جاهای دیدنی رامسر کجاست – Tjoor

چشمههای آب گرم سرعین همه ساله در فصل تابستان مسافران و گردشگران بسیاری را از گوشه و کنار کشور به سوی خود جلب می کند. در اوایل دهه چهل به منظور ساختن یک منبع آب آشامیدنی بر روی تپه آناهیتا از سوی مسئولان شهر سرعین بقایای دیوار قلعه و بنای موجود روی تپه از میان رفت. توریسم درمانی اصطلاحی گسترده و فراگیر است که طیف وسیعی از فعالیتهای متنوع را در بر میگیرد اما تعریف تقریبا واحد آن به این صورت است که، به سفر کردن به کشورهای دیگر به قصد دریافت خدمات درمانی و سلامت را گردشگری درمانی یا همان گردشگری سلامت میگویند.

2. نکته دیگر اینکه هدف ما از نقش دین در بهداشت و سلامت روان این نیست که افراد مبتلا به بیماری روانی به دکتر مراجعه نکنند و یا راه های درمان آنها نادرست است، و بیماران به کلیسا و مسجد بروند و از طریق عبادت و عمل به دستورهای دین خود را معالجه نمایند؛ بلکه نقش دارو در درمان بیماری ها نیز از طرف پروردگار است. غروب و طلوع خورشید بر فراز چشمه ها چشم اندازی فوق العاده به شما خواهد داد که هیچگاه از ذهنتان پاک نخواهد شد. وي كليساي بزرگي دراين محل بنا كرد كه اكنون مسجد جامع شهر است؛ به همين دليل نام اين شهر ماريانا خوانده شد كه بعدها به مريند، مروند، مارايانه و سپس به مرند تغيير يافت.

روستای تاریخی، متمدن و زیبای اروست با وسعت زیادش از چندین محله قدیمی تشکیل شده است که سورت نیز یکی از آنها است و در گذشته های بسیار دور محله ای زرتشتی نشین با نام سورت لنگه بوده است. ” ياقوت“، جزيره بزرگ را كه بين دو شط يعني شط العرب و كارون واقع شده «ميان رودان» نام داده است. پلی که دارای چهار دهانه 35 متری و ارتفاع 84 متر به صورت قوسی بین دو تونل به طول های 358 متر و 278 متر قرار دارد و جنس آن از بتون بوده و روی آن از پلاستیک فشرده هم استفاده شده است.

در مسیر از زیباییها و سرسبزی منطقه نیز لذت ببرید درختانی مثل شمشاد، بلوط، ازگیل ،همچنین باغ ها و بوته ها در مسیر قلعه خودنمایی می کند و زیبایی خاصی به این منطقه داده است. متأسفانه نه تنها اقدامی برای بهسازی راه انجام نشده، بلکه با صدور مجوز معدن سیلیس در پنج کیلومتری چشمه، میزان تردد خودروهای سنگین هم در این مسیر بیشتر شده که باعث آسیب وارد شدن به مسیر میشود.

این سنگها بیشتر شبیه جمجمه انسانها و بدن حیوانات وحشی هستند و افسانههای مختلفی درباره آنها وجود دارد. یکی از چشمهها با پهنای بستر 15متر و ژرفای زیاد دارای آب شوری است که بیشتر در تابستان برای آب تنی از آن استفاده میشود و برای درمان روماتیسم، دردهای کمر و پا و امراض پوستی سودمند است. با این حال از ابتدای در اختیار گرفتن محوطه و با این که به خاطر شرایط کرونایی بازدید بسیار کمی داشتیم، اجاره را طبق رقمی که تعیین شده بود به بخش دولتی پرداختم.

وی میافزاید: تا کنون هزینه قابل توجهی توسط سرمایهگذار انجام شده و طبق نظر کارشناسان وضعیت چشمهسورت به خوبی در حال بهبود است. این سرمایهگذار در یک سال اخیر تلاش کرده که اقداماتی هم برای بهتر شدن زیرساختها در این محوطه انجام دهد. هر روز یک تانکر آب زمزم جهت استفاده زائران حرم نبوی به مدینه منوره که حدود ۴۵۰ کیلومتر با مدینه فاصله دارد، ارسال میشود و در آنجا نیز با مخلوط شدن با آب دیگر برای زائران اختصاص مییابد. ناچار شدم که برای محافظت از درختان ۱۰ تانکر بخرم تا آبیاری نهالها انجام شود. چشمه باداب سورت چشمهای زیبا و اعجاب انگیز در استان مازندران است که دومین میراث طبیعی ایران بعد از کوه دماوند به شمار میرود.

در عین حال انتظار میرود که مسئولان نیز بخشی از اجاره دریافتی را به عمران و آبادی این روستاها اختصاص دهند. درپای بنا سوراخی به قطر 10 سانتی متر وجود دارد که بادی با سرعت زیادی و بوی تند گُوگرد از آن خارج می شود و با انداختن شی کوچک یا سکه ای در درون سوراخ از آن نیاز می گیرند. تأمین روشنایی محوطه در شب برای حفاظت از آن در حال حاضر با ژنراتور انجام میشود که هزینه زیادی دارد.

البته مسیر دیگری هم از تهران دارد که مسیر سمنان – شهمیرزاد است. در واقع، یافتن موجود دیگری غیر از مار با چنین مشخصه منفی ای دشوار است. بازدید از آبشار 15 متری حرام او، دریاچه الیمالات، پارک جنگلی کشپل، دیدن فیل سنگی که سنگ بزرگی مشابه فیل نشسته در میان روستاست، رفتن به روستاهای جوربند و میرخمند در نزدیکی لاویج، مطمئنا برایتان جالب است. مصداق دنیوى آن که همان «کوثر محمدى» است، فاطمه زهرا (س) است که منشأ اولاد و ذریه و نسل پاک پیامبر (ص) است، که ایشان و ذریه او مردم را در دنیا از معارف و اخلاق و احکام و آداب الهى سیراب نمودهاند و مصداق دیگر آن که «کوثر بهشتى» است، حوضى در بهشت است که امام على (ع) و دیگر امامان معصوم(ع) ساقى آن میشوند و کام تشنگان رهیده از صحراى محشر را سیراب مینمایند.

در حالی که اکنون برای من بیش از ۱۵ میلیون تومان هزینه در بر دارد. این چشمه های پر آب شورند و در استخرهایی به قطر ۱۵ متر قرار دارند. برای بازدید از چشمه های دیدنی باداب سورت می توانید در ساری اقامت کنید. بسیار سبک است و می توانید در حوزه نمایشگاهی نیز از این تابلو زیبا بهره مند شوید . به همین دلیل در بین گردشگران بسیار محبوب است. جالب اینکه فقط در 3 کشور دنیا رسوبات زمین چشمههایی با آب زلال اما ظاهری رنگین بهوجود آورده و این کشورها شامل نیوزلند، ترکیه و آمریکا بوده که اکنون در نیوزلند و آمریکا تا حدود زیادی از بین رفتهاند.

چشمههایی با رنگهای آبی، اخرایی، گلناری، آجری، زرد، سبز و حتی لاجوردی؛ انگار طبیعت هزارانسال پیش از هنرمندهای ایرانی، پنجرههای شیشهرنگی یا همان ارسیهای خانههای قدیمی را روی چینخوردگیهای زمین کار گذاشته تا از ورای آن زیباییهای نهفته در خود را به نمایش بگذارد. اگر چه ساخت بازار قائم به سبک جدید در کنار آن شکل کاملاً سنتی بازار را تحت تأثیر قرار داده است، اما هنوز حجره های معروف و قدیمی بازار هویت خود را از دست نداده اند. مثلاً اگر استاد به جای شب نامه نویسی یک سطح شعور درک هنر شاگردانش را بالا می برد و آنها هم به همچنین , نسل من جلوی یک تابلو نقاشی هنگ نمی کرد…

مقصود مؤلف سراج اللغات این است که اگر ناچخ را مترادف ژوبین بگیریم در شعر سوزنی نباید هر دو بیاید. مسئولان در کمیته فنی تصویب کردند که در محوطه سرویس بهداشتی وجود نداشته باشد. به همین دلیل چندین بار از مسئولان خواستم که برای کتابچه طرح متمم در نظر بگیرند. ايرانشهر با توجه به قدمت تاريخي و گسترش تدريجي به نمونهاي از شهر معاصر تبديل شده است. در حالت عادی باید روزانه ۹۳ بلیط بفروشیم که به جز هزینههای نگهداری و حقوق پرسنل، فقط اجاره سالانه را تأمین کنیم ، اما روزهایی را داشتیم که هیچ گردشگری هم نداشتیم. اما خوشبختانه به مرور این موضوع که کسی نباید وارد حوضچهها شود به یک عرف و قانون تبدیل شد و حالا همه از کنار چشمه زیباییهای آن را تماشا میکنند.

مسیر سمت چپ که آسفالته است، پس از ۲ کیلومتر به روستای زیبای اروست میرسد و مسیر آسفالته سمت راست هم به روستای مالخواست ختم میشود. خشته میگوید: بسیاری از افرادی که به چشمه میآیند ظرفهایی به همراه دارند تا از چشمه با خودشان آب ببرند. با این حال دست از اقدامات حفاظتی و احیاء نکشیدم و برای حفظ این چشمه همچنان با تمام توان به فعالیت ادامه میدهم. علت رنگ متفاوت آب نسبت به تمام چشمههایی که تا به حال دیدهاید این است که آب چشمه باداب سورت در سفر خود از اعماق زمین تا سطح زمین، مقادیر زیادی از اکسید آهن را همراه میآورد.

متأسفانه در حال حاضر خبری از امکانات رفاهی و خدماتی در اطراف چشمه نیست. وی میگوید: یکی از مشکلات اساسی ما در این منطقه دورافتاده نداشتن سرویس بهداشتی است. از ساری تا کیاسر حدود 60کیلومتر فاصله است. همین که دیگر کسی در حوضچه اصلی شنا نمیکند، بافتهای شکننده حوضچهها پاکوب نمیشود و برای برداشت آب از چشمه اقدام نمیکنند کمک بزرگی برای احیای چشمه است. این چشمهها که دومین اثرطبیعی ملی ایران پس از قلهدماوند محسوب میشوند حدود 3هکتار را در بر میگیرند و از شمال با بلندیهای پوشیده از جنگلهای برگ سوزنی، از جنوب با دره، از شرق با بلندیهای پوشیده از گیاهان بوتهای و از غرب با معدن سنگهای تزیینی مزین شدهاند.

برای رزرو هتل های ساری از اقامت ۲۴ اینجا کلیک کنید. نشانی را برای هر دو گروه میآوریم.برای رفتن به باداب سورت در ساری وارد جاده فرعی سمنان – کیاسر میشویم. چشمه باداب سورت در روستای ارست بخش چهاردانگه شهرستان ساری می باشد. اين چشمه با اسم زیبایش در فاصله 5 كيلومتری آذرشهر در جاده تبريز به مراغه قرار دارد. این چشمه در سال ۸۷ پس از دماوند به عنوان دومین میراث طبیعی ایران ثبت شد.

در سال 1383 در شهرستان چاراویماق ، 129950 هکتار مراتع وجود داشته و علوفه قابل برداشت از این مراتع 29453 تن بوده است . حدود 70000 هکتار یعنی 9/3 در صد از عرصه های طبیعی استان بخاطر داشتن ویژگیهای خاص اکوسیستمی و تنوع گونه های جانوری و گیاهی بعنوان مناطق حفاظت شده ، پناهگاه حیات وحش و یا ذخیرگاه بیوسفر میباشد. اظهارات گردشگران و مسافران و حتی برخی اهالی منطقه و مشاهدات میدانی نشان میدهد که این سرمایهگذار به آنچه که متعهد بود عمل کرد و دستکم توانست شرایطی فراهم کند که سورت از مرگ حتمی نجات یابد.

دیدگاهتان را بنویسید