جنگلنوردی میان اقیانوسی از ابر

برای پیاده روی در دل پارک جنگلی النگدره، چندین مسیر وجود دارد که از جمله زیباترین این مسیر ها، می توان به مسیر چوبی اشاره کرد. وسعت این پارک جنگلی 185 کیلومتر بوده و به عنوان پارک جنگلی شاخص شمال کشور مطرح شده است. در هر صورت این غنای جانوری باعث شده پارک ملی گلستان به عنوان ذخیره گاه زیست کره در میراث جهانی یونسکو به ثبت برسد. قطع درختان جنگل باعث نابودی جانوران و محیط زیست می شود. در یک طرف از این مسیر نقاشی شده جنگلی زیبا قرار دارد و در طرف دیگرش شالیزار های برنج همراه با درختان میوههای جنگلی مثل ازگیل و زالزالک.

آنها بندرت به ساحل می روند ، بیشتر زندگی خود را در درختان با خوردن برگ می گذرانند ، آنها به آرامی به عنوان راهی برای عدم توجه حرکت می کنند و به عنوان نوعی دفاع می توانند از پنجه های خود استفاده کنند. دیدن حیوانات در زیستگاه طبیعی آنان و لذتی بیشتر از باغوحش به شما و فرزندانتان خواهد داد. در تاریخ بیداری مینویسد: مظفرالدینشاه با مردان درباری بسکالش نشست و با آنان چنین گفت: من از برداشتن امینالسلطان باک نمیدارم، جز آنکه میترسم از این پیش آمد رشته کارها از هم گسلد.

فراگنر تا سال ۱۹۸۹ در مقام استاد رشته ایرانشناسی در دانشگاههای وین، فرایبورگ، برلین و برن به تدریس پرداخت و سپس تا سال ۲۰۰۳ کرسی استادی ایرانشناسی را در دانشگاه بامبرگ آلمان در اختیار داشت. محمدمهدی ناصح، پژوهشگر ادبیات فارسی، مصحح و استاد بازنشسته دانشگاه فردوسی مشهد در سال ۱۳۱۸ متولد شد و ۱۹ اسفندماه در سن ۸۲سالگی از دنیا رفت. غلامعلی رئیسالذاکرین، شاعر، نویسنده و پژوهشگر زاده سال ۱۳۱۸، اول مهرماه از دنیا رفت. محمدرحیم اخوت زاده دهم آذر ۱۳۲۴ نویسنده و منتقد ادبی بود که ۲۳ بهمنماه بعد از تحمل مدتی فراموشی، در اثر کهولت سن و عواقب آن در ۷۶ سالگی از دنیا رفت.

نویسنده و طنزپرداز زاده ۱۳۰۶ بود که در ۲۲ دی ۱۴۰۰ در سن ۹۴ سالگی در لسآنجلس از دنیا رفت. سعید تشکری، نویسنده و فیلمنامهنویس متولد ۱۳۴۲ در شهرستان قوچان در استان خراسان رضوی بود که ۱۹ بهمنماه در پی خونریزی معده در سن ۵۸ سالگی در مشهد درگذشت. علیاشرف نوبتی، شاعر کرمانشاهی ملقب به پرتو کرمانشاهی ششم مهر ۱۳۱۰ در کرمانشاه متولد شد و پنجم بهمنماه در سن ۹۰ سالگی درگذشت. حسین داودی، مدرس زبان و ادبیات فارسی و مولف و ویراستار کتابهای درسی، متولد ۱۳۲۳ در نهاوند بود که ۲۲ بهمنماه درگذشت.

حسن رزمخواه، شاعر، متولد ۳۱ شهریورماه ۱۳۶۴ بر اثر جراحات ناشی از تصادف حدود یک هفته به حالت کما رفت و ۲۲ مهرماه ۱۴۰۰ درگذشت. بهمن رافعی، شاعر و نویسنده که در سال ۱۳۱۵ در بروجن متولّد شد ۲۲ آذرماه در ۸۸ سالگی درگذشت. اکبر نحوی، استاد دانشگاه شیراز، پژوهشگر، مصحح، شاهنامهپژوه و سعدیشناس، پنجم آبانماه سال ۱۳۳۴ در قم متولد شد و در ۱۸ آذرماه در ۶۶ سالگی بر اثر سکته قلبی درگذشت. جولی اسکات میثمی، استاد بازنشسته زبان و ادبیات فارسی و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ ایران ۱۷ مهرماه در ۸۴ سالگی در آمریکا درگذشت.

منصور غیاثالدین، نویسنده و پژوهشگر متولد سال ۱۳۰۸ در سمنان بود که در ۱۸ شهریورماه در ۹۲ سالگی از دنیا رفت. هاشم رضی، نویسنده، پژوهشگر و مترجم حوزه تاریخ، متولد ۲۶ تیرماه ۱۳۱۳ در تهران بود که ۱۸ بهمنماه بعد از یک دوره نقاهت در ۸۷ سالگی از دنیا رفت. داستان اصلی از جایی آغاز میشود کهموگلی جوان روزی در کنار رودخانهای در جنگل یک دختربچه انسان را میبیند که آمده است آب بردارد.

رنگ زرد و قرمز کنار رودخانه شلف رود که به راحتی می توان تشخیص داد به دلیل رسوب آهن است، بدین جهت آب معدنی آهن بسیار دارد. «مسی به رنگ شفق؛ خاطرات سیدکاظم موسوی بجنوردی» و «عزت شیعه؛ تاریخ شفاهی زندگی فرهنگی، اجتماعی و سیاسی آیتالله امام موسی صدر» از آثار این تاریخپژوه هستند. چرا که هر کدام از درخت­های متنوع اینجا در فصل پاییز یک رنگ میشوند و جشنوارهای از رنگها میسازند.

«حرفهای پاییزی»، «ایستگاه آخر»، «ایستگاه»، «بر عرض راه»، «تا ایستگاه بعدی»، «آواز شگفت یک شاید» (گزیده شعرها)، «عشق وقت نمیشناسد»، «و خانهای که خانه ما نیست» و «بعد از هفتاد و سه پروانه» از جمله آثار او هستند. کافیست یک سنگ کوچک داخل آب دریاچه بیاندازید، آن وقت است که رقصیدن این جلبکها را با تکان خوردن امواج تماشاگر میشوید. سیده مریم بازرگانی، نویسنده، متولد ۱۵ دیماه ۱۳۵۷ و ساکن زنجان ۱۸ بهمنماه پس از تحمل یک دوره بیماری سرطان در ۴۳ سالگی درگذشت.

در این فیلم، فردی را مشاهده میکنیم که بدون اطلاع از این که دارند از او فیلم میگیرند، قمهاش را از روی زمین برداشته و بو میکشد و بلافاصله پس از این که میفهمد زیر نظر قرار دارد، به همراه فرد دیگری که تیر و کمان به دست دارد در دل جنگل گم میشوند. بانک ملی را آقایان مستحضرند ملاحظه میفرمایند بانک ملی یک موسسهای است که تمام اعضای آن ایرانی هستند هیچ عضو خارجی هم اینجا وجود ندارد ولی کار این بانک مورد رضایت عمومی است زیرا هر فردی مسئول کار معینی است و همان روز باید کارش را انجام بدهد محاسباتش را توی دفتر عمل کند کار ارباب رجوع را انجام بدهد و خلاصه هیچ کاری را از امروز بفردا معوق نگذارد این مراقبتی که در این سازمان هست و از طرف فرد فرد اعضاء هست سبب شدهاست که بانک ملی خوب اداره شود دستگاههای دیگری هم هست در مملکت از آن جمله قسمتهایی در وزارت جنگ هستند که ما میبینیم در کارهای خودشان خیلی سریع و خیلی چابک و خیلی منظم بمراجعات مردم رسیدگی میکنند و کارهایی که بعهده شان هست انجام میدهند و خلاصه کمتر کار امروز و این هفته را به آینده میگذارند.

ترجمه کتاب «کسر اصنام الجاهلیة» اثر ملاصدرا، ترجمه رساله «الکلمة الغراء فی تفصیل الزهراء (س)» تالیف آیتالله شرفالدین عاملی، تصحیح کتاب «المباحثات» تالیف ابن سینا، تصحیح کتاب «علم الیقین فی اصول الدین» تالیف فیض کاشانی، تصحیح و تحقیق «شرح منازل السائرین» خواجه عبدالله انصاری و مقدمه و تکمیل تحقیق تفسیر صدرالمتألهین، و تصحیح و تحقیق «المراقبات (اعمال السنة)» میرزا جواد ملکی تبریزی از جمله آثار او هستند. تصحیح کتاب «شرح منازل السائرین» توسط محسن بیدارفر در دوره دوازدهم کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان کتاب سال برگزیده شد.

به گزارش گروه بینالملل باشگاه خبرنگاران جوان، چهره مردی که دستکم 22 سال است به تنهایی در جنگلهای متراکم آمازون در برزیل زندگی میکند، بالاخره مشخص شد. در این طرحها باید مدلی تعریف میکردیم که مسیر توانمندسازی بومیها را مشخص کند. چکمهها را برداشتیم، رفتیم دم کوچه. بزرگی طباطبایی و بینایی او در کار، از اینجا پیداست که فریب چنین نامهای را نخورده و سستی بخود راه نداده. البته جالب است بدانید که بهمنظور حفظ محیط زیست جنگل النگدره و سلامتی گردشگران و شهروندان گرگانی، تردد خودروها در روزهای زوج در داخل این جنگل ممنوع است.

فضای استثنایی و بسیار زیبای این جنگل در تمامی فصول بهترین فرصت را برای عکسبرداری گردشگران ایجاد میکند. در ترمینال اتوبوسرانی تبریز سراغ اتوبوسهای کلیبر را بگیرید و مستقیم تا خود کلیبر بروید. هنگامهٔ شگفتی برخاست. زنان و مردان بهم آمیخته و هر یکی جستجوی کسان خود میکرد و فریاد و ناله از هر سو بر میخاست. علاوه بر این، ریزش برگها از درختان، فعالیت میکروارگانیسمها را تشویق میکنند و حجم زیادی از مواد آلی ایجاد میشد که مواد مغذی را برای خاک که تا به حال بایر بود تامین میکرد و به پایین رودخانهها منتقل میشد.

نکند مصیبت دریاچه ارومیه را بر سر جنگلهای ارسباران بیاوریم؟ کسان او پراکنده میساختند، که دو سید و دیگران را کتک زدهاند. هر دو فرآیند تجزیه حرارتی می باشد که در آن مواد اولیه زیست توده در ظرف های تحت فشار به نام گازیفایر در دمای بالا گرم می شوند. روز دیگر زودتر از هر روز بازار را باز کرده مشغول کسب خود گردیدند. از سال ۱۳۴۷ به استخدام آموزشوپرورش درآمد و علاوه بر معلمی در حوزه ویرایش و تألیف کتابهای درسی مشغول به کار بود. «شعر دربار ایرانی قرون وسطی» (انتشارات دانشگاه پرینستون، ۱۹۸۷)، «دایرهالمعارف ادبیات عربی» (ویرایش مشترک با پل استارکی، راتلج، ۱۹۹۸)، «تاریخنگاری فارسی تا پایان قرن دوازدهم» (انتشارات دانشگاه ادینبورگ، ۱۹۹۹) و «ساختار و معنا در شعر عربی و فارسی قرون وسطی: مروارید مشرقزمین» (راتلج، ۲۰۰۳) از جمله کتابهای این چهره فرهنگی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید