دیدنی های چشمه ازمیر

گنبد کبود: سومین مزار از قبرهای پنجگانة مراغه که (قبر مادر هلاکو) نامیده می شود، برجی است کبود و زیبا به شکل منشوری ده وجهی. گنبد سرخ: از پنج مزار موجود در مراغه قدیم ترین آن ها، گنبد سرخ است که در آذربایجان بیشتر به (قرمزی گنبد) شهرت دارد. در این منطقه گردشگری طبیعی، میتوان آب نماهایی را مشاهده کرد که باعث زیباتر شدن فضای محیط شدهاند، همچنین در محیط و غارهای موجود در منطقه، سیستم نورپردازی اجرا شده است تا گردشگران بتوانند در منطقه اوقات خوشی را سپری کنند. کتیبه های موجود و شیوه معماری مسجد نشانگر تعلق آن به دوره صفویان است.

از در اصلی و اولیه مسجد آثاری به جای مانده که در جریان نوسازی مورد استفاده قرار گرفت. و در وصف شرابهای بهشتی گفته اند: منظور علوم ومعارفی که درنفوس وقلوب آنها در سیلان وحرکت است چراکه قلب مومن محل تراوشات علوم عرفانی واشراقات ربانی است وبه همین جهت است که می گوید: «ان المتقین فی جنات وعیون، بدرستییکه متقیان دربهشت ها وچشمه سارها سکونت دارند»(حجر/45) وودر جای دیگر میفرماید: «ان المتقین فی ظلال وعیون، بدرستیکه متقیان درسایبان ها وچشمه سار ها قرار دارند» (مرسلات/41) که البته این مطلب در بحث انهار خواهد آمد.

مقبره اوحدی مراغه ای: این بنا محل دفن رکن الدین ابوالحسن مراغی مشهور به اوحدی مراغه ای عارف و شاعر پارسی گوی نامدار و صاحب مثنوی معروف جام جم است. گياهان در باغ ايراني گذشته از جنس و گونه، از نظر محل قرارگيری، طرح كاشت، زيبايی و سودمندی بسيار قابل ملاحظه هستند وحتی در حفاظت باغ در مقابل عوامل طبيعی مخرب نقش مهمی را ايفا می كنند. باغ مشرف به بادگیر، مشتمل بر سه عمارت هشتی و تالار آینه و سردر اصلی و جنوبی است و درختان سرو و کاج و گلهای سرخ محمدی و تاک های انگور و درختان انار آن را مزین کرده اند.باغ دولت آباد از دهه چهل شمسی در آثار ملی ایران ثبت گردیده و از باغهای ایرانی ثبت شده در یونسکو میباشد.

این ناحیه علاوه بر دره و رود و باغ ، از نطر پوشش گیاهی طبیعی و گیاهان دارویی نیز غنی است . پل های خدا آفرین: روی رودخانه ارس، دو پل تاریخی به فاصله اندکی ( ۱۰۰ ) متر از یکدیگر بنا شده است که به نام خدا آفرین مشهورند. یکی از این دو چشمه در قسمت جنوبی که از زیر سنگهای آهکی آب خارج می شود و دیگری در قسمت شمال دره است که از سوراخی در یک سنگ آهکی که به طرف رودخانه جلو آمده است با فشار و صدا بیرون می جهد. در حال حاضر بقعه کاملا نوسازی شده و از بنای اولیه آن تنها کتیبهای به بالای سر در بنای فعلی باقی مانده که تاریخ و نام بانی بنا را مشخص میسازد.

جزیره اسلامی (شاهی) : جزیره اسلامی تنها جزیرة مسکونی و آباد دریاچه ارومیه است که در اثر کمی بارندگی و تبخیر آب دریاچه در تابستان به صورت شبه جزیره در می آید. جمعیت روستا در زمان حاضر ۵۴۰ نفر است و بگفته یکی از اهالی بیشتر از ۶۰ درصد روستاییان برای کسب و کار به کشورهای حاشیه خلیج فارس مهاجرت کرده اند و تنها برای دید و بازدید اقوام گاه به روستایشان سفر می کنند. 1) از آنجا كه مشكل مهاجرت در ساير روستاهاي پيراموني به طور گسترده وجود دارد، لذا براي حل اين مشكل احداث يك شهرك صنعتي در اين منطقه شهر گرمسار مي تواند موثرباشد و كمك شاياني داشته باشد.

در اوایل حکمرانی صفویه که شهرهای تبریز و اردبیل از شهرهای مهم به شمار می رفتند، سراب به دلیل نزدیکی به این دو شهر از اهمیت ویژه ای برخوردار بود. بنا دارای دو طبقه شامل سردابه و طبقه اول بوده است. مسجد جامع مراغه: این مسجد در خیابان خواجه نصیر مراغه واقع شده و دارای دو در است که یکی به خیابان و دیگری به بازار سبزی فروشان این شهر باز می شود. قلعه و غار قیزلار قلعه سی: قیزلار قلعه سی (قلعة دختران) یکی از مهم ترین آثار تاریخی و طبیعی شهرستان مراغه است. تپه باستانی قلعه جوق: این تپه در ۲ کیلومتری شمال سراب در دهکده ای به همین نام واقع شده است.

در روستای کرکبود که به درختان بلند و سر به فلک کشیدهاش معروف است، آبشاری به نام آبشار کرکبود وجود دارد که یکی از مهمترین آبشارهای طالقان تلقی میشود. مسجد اسنق: در روستای اسنق از توابع محال آلان بر آغوش سراب مسجدی با ستون ها و روبنای سنگی و سنگ نبشته های زیبا قرار دارد. بندر آق گنبد ارتباط اهالی هفت روستای آق گنبد را با شهر ارومیه برقرار می کند. دریاچه قوری گؤل در فاصلة ۴۵ کیلومتری تبریز در مسیر جادة تهران – تبریز قرار دارد و این دریاچة مثلث شکل با وسعت ۲۴۰ هکتار با پستی و بلندیهایی نه چندان مهم احاطه شده است.

مسجد ملا رستم : در کنار میدان ملا رستم شهر مراغه که با خیابان اوحدی فاصلة کمی دارد، یکی از جالبترین آثار تاریخی مراغه قرار دارد. نام اوجان از قرن ششم به بعد در اکثر سفرنامه ها و کتابهای تاریخی آمده است. بطناً بعد بطنٍ: نسلى پس از نسل ديگر. مقدار و فشار بعد از هر جهش کاهش می یابد اما جهش از نوع تکرار می شود. غار دوگیجان: این غار که از نوع غارهای استالاکتیت است در شرق شهر مرند قرار دارد و راه دسترسی به آن سواره رو می باشد.

این غار در کمره کوهی صخره ای رو به جنوب قرار گرفته است. از دهکده تا چشمه های معدنی که در جنوب غربی دهکده قرار دارند در حدود ۷۰۰ متر راه است. از تبریز که بگذریم در مسیرمان تا مراغه به آذرشهر سری میزنیم. نمایشگاه دائمی موبایل در طبقه همکف بازار موبایل قرار گرفته و در آن همه انواع مدل های موبایل از اپل و سامسونگ گرفته تا اچ تی سی و سونی و هوآوی و شیائومی یافت می شود. تالاب قبادلو: این تالاب در ۲۲ کیلومتری شمال غربی عجب شیر، بالاتر از بندر رحمانلو قرار دارد و بخشی از پرندگان تالاب های حاشیهای دریاچه ارومیه را به خود جذب می کند.

مسجد معزالدین: در سمت غربی میدان خشکبار مراغه که سابقاً در میدان آرد فروشان معروف بود، مسجدی قدیمی وجود دارد که به مسجد معزالدین معروف است. برخی بنای مسجد را به امام حسین (ع) مربوط می دانند و برخی دیگر آن را به خاندان مغول به ویژه سلطان الجایتو نسبت میدهند. در نتیجه حفاری های غیر مجاز و خاک برداری های زراعتی که در این تپه صورت گرفته، موارد زیر مشخص شده است : تعدادی قبرهای اسلامی، یک رگه با سفال مختلف مربوط به هزاره اول قبل از میلاد، یک رگه آثار خاکستر و زغال از یک آتش سوزی و یک دورة تاریخی با سفالهای مختلف و خشت خام.

میهمانان نوروزی استان اردبیل با توجه به وجود بیش از 200 واحد اقامتی اعم از هتل، هتل آپارتمان و میهمانپذیر و متل و همچنین بیش از 150 مجتمع خدماتی رفاهی و پذیرایی بین راهی امكانات و فضاهای فرهنگی ورزشی و تفریحی از جمله موزه، كتابخانه، ورزشگاه های مناسب و اماكن مقدسه تاریخی مشكلی نخواهند داشت و ستاد تسهیلات نوروزی برای پذیرایی از میهمانان نوروزی در تمام نقاط این استان آمادگی كامل دارد. این نوع از گردشگری هم این روزها مورد توجه مسئولان گردشگری کشور قرار گرفته است. یکی از نمونه های جالب این سنگ ها صندوق سنگی منقشی است که در تاریخ ۱۰۸۵ هجری قمری دارد.

این مجموعه از طرف یونسکو به عنوان یکی از ۵۹ قطعه منطقه حفاظت شده که دارای گونه های کمیاب گیاهی و حیوانی است به ثبت رسیده است. هریس یکی از قدیمی ترین مراکز صنعت فرش در آذربایجان و ایران است و فرش های «مرز بلند آن شهرت جهانی دارد». قلعه پشتو: یکی از با ارزش ترین و جالب ترین آثار تاریخی بخش هوراند از شهرستان اهر قلعه پشتو یا پشتاب است که بر بلندترین کوه بین روستاهای پشتاب و کوجان قرار گرفته است. در سمت شمالی بندر رحمانلو اسکله ای برای پهلو گرفتن کشتی های باری و مسافری، در بخش جنوبی محلی برای مسافرینی که به منظور استفاده از آب و لجن دریاچه که برای درمان برخی از بیماری ها مفید است به این بندر می آیند بنا شده است.

این جزیره یک چشمه آب شیرین دارد و یکی از جالب ترین زیستگاههای پرندگان بومی و مهاجر از جمله فلامینگو و تنجه است. میانه یکی از شهرهای تاریخی و کهن آذربایجان و ایران است. در ۴۰ کیلومتری از شهر طالقان، روستایی زیبا، با طبیعتی ناب و بکر قرار دارد که به «روستای میر» شهرت یافته است. در داخل مسجد منبر چوبی منبت کاری شده شکسته و درهم ریخته ای وجود دارد که همزمان با بنای مسجد ساخته شده است.

بقعه امامزاده اسماعیل: این بقعه که به مقبره کمال الدین نیز مشهور است در قسمت جنوبی مسجد جامع واقع شده است دیوارهای آن با آجر ساخته شده است و سطح خارجی گنبد آن با کاشیهای فیروزهای رنگ پوشیده شده است. در فضای کلی این بنا یک مسجد کوچک دیگر و مقبره ای گنبد دار وجود دارد. باعث تبدیل شدن این منطقه به یک موزه طبیعی و زنده شدهاند. طبقه فوقانی دارای اطاق هایی است كه برای زندگی و پذیرایی پیش بینی شدهاند. اهمیت غار کبوتر به خاطر وجود چاله هایی عمیق و مخوف است که به صورت تندرههای سنگی و تالارهای بزرگ دیده میشود.

قبل از این که سراغ معرفی موزههای اصفهان به صورت جداگانه برویم، بهتر است همین ابتدای کار در نظر داشته باشیم که در شهر اصفهان موزههای متنوعی وجود دارند، که با رفتن به آنها متوجه شباهت میراث فرهنگی، هنری و… کوه پیغام دارای پرتگاههایی خطرناک است که در اثر فرسایش و ساییدگی طبیعی به شکل ایوان های بزرگ و کوچک با دیوارهای صخره ای در آمده و با استفاده از این موقعیت طبیعی، بر روی سکوهای آن، در صد ردیف، استحکامات مختلفی ساخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید