جنگل برای کیست؟

مساحت این پارک ۵۰۰ هکتار است، پارک جنگلی مخملکوه در مسیر خرمآباد به الشتر و در کیلومتر ۱۵ این جاده واقع شده و دارای جاده دسترسی آسفالت، آلاچیق، و دیگر امکانات رفاهی است. فضای این پارک از شرق به غرب به بزرگراه امام حسین (ع) و فرودگاه و از جنوب به دره دَزوَن کوه چاله سیه و هرقوتگه منتهی میشود. در دو کیلومتری این دره ییلاقی و در طول مسیر جادة اصلی ایلام به دره شهر جنگل انبوه و زیبای مله پنجاو ، زیبایی خاصی به این مجموعه بخشیده است .

در این بوستان پستاندارانی چون شوکا، مرال، خرس قهوهای، پلنگ، روباه، گربه جنگلی، گراز و شغال زیست میکنند. بخشهای ساحل به مساحت ۳۰ هکتار در حاشیه جاده قرار دارد و درختان و درختچههایی همچون توسکا، لرگ، بلوط، آزاد، لیلکی، انجیر، داغداغان، انار، ازگیل، سرخ ولیک، گوجه جنگلی، توت، سیاه تلو، سیاه ال و سیاه اربه در این قسمت قرار دارند. از ویژگیهای منحصر به فرد این اقامتگاه نزدیکی به جنگل ابر میباشد که با طی مسافتی اندک به جنگل شناور در اقیانوس ابر میرسید. بارتباط افغانستان تمام اینـها بدین معنی هست که که تا 500 ق م شمال کشورنسبت بـه جنوب و جنوبشرق بیشتر سکائیزه شده است.

این جنگل ها معمولاً در نواحی ساحلی و کوهستانی بیشتر یافت می شوند. این پارک جنگلی زیستگاه پرندگان کمیاب و زیبایی همچون بوتیمار نیز میباشد. یکی از زیبایی های طبیعت نیز پارک های جنگلی هستند که در کنار چشم اندازهای طبیعی و زیبا، امکانات رفاهی دستساز بشر نیز دارند و مردم می توانند از آنها بهره بگیرند. ابتدا یک نفس عمیق بکشید و از این همه زیبایی به وجد بیایید ساعتها میتوان نشست و نظاره کرد. این پارک دارای دو حلقه چاه عمیق است که از طریق لوله کشی ، آب به منبعی که در مرکز پارک بر روی تپه ای قرار دارد و سپس به سیستم شبکه آبرسانی متصل میشود که از نظر کیفیت ، از درجه بالایی برخوردار است .

رییس اسبق سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تعارض گفتمان میان دو سازمان جنگل ها و مراتع و سازمان حفاظت محیط زیست اظهارکرد: در مجموع در دولت یازدهم بحث ادغام به علت پیچیدگیها و تعارضاتی که حتی در گفتمان نیز وجود داشت، دنبال نشد. از جاذبه های این پارک باید به جاده جنگلی، آبشار ماهان، هزار پله، چشمه آب سرد، درختان کهنسال، مرتع جنگلی و درختان میوهای اشاره کرد.

این پارک دارای امکانات تفرجگاهی آلاچیق، آب آشامیدنی، سرویس دستشویی، اجاق، میز و نیمکت، رستوران و قهوه خانه، سکوی چادر و وسایل بازی کودکان، جایگاه سوارکاری و سه مدخل ورودی است. این پارک طبیعی در کیلومتر ۲۵ جاده خرمآباد به پلدختر واقع شده است و دارای جاده دسترسی آسفالت، آلاچیق و دیگر امکانات رفاهی است. د رغیر این صورت درچند سال آتی شاهد نابودی این ذخایر طبیعی خواهین بود. این حضرات که از شهر میآیند هر سال میبینند، که در اردو برای اینها که شأنی دارد، سر سفره نشین است، جا و و نهار و شام حاضر است، دیگر این حمل اثقال، نوکرهای متعدد و پیشخدمتهای فضول چه لازم است.

چون چنین نهادند خواستند واعظی بمنبر رود و این را بمردم باز گوید. این پارک با ۹۴ هکتار وسعت در بین دو رود سه هزار و دو هزار و محل تقاطع این دو رود قرار دارد. یکی از مهم ترین پروژه های در دست اقدام در این بوستان، پروژه دهکده حیات طبیعت است؛ این مجموعه که در زمینی بالغ بر ۷۰ هزار متر مربع در حال احداث است یک مرکز با کاربری آموزشی، تحقیقاتی و گردشگری است و از امکاناتی نظیر مزرعه گاومیش ها، حیوانات اهلی ،سوله گوزن ها، کبوترخانه، باغ خزندگان، سالن تاکسیدرمی، آمفی تئاتر، برکه و آبشار، آکواریوم، خانه روستایی، پارکینگ، سالن پذیرایی و فروشگاه بر خوردار است.

ورودی اصلی خانه میرزا کوچک خان جنگلی در زمان قدیم از سمت مسجد مستوفی بوده است و زمینهایی که اطراف آن بودند را هم در بر میگرفت. همانند آرامگاه ناصر الحق، آرامگاه میر حیدر آملی هم در منطقه پایین بازار آمل قرار دارد و بازدید از این بنای تاریخی که از نمادهای معروف آرامگاه سازی در ایران قدیم می باشد خالی از لطف نیست. مطابق الطبری، یفتلیها چندی قبل تخارستان را اشغال کرده بودند، یک نامی که از اواخرهزارۀ اول ق م برای بکتریای قدیم و سرزمینهای کوهستانی شرق آن اطلاق میشود. این بدین معنی است، شـهرکاسپاپیروس کـه احتمالا با کاپیسای قدیمـی و مسکونـه هخا کاپیشا- کانیش (طوریکه درکتیبۀ بیستون ذکرشده) مطابقت دارد، درنزدیکی سرزمـینـهای اشغال شده توسط سکائیـان واقع است.

او میافزاید: «غذاهای ما در این مجموعه محلی هستند. تقریباً میتوان گفت اکثر قریب باتفاق عرصه های ملی که بصورت غیر مجاز توسط معدنداران مورد تصرف و تجاوز قرار گرفته است و حتی آن بخش از این عرصه ها که برابر آراء قضایی خلع ید شده، با لابی سنگین از سوی مدیران بخشهای مربوطه در سازمان جنگل ها (بالاخص اینکه تقریباً در طول یک دهۀ اخیر شخص آقای منصور در تمامی پست های مرتبط با این موضوع مسئولیت تام داشته است) همچنان در ید این متصرفان خاص قرار داشته و در تاخت و تاز در آنها مشغولند؛ حتی تحقیق و تفحصی دقیق و دلسوزانه در نحوۀ محاسبات و اخذ خسارات وارده در این بخش در طول دهۀ گذشته میتواند زوایای وحشتناکی از مجموعه رانت­ها و تخلفات عمیق را روشن سازد.

یونسکو در تعریف این منطقه جنگل ارسباران را بخشی از کوههای قفقازی ایران میداند که در مرز آذربایجان و ارمنستان قرار گرفته است. سپس روش ترکیب خطی وزنی برای کاربری جنگلداری برای منطقه مذکوراجرا شد که نتایج حاکی از وجود هر 7 طبقه جنگلداری برای منطقه مورد تحقیق بوده است. »، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

هدف از این تحقیق بررسی کمی و کیفی جنگلکاریهای انجام شده در پارک جنگلی چیتگر است تا نتایج حاصله بتواند برای اصلاح و بهبود وضعیت توده های درختی پارک مود استفاده قرار گیرد. مساحت این پارک در حدود ۶۰۲ هکتار است و زیستگاه انواع گونههای درختی، درختچهای خشبی و علفی و جانوری است. این پارک با مساحت 4170هکتار، جنگلی طبیعی و بسیار بااهمیت و زیبا در کنار شهر ایلام به وجود آمده که در بخش قابل ملاحظه ای از آن، عملیات احیایی از قبیل جنگل کاری و بذرکاری صورت گرفته و از نادر پارکهای جنگلی کشور است.

دیدگاهتان را بنویسید