حکایت چشمه سارهای جوشان و غارهای مرموز/ اراک فقط صنعتی نیست – خبرگزاری مهر

این مادهی نسبتا بدبو در بسیاری از مواد آلی و مخصوصا پروتئینها نقش ساختمانی دارد بطوری که وجودش باعث افزایش استحکام پروتئین میشود که همین موضوع باعث میشود بافتهای محافظتی بدن نظیر پوست، مو و ناخن به نام (کرا تینین) استفاده کنند که در ساختمان خود مقادیر زیادی گوگرد را دارند. نمونه آن را میتوانید در مجموعه شاه نعمتالله ولی مشاهده کنید. سابقه بازار شاه ولی به قرن نهم میرسد. البته در اصل با نام بازار خان معروف بوده است. محور اصلي از غرب به محور كهن آباد و در ادامه به انتهاي روستا در شرق و نيز با امتداد مسير به روستاي امام زاده ذوالفقار وصل مي شود.

این حسینیه در بخش جنوبی میدان امام شهر قرار گرفته و کاشیکاری بسیار زیبایی هم دارد. شهر تفت هم مثل بقیه شهرهای مرکز ایران غذاهای خوشمزه و مخصوص به خودش را دارد. متأسفانه سوابق تاریخی مشخصی درباره تاریخچه این شهر وجود ندارد که قدمت آن را مشخص کند. آب مصرفی حمام را از رودخانه ارس می گیرند و پس از گرم شدن از طریق سیستم گرمخانه ای آن را به حوضچه های درونی انتقال می دهند و پس از استفاده از آن، فاضلاب آن را از طریق سیستم های کانال کشی شده به بیرون هدایت می کنند.

جاده 71 این شهر را از شمال به میبد و در نهایت به کاشان در استان اصفهان متصل میکند. از شهر یزد تا تفت، 20 کیلومتر فاصله است و از طریق جاده 78 به مرکز استان متصل میشود. باید از روستا هم فاصله گرفته و دو کیلومتری در اعماق جنگل به پیش بروید. فاصله ملیان با تخت جمشید ۴۶ کیلومتر است. با اين كار، قسمتي كه اروپائيان عنوان «سيستان خاص» به آن دادهاند (در مقابل «سيستان خارجي» كه به افغانستان واگذار شد) به ايران تعلق گرفت. به دلیل همین کمآبی در فصل پاییز، به آن نام لقب تا مهر دادهاند.

جوابش ظریف است. این چشمه در اوایل بهار تا انتهای تابستان پر آب است و با آغاز فصل پاییز آب آن کم میشود. تفت ناحیهای تاریخی با قدمتی طولانی است و نام آن همیشه با یزد در پیوند بوده است. سکنهء آن 1545 تن شیعه اند که به لهجهء مازندرانی سخن میگویند. اگر میدانید چیست که چه بهتر. اگر امیر فرمود تا ترکمانان را به ری فروگیرند این گوسپندان را به رباط کرزوان به نرخ روز فروختن معنی چیست . اگر اهل هیجان بیشتری هستید و دستتان به صخرهنوردی میرود، آبشار درگاهان یا همان آبشار دره گاهان را از دست ندهید.

جریان آبهای رسوبی و معدنی این چشمهها طی سالها، در شیب پایین دست کوهستانی خود، صدها طبقه و دهها حوضچهٔ پلکانی بسیار زیبا به رنگهای نارنجی، زرد و قرمز در اندازههای مختلف پدید آوردهاست. آب این چشمه از دسته آبهای معدنی بی کربنات کلسیم و منیزین گازدار و آهن دار میباشد. کی شهباز” از اعقاب یارامین بوده است.قبر کی شهبازدر”له دراز” میباشد.یک قسمت از کی گیوی ها به “له درازی” معروفند,از زمانی که شهباز تا کنون بی شاز 170 سال میگذرد, عده ای از این طایفه که ابتدا در “مازء تیر احمد”,”دلی خمسیر”,”له دراز”دروهان” بوده اند,از سال 1260 ه ق به دشت روم سفید از نقل مکان کرده اند,پیش از مهاجرت انها,دشت روم”دلی انجیره” محل ییلاق اهالی رستم ممسنی بوده اند.در حال حاضر محل اصلی سکونت این طایفه دشت روم میباشد و بقیه خانوارهای این طایفه در سایر مناطق بویراحمد از جمله:سفیدار,تنگ تامرادی,بلوط کارون,چیتاب,صالحان,نقاره خانه,تل زالی,شرف اباد,مهریان,زیر تل و مردراز,چشمه دوز وقلعه دمچنار پراکنده هستند.

در اصفهان به گلدسته ها و مناره ها، ” منار” گفته می شود. این غار توسط انسان های اولیه کنده کاری شده و بسیار خاص می باشد. به گزارش خبرنگارحوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛کشور ما از نظر منابع معدنی بسیار غنی است و این امر یکی از امتیازهای کشورمان محسوب می شود. جوی آب همیشه روان این باغ که از قنات حسن آباد مهریز تغذیه میشود و درختان چناری که در پای جوی قرار دارند و محور اصلی باغ را تعریف میکنند؛ محیط بسیار دلگشایی را خلق نمودهاند. وقتی بالای کوه می روید کل شهر اصفهان را میتوانید ببینید و این واقعا هیجان انگیز است.

برای همین میتوانید از طریق سایت ره بال آسمان، بلیط هواپیما یا قطار یزد را تهیه کنید. اگر بین راه سفرتان به تفت آمدهاید که میتوانید هر کجا شب رسید، جایی برای اقامت پیدا کنید. به هر سوی طایفه لشنی فارس از تیرههای مختلفی تشکیل شده است که در آباده طشک بسر میبرند و عبارتند از: ایروند، عبداللهوند، الیاسوند، خفروند، یزدانوند، نجمالدینوند، کوشکی و اولاد میرآقا. یکی از بناهای تاریخی شهر تفت، قلعه گرمسیر آن است. دیکشنری آنلاین آبادیس از ابتدا تاکنون تغییرات بسیاری کرده و ویژگی های مختلفی به آن اضافه شده است.

اهالی محلی از فرصتی که طبیعت برایشان در نظر گرفته، استفاده می کنند. بسیاری از این چشمه های ایران در استان آذربایجان شرقی قرار دارند که در این مقاله به معرفی چشمه های معدنی در استان آذربایجان شرقی، چشمه های آب گرم و چشمه های آب معدنی می پردازیم.انواع چشمه های آب معدنی گرم و سرد فراوانی در نقاط مختلف استان آذربایجان شرقی از شمال و جنوب و شرق و غرب آن قرار دارد. از بهترین جاذبه های گردشگری که در سفر به طبیعت می توان از آن ها دیدن کرد، چشمه ها محسوب می شوند.

تا جايي كه اين جا به جايي ها نقش اصلي در توسعه اقتصادي و افزايش در آمد سرانه. تعدادی از تیرتاجی ها ,کی گیوی ها ,گنجه ای ها و شیخ ممو وشیخ هابیلی ها در ایل قشقایی به سر می برند. بنای عالی قاپو شش طبقه است و ارتفاع آن به 48 متر می رسد. یزد که دارالعباد است و تفت هم که در نزدیکی آن قرار گرفته، شهری مذهبی است. چند سالی هم هست که سازمان میراث فرهنگی در صدد برآمده این قلعه را بازسازی کند.

برای رسیدن به شهر تفت میتوان مسیرهای مختلفی را طی کرد. از بین صنایع دستی مرسوم در تفت میتوان به گیوهدوزی، کاشیکاری، قالیبافی و منبتکاری اشاره کرد. از بین این غذاها میشود به آش گندم، آش کدو، انواع اشکنه، سوروک که نوعی کلوچه محلی است و نیز انواع شولی اشاره کرد. چشمه لال در ۴۰ کیلومتری شرق شهرستان مینودشت و۲۰ کیلومتری شهر گالیکش و در حاشیه جاده بین المللی گالیکش – مشهد در نزدیکی روستای بش اویلی قرار دارد. نمیدانیم قبلاً به این شهر سفر کردهاید یا نه؛ اما پیشنهاد میکنیم برای تجربه هم که شده سری به این شهر بزنید و تجربه خود را با ما و همراهان ره بال آسمان به اشتراک بذارید.

دیدگاهتان را بنویسید