جاهای دیدنی اطراف مشهد

آب این چشمه جوشان با فشار گازهایی که از اعماق زمین به بیرون متصاعد میشوند، همراه است. آب این چشمه با فشار زیادِ گاز کربندیاکسید از زمین بیرون میجهد و سروصدایی شبیه تاپتاپ دارد. چشمههاي جوشان منطقه تورانپشت يكي از زيباترين چشمههاي جوشان در سطح كشور است. این منطقه بطور طبیعی و به علت وزش بادهای منطقه و تجمیع خاک ها و گردو غبار منطقه بصورت تپه های شنی در آمده است.

غار اسکندر به فاصلة ۳۰ کیلومتری تبریز در روستای سعید آباد واقع شده و دسترسی به آن از طریق جادة ترانزیتی تبریز-تهران میسر است. بعد از رسیدن به آذرشهر، فقط ۳ کیلومتر تا چشمه دارید. اگر از حاضرین در محل در خصوص شفا بخشی چشمه بپرسید جواب های جالبی می گیرید؛ از التیام امراض پوستی تا تسکین دردهای عضلانی و مفصلی. این املاح معدنی در آب این چشمه، برای رفع بیماریهای پوستی، دردهای عضلانی و مفصلی مؤثرند. در آب این چشمه رسوب تراورتن و اکسید آهن وجود دارد که روی رنگ رسوبات تأثیر میگذارد.

البته یکی دیگر از نکات جالب این چشمه این است که آب آن از چند چشمه صاف و زلال تشکیل شده و درجه حرارت آن در فصل سرما و گرما ثابت و در محل سرچشمه تقریبا ۱۵ درجه بالای صفر است و رسوبات تراورتن و اکسید آهن نیز سبب شده رنگ آن مایل به قهوه ای باشد. جالبتر آن که این افراد معمولا از وجود گوگرد و تاثیرات معجزه آسای آن خبرنداشتند و تنها وجود این آب زلال و گرم که از دل کوه ها می جوشید راسکوی درمان خود می پنداشتند. برای راحتی خود در این ساحل ها بهتر است از کفشهای مخصوص ساحل استفاده کنید.

آب در حوضی طبیعی جمع میشود و مورد استفاده قرار میگیرد. برای رفتن به بالای این چشمه ها یا از ماشین آفرود استفاده کنید و یا از ماشین های محلی مثل نیسان که در اول مسیر برای بردن گردشگران به بالای کوه وجود دارند. البته با وجود مزایای ثبت شرکت، افرادی نیز هستند که به دلایلی از به ثبت رساندن شرکتشان خودداری می کنند. آب این آبشار از طریق ارتفاعات میشو تأمین میشود. دریاچه شمالی بر تپه خاکی هموار با سنگ و شن متصل است که قسمت اعظم آب چشمه از این قسمت خارج می شود. روستای چقیورت که در شمال غربی فریدون شهر قرار دارد و جاده ای آسفالته آن را به فریدون شهر وصل می کند، در دامنه های جنوب شرقی قله هشتاد قرار گرفته و یک راه خاکی نه چندان مناسب این روستا را به روستای تنگ دوزان در شمال غربی کوه هشتاد متصل می سازد.

بیش از یک قرن است که در این مسجد مراسم شبهای جمعه دعای کمیل برگزار میشود. این مسجد صحن یا حیاط ندارد. به همین خاطر در روزهای سرد سال که هوای این منطقه برفی است، مسافرهای کمتری اینجا را برای مقصد انتخاب میکنند. این منطقه ی جنگلی میزبان گردشگرانی از سراسر دنیا است، جایی با چشم انداز خارق العاده که علیرغم زیبایی بی حد و حصر و حیات وحش بسیار خاصی که دارد به نسبت مناطق جنگلی دیگر ایران کمتر شناخته شده است. به این دلیل که این ساحل آب های کریستالی و بسیار شفافی دارد و شما می توانید موجودات دریایی زیر آب را از روی سطح آب های آن تماشا کنید.

در فصل تابستان، به دلیل خشکی هوا، آب بسیاری از چشمهها خشک میشود و گرمای هوا بسیار آزار دهنده خواهد بود. بطور مثال در کمردرد تقویت عضلات ستون مهره و شکم و در بسیاری از دردهای زانو تقویت عضلات چهارسر ران میتواند درد بیمار را بطرز محسوسی کاهش دهد. بسیاری از تپههای تاریخی به احتمال قوی بازمانده آن دوران هستند. غار کرفتو از غارهای آهکی و طبیعی است که به احتمال زیاد در دوران سوم زمینشناسی شکل گرفته و در طول دوران مختلف با تغییراتی جزئی و کلی محل امنی برای زندگی انسانها بوده است.

به این ترتیب با اجاره سوئیت در تیران و اقامت چند روزه در این شهر دلگشا فرصت تجربۀ زندگی ناب در کمال آرامش و آسایش را به همراه تنفس هوای پاک به خود هدیه کردهاید. همچنین بد نیست بدانید که آب این چشمه آبگرم از بابل به گلوگاه بندپی و از آنجا به روستای اری میرسد و در مسیر خود باعث آبادانی میشود. وی عنوان کرد: گرمای آب باعث میشود عضلات آرامش یابد. اگر غمگین است، از غم فرج یابد. اگر در کنار بازدید از چشمه آبگرم تاپتاپان، گشتوگذار در آذرشهر را هم در برنامه دارید، به فکر اقامت باشید.

ارسباران فقط یک شاهکار طبیعی نیست بلکه یکی از آثار تاریخی پر ارزش ایران هم محسوب می شود. از جمله ی این گیاهان می توان از سولان یا گل پامچال، کاشمه، لووشه، پسل یا کول، سموور، ریواس، منی، سووره بنه، گونی، کنیوال، پیچک، برزا، سنوبر، قیتران، بنفشه، سالمه نام برد که همگی در کنار هم یک مجموعه ی بی نظیر از گل وگياهان دارویی در ايران را شکل داده اند. مرکز این استان شهر تبریز زیبا را که باید وجببهوجب قدم زد و از دیدنیهایش لذت برد. در هر صورت از باب مثل معروف که می گوید: «آب دریا را اگر نتوان چشید هم به قدر تشنگی باید چشید» در این مقاله به بیان برخی از نهرها، عیون وچشمههای بهشتی پرداخته خواهد شد واز انجا که در قرآن از آبها و مشروبات بهشتی با عناوین نهرها وعیون و شراب سخن به میان آمده است هرکدام را جداگانه مورد بررسی قرار داده ودر نهایت نتیجه کلی گرفته خواهد شد.

برای دیدن چشمه آب درمانی تاپ تاپان باید به آذربایجان شرقی بروید و مسیر را تا آذرشهر ادامه بدهید. چشمه تاپ تاپان در پنج کیلومتری آذرشهر در مسیر جاده آذرشهر- عجب شیر از زمین می جوشد. استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: حذف تونل 67 کیلومتری بهشت آباد از خشک شدن 54 چشمه در شهرستان های شهرکرد، بروجن، اردل، کیار و فارسان در این استان جلوگیری کرد. منطقهای که دومین چشمه آبشور در جهان است و با اشکال عجیب هندسیاش بهصورت پلکانی شما را محو زیبایی خود خواهد کرد.

البته بزرگان که جای خود داشتند و یاد آور همه جیز برایم بودند . آب این چشمه که از دل آتشفشان خاموش سهند بیرون می زند به صورت طبیعی حوضچه و کانال هایی برای خود ایجاد کرده است. گاهی حال عرفا را بیان می کند واز عشق و شور جذبه آنان به ذات حق حکایت می کند چنانچه بر سر بایزید بسطامی خاکستر می ریزند وی با آن سر و رویش را نوازش می دهد تا مگر دست نوازشگر خدا در جهان دیگر روی او را از آتش دوزخ در امان دارد و دیگر داستانها و قصه های شیرین و دلچسبی از این دست که در هر یک نکته های بسیار ظریف برای هر خواننده ی اهل دلی نهفته است.

چشمه سبز، یک دریاچه تاریخی هم هست. چرا که قرآن از بیشترین معجزات و بلاغت و ترقی و تأثیر روحی برخوردار است و درست نیست بگوییم که ایمان به خدا یک قناعت ذهنی صرف است و می توان با جدال منطقی یا قناعت محض عقلی به آن دست یافت. گاهی برای دیدنشان هم لازم نیست تا آن سر دنیا برویم و در همین ایران خودمان هم تا دلتان بخواهد از این جاها هست.

آب كشاورزي روستاي فروان توسط رودخانه حبله رود و سه حلقه چاه تامين شده و اراضي خارج از محدوده فروان كه متعلق به مهاجرين ساكن فروان است نيز توسط حقابههاي محلي كه از حبله رود دارند و همينطور قنات، زه اب و چاه عميق تامين مي شود. بناهای باغ به سه دسته تقسیم شدهاند: بنای اصلی در بالاترین تخت قرار دارد. آب اين چشمه از دسته آبهاى معدنى بيکربناته کلسيک و منيزين گازدار و آهندار سرد است که خواص درمانى آن براى ازدياد گلبولهاى قرمز و تنظيم ميزان هموگلوبين خون ، سهولت کار دستگاه گوارش و کمک به تغذيه و رشد ارزيابى شده است.

آب این چشمه از دسته آبهای معدنی بی کربنات کلسیک و منیزین گازدار و آهن دار است که خواص درمانی آن برای ازدیاد گلبولهای قرمز و تنظیم میزان هموگلوبین خون، سهولت کار دستگاه گوارش و کمک به تغذیه و رشد ارزیابی شده است. میتوانید به دیدن این برکه در دامنه کوه چانگیل بروید و از چشمانداز زیبایش لذت ببرید؛ البته اسم این دریاچه ربطی به شرکت گوگل ندارد. شاید به همین خاطر است که اسم آن را تاپ تاپان گذاشتهاند. این اسم ترکیب «گو» بهمعنی گاو و گل است.

بقاداب سورت دارای دو چشمه است که آبهای این دو چشمه از نظر خواص فیزیکی بسیار متفاوت از همند. با طی مسیری پر پیچ و خم در دل جنگل کم کم صدای آبشار به گوشتان می رسد با تعقیب این صدا با منظره ای مواجه می شوید که بسیار دلفریب است، آبشاری بلند پوشیده شده از خزه با آبی زلال و پرقدرت که نمی توانید چشم از آن بردارید. چشمه آب درمانی تاپ تاپان از بههمپیوستن چند چشمه زلال تشکیل شده است.

یکی از جاهای دیدنی آذرشهر مسجدی در دل کوه است. چشمهٔ تاپ تاپان یکی از جاذبه های طبیعی آذربایجان شرقی میباشد. چشمهٔ تاپ تاپان به فاصله ۵ کيلومترى آذرشهر در جادهٔ تبريز به مراغه واقع شده است. وقتی که در جاده بین المللی گالیکش مشهد (گرگان بجنورد) قرار گرفتید نزدیکی های روستای بش اویلی که از توابع بخش لوه است می توانید سراغ این چشمه را از محلی ها بگیرید. ارتفاع این نقطه از سطح دریا 2870 متر و بلندی آن از مناطق مجاور مشهد 1900 متر میباشد. رحمت خدا بر کویر و دریا یکشکل نیست اما یکسان است. آب معدنی چشمه تاپ تاپان قابل آشامیدن نیست ولی برای التیام دردهای عضلانی، مفصلی و امراض پوستی بسیار شفا بخش و مفید است.

دیدگاهتان را بنویسید