جاهای دیدنی یزد با آدرس، ساعت بازدید و تصاویر

برای رفتن به طالقان از تهران کافی است 130 کیلومتر را به سمت کرج و بعد در اتوبان قزوین حرکت کنید، که در نقشه زیر کامل جزییات آن آورده شده است. در کنار پل چندین کافی شاپ رو باز دایر شده که گردشگران می توانند روی آب و کنار پل از خود پذیرایی کنند. این پل 300 متر طول و 14 متر پهنا دارد. کاروانسرا نیز جزو قدیمی ترین بناهای عصر صفوی است که به سبک چهار ایوانی نیز ساخته شده و عظمتی مثال زدنی دارد.

سبک معماری آن به سبک بین النهرین گرایش دارد و ظاهرا بنایی مشابه آن در بین النهرین وجود داشته است. این قنات تنها قنات دوطبقه در جهان است که آب در هر طبقه از آن بهصورت کاملاً مستقل جریان دارد. هم اکنون میدان تنها محلی برای پیاده روی است و در آن می توان همه روزه توریست های خارجی را نظاره کرد که با شورو و شوق فراوان به سازه ها، تزئینات ابنیه و صنایع دستی نگاه می کنند.

این نوع باغ سازی به نام باغ ایرانی شناخته می شود که در آن آبنمایی بزرگ در برابر عمارت اصلی و کاخ قرار می گیرد تا نه تنها ستون ها و تزئینات کاخ را چند برابر کند، تصویر باغ و درختان و گل ها را نیز منعکس سازد. این آبگرم با آبدهی ۹ لیتر در ثانیه در ردیف آبهای کلروره، هیپوتونیک گازدار و خیلی گرم بوده و علاوه بر اینکه در بین آبگرمهای استان اردبیل ویژگیهای منحصربهفردی از آن خود کرده، در بین آبگرمهای شناخته شده کشور نیز در رتبه گرمترین آبگرم قرار گرفته است.

حصاری بزرگ در ارتفاع بر بالای باغ قرار گرفته که این پرندگان زیبا از محدوده باغ فراتر نروند. این مجموعه شامل شبستان هشت ضلعی گنبددار و آرامگاه شیخ نورالدین عبدالصمد، سردر خانقاه و مناره مرتفعی به ارتفاع ۳۷/۲ متر (تا سطح بام) می باشد که به استثنای شبستان گنبددار که از بناهای دوره دیلمی است، ساخت بقیه بناها مربوط به دوره ایلخانیان مغول می باشد. راهی زیرزمینی مسجد را به کاخ وصل می کرده که محل رفت و آمد شاه، شیخ لطف الله جبل عاملی و دیگر بزرگان بوده است. در پشت کاخ باغی مصفا قرار داشته که هم اکنون در دست ادارات و سازمان های دیگر است ولی از پنجره های پله ها می توان آن را مشاهده کرد.

روی دیوار ضلع شرقی بقعه شهشهانی اشعار سعدی با خط نستعلیق که روی تصویر گلدان درج شده، چشم نوازی می کند. شیب زیاد و پستی و بلندی های دره بطول 3 کیلو متر ، آبشار های متعدد كوچك و بزرگی را ایجاد كرده است که در فاصله 200 متری 2 آبشار بزرگ خود نمایی می کنند پیوند عناصر زیبای طبیعی چون دره ، سبزه زار و اقلیم مناسب ، فضای بسیار فرح بخشی را جهت تفرج و گشت و گذار در این مكان فراهم می آورد. به این اعتبار که در گذشته چهار ایل و طایفه بزرگ در آن زندگی می کردند.

در حاشیه­ی شرقی خیابان هاتف، در محله­ی خشینان که از محلات قدیمی اصفهان و از یهودیه بوده و در قرون اولیه، اهمیت و اعتبار زیادی داشته­است، مجموعه­ای نفیس از معماری و تزیینات عهد سلجوقی و صفوی دیده­میشود که به نام امامزاده اسماعیل شهرت دارد. روستای بهشت آباد علاوه بر رودخانه، آبشارها و پوشش گیاهی زیبا و منحصر به فرد، دارای بناهای تاریخی می باشد که می توان به پل قدیمی بهشت آباد و تپه بهشت آباد اشاره کرد. پل خواجو از دیگر پل های تاریخی اصفهان است که در جانب شرقی سی و سه پل قرار گرفته و به دوره شاه عباس اول بر می گردد.

پل های روی زاینده رود از دوره های مختلف سابقه داشته و هم اکنون پل هایی از دوره باستان مثلا دوره ساسانی نیز به جای مانده است. هدف شاه عباس از احداث این پل وصل کردن محله خواجوی فعلی به محله تخت فولاد و مسیر دسترسی به شیراز بوده است. از سوی دیگر دیدن این موزه برای یک دانش آموز کنجکاو بسیار مفید است و میتواند کمک زیادی به پیدا کردن علایق او کند. در ورودی کلیسا غرفه ای قرار گرفته که در آن صنایع دستی خرده ریزه اصفهان مثل ظروف مینا کاری، قلمزنی و دیگر هنرها در شکل محصولات کوچک مثل کیف، آیینه، جاکلیدی و محصولاتی از این دست عرضه می گردد.

آب رودخانه غار از 10 متری سرازیر شده و صدای آبشار در اینجا به قدری زیاد و هراس انگیز است که بیننده خیال می کند هواپیمای جنگی دیوار صوتی را می شکند . در تابستان هم میتوانید به دیدن این چشمه بروید اما یادتان باشد که ازراف این چشمه هیچگونه درختی که سایه ای در اختیار شما قرار دهد وجود ندارد بنابراین ممکن است آفتا در این فصل شمارا بی آطارد. البته نام باستانی این چشمه «سورِن» بوده که با الهام از نام های خاندان بزرگ دوره اشکانی و ساسانی نامگذاری شده بود و حالا به نام چشمه علی شناخته می شود.

موزه کاخ چهلستون در سال ۱۳۲۷ تأسیس شد، در آن آثار تاریخی مهمی مانند نسخههای مختلف کتابهای تاریخی، آثار مربوط به سفالگری و کاشی سازی، مجموعه سکه متعلق به دوران ماقبل تاریخ تا امروز، اسناد تاریخی مختلف مربوط به دورههای تاریخی متفاوت نگهداری میشود.همچنین جالب است بدانید که موزه چهلستون اصفهان به عنوان دومین کاخ موزه تاریخی ایران شناخته میشود. کوهمره سرخی مشتمل است بر طوایف سلقمهچی، بککی، آرندی، مالکی و ایل سرخی که نام منطقه از عنوان آن گرفته شده و بزرگترین ساختار اجتماعی آن ناحیه بوده و شامل شش طایفه بنامهای ناصرو، بگی، دهدار، جیحون، جبارزار و شِکَرِه عنوان میشود.

مسافت آکواریوم 4 هزار متر مربع در عمق 7 متری زمین و مشتمل بر 33 آکواریوم مختلف است. آب شیرین و گوارا و خنک چشمهی کاسه رود در دره ای به نام دره فورگ جریان دارد و در مسیر خود آبشارهای متعددی پدید آورده و خزههای سبز رنگ و چسبیده به سنگ را سیراب میکند ,کاسه رود چشمه ای روان است که نیزارهای پر پشت و درختان بید زیادی در عمق خود دارد. وجود سنگ آسیایی که روی آن سوره مبارکه «القلم» حکاکی شده یکی از جذابترین قسمتهای عصارخانه در کنار تیرهای چوبی اهرمی برای گرفتن روغن از دانههای روغنی مثل بزرک، کیکج (کلزا) است.

این پارک جنگلی مکانی مناسب برای اقامت مسافرین و استراحت آن ها بوده که امکانات رفاهی در این پارک در نظر گرفته شده است. بسیاری از این بناها به دست استادکاران و هنرمندان ماهر ساخته شده است و باعث شده محله با وجود قدیمی و تاریخی شدن هنوز شیک و قابل توجه باشد. ارگ جهان نما مجتمعی بسیار بزرگ است که در مراحل اولیه ساخت و سازش انتقادهای زیادی به آن صورت گرفت چرا که بلندی آن از میانه میدان نقش جهان به چشم می آمد و از نظر کارشناسان میراث فرهنگی می توانست به بافت تاریخی اصفهان آسیب بزند.

که البته خود آبشار در فصول کم آبی دارای چشمة طبیعی و زیبا بوده و به خود آبشار جلوه ای خاص و زیبا می دهد . در این روستا آبی بسیار زلال و شیرین جریان دارد که از جمله مناطق دیدنی بسیار زیبا در این منطقه می توان به گورستان گبری، کهنه حمام و چاه سنگی پیرآلا اشاره کرد. در پایان عکسهایی از این پیر زیبا می بینیم. در ایام نوروز مردم روستا با اجرای بازیهایی از قبیل تخممرغ بازی جلوة خاصی به این جشن میبخشند. این مکان در هجدهم نوروز هرسال میزبان زرتشتیان برای برگزاری جشن هیرومبا و پایکوبی است.

در این بازار هم اکنون همه چیز پیدا می شود. است. تمامی رواق ها، اتاق ها، طاق ها و پنجره ها به زیباترین شکل ممکن تزئین شده اند و دیوارها نیز به دلیل آیینه کاری ها می درخشند. برای حل مشکل، ورودی مسجد بعد از سر در پیچ هنرمندانه ای خورده و راهرویی سرپوشیده را شکل داده است.(تصویر زیر) یکی از زیباترین جاهای تاریخی اصفهان مسجد امام است که بازدید از آن خالی از لطف نیست. عمارت معروف به تالار اشرف در کنار سایر کاخ های شاهی در منطقه دولت خانه مثل کاخ هشت بهشت، کاخ پشت مطبخ، تالار سرپوشیده و غیره قرار داشته است.

صفوی ها یک کاخ عالی قاپو نیز در قزوین داشتند که دوره حکومتشان در آن شهر بنا کرده بودند. همانطور که نام این بقعه نشان می دهد، آرامگاه شاه علاء الدین محمد فرزند شاه قطب الدین از سلسله خاندان شهشهانی و شاه علائی است. مسیر تله سیژ از بالای درختان و رودخانه در عرض چند کیلومتر حدود یک ربع برای هر دور حرکت می کند. علیرضا خمسه با ۶۴ سال سن، حدود ۴۷ سال است که در عرصه هنر بازیگری، ایفاگر نقش های متعدد و ماندگار بوده است. قیسی ، گیلاس ، زردآلو ، سیب ، گردو، آلبالو و عسل از محصولات اصلی چشمه اعلا هستند ، ساکنین چشمه اعلا، حدود 150 نفر هستند که بیشتر آن ها در این منطقه به کار کشاورزی و تولید این محصولات با آبیاری از چشمه اعلا مشغول هستند.

همچنین در سواحل خلیج های حفاظت شده ای نیز وجود دارد که خانواده ها و علاقه مندان به تفریحات آبی می توانند از آنها لذت ببرند. کاشیکاری های فیروزه ای این مسجد در بخش های مختلف سر در، شبستان ها و صحن ها و افتادن تصویر آن ها در حوض های آبی این مسجد را میان گردشگران داخلی و خارجی و هنردوستان پر طرفدار کرده است. شب ها انعکاس ستارگان و روزها آبی آسمان نیز در پس زمینه این تصویر قرار می گیرد. کاشیکاری های زیبا با کاشی معرق و هفت رنگ، کتیبه هایی به خط محمد رضا امامی، علیرضا عباسی و دیگر استادان خط دوره صفوی، مقرنس های بی نظیر و خیره کننده و عناصر تزئینی مرمری از مهمترین جذابیت های هنری بنا محسوب می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید