جانب دیگر هرات بارها در طول تاریخ خراب شده است و باز سبب آزادی و احیای مجدد آن همین موقعیت مهم جغرافیایی و زرخیزی وادی آن بوده است . يونهاي كلر و سديم موجود در آب چشمه گسلی سبب ايجاد مزه شوري و همچنين عنصر گوگرد موجود در چشمههای خاوری سبب ايجاد مزه تلخ در آن شده است، به نظر میرسد چشمه گسلی بیشتر از یونهای نمک و چشمههای درزهای بیشتر از یونهای گوگرد و منیزیم تشکیل شده باشد، به دلیل اینکه اولی بیشتر به شوری و دومی بیشتر به تلخی و ترشی میگراید.

مردم ینگجه بیشتر به کار کشاورزی -باغداری-دامداری-پرورش زنبور عسل-قالی بافی و داد و ستد مشغولند و از فراورده های کشاورزی اش گندم-جو-سیب زمینی-بادام و گردوست. گنجایش بسیار بالا به همراه امنیت مسافر و کالا، سرعت، مصرف کمتر سوخت و صرفه جویی کلان در انرژی و به تبع آن صرفه جویی کلان ارزی در منابع ملی و در نهایت سازگاری با محیط زیست به عنوان زیربنای توسعه پایدار تنها بخشی از مزایای استفاده از خطوط ریلی برای جا به جایی بار و مسافر است. مفلس: کسي که دارائيش کمتر از بدهکاريش مي باشد. از طریق جاده امام خمینی و سپس جاده تیزآب در شمال دماوند میتوانید خود را به چشمه و آبشار تیزآب برسانید.

در 5 کیلومتری جاده بیرجند-کرمان مجموعه سد و آبشار گیوک قرار دارد. و ظاهر اين است كه در عبارت مذكور مراد از مثل، همان مثل است نه عين و عنايت در اين تعبير به اين است كه بفهماند كسى كه مثل تو است يعنى صفات تو را دارد و روح تو را و خصائص تو را دارد اينكار را نمى كند پس تو هم كه مثل او هستى نبايد چنين كار را بكنى پس در اين تعبير كنائى فعل نفى شده اما با نفى سببش كه همان صفت باشد و اين جور كنايه آوردن مؤ كدتر است از اينكه صريحا بگويد تو اين كار را مكن.

البته آب چشمه دارای سرب است و شاید همین هم باعث تمیز شدن فرشها بوده. وی افزود: تغییر و تحول در وضعیت چشمههای آبگرم محلات بواسطه وقوع زلزله های بزرگ در دیگر نقاط دارای سابقه است، به طوری که در اثر وقوع زلزله در ترکیه نیز شاهد تغییر رنگ و حجم آب چشمه ها بودیم البته در مواردی نیز زلزلهها باعث کاهش حجم آب چشمهها نیز شده است. این کوه ها در زمان گذشته به زیر خروارها خاک مدفون بوده و امروز با گذشت زمان، مشاهده می شوند. این قلعه به صورت پلکانی بر فراز کوهی در جنوب فردوس احداث شده است.

این بنای تاریخی بر فراز یکی از بلندترین تپههای بیرجند احداث شده است. این تفرجگاه از مناطق نمونه گردشگری شهرستان نیر می باشد. این قلعه در روستای فورگ از توابع شهرستان درمیان قرار دارد. این قلعه بر فراز یکی از قلههای رشته کوه باقران در خراسان جنوبی احداث شده است. موزه نان، موزهای متفاوت در شهر مشهد، با تکیه بر معماری سنتی با هدف فعالیت فرهنگی برپا شده است. بايدوخان مغول پس از تاجگذاري در اين شهر آن را مرمت و بازسازي كرد. این آبشار یکی از جاذبه های دیدنی و زیبای ساری می باشد که دیدن آن برای هرکسی لازم است.

حال که میدانید باداب سورت کجاست از شما میخواهیم بعد بازدید از این چشمههای رنگی، حتماً از تجارب نابتان برایمان بگویید تا ما هم شریک حال خوبتان باشیم. فضای اطراف این آبشار که با رودخانه ماربر نیز همجوار است، جنگلی زیبا با آبوهوایی دلچسب وجود دارد که مجموع اینها در کنار هم محیطی عالی و بینظیر برای گردش و تفریح ایجاد کردهاند. اقوام کوچ نشین ،و چادر نشین رو مهمون خود میکنه و گردشگران بسیاری هم به این منطقه سفر میکنن. نام سيستان، از نام اقوام آريايي«سكا» اخذ شده است.

مقدسی جغرافیه دان نامی عرب در اثر خود از ترکمنهای ساکن «سمبرچی» سخن گفته است که پیشوای آنان در شهر «اوردو» زندگی میکرده است. معرب اين دو كلمه فهره به معناي شهر بزرگ است كه نشان ميدهد اين مكان در قديم مركزيت داشته و يكي از بزرگترين شهرهاي بلوچستان و ايران بوده است. آبشار گیوک در گذشته از زیباترین آبشارهای خراسان جنوبی بوده است. یکی از جاهای دیدنی استان خراسان جنوبی آبشارهای هنگر در شمال شهر شوسف است. مسیر دسترسی به آبشارهای چهارده باید برای کوهنوردی مناسب است. شما می توانید وسایل پیک نیک را با خود همراه برده و در طول مسیر و قسمتهای مناسب بساط خود را پهن کنید.

در دامنه هاي كوهستان سهند، زيباترين دره هاي آبرفتي همراه با روستاها، باغ ها و كشتزارها، جلوه هايي شگفت پديد آورده است. سایر كرت بندی ها و تقسیمبندی های باغ از تناسبات قائمه پیروی كرده و باغ متقارن است. این باغ و عمارت تاریخی در روستای شوکت آّباد در جاده بیرجند به زاهدان قرار دارد. کاروانسرای خان در مسیر جاده قدیم طبس به یزد در روستای رباط خان واقع شده است. مسیرهای استان سمنان کوتاه تر و البته ایمن تر هستند اما بی شک جاده های مازندران زیباتر و سرسبزتر میباشند. کتاب چشمهایش اثر بزرگ علوی، رمانی با موضوع عشقی بی سرانجام، در سال ۱۳۳۱ نوشته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید