جنگل ابر شاهرود: راهنمای سفر با آدرس و امکانات و عکس

سیاره سبز یکی از جدید ترین و خلاقانه ترین ایده ها در دبی بوده است که در حقیقت جنگلی است که به طور مصنوعی طراحی شده است. در طی ده سال اخیر به طور متوسط هر سه روز یک گونه جدید در آمازون کشف میشود. این سایبان درختی همچنین سرعت بارش باران را نیز کند می کند به نحوی که قطرات باران پس از ده دقیقه به زمین می رسند. این مجموعه، ترکیبی از آرامگاه بایزید، عارف معروف، مسجد بایزید، مدرسه بزرگ شاهرخیه، بنایی موسوم به الجایتو و همچنین مقبره غازان خان، حکمران دیگر دوره ایلخانی است.

روستای قلعه ­نو خرقان، در حوالی جنگل ابر، با به همراه داشتن آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی، شاعر و عارف ایرانی، از دیدنی­های مسیر رسیدن به جنگل ابر شاهرود است. در قرن اول طبق مطالب مجمع التواریخ ابدالیهای افغانی به حوالی هرات آمدند و در بادغیس ییلاق نشین شدند (مرعشی صفوی ، ص 19). بعدها این مهاجرت یکی از دلایل جدایی هرات و بادغیس ، به یاری انگلیسیها، از ایران شد. در 1011 شاه عباس اول برای دفع فتنه ازبکان وارد ییلاق بادغیس شد. آن ها فصل خشک را برای این حریق های عمدی انتخاب می کنند و همین موضوع تایید می کند که آتش سوزی بزرگ این روزها نیز توسط این افراد و به منظور ایجاد مرتع صورت گرفته است.

۲۲۰ گونه پرنده، ۳۸ گونه خزنده، ۵ گونه دوزیست، ۴۸ گونه پستاندار و ۲۲ گونه ماهی در این منطقه زندگی میکنند که از پستانداران جنگل ارسباران میتوان به کَل، بز، گراز، خرس قهوهای، وشق (سیاهگوش) و پلنگ اشاره کرد.مرغ قفقازی سیاه یا همان قره خروس قفقازی، کبک، دراج، قرقاول، پرندگان شکاری مختلف و تعداد بیشماری پرنده آبزی و خشکیزی از جمله پرندگان این منطقه هستند. خاک این منطقه به شدت نازک و فاقد املاح و ریزمغذی های حیاتی است. روخانه قلاشی که از میان پارک عبور می کند یکی از این رودخانه هاست که فضای پارک را زیباتر کرده است.

آمازون منطقهای جنگلی است که رودخانه آمازون نیز از میان آن میگذرد و بخشهایی از کشورهای برزیل، اکوادور، گویان، کلمبیا، ونزوئلا، بولیوی، پرو و سورینام را در برمیگیرد. جنگل بارانی آمازون بخشهایی از کشورهای برزیل، بولیوی، پرو، اکوادور، کلمبیا، ونزوئلا، گویان، سورینام و گویان فرانسوی را شامل میشود. این رودخانه از کشورهای گویان، اکوآدور، ونزوئلا، بولیوی، برزیل، کلمبیا و پرو عبور میکند. کشاورزان و دامداران همواره برای پاک کردن زمین ها و ایجاد مرتع و زمین کشاورزی این جنگل ها را آتش می زنند و آتش سوزی اخیر نیز به احتمال فراوان منشا مشابهی دارد. کارشناسان برآورد کرده اند که در ۴۰ سال آینده، اثری از این جنگل بارانی نخواهد ماند اگر راهی برای متوقف کردن جنگل زدایی در این منطقه پیدا نشود.

اگر دوست دارین بیش از پیش با این جنگل افسانهای آشنا شوید، حتما تا پایان با ما همراه باشید. اگر با خودروی شخصی به جنگلهای ارسباران میروید، از همان ابتدای ورودی تبریز تابلوهایی به سمت اهر و کلیبر وجود دارد. درخت کاپوک می تواند تا ۲۰۰ فوت (بیش از ۶۰ متر) رشد کند و به همین دلیل روی دیگر گیاهان و درختان جنگل آمازون سایه افکنده است. جنگل تایگا طولانی ترین کمربند درختان در جهان را دارد که 10 درصد از کره زمین را شمال می شود.

به خاطر این تاثیرات مخرب و نقشی که چنین آتش سوزی عظیمی در تغییرات اقلیمی خواهد داشت بسیاری از کشورهای جهان برای خاموش کردن آن به کمک برزیل شتافته اند. این مجموعه دو مسجد دارد که اولی قدیمیتر و محل اصلی عبادت بایزید بوده است. حتی شهروندان سائو پائولو که ۱.۷۰۰ مایل با محل آتش سوزی ها فاصله دارند نیز دود ناشی از حریق در جنگل های آمازون را استنشاق می کنند. گونههای گیاهی نیز در آمازون بسیار متنوع است. از طرفی دیگر، یک سوم از تمام گونههای گیاهی و جانوری جهان، در این جنگل شگفتانگیز قرار دارند.

در کنار تنوع جانوری منطقه قاراداغ (ارسباران)، این منطقه از تنوع گیاهی زیادی نیز بهره میبرد. با توجه به مساحت قابل توجه آمازون، این منطقه جنگلی بیش از ۲۰ درصد اکسیژن کره زمین را تولید می کند که باعث شده به آن لقب ریه های زمین داده شود. این نواحی سبز باشکوه، مقادیر انبوهی از اکسیژن تازه را آزاد می کنند و مانند ریه های زمین عمل می کنند. تغییرات اقلیمی و افزایش دمای کره زمین باعث شده کارشناسان به این نتیجه برسند که در صورت تداوم شرایط کنونی، تا ۱۰۰ سال دیگر هیچ اثری از جنگل آمازون باقی نماند.

در حدود ۱۳۷ گونه گیاهی، جانوری و حشره ای هر روزه در جنگل های آمازون از بین می روند که نتیجه توسعه صنعت الوار و مزرعه داری در منطقه است. همچنین بیشتر گونههای زیستی این منطقه از نمونههای نادر هستند که معمولا در قسمتهای دیگر ایران دیده نمیشوند. این پروانه معمولا در حوضچههای آب یافت میشود و ازمواد معدنی موجود در آب مثل گوگرد و سدیم تغذیه میکند. این جنگل نیز مثل سایر جنگل هایی که در شمال کشور قرار گرفته بیشتر اوقات مه آلود است و این مه به زیبایی آن افزوده است.

افزایش ۸۰ درصدی جنگل زدایی در یک سال اخیر نسبت به سال گذشته نیز بر وخامت اوضاع در جنگل آمازون افزوده است. به خاطر قرارگیری این جنگل در منطقه استوایی، متوسط درجه حرارت در مرکز آن به 30 درجه سانتیگراد و در غربیترین منطقه که خنکترین جای آمازون به حساب میآید، این دما به 25 درجه سانتیگراد میرسد. دمای این مناطق در طول ماههای گرم سال حدود ۳۷ درجه سانتیگراد است.

علاوه بر اینها گونههای نادری از نارون، نمدار، سرخدار، بارانک، گیلاس وحشی و انواع گیاهان دارویی باارزش نیز در این منطقه وجود دارد. منطقه آینالو که پر از مراتع و جنگلهای سرسبز است امکانات گردشگری مانند کانکسهای اقامتی رایگان در اختیار مسافران قرار میدهد، که میتوانید درون آنها کمی از خستگی سفر را از تن خود خارج کنید. این جنگل گزینه مناسبی برای سفر به همراه دوستان، سفر با خانواده و همچین سفر به همراه تورهای گردشگری است. این پارک یکی از معروفترین جاذبههای گردشگری تنکابن محسوب میشود. وجود چنین مناطق طبیعی سبب شده که این استان نیز جزو بهترین مقاصد گردشگری طبیعی کشور به شمار رود.

همچنین این پارک ملی اولین میراث جهانی مالزی محسوب میشود. طرح درس ملی علوم ششم ابتدایی درس جنگل برای کیست شامل چه بخشی است ؟ به گزارش مهر به نقل از ورج، فروش زمین های جنگل های آمازون که در شرایط فعلی نیز در معرض نابودی است، محیطزیست و زندگی میلیون ها نفر را در سراسر جهان تهدید می کند و کلاهبرداران برای فریب مردم و کسب سود به انتشار آگهی های تبلیغاتی غیرقانونی در فیس بوک متوسل شده اند. نشت میعانات گازی بر اثر شکستگی خط لوله بخشهایی از خلیجفارس در محدوده بندرعباس، قشم و بندر خمیر را آلوده کرده و جنگلهای حرای این مناطق را در معرض نابودی قرار داده است.

متاسفانه افزایش جمعیت بزریل در طول سده گذشته، منجر به آسیبهایی به این گنجینه تاریخی بشر شده است! از سابقه­ی پزشکی بیماران در گذشته، برای تعیین مرحله­ی بیماری، میزان پیشروی بهبودی و تعیین دوز داروهای مناسب استفاده می­کنند. مقامهای ریاست زراعت، مالداری و آبیاری ولایت بادغیس میگویند که محصولات جنگلهای طبیعی پسته در این ولایت با افزایش بیشتر از ۵۰ درصد نسبت به سال گذشته، نزدیک به ۳۶ هزار و ۴۵۶ تُن شده است. این رودخانه دارای ۱۷ شاخه و انشعاب است که هر دقیقه ۵۵ میلیون گالن آب را به دریای آتلانتیک می ریزند. غبار حاوی فسفری که دائماً از صحرای آفریقا و از روی اقیانوس آتلانتیک توسط باد حمل می شود برای تداوم حیات گیاهان در جنگل بارانی آمازون حیاتی است.

بیشتر گونههای قورباغههای موجود در حوزه رودخانه آمازون سمی هستند. برخی بر این باورند که درمان بیماری سرطان نیز باید در جنگل های آمازون جستجو شود. این پروانهها دو بال کاملا شفاف دارند که در برخی، دارای نگارههای رنگی است. در واقع پروانهها را میتوان یکی از دلایل اصلی سفر گردشگران به جنگل بارانی آمازون دانست. قبل از سفر وضعیت آبوهوایی جنگل را چک کنید تا با بارندگی، برف و لغزنده بودن مسیر مواجه نشوید. زیرا با اقامت در هتل های تبریز و مراجعه به این جنگل زیبا می توانید میوه های وحشی را برای خود کمی جمع کنید.

سم این گونه قورباغهها بسیار کشنده است. بومیان مناطق آمازون اغلب سر نیزهای خود را به سم این قورباغهها آغشته و در مواقع شکار و یا احساس خطر از آن استفاده میکنند. هر چه قدر هم که برج ها در گوشه و کنار زمین سبز شوند و سر به فلک بکشند، باز هم این درختان هستند که آغوش شان را بر روی انسان پردغدغه باز می کنند تا لحظاتی سرشار از آرامش را به او هدیه کنند.

آنها در زیر برگهای درختان تخمریزی میکنند. در رودخانه آمازون گونههای جانوری زیادی زندگی میکنند. این جنگل از لحاظ پوشش گونههای جانوری بسیار غنی است. جنگل های بارانی آمازون همچنین رودخانه بزرگ آمازون را در خود جای داده اند که از لحاظ حجم بزرگ ترین روزدخانه جهان و از لحاظ طول دومین رودخانه بلند جهان است. سلطان عثمانی خود را خلیفه ی مسلمانان می دانست و به ایران نیز طمع داشت . ۱۲۹. ↑ شاپور رواسانی، اولین جمهوری شورائی در ایران (نهضتجنگل)، ج۱، ص۲۶۱، تهران۱۳۸۴ ش. با پلازا همراه باشید تا معروفترین جنگل های ایران را معرفی کنیم. با کارناوال همراه شوید تا به قلب جنگلهای بارانی آمازون در آمریکای جنوبی برویم.

دیدگاهتان را بنویسید