خبرآنلاین – طبیعت زیبای جنگلهای بارانی /گزارش تصویری

این ناحیه کوهستانی جنگلی را میتوان برای رهایی از گرمای تابستان انتخاب کرد و از خنکا و چشم انداز فوق العاده ی آن، بخصوص در فصول اردیبهشت تا اواخر شهریور ماه لذت برد. وجود درختان کهن که در بعضی از آبادیهای ناحیه ارسباران قرار دارند و مورد احترام اهالی می باشند یکی دیگر از جاذبه های گردشگری و مکانهای دیدنی این ناحیه است. تبریز گردی با وجود اقامتی راحت و دلنشین خاطره ای است ماندگار و به یادماندنی! تبریز شهر جنگل ها، شیرینی ها و چرم فروشی ها است.

یکی دیگر از گونه های جانوری در جنگل ارسباران بز کوهی در این جنگل است. که درگذشتهای نه چندان دور به محدوده وسیعی از کناره رودارس حد فاصل جلفا تا مغان و بلندیهای سبلان، بز قوش و سهند اطلاق میشد، اکنون به دلایل متعدد از قبیل تخریب عرصههای منحصر بهفرد جنگلی بهمرزهای شهرستانهای کلیبر و اهر محدود میشود. ولی این منطقه خاص اکولوژیک از نظر تنوع فون و فلور منحصر بفرد بوده و غنی­تر از فلور آناتولی و قفقاز است. از این رو با مراجعه به سایت محبوب ای پرشین هتل می توانید هتل تبریز مورد نظر خود را رزرو کنید.

بی درنگ رزرو هتل تبریزرا انجام دهید. 28/7% زادآوری انجام شده در منطقه دارای منشأ بذری است. در حال حاضر، سیستمهای دارای تنوع زیستی طبیعی در معرض خطر تخریب قرار دارند و بههمینعلت، حفاظت و پایش تنوع جنگلها بهعنوان اکوسیستم طبیعی، متنوع و در معرض خطر به وظیفهای در سطح محلی، ملی و جهانی تبدیل شده است (Gao et al., 2014). مدیریت تنوع زیستی میتواند بهشکل همزمان با مدیریت ساختار توده انجام شود. این دریاچه زیبا به واسطه طبیعت جنگلی، آب شفاف و وجود ماهیان رنگارنگش به یکی از جاهای دیدنی گرگان تبدیل شده است.

ازدیاد بارندگی و وجود چشمه ها و رودخانه های بسیار آن سبب شده تا ارسباران با نامهای چون «قرهداغ» شهرت گیرد. می باشد. اگر شما هم به این سبک زندگی علاقه مند هستید توصیه می کنیم در هتل های تبریز نزدیک این جنگل زیبا اقامت داشته باشید تا بتوانید از شیر، ماست و دوغ طبیعی تازه این محصول دست عشایر لذت ببرید. بیشتر گردشگرانی که به تبریز سفر می کنند و دوست دار حیات وحش هستند توصیه می کنیم با اقامت در هتل های تبریز که نزدیک به این جنگل رویایی باشد ،گونه های جانوری مختلف را از نزدیک مشاهده کنید.

این جنگل گونههای نادر، کمیاب و زیبای گیاهی و جانوری زیادی را در خود جای داده که تماشای هر یک از آنها تجربهای جذاب و لذتبخش است. ۸۵ گونه گیاهی از راش، بلوط، ممرز افرا، شیردار، توسکا، آزاد داغداغان، گونههای کلاه میر حسن، چوبک، اسپرس، دم روباهی، آویشن و شبدر به همراه گونههای گیاهی نادر مثل نارون، بارانک و سرخدار. در جنگلهای ارسباران و بهویژه در تودههای گونۀ کرب (یکی از گونههای مهم در این جنگلها)، گزارش مکتوبی ارائه نشده است.

پژوهشگران بسیاری در داخل کشور و خارج از آن به بررسی و گزارش ساختار تودههای جنگلی کشور پرداختهاند که ازجملۀ آنها عبارتند از: مطالعۀ Daneshvar و همکاران (2007) روی تنوع ساختاری راشستانهای آمیخته در جنگل شصت کلاتۀ گرگان، مطالعۀ Sefidi (2017) روی تنوع ساختاری تودههای گونۀ انجیلی با استفاده از شاخصهای ساختاری و مطالعۀ Farhadi و همکاران (2017) در راستای ارزیابی ساختار و سطح تنوع زیستی درختی جنگلهای تیپ راش- ممرز در استان گیلان با استفاده از شاخصهای ساختاری. نمونه درختان آن کرب، داغداغان، زبان گنجشک، اوری، سماق، بلوط، گیلاس وحشی، افراه و غیره است. سالانه ۴۰۰ ميليون هکتار جنگل در جهان ميسوزد که اين رقم در کشور ما حدود ۴۰ تا ۶۰ هزار است اما بد نيست بدانيد فقط ۱۴/۳ ميليون هکتار جنگل در اين سرزمين وجود دارد و اين ميزان ۷/۸ درصد از مساحت کشورمان را پوشش داده است، در مقابل بالغ بر۳۰۰ ميليون هکتار از وسعت آمريکا، يعني حدود ۳۰درصد وسعتش را جنگل ها تشکيل ميدهند.

عودهای خوش بو و معطر معمولاً شادابکننده و نشاط آور بوده و به کسب آرامش کمک کرده و احساس قدرت را افزایش میدهد. در جنگل طبیعی معمولاً درختان کوچک و بزرگ و تنومند بطور نامنظم وهمچنین علفهای خودرو فراوانند. پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده ارسباران از دیگر جلوههای طبیعی آن است که متناسب با تغییر فصول سال، زیبایی ویژه به طبیعت منطقه میدهد. با در نظر گرفتن تغییر شرایط اقیلمی همهگیری پدیده زوال در این منطقه دور از ذهن نخواهد بود، بنابراین لازم و ضروری است، که دستگاه های متولی این جنگل ها با اجرای سیستمهای مراقبت و پیش آگاهی و اعمال مدیریت علمی، هماهنگ و سازگار با جنگل ضمن حفاظت و پشتیبانی مانع از وقوع این حادثه تلخ در منطقه شوند.

به دلیل زیان های گونه ها و تاثیرات تغییر آب و هوا در جنگل های بارانی، کشورهای در سراسر جهان در حال حاضر برنامه هایی برای حفاظت از جنگل های بارانی و قرار دادن این بیوم در خط مقدم دانش عمومی را ایجاد می کنند. مساحت این جنگلها را قبل از دخالت انسان حدود 1350000 هکتار تخمین می­زنند، در حالی که امروزه مساحت زیر پوشش جنگلی در این منطقه حدود 120000 هکتار محاسبه شده است.

1 Vjاگر هر دو از یک گونه نباشند و nتعداد درختان همسایه است. بررسی جنگل کاریهای پارک جنگلی خوجین و هروآباد خلخال و معرفی گونه های سازگار. جهانی شدن این منطقه در دست بررسی است و قرار است برای ثبت جهانی آن در یونسکو اقداماتی انجام شود. این نوع بز وحشی بوده و مانند دیگر بزهای اهلی آرام نیست، زیرا خلق و خوی این بز به طبیعت وحشی و کوه های سر بلند آن آمیخته شده است.

آرام آرام از این سفر ناامید میشدیم. این ساختمان کهبه صورت قصر و قلعه جنگی است، در دو طبقه ایجاد شده و امروز به عنوان پاسگاه محیط زیست استفاده میشود. جنگلهای ارسباران به عنوان جنگلهای پهن برگ و خزان کننده به شکل نواری نسبتاً باریک از حاجی لر (بخش خروانق) تا بخش هوراند از کناره رود مرزی ارس (270 متر از سطح دریا) تا بیش از 195٠ متر ارتفاع از سطح دریا نیمرخ شمالی رشته کوه های قرهداغ را میپوشاند و دارای بیش از 107 گونه و درختی و درختچه ای میباشد. با توجه به اینکه از نظر اکولوژیکی این جنگلها جزو نواحی 103 گانه بیوسفر جهان میباشد لذا توسط سازمان ملل به عنوان یکی از ذخایر ژنتیکی جهان انتخاب شده است و از سال 1351 حفاظت شده اعلام گردیده و تحت برنامه تحقیقات انسان و کره سکون (M.A.B ) (Man and Biospher ) قرار دارد.

این جنگلها در سال ۱۳۵۴ نیز از طرف یونسکو عنوان “ذخیرهگاه زیستکره” را دریافت کرد و به عنوان فسیل زنده معروف شد. آنها را کیلومترها هل داده اند, از تپهها بالا برده اند, از رودخانهها و جنگلهاي انبوه قبل اند و به این نقطه رسانده اند. با اینکه رودخانه آمازون بسیار خطرناک و مرگآور به نظر میرسد، اما برای برخی از افراد تنها یک سرگرمی بوده و میتواند آنها را به آرزوهایشان برساند.

آنها به جفت های مادام العمر خود وفادار هستند. ارسباران در استان آذربایجان شرقی قرار دارد و به نام های دیگری مانند قره داغ، آرازبار و قراچه داغ هم شناخته می شود و یکی از برترین مقاصد گردشگری و طبیعت گردی ایران است که چندین سال است تلاش ها برای ثبت جهانی آن ادامه دارد، جایی با طبیعت بکر و شگفت انگیز که آب و هوا و منظره ی آن هر کسی را شیفته ی خود می کند.

دیدگاهتان را بنویسید