راهنمای سفر به جنگلهای ارسباران

زیرا زمانیکه موقع برداشت یا شول پسته در اوسط ماه سنبله فرا میرسد، طی اعلامی از جانب دولت چیدن آن برای عموم مردم آزاد می گردد و اکثریت مردم محل، جهت چیدن پسته به جنگلات سرازیر میشوند. آنها اما میگویند در افغانستان تاکنون دیده نشده که کسی به جرم قطع و قاچاق جنگلات به نهادهای عدلی و قضایی معرفی شده باشد. اهمیت و ارزش منطقه ارسباران تا حدودی است که سالها پیش سازمان جهانی یونسکو آن با عنوان ذخیرهگاه زیستکره به جهانیان معرفی کرد و حالا بازدید از جنگل های ارسباران یکی از اصلیترین دلایل توریستها برای سفر به تبریز است.

به گزارش ایرنا، جنگل های ارسباران به عنوان بزرگ ترین پهنه جنگلی آذربایجان شرقی با ۱۶۴ هزار هکتار وسعت در محدوده شهرستان های ورزقان، اهر، کلیبر و خداآفرین، از سال ۱۳۹۸ با آفتی به نام «پروانه دم قهوه ای» دست به گریبان بوده که در صورت عدم مدیریت می توانست تبعات جبران ناپذیری بر محیط زیست استان داشته باشد. در بهار سال بعد لاروهای سن سوم بعد از دو تغییر جلد، در لابلای برگ ها به شفیره تبدیل می شوند؛ حدود ۲۰ روز بعد پروانه های بالغ ظاهر می شوند؛ بدین ترتیب آفت یک نسل در سال ایجاد می کند.

از طرف دیگر انصافاً باید گفت این جنگل به لحاظ پوشش گیاهی نیز در گروه جنگلهای بسیار انبوه و متراکم کشور قرار دارد و یکی از کهنترین جنگل های ایران است که قدمت آن به ۱۵۰۰ سال قبل باز میگردد؛ ازاینرو النگدره به جنگلی با درختانی قدیمی و سربهفلک کشیده تبدیل شده است. پورمحمدی تشریح کرد:جنگلهای کشور سرمایه ملی هستند و جنگل های ارسباران نیز از اهمیت ملی و بین المللی برخوردارند؛ براین اساس در مواقع بحران باید از این سرمایه های ملی حفاظت کافی شود. حجت الاسلام آل هاشم در تماس تلفنی با وزیر دفاع و رییس سازمان مدیریت بحران کشور، نگرانی مردم آذربایجان شرقی و خودش را از وقوع حادثه آتش سوزی در جنگل های ارسباران اعلام کرد.

براساس نوشته وی، در ارسباران، انارهایی زیبا، انگور و انجیر وجود دارند که مردم آنها را با قرار دادن در تنور خشک می کنند؛ چراکه به علت ابری بودن منطقه ارسباران در اغلب اوقات نمی توان میوه ها را در فضای آزاد خشک کرد. النگدره طبیعتی چهار فصل دارد که هر گردشگری با توجه به سلیقه شخصی اش می تواند به این گوشه دنج سفر کند و از تک تک لحظاتش لذت ببرد. برای هر ساعت از مشاوره دریافتی، یک ساعت به شخصی دیگر مشاوره خواهم داد. براساس آخرین اخبار دریافتی، در حال حاضر نیروهای مسلح حاضر در منطقه، اطفای کامل حریق را در حال انجام هستند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی وزارت دفاع، به دنبال آتشسوزی در جنگلهای ارسباران و به دلیل صعبالعبور بودن منطقه برای اطفای حریق و پیرو تماس حجتالاسلام والمسلمین آلهاشم امام جمعه تبریز و نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ضمن ابراز نگرانی از ادامه آتشسوزی در ارسباران، خواستار بهکارگیری امکانات و تجهیزات نیروهای مسلح برای خاموش کردن سریع آتش شد. نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس شورای اسلامی گفت: جنگلهای ارسباران که هم طراز با جنگلهای هیرکانی و زاگرس هستند، طی سالهای اخیر دچار آفت پروانه دم قهوهای و ابریشم باف شدهاند.

وی ضمن دادن این اطمینانخاطر به مردم که همه مدیران مرتبط برای مهار آتشسوزی جنگل های ارسباران اهتمام جدی دارند و شخص وی نیز لحظه به لحظه عملکرد دستگاههای مسئول را رصد میکند، گفت: با این وجود شروع مجدد آتشسوزی جنگل ها به دلیل مرتفع و بادخیز بودن منطقه محتمل است. جنگل های ارسباران در شمال شرق و شمال آذربایجان شرقی به دلیل آنچه خطای انسانی اعلام می شود، دچار آتش سوزی شده و به رغم اطفای چندباره آتش و شروع مجدد آن به علت کوهستانی و بادخیز بودن منطقه، تاکنون بیش از ۳۰۰ هکتار جنگل خاکستر شده است.

ما در بخش های قبلی شما را با زیباترین جنگل های جهان و زیباترین ابشارهای دنیا آشنا کردیم، حال در این بخش که ترجمه شده از سایت انگلیسی زبان می باشد با ترسناک ترین مکان های دنیا آشنا خواهید شد، همراه این تودی در این جهانگردی باشید. ما در سایت میهمان شو بیش از بیست خانه برای اجاره در این شهر با قیمت متفاوت برای شما فراهم کردهایم. برای قایق سواری در این دریاچه میتوانید سراغ یکی از قایقهای پدالی که در محوطه این دریاچه اجاره داده میشود بروید. در این مطلب از میهمان شو میخواهیم باهم به سراغ این جنگل های هیرکانی برویم.

هزارپاهای غول پیکر آمازون بزرگترین گونه هزارپا در جهان هستند که بومی جنگل های بارانی گرمسیری و نیمه گرمسیری آمریکای جنوبی هستند. بزرگترین گل جهان که تقریباً به اندازه ۴ فوت است مجدداً در جنگلهای بارانی اندونزی دیده شد. جنگلهای سالم دیاکسید کربن را از جو جذب میکنند و بهعنوان از بین برنده کربن ارزشمند عمل میکنند. باقی مسیر هم از جادهی قدیمی طی شده و به تبریز میرسد؛ ولی اگر از آن دسته از مسافرانی باشید که به گشتوگذار جادهای و بازدید از شهرهای بین راه مشتاق هستند ورود به آزادراه کرج را به شما پیشنهاد نمیکنیم.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست با اشاره به بازدید خود از مناطق دچار حریق تاکید کرد: طی بازدیدی که صبح از منطقه داشتم مشخص شده است که اراضی دچار حریق بیشتر زیراشکوب بوده است و درختان هم کمتر از ۳۰ درصد آسیب دیدهاند، البته در رویشگاههای ارس، درختان صدمه جدی دیدهاند. معاون محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست تاکید کرد: از ابتدای امسال تاکنون، آذربایجان شرقی بیشترین میزان حریق را در مناطق تحت مدیریت محیط زیست در کل کشور داشته است. مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجانشرقی نیز از متوقف کردن سه محموله غیرمجاز حمل چوب به وزن تقریبی ۴۰ تن خبر داد و گفت: به دنبال قطع و حمل درختان منطقه ارسباران، تیمی متشکل از کارشناسان محیط طبیعی حفاظت محیط زیست استان جهت بررسی این موضوع به شهرستان خداآفرین اعزام شدهاند.

قلعه آوارسین که در نزدیکی روستای آوارسین شهرستان خداآفرین واقع شدهاست. این جنگل در منطقه البرز مرکزی و در شهرستان شاهرود، بخش بسطام و دهستان خرقان واقع شده و تقریبا مرز استان سمنان و گلستان است. اگر کودکی دارید که وسایل های بازی موجود در پارک جنگلی النگدره برای او مناسب نیست، حتما سری به بخش پارک کودکان بزنید. و خردمند از درون و عمق تنهایی خویش سخن نمی گوید او کلی نگر است نه جزئی نگر ! به طور کلی تاج پوشش در افزایش کیفیت درختان ، توده جنگلی و حاصل خیزی خاک جنگل موثر است . پروانه دُم قهوه ای، با نام علمیِ «(Euproctis chrysorrhoea (L»، آفت برگ خوار همه چیز خوار است که به درختان جنگلی و درختان میوه حمله می کند؛ پیش از این گونه ای از این آفت در جنگل های ارسباران تعیین شده است؛ بر اساس مطالعه زیست شناسی انجام شده در سال های ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۸در نقاط مختلف جنگل های ارسباران، حشرات بالغ این آفت از اواخر بهار ظاهر شده و پس از جفت گیری، پروانه ماده دستجات تخم خود را پشت برگ های میزبان قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید