راهنمای بازدید از آبشار بیشه و چشمه پریان

آب آن از دسته آبهای کلروره سدیک سولفات کلسیک گرم است، همچنین چشمه آب معدنی حوض باد در ۱۳ کیلومتری بخش جوشان در شمال شرقی کرمان قرار دارد. در سالهای اخیر به این چشمه آبگرم و محیط اطراف آن توجه شده و امکانات لازم برای بهرهمند شدن گردشگران از این جاذبه طبیعی فراهم شده است. این چشمه به خاطر خواص درمانی زیاد و تاثیر مثبتی که در التیام دردهای مزمن دارد، هر ساله میزبان گردشگران زیادی از سراسر ایران است و به عنوان یک مقصد گردشگری سلامت در نظر گرفته میشود.

در این استان هفت چشمه آب گرم به نامهای اهرم، دالکی، خانیک، میراحمد و قوچاک وجود دارد که خواص درمانی زیادی دارند و هر ساله میزبان هزاران گردشگر هستند. سرعین در ۲۵ کیلومتری از شهر اردبیل قرار دارد و هر ساله میزبان تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است. مدیر روابط عمومی، امور فرهنگی و اجتماعی ادارهکل میراثفرهنگی، صنایعدستی و گردشگری استان کرمان ادامه داد: در فاصله ۲۴ کیلومتری شمال شرقی کرمان و در شمال شهداد چشمه آب معدنی بیشه واقع شده است.

این چشمه، یکی از جاذبههای گردشگری مهم استان هرمزگان است. از میان این هفت چشمه، چشمه آبگرم اهرم معروفتر است و یکی از پنج چشمه معدنی برتر ایران است. یکی از ویژگیهای جذاب این چشمه این است که در میان جنگلهای کاج و سرو، سر از زمین بیرون آورده است. از میان مهمترین چشمههای آبگرم و آب معدنی این استان میتوان به این موارد اشاره کرد. بهجرئت میتوان گفت آذربایجان شرقی یکی از قطبهای اقتصادی و گردشگری شمال غرب کشور ایران است و شهر بستان آباد میتواند یک جاذبه دیدنی این استان باشد.

بندهخدا تاکید کرد: اگر پلهای اتصال جاده پشت سپاهانشهر به سمت شهر ابریشم احداث و ادامه آن به سمت کمربندی کلیشاد و بزرگراه ذوب آهن، تکمیل شود آنگاه میتوان ورود کامیون و تریلی به داخل شهر اصفهان از محور شهید دستجردی به سمت صفه و اقاربپرست را ممنوع کرد. بسیاری از این گردشگران، نه تنها به خاطر خواص زیاد این چشمهها، بلکه برای لذت بردن از طبیعت زیبای اطراف آن به این منطقه سفر میکنند. بعد از آن ساعتی را در جلوی ایوان زیبای خانه که نمایی فوق العاده داشت سپری کردیم.

آب این چشمه سرشار از مواد گوگردی است و دمای آن به ۶۲ درجه سانتیگراد میرسد. یکی از خاصترین جاذبههای طبیعی استان ایلام همین چشمههای آبگرم دهلران است که دمای آنها به حدود ۵۰ درجه سانتیگراد میرسد. مدیر روابط عمومی، امور فرهنگی و اجتماعی ادارهکل میراثفرهنگی، صنایعدستی و گردشگری استان کرمان اظهار کرد: در جنوب شهرستان بم چشمه آب گرم سید واقع شده که از شکاف سنگهایی از نوع آندزیت خارج میشود و به احتمال زیاد از نوع گسلی است.

مدیر روابط عمومی، امور فرهنگی و اجتماعی ادارهکل میراثفرهنگی، صنایعدستی و گردشگری استان کرمان گفت: در رفسنجان هم چشمه آب معدنی قاسمآباد به فاصله ۶ کیلومتری شرق رفسنجان در روستای قاسمآباد واقع شده و در اصل قنات قدیمی است که اهالی منطقه در سالهای گذشته از آب آن استفاده درمانی می کردهاند، آب چشمه از نوع کلروره سدیک و سولفات منیزیم سود و ترکیبات شیمیایی آن مشابه آب چشمه معدنی «لون لوسونیه» فرانسه است.

آب این چشمهها از دسته آبهای کلروره سدیک سولفات کلسیک و منیزیم است. آب چشمه از دسته آبهای کلروره سدیک سولفات کلسیک است. در پايين دست سرچشمه ها ي آب معدني اين چشمه، استخر کوچکي وجود دارد که در فصل تابستان مسافران مي توانند در آن تني به آب بزنند و خستگي به در کنند. در اطراف این چشمه، مجتمع رفاهی و استخرهایی برای لجندرمانی گردشگران در نظر گرفته شده است.

چشمه آبگرم قلعه کندی در شهرستان کلیبر قرار دارد. این تنگه در ۳کیلومتری شمال غرب روستای ریگون، یعنی ۲۹کیلومتری شمال غرب اردکان قرار دارد. بر روی مادی چشمه­ انجیلی در محل دروازه ­طوقچی، پلی بلند قرار­ داشته که به پل انجیلی معروف ­بوده و در­حال­ حاضر، این پل در زیر خیابان و میدان طوقچی قرار­گرفته ­است. ناگاه دید آن شخص برخواست و نزد او آمد و خود را بر پاهای آن مومن روحانی افکند، چون خوب نگاه کرد دید آن شخص همان برادرش می باشد که به تازگی از دنیا رفته است از او پرسید: تو که از یاران و کمک کنندگان به ظالمان بودی چگونه به این مقام رسیدی؟

به طوری که به هر سمتی که باد می وزد، آب نیز به همان سمت بر روی پلکان ها حرکت می کند و با پیوند آن دو، صحنه های شگفت انگیزی را از طبیعت خداوندی به نمایش می گذارد و توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند. در این دستگاه فشار و حرارت بر روی سنگ اعمال می شود. مثل بسیاری از چشمههای آبگرم دیگری که در این فهرست معرفی کردیم، این چشمه هم علاوه بر خواص درمانی، دارای طبیعت بسیار زیبایی است که ارزش سفر کردن دارد. گچبری، آینه کاری و شیشه های رنگی ارسی این بنای زیبا، شباهت بسیاری با تالار آینه در کاخ گلستان دارد.

افضلی ادامه داد: چشمه معدنی تهخاتون نیز در شرق کرمان به فاصله ۱۳ کیلومتری روستای جوشان واقع شده است. چشمه آبگرم شهرستان دلفان در دامنه رشته کوه زاگرس در ۶۰ کیلومتری از غرب شهر نورآباد قرار گرفته است. “تو بافی” یکی از صنایع دستی خراسان جنوبی است که اهالی روستای خراشاد در آن مهارت دارند. پرنده گفت: ای ذوالقرنین، آیا چیزهایی که قبل از این قصر به آن رسیدی برایت کافی نبود که به این جا آمدی؟ قدمت دقیق قلعه بهدرستی مشخص نیست؛ اما احتمال میرود که قبل از عصر صفوی ساخته شده باشد.

قبل از سفر هم حتما آب و هوا رو چک کنین ، چون تو روزای بارونی نه اونقدر رنگ پله ها مشخصه و نه جاده خاکی منتهی به چشمه ها سهولت رفت و آمد رو داره. حتما آوازه چشمههای آبگرم استان اردبیل (به خصوص سرعین) را شنیدهاید. استان بوشهر هم مثل چند استان دیگر ایران، میزبان چشمههای معدنی متعددی است. این چشمه در نزدیکی شهر اهرم در ۶۳ کیلومتری جاده بوشهر به بندرعباس قرار دارد. افضلی گفت: یکی دیگر از چشمههای آبگرم معروف کرمان چشمههای آب معدنی اختیارآباد است، چشمههای آب معدنی: جوقن، بی بی، شرا، جیوه و مرتضی علی در مجاورت دهکده اختیارآباد به فاصله ۱۴ کیلومتری غرب کرمان از زمین خارج میشوند.

وی گفت: چشمه آب گرم گور نیز در روستای گور بالا با طول جغرافیایی ۲۶ ، ۴۲ ، ۵۷ شرقی و عرض جغرافیایی ۴۴ ، ۱۰ ، ۲۹ شمالی و ارتفاع ۲ هزار و ۲۶۰ متر از سطح دریا در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی راین واقع شده است، چشمه آب گرم گور که به نام آب باد گور مشهور است در ارتفاع ۲ هزار و ۵۰۰ متری از سطح زمین خارج میشود. این چشمهها در فاصله سه کیلومتری از شهر دهلران در دامنه سیاه کوه واقع شدهاند. در ادامه، معروفترین آنها را معرفی میکنیم. غیر از این چشمه آبگرم دو استخر آب سرد هم در سرعین وجود دارد که آب گازدار دارند و آب آنها نوشیدنی است.

در این محل چندين سكو و آلاچيق وجود دارد و داراي آب لوله كشي وسرويس بهداشتي نيز مي باشد،چشمه شفا بخش از بالای تپه جاري مي شود . مثال در ترکی:کسی که خرش را بفروشد نمی تواند کؤششک یعنی قسمتی از پالان را بخرد.4-نام شهری در مرند بانام کوشک سرای. بعد از گذر از تنگه کل خشانی دره (یعنی محل خواب بزهای کوهی) به سومین آبشار یعنی آبشار چوب بست میرسید. یکی از ویژگیهای منحصربهفرد این چشمه این است که آب با دمای حدود ۴۰ درجه آن تنها زیستگاه نوعی ماهی به نام آوینیوس گینویس در کل دنیا است. در اطراف آن تعداد زیادی مسافرخانه، حمام خصوصی و استخر وجود دارد.

منطقه فلکده نام منطقهای در شهر تنکابن است که بیشتر از همه به خاطر همین چشمه آبگرم شهرت دارد. این چشمه به خاطر این که در یک منطقه گردشگری و در نزدیکی جنگلهای ارسباران واقع شده، گردشگران زیادی از داخل و خارج از کشور دارد. افضلی گفت: چشمه آب معدنی بغرا، در فاصله تقریبی ۱۳ کیلومتری شمال بخش جوشان در شمال شرقی کرمان قرار دارد. در ارتفاعات شمال شرق شهر محلات و در فاصله ۱۵ کیلومتری از شهر، چشمه آبگرم محلات قرار گرفته است که شهرت خاصی در ایران دارد. افضلی گفت: چشمه آب معدنی بوجان در جنوب غربی کرمان به فاصله ۴۵ کیلومتری سیرجان قرار دارد.

همچنین جالب است بدانید پس از پاموکاله ترکیه رتبه دوم بزرگترین چشمه آب شور دنیا به همین محیط اختصاص دارد. آب چشمه دوم آن در بالادست قرمز و نارنجی است و ترش مزه است. بناي اوليه شهر قزوين را به شاپور اول ساساني معروف به شادشاپور نسبت ميدهند: شادشاپور شهر قزوين را براي جلوگيري از تهاجمات ديالمه بنا نهاد و در آن دژ و استحكامات به وجود آورد و سپاهيان خود را در آنها استقرار داد. دانش مکانیک خاک با اولین کنفرانس بین المللی در مورد مکانیک خاک و مهندسی پی که در سال 1936 میلادی در دانشگاه هاروارد آمریکا برگزار شد، در سطح جهانی تثبیت گردید.

دیدگاهتان را بنویسید