جاذبه های گردشگری تبریز

عکاس: شهاب چراغیاحتمالا وجود چشمههای آب گرم و سرد در دو منطقه دیگ رستم و زردگاه، عامل شکلگیری این آبادی در این نقطه از کویر بوده است. عکاس: ناشناسپارک ملی کلاه قاضی، یکی از دیدنیهای اطراف اصفهان است که بهخاطر وجود گلههای پازن و آهو، در گذشته بهعنوان شکارگاه مخصوص پادشاهان استفاده میشد. گفتند: مادیان، آن وقت در لشکر او شش هزار اسب وجود داشت که او نیز از میان دانشمندان شش هزار مرد انتخاب کرد و به هر یک اسبی داد و خضر در پیشاپیش او با دو هزار سوار به راه افتاد و همگی به امر ذوالقرنین وارد ظلمات شدند و ذوالقرنین نیز با چهار هزار نفر سپاهی به دنبال آنها حرکت کرد و به سایرین دستور داد: همین جا منتظر ما بمانید، اگر تا دوازده سال مراجعت نکردیم، شما به شهرهای خود برگردید.

پس به سوی یارانش حرکت کرد تا به آنها رسید و سوار بر اسب شد و آنها را به ادامه راه فرمان داد. پس از آن آشامید و سپس لباس خود را از تن بدر کرد و بدن خود را در آن چشمه شستشو داد و سپس لباس خود را پوشید و آنگاه یک مهره را به سوی یارانش پرتاب کرد و یارانش به او پاسخ گفتند. گفت: در کتاب آدم علیه السلام خواندم که این چشمه بر شاخ خورشید یعنی در محل طلوع آن قرار دارد.

غلام گفت: من در کتاب آدم علیه السلام (این کتاب در همان روزی نوشته شده است که اشیای زمین نامگذاری شد)، این مطلب را دیدهام که در روی زمین چشمه حیات قرار دارد و خداوند اراده نموده که هرکس از آن بنوشد هرگز نمیرد تا اینکه خودش از خداوند طلب مرگ نماید و آن چشمه در منطقه تاریک و ظلماتی قرار دارد که پای هیچ جن و انسی به آن نرسیده است.

رفائیل گفت: نه. ما فقط در آسمان شنیدهایم که خداوند در زمین تاریکیهایی دارد که پای هیچ جنّ و انسی به آن نرسیده است و آن چشمه در میان آن ظلمات است. گفتند: خیر. گفت: آیا ندیدهاید که صحبت از ظلماتی شده باشد که پای هیچ انس و جنّی به آن نرسیده است؟ چشمههای آب گرم محلات در ۱۵ کیلومتری شمال شرق شهر محلات در استان مرکزی قرار دارند و از نوع آبهای گرم عمقی هستند که گرمای آنها متناسب با سرعت بالا آمدن گاهی به ۱۰۰ درجه سانتیگراد هم میرسد. این استخرها توسط آب چشمه های داغ معدنی که بسیار شور هستند و خاصیت درمانی بالایی دارند پر می شود، این آب می تواند برای درمان دردهای روماتیسمی و انواع مشکلات پوستی موثر باشد.

آب چشمه برای التیام دردهای عضلانی و امراض پوستی بسیار شفابخش و مفید است. البته که قیمت فرشهای دستبافت ماکو بسیار گران و ارزشمند هستند اما اگر به فکر تهیه یک صنایع دستی لوکس و باارزش هستید، فرش دستباف ماکو را در نظر بگیرید. سپس خود به تنهایی از اسب پیاده شد و به راه افتاد و مهرهای از آن مهرهها را به زمین زد، اما صدایی نشنید و گمان بد به ذهنش راه یافت و ترسید که پاسخی از آن نرسد. اخبار استانها – به گزارش خبرگزاری تسنیم از بندرعباس، فریدون همتی در کنفرانس بینالمللی نمکزدایی و تصفیه آب اظهارداشت: مسئله تامین آب شیرین همواره از چالشهای حیاطی بشر در جوامع مختلف بوده است اما این چالش در دهههای اخیر به دلیل تغییرات جهانی آبوهوا، گسترش شهرها و توسعه صنایع نیازمند توجه بیش از پیش است.

این روستا به دلیل قرارگیری در میان دو رودخانه آب و هوای خنک و بسیار مطلوبی دارد. پس خضر آن را گرفت و در تاریکی به راه افتاد و زمانی که ذوالقرنین استراحت میکرد، خضر به راه افتاد و به راه خود ادامه داد تا به یک وادی رسید که بسیار تاریک بود. این قلعه در زمان اشکانیان احداث شده ولی به واسطه استحکام بنا تا قرن دوازدهم هجری قمری مورد استفاده قرار میگرفت.

۳- آبگرم منشگه: آبگرم این چشمه همراه با قلیان گاز H2s و گوگرد زرد رنگ در یک کیلومتری روستای منشگه قرار دارد. وقتی پس از سالهای طولانی به ایران برگشت، عمه ترتیبی داد که خانواده چشمه علایی مسافرت دسته جمعی به شمال داشته باشند. بسیاری از هموطنان به قصد تهیه این گیاهان به این روستا سفر میکنند ولی وقتی به این روستا می رسند عاشق مناظر زیبای باغات و مزارع کشاورزان این آبادی می شوند. در واقع آبوهوای لطیف و مطبوع روستا باعث شده است که به مرواریدی سبز و پناهگاهی فرحبخش در منطقهای گرم و سوزان تبدیل شود.دو دره در غرب روستا وجود دارد که دره پاپول، شما را به آبشار مرتفع طامه میرساند؛ جایی که بسیاری از گردشگران را به سوی خود میکشاند.

بر بالای سر در مسجد نیز سنگ نبشته ای وجود دارد که تاریخ بنای مسجد 1321 هجری قمری در آن نقر شده است. در اين دره دو چشمه معدني وجود دارد . روستای طامه در هفت کیلومتری جنوب غرب نطنز قرار دارد که بهلطف طبیعت کوهستانی و داشتن چشمه و آبشار، بهعنوان ییلاقی خوشآبوهوا در این منطقه شناخته میشود. این کلیسا در ۱۶ کیلومتری غرب جلفا در دره ای سبز و خرم معروف به دره شام بر یک بلندی بنا شده است. او خداوند را دوست داشت و خداوند نیز او را دوست داشت و اسبابی برای او مهیا نمود و او را در زمین فرمانروایی داد تا جایی که او مالک شرق و غرب عالم شد.

روی زمین چشمهای هست که به آن آب حیات میگویند و هر کس از آب آن بیاشامد نمیمیرد، مگر زمانی که خود درخواست مرگ نماید. سپس رقائیل بالا رفت و ذوالقرنین از گفته او دچار اندوه شدیدی شد، چون علاقهمند بود که چشمه آب حیات را بیابد. آیا در کتب آسمانی و کتابهای پادشاهان پیشین که مطالعه کردهاید، نامی از چشمه حیات برده نشده است که اراده خدا در آن است و هر کس از آب آن بیاشامد نمیمیرد، مگر زمانی که خود درخواست مرگ نماید؟ اگر به آن دست بیابی میتوانی هر چقدر بخواهی عمر کنی، ذوالقرنین گفت: آن چشمه کجاست و آیا تو آن را میشناسی؟

آنها گفتند: ما میدانیم که تو اگر وارد این ظلمات شوی به آرزو و درخواست خود نایل میشوی بدون اینکه منتی از جانب ما بر تو باشد، ولی ما از هلاکت پادشاهی تو و از بین رفتن سلطنت تو و به هم ریختن اوضاع ساکنان زمین بیمناکیم. آنان در پیشگاه خدا به سجده افتادند و گفتند: ما از آنچه ذوالقرنین طلب میکند به تو پناه میآوریم. او به ذوالقرنین گفت: دانش آن چیزی که میخواهی نزد من است. ناگهان همان چشمهای را دید که به دنبال آن میگشت. سارکن «سارکن پادشاه آشور ۷۲۲-۷۵۰» در کتبیة خود از شهری به نام اوشکایا که شاید همان اسکوی امروزی است و نیز از دژ و قلعة محکمی به نام تارویی یاد میکند که به احتمال زیاد تبریز است.

او در میان ملائکه، دوستی به نام رقائیل داشت که بر او نازل میشد و با او گفتگو و نجوی مینمود. رقائیل گفت: من نمیدانم. رقائیل گفت: ای ذوالقرنین! ذوالقرنین بسیار شادمان شد و او را نزد خود جای داد و به او گفت: برایم بگو. گفتند: خیر. پس از شنیدن این مطلب، ذوالقرنین بسیار ناراحت شد و گریست. ذوالقرنین انسان صالحی بود و در نزد خداوند مقام و منزلتی داشت. یکی از غلامانی که نزد او بود از فرزندان اوصیا بود. پس آنان کوهی از مس برایش فراهم کردند و آن را بر روی آهن پرتاب کردند و مس ذوب شد و با آهن مخلوط شد.

قَالُواْ یَاذَا الْقَرْنَینْ ِ إِنَّ یَأْجُوج و مأجوج» در پشت این دو کوه هستند و چون زمان برداشت محصول ما فرا رسد، آنان از پشت این دو سد بیرون آمده و تمام کشت و محصولات ما را میخورند و چیزی از آن را باقی نمیگذارند. روزی ذوالقرنین از او پرسید: عبادت اهل آسمان چگونه است و عبادت آنها نسبت به اهل زمین در چه موقعیّتی قرار دارد؟ این پاکی هوا دلیلی دارد که در زیبایی و جلا بیرقیب است و نه تنها هوا را از آلودگیها مصون داشته که زمین را جلا بخشیده و اقتصاد و معاش مردمان شهرستان تیران را نیز برکت بخشیده است.

دیدگاهتان را بنویسید