جاهای دیدنی چهارمحال و بختیاری

زمانی که باز خنثی می شود، این یون ها پروتون های با بار مثبت دیگر مواد را می گیرند یا “می پذیرند”. فقط روزانه یک بار شیر گاوشان را میدوشید، نصفش را به دهن محمدجان میریخت، و نصف دیگرش را خود با پسرش میخورد. این غار از فوران مواد و گدازههای آتشفشانی و فروکش نمودن آن تشکیل شده به طوری که در برخی از قسمتهای دیواره آن با وجود گذشت میلیونها سال حالت صیقلی که در نتیجه خروج مواد آتشفشانی است، به چشم میخورد. بو را نمیدیدی، اما حجم آن را حس میکردی.

این یعنی بر خلاف بسیاری از شهرهای کوهستانی که در زمستان اصلا قابل بازدید نیستند، لردگان حس جالبی از خنکای بهار را در بهمن ماه به شما هدیه میدهد. با اين که فاصله زمانى بين نمونه بردارى ها زياد (حدود يک ماه) بوده است ، خوشبختانه همزمانى وقوع زمين لرزه بيست و هشتم شهريور ماه سال 1382 و دوم اسفند ماه سال 1382 با زمان نمونه بردارى ها (مورد اول بطور دقيق همزمان و مورد دوم دو روز پس از نمونه بردارى صورت پذيرفت) باعث شد تا در بعضى از عوامل کيفى بر حسب سازوکار و نزديکى مکانى با چشمه هاى انتخابى ، ناهنجارى هايى (Anomaly) مشخص گردد.

دمای آب اسپای قلعه کندی در چشمه اصلی به 75 تا 80 درجه سانتیگراد و در استخرها به 65 تا 70 درجه سانتیگراد می رسد. در واقع دولت و ملت کشور افغانستان در آسیای مرکزی همانند دیگر کشورهای حوزه نوروز، از این روزها و ایام نورروز با آداب و رسوم خاص خودشان تجلیل می کنند. این چشمهها در ارتفاع ۱۸۴۰ متری واقع شدهاند و در ایران بینظیر هستند و تنها در شش کشور دیگر پدیدهای تا حدّی شبیه باداب سورت وجود دارد. اين عنصر شناخته شده در بسياري از مواد آلي و خصوصاً پروتئين ها نقش ساختماني دارد به گونه اي كه وجودش باعث افزايش استحكام پروتئين مي شود.

منم هتل رو از صبح رزرو کرده بودم چون نمیخواستیم یه شبمون رو بخاطر این نصف شب از دست بدیم کاری که تورهای ایرانی میکنن و نصف شب بهت هتل میدن و این باعث میه یه شب رو از دست بدی. انصافاً باید اعتراف کرد سکوت این چشمه باعث شده که گردشگران به آن روی بیاورند و ایجاد هر نوع امکانات رفاهی و اقامتی در اطراف چشمه باعث میشود که سکوت سرشار از معنای آن در هم بشکند. از هتل های لوکس و ۵ ستاره در چشمه تا هتل های ارزان و هاستل های چشمه، همگی را برای شما جمع آوری کرده ایم.

نوشیدن روزانه آب کافی یکی از اساسی ترین پایه های سلامتی مطلوب است. استان مرکزی طی دو دهه گذشته چهرهای صنعتی به خود گرفت و با راهاندازی طرحهای صنعت نفت و پتروشیمی به یکی از بزرگترین مراکز صنایع استراتژیک کشور تبدیل شد. اما نزدیکتر که شد مرد را شناخت. در راه زیارت شبی را در قدمگاه ماندیم و من از آب چشمه نوشیدم و صورت خود را شستم . این چشمه دارای آبی گواراست که در بخشی از آن پرورش ماهی انجام میشود. گفته میشود در گذشته عروسی از خانواده نجیبزادگان به این روستا سفر کرده بود و بعد از گشت و گذار بسیار، برای ادامه راه از اهالی آن منطقه تقاضای اسب میکند.

از این آب معدنی به دو صورت آبمعدنی بستهبندی شده در قالب بطریهای یک و نیم لیتری توسط کارخانه آب معدنی “مس کو” و همچنین به صورت چشمهای دایمی که روی مظهر آب حوضچهای سیمانی سرپوشیده ساخته شده مورد استفاده اهالی و گردشگران قرار میگیرد. تنها یک برادر داشت، آن هم نه اینجا. طول آکواریوم 35 متر و گنجایش آن 1.5 میلیون لیتر آب است. دره آکواریوم با موقعیت ویژه خود، روزی پر از سکوت و آرامش را در کنار پرندگان و طبیعت خارقالعاده، برای شما رقم خواهد زد. تعداد فرشها آن قدر زیاد بود که بعد از شستن فرشها تمام تپههای سنگی اطراف از فرشهای رنگین پر میشد.

یکی از زیباترین روستاهای طالقان که تفریح در آن جا خاطرهای منحصر به فرد را در ذهنها ثبت میکند، روستای اورازان است. از مردها همین دیروز یکی کم شده بود. زمینگیر. کم حرف میزد. از دست داده بود. عقیل برخاست. دست به کمر گرفت. اما عقیل لب از لب نمیتوانست بردارد. چشمه آبگرم معدنی پهنلو در شرق شهر سرعین قرار داشته و فقط مخصوص آقایان است اما آب مجتمع آبدرمانی هتل ارشاد نیز از آب چشمه پهنلو بوده و سالنهای زنانه و مردانه جداگانه دارد. از طرفی این هتل 32 اتاق و 27 ویلا به همراه دیگر امکانات خدماتی، برای رفاه حال مسافرانی که تنها به قصد استفاده از چشمه آب گرم راهی محلات شدهاند، در نظر گرفته است که میتوانید با رزرو قبلی و پرداخت هزینه از آنها بهرهمند شوید.

در حال حاضر بیش از 472 چشمه آب گرم و معدنی در کشورمان شناسایی شده است. برای رسیدن به این چشمه شفابخش ثلاث باباجانی اگر در مسیر شهرستان جوانرود به ثلاث باباجانی حرکت کنید، بعد از حدود 30 کیلومتر به دوراهی میرآباد میرسید و بعد از حدود ۵۰۰ متر دیگر به روستای خمگران خواهید رسید. اگر به ماکو رفتید حتما این غذای خیابانی را امتحان کنید. در ادامه مجله مستر بلیط را به توصیف و معرفی هرچه بیشتر آن اختصاص داده ایم؛ تا یک مورد از سه آثار مهم طبیعت ایران آشنا شوید.

همچنین در این مجموعه دو باغ ایرانی با نام ماهان و دیدار وجود دارند که گل و گیاهان کمیابی در آنها پرورش داده میشود. همه باورشان شده بود که او یا دیوانه شده یا دیوانه میشود. این تپههای باستانی بهصورت دهکده در شهرهای هفشجان و کیان نیز به خوبی دیده میشود. آقای مدیر، آدم خوبی بود. آقای مدیر، آیا دیگر فکر هم میکرد؟ آقای مدیر، آیا به همین چیزها فکر میکرد؟ از اصفهان با طی کردم مسیری ۱۱۰ کیلومتری به ورزنه خواهید رسید. هوا را با بوی کسان و چارپایان خود به ریهها میبردند و باز پس میدادند، بیآنکه بدان فکر کنند.

آدمها را تا آنجا که شدنی بود از خاک بیرون آورده بودند. همچنین در روستای چرچرا ، محل معروف به اوچ قیزلار و موزاداشی و محوطه های اطراف آثار و علائم زندگی مشاهده می شود در منطقه اوچ قیزلار در میان سه كوه سنگی قلعه ای با ارتفاعی حدود 30 الی 40 متر وجود دارد كه قدمت آن را از روی پراكندگی سفال در سطح آن به هزاره اول تا دوره اسلامی تخمینمی زنند.

هیچکس و هیچچیز بر آن دور، پرسه نمیزد. از دور، این مرد به جغدی میمانست که روی خرابهای نشسته باشد. بهتزده بود. به این میمانست که یکجا، روی خاف ایستاده باشد. غباری که پیکرش را پوشانده بود، او را به رنگ جغد هم درآورده بود. گویی هر کس میخواست گرۀ روح خود را با دست خود باز کند. این قلعه که در کوه صخرهای بخش شمالی شهرستان ماکو از شرق تا غرب کوه را دربرگرفته؛ جزو معدود قلعههایی است که تیمور لنگ نتوانست فتحش کند و در نهایت توسط شاه اسماعیل فتح شد.

چشمه قیر ماماتین از جاذبههای گردشگری شهرستان رامهرمز به حساب میآید و نامش در فهرست آثار ملی کشورمان به ثبت رسیده است. اسم تاریخی این چشمه سورینی بوده که مربوط به خاندان معروفی در دوره اشکانیان که در این منطقه زندگی می کردند بوده است. چشمه های پلکانی طبیعی علاوه بر زیبایی خاصی که دارند از ارزش درمانی بسیار بالایی هم برخوردار هستند و البته این تراس ها و استخرهای طبیعی تنها در نقاط معدودی از این کره خاکی یافت می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید