جاهای دیدنی رامسر کجاست – Tjoor

مانند تابلو ئیست که شاگردی از روی کار استاد ساخته باشد . ظاهراً طرح اين طاق و سنگ چين چشمه مانند چشمه هاي جلوي مساجد بزرگ استانبول تركيه است كه در سال هاي اخير از سوي اداره ميراث فرهنگي جهت بهسازي تخريب و مدتها است به صورت نيمه تمام رها شده است. قبرهای تاریخی ینگجه، قبرهای تاریخی و بزرگ روستای ینگجه از توابع آذرشهر دارای قطعه سنگ های بزرگی است که حجاری آنها اعجاب انگیز است..

روستای ینگجه با طبیعتی بسیار سرسبز و دل انگیز از جذابیت ویژه ای برخوردار است. پس از گذشتن از جادههای پر پیچ و خم و دشتهای دیواندره و پس از عبور از میان کوهپایههای پست و بلند، صخرههای مرتفعی به چشم میخورد که یکی از آثار شگفتانگیز کشور ایران را در دل خود جای داده است، غار کرفتو در دل صخرههای مرتفع و در 67 کیلومتری شمالغرب شهر دیواندره و 70 کیلومتری شرق شهر سقز واقع شده است. آثار باستانی زیادی در ینگجه وجود دارد که از مهمترین آنها می توان به غار قدیمی ینگجه واقع در ورودی آن اشاره کرد، همچنین سنگ نوشته های قدیمی که نوشته های مذهبی دارند از آثار تاریخی منطقه بشمار میروند.

مسجد محراب، در محله محراب واقع شده و به همین جهت به مسجد محراب معروف گردیده است.. بالاي تپه پوشيده از الواح و سنگ نبشته هاي قبور است و درميان آن نه تنها كتيبه هاي تازخ، بلكه سنگ نبشته ها و قطعه سنگ هاي مفقود و منقش فراواني نيز به چشم مي خورد كه اغلب به سده هاي 7 و 8 هجري قمري است در وسط اين گورستان، مصلي يا نمازگاه بزرگي به طول و عرض متجاوز از يكصد متر تعبيه شده است كه سطح آن حدود يك متر از كف گورستان بلندتر است، محراب آن سنگ و آجر بنا گرديده است سنگها مربوط به قبور دوران هاي پيشين است فقط طاق سنگي منقوش وسط محراب سنگ قبر مرمرين به طول عمودي به ديوار نصب شده كه در روي آن چند بيت فارسي و دو آيه قرآن مجيد و چند عبارت عربي به خط ثلث دل انگيز بطور برجسته كنده شده و چند ترنج و اسليمي خوش طرح بر زيبايي آن افزوده است ظاهراً حجاري سنگ در سدههاي 8 و 9 هجري قمري صورت گرفته است.

پیر جابرممقان، قبر پیر جابر در ممقان واقع است این قبر سنگ نبشته و کتیبه ای ندارد.. البته لازم است این نکته هم اضافه شود که دلیل این توجه کمتر فقط و فقط عدم شناخت کافی از این منطقه است. چشمه گورگور از جمله چشمههای مشهور منطقه سبلان میباشد آبدهی این چشمه بسیار بالا بوده و آب از خلل و فرج دیواره صخرهای مشرف به دره با فشار بیرون میآید نظر به شیب تند مسیر تا رسیدن به رودخانه بستر آبشار مانندی را طی میکند و با توجه به موقعیت تفریحی و تفرجی و ورزشی دره قزل گوللر و احداث پیست اسکی روی برف آلوارس در آن چشمه و آبشار گور گور نیز با دارا بودن آب و چشم انداز و فضای سبز جالب از نظر گردشگری را دارد.

این شهر در ۴۵ درجه و ۸۵ دقیقهٔ طول خاوری، ۳۷ درجه و ۴۶ دقیقهٔ عرض شمالی و در ارتفاع ۱۴۶۸ متری از سطح دریا قرار گرفتهاست. اين گورستان به نام خواجه يوسف دهخوارقاني ملقب به پيرحيران يا باباحيران معروف شده است در وسط آن اطاق كوچكي وجود دارد كه قبر خواجه يوسف در آن قرار دارد اين مقبره در سال 1151 هجري قمري توسط حكم بيگ بن زكريا بيگ تعمير شد. تنها آثار باقيمانده فعلاً قبر مذكور بوده و سنگ هاي حكاكي گورستان توسط افراد سودجو به محل هاي ديگر حمل و گورستان كلاً تخريب و به محل بازار هفتگي تبديل شده است.

چشمه چهارسو، این چشمه در محله ستوباد آذرشهر، در میدان کوچکی که محل تقاطع چهار کوی باریک است، قراردارد.. این چشمه در جنوب غربی روستای گشایش درحدود 14 کیلومتری جنوب شرقی شهر مراغه از زمین خارج میشود. آبشار شاه لولاک جزو آبشارهای دائمی اصفهان به حساب میآید که در بهار آبی خروشان از آن جاری میشود و در زمستان کاملا یخ میزند و با قندیلهای یخی زیبا در دل طبیعت جلوهگری میکند.

این چشمه آبگرم نعمتی بزرگ برای مردم محلی محسوب میشود. دوشنبه بازار از بازارهای پررونق و شلوغ این شهر می باشد. عناصر معماری آب با صدای خود پیام های دعوت را به اطراف می پراکند و ساکنان بنا را به سوی خود می خواند.صدای ریزش آبشارمی تواند تنها به زمزمه ای تبدیل شود ومی تواند با تمام هیاهویش فضا را تسخیر کند( ۸).آبشارهای پله پله ،سینه کبکی ها، آب گردان ها و نهرها وجوی ها عناصری برای نمایش آب جاری هستند.

حدود 300 متر مربع وسعت دارد و در جوار كوه و دره منظر بدیعی از زیبایی طبیعت را به نمایش گذاشته است . جاذبه های طبيعی و تاريخی متعدد، شهرستان آذرشهر را به يکی از نقاط ديدنی استان آذربايجان شرقی تبديل کرده است. موقعیت قرار گرفتن آن از نظر جغرافیایی در آب و هوای این شهر تاثیر محسوسی دارد ؛ به طوریکه دوری و نزدیکی به دریاچه ارومیه، واقع شدن در دامنه کوهستان ها، ارتفاع و موقعیت موجود در تعیین آب و هوای این شهرستان دخیل است. آذربایجان از نظر تیپولوژی كوه های ایران از اهمیت خاصی برخوردار است ؛ سه رشته مهم و اصلی ایران یعنی البرز ، زاگرس و مركزی در این منطقه به هم پیوسته اند و فلات كوچك و مرتفعی را پدید آورده اند .

طبیعت زیبای این روستاها باعث شده تا بیشتر مردم آذربایجان شرقی، از جای جای استان برای روز طبیعت و ۱۳ فروردین سختی سفر را به جان بخرند و به آذرشهر و روستاهای متعدد آن بیایند. این دشت زیبا پر از گل های زرد و شقایق است و چشمه ای زیبا در این منطقه به نام دو برار وجود دارد که بسیار زیباست. این روستا با امکاناتی مثل جاذبه های تاریخی و باغات زیبا منطقه ای مفرح و دیدنی است. آذرشهر از نظر شرایط جوی تفاوت کلی با سایر مناطق کوهستانی آذربایجان شرقی دارد و از تمایز ویژه ای برخوردار است و آن قرار گرفتن این شهرستان در نزدیکی دریاچه ارومیه است.

در نزدیکی چشمه، آبشار آق سو با ارتفاع ۷۰ متر واقع شده است. دریاچه و آب راكد قوری گول دركنار جاده تبریز – بستان آباد در فاصله 45 كیلومتری شرق تبریز در میان ارتفاعات شرقی گردنه ی ” شبلی ” واقع شده است . مردم ینگجه به کار کشاورزی، باغداری، دامداری، پرورش زنبورعسل، قالی بافی و داد و ستد مشغول هستند و از فرآورده های کشاورزی آن می توان به گندم، سیب زمینی، بادام و گردو اشاره نمود که وجود سد و دریاچه ینگجه در قسمت جنوب شرقی آن در توسعه کشاورزی و رونق آن نقش داشته است.

مسیر قلوز کوچک: از سمت راست مسیر آبشار سنگین آباد می توان به قله قلوز کوچک رسید. کوهستان سهند در سمت شرقی آذرشهر قرار گرفته و از همین روی، این شهر از آب و هوای مناسبی برخوردار گشتهاست. این مكان كوهستانی محل ییلاق ایلات ” قره خانلو ” و “مددلو” است. نام قدیمی آذرشهر، توفارقان به معنی دیواره سرخ بوده است که بعضی ها آن را با دیوار خونی اشتباه میگیرند ولی به گفته کارشناسان امر، سنگ های سرخ آذرشهر گواه همین مداعا است؛ آذرشهر معدنی از انواع سنگ های گران قیمت و سرخ رنگ دارد و توفارقان محل همین دیواره یا سنگ های سرخین است.

کتاب روان شناسی در نهج البلاغه کتابی است نازله وجود امیرالمؤمنین (ع) که در دامان وحی و رسالت از خردسالی تا بزرگسالی تربیت و پرورش یافته و به مقام عبداللهی نایل شده بود. » و در اینصورت هر کس به مقام ولایت نزدیک شود و از علم و ولایت امیرالمؤمنین بهره مند گردد، حقا از حوض کوثر می­نوشد عالم آخرت، عالم ظهور حقیقت است. آب این چشمه از دسته آبهای معدنی بی کربنات کلسیک و منیزین گازدار و آهن دار است که خواص درمانی آن برای ازدیاد گلبولهای قرمز و تنظیم میزان هموگلوبین خون، سهولت کار دستگاه گوارش و کمک به تغذیه و رشد ارزیابی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید