دیدنی های چشمه ازمیر

ویژگیهای ظاهری ندای ساوه، کم و بیش شبیه سایر هفته نامههای استان مرکزی است و حیطه توزیع آن استان مرکزی و تهران است. در غرب حیاط مرکزی فضاهایی بشکل پلان مستطیل شکل و تقریباً شبیه بهم ساخته شده است. یکی از موزههای اصفهان که در خانهای تاریخی قرار گرفته، موزه تاریخ طبیعی میباشد که به سرمایه گذاری دکتر جعفریان برپا شده است. اما پس از این سوال و جوابها، مستند در نیمه دوم خود سراغ شخصیت اصلی مورد ترور یعنی شهید دکتر بهشتی میرود.

در واقع برفهای موجود در کوههای اطراف، به دل کوه نفوذ کرده و پس از این که از دل کوه و از میان سنگهای آهکی میگذرد، توسط طبیعت تسویه میشود و از راه چشمه مرغاب به بیرون راه پیدا میکند. در همه فصول سال لایههای ضخیمی از یخ و برف در این غار وجود دارد که مناظر شگفتانگیزی در داخل آن خلق کردهاند و غار چما را به یکی از شگفتانگیزترین غارهای استان چهارمحال و بختیاری تبدیل کرده است؛ البته در فصل تابستان بهدلیل افزایش دما و کاهش بارش، لایههای برف اطراف غار و درون غار سست میشوند و راه رفتن روی آنها کمی خطرناک میشود؛ در کل بازدید از این غار بیشتر به افرادی توصیه میشود که به کوهنوردی آشنا و علاقهمند هستند.

این مجموعه دارای دهانهای با وسعت بسیار و طاقبندی و سقف ضربی آجری است که بیانگر معماری ساختمانهای دوران سلجوقی است؛ اهمیت این بازار نیز با توجه به معماری انجام شده در آن و نیز موقعیت مکانی آن است که همانند پلی موصلاتی بین مسجد جامع و منارهی گلپایگان، عمل میکند. قدمت نائین بیش از ۳۰۰۰ سال است و وجود مسجد جامع نائین که از لحاظ قدمت اولین یا دومین مسجد پابرجا در ایران است؛ شاهدی بر این مدعاست. بانی این مسجد شخصی به نام محمد داوود بود که به کار طبابت مشغول بود و از آنجا که در گذشته حکیمان کار پزشکی انجام می دادند، مسجد هم به یاد او حکیم نام گرفته است.

این مسجد دارای شبستانی بزرگ به همراه کاشیکاریهای نفیس میباسد. رشته کوه آخوره در حقیقت متعلق به بخشی از رشته کوه بزرگ زاگرس است که در نتیجه گسترش این رشته کوه از استان لرستان به سوی استان اصفهان پدید آمده است. آب این چشمه از زیر تخته سنگهای بزرگ با فشار زیاد خارج میشود که قسمتی از آن با استفاده از سه ایستگاه پمپاژ، از طریق خط لوله ۱۴ کیلومتری، آب آشامیدنی فریدونشهر و روستاهای مجاور آن را تأمین میکند. این غار دارای سه تالار و یک دخمه میباشد. اصفهان دارای ۲۳ شهرستان است و از شمال به استان سمنان، از شمال غرب به قم، از شرق و شمال شرق به استان یزد، از غرب به استان های مرکزی و لرستان، جنوب غرب به چهارمحال و بختیاری و از جنوب به فارس و کهگیلویه و بویراحمد محدود می شود.

آبشار لوه در نزدیکی آبشار کوه سنگی قرار دارد که آن هم یکی دیگر از جاذبه های بسیار زیبای گلستان است. اصفهان از جاذبه های طبیعی کویری، کوهستانی و رودخانه ای برخوردار است و از لحاظ جغرافیایی از مناطق با اهمیت ایران به شمار می آید. چشمه آب گرم ورتون اصفهان یکی از زیباترین شهرهای ایران است و سالانه افراد زیادی برای بازدید از جاذبه های گردشگری اصفهان روانه این شهر می شوند.

با ورود به شهر اصفهان از سمت شهرهای شیراز، یزد و حتی شهرکرد می توانید از بزرگراه شهدای صفه به این پارک برسید. در پارک صفه یک پارک وحش قرار دارد که مساحت 50000 متر مربع را به خود اختصاص داده و حیوانات گوشتخوار و علف خار را در خود جای داده است. حیوانات و کوه نوردان از آب این چشمه استفاده می کنند. بیشتر مردم به ترکی آذربایجانی صحبت می کنند ، آنها مشغول تجارت مرزی ، کشاورزی و دامداری هستند. برای مثال: پادشاهی مردم کشورش را دچار قحطی می بیند و نگین انگشتری خود را در راه آسایش مردم از دست می دهد.

خلیج آیایورگی ( Ayayorgi Koyu ) محبوبترین منطقه در چشمه برای انجام انواع تفریحات آبی در فصل گرم تابستان است. تالاب چغاخور یکی دیگر از جاذبههای دیدنی اطراف شهرکرد بوده که در میانی دشتی سرسبز به وسعت ۷۰۰ هکتار قرار داد و آبوهوای خنک و دلپذیر آن در فصل تابستان، آن را به مکانی ایدهال برای گذراندن تعطیلات تابستانی تبدیل کرده است. بهترین زمان سفر به گلستان کوه فصل بهار است. چشمه دیمه نیز همانند دیگر دیدنی های این استان در بهار و تابستان ایده آل خواهد بود. از دیگر غارهای استان اصفهان می توان از غار باووک (فریدونشهر)، غار پوده (شهرضا)، غار پیر هشتاد (فریدونشهر)، غار چشمه ریسان (فریدونشهر)، غار دختران (فریدونشهر)، غار دمه (شاهین شهر و میمه)، غار قلعه جمال (گلپایگان)، غار کبوتران (فریدونشهر)، غار کبوتری (سمیرم)، غار کلبیس کب (فریدونشهر) و غار چال قفا (سمیرم)، غار شاه آباد (شهرضا)، غار شاه عبدالله (شهرضا)، غار کاموی چوپانان (نایین)، غار سوقه (نایین)، غار علویجه (نجفآباد) و غار کوکولو یا کیلی میلی (اصفهان) نام برد.

غار پریان یکی از غارهای زیبای استان اصفهان است که در فاصله ۸ کیلومتری ابیانه و ۱۸ کیلومتری روستای سُه در درهای به نام پری هول واقع شده است. این بقعه كه متعلق به قاضی میرسعید بن سید علاالدین الحسینی از نوادگان امام محمد باقر (ع) است، در یکی از زیباترین مناطق کوهستانی طالقان در ضلع غربی روستای حسنجون و سیدآباد واقع شده است. چنانکه «چاراویماق» به عنوان یکى از محروم ترین مناطق استان از هیچگونه امکانات رفاهى اجتماعى برخوردار نبوده و برعکس، کلیه شرایط دافعه را براى مهاجرت جمعیت منطقه درخود داراست.

در ایام قدیم بسیاری از فرش فروش های تهرانی قالی ها و قالیچه های خود را در آب این چشمه می شستند و بر این باور بودند که این آب فرش ها را روشن تر و پاکیزه تر می کند. میگویند:دوازده نسل بیشتر,یکی از اجداد کی گیوی ها ,دارای سه پسر بوده به نام “بساق”و”یساق”و”یار امیر”(یار امین),بساق و یساق به اردکان (سپیدان)مهاجرت کرده اند و در آنجا ساکن شده و محل ساقی اردکان را بنیان گذاری کرده اند.

از این قلعه بار ها و بار ها در کتاب های افسانه ای و تاریخی نام برده شده است، اما هیچ کس اطلاع ندارد که این قلعه دقیقا در کجا واقع شده است. غار افوس در دامنه یکی از درههای رشته کوه قبله کوه در غرب روستای افوس واقع شده است. سطح این چشمه پایین تر از اطراف آن بوده و هیچوقت آی آن جاری نمی شده است. چشمه سرداب رستمآباد در شهرستان اردل، با برودت دمای بسیار بسیار سرد، بهعنوان سردترین چشمه جاری ایران شناخته شده است. منبع: سامانه اطلاعرسانی شهرستان اردلچشمه سرداب رستمآباد سردترین چشمه ایران در استان چهارمحال و بختیاری و رشتهکوه زاگرس بوده که آب آن بسیار سرد است.

دئنا به معنی روان مجذوب مؤمن میباشد ، سپس جمع روانهای مجذوب را گویند یعنی جمعیتی که دارای آئین نیایش مشترک است یا به عبارتی ( امت زردشتی ) ۴ ، ابوریحان بیرونی در آثار الباقیه در بحث نوروز و علت پیدایش آن می نویسد : کوه دما ( دنا ) ، که در فارس است هر شب نوروز برآن برقهایی می درخشد خواه هوا صاف باشد یا ابر . در غرب کوه صفه چشمه دیگری وجود دارد که به آن چشمه نقطه می گویند. در شمال و جنوب این گردنه ارتفاعات کوه صفه و کوه مشرف به سپاهان شهر قرار دارد و از آنجا که باد های اصفهان عموما غربی .

روستای خویگان علیا در حدود ۱۰ کیلومتری شهر فریدونشهر قرار دارد. به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شهرکرد؛ چشمه مولا و چشمه سرداب با فاصله نسبتاً نزدیک به هم، به ترتیب در مجاورت روستای آلیکوه و رستم آباد از توابع شهرستان اردل و در فاصله ۱۲۰ کیلومتری شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری قرار دارند. اگر به شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری رفتید و اهل طبیعتگردی بودید، حتما سری به این منطقه بکر طبیعی بزنید و از تجربهای رویایی از بودن در طبیعت برخوردار شوید.

دیدگاهتان را بنویسید