زیباترین جنگل های جهان، رویاهایی که واقعیت دارند! +تصاویر – خبرآنلاین

سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور از برنامه ریزی بیست ساله برای مدیریت منابع طبیعی و عرصه های جنگلی خبر داد. به گزارش سلامت نیوز، در این نامه با اشاره به بحران های زیادی در حوزه منابع طبیعی کشور که بخش اعظمی از آنها حاصل سوء مدیریت­ها، قانون­گریزی و ترک­ فعل ها در “سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری” بوده است، بر ضرورت تحقیق و تفحص از این سازمان و بررسی و بیرون کشاندن عملکرد واقعی از دل آمارهای بعضا نادرست و مردود از نگاه کارشناسان مستقل این حوزه تاکید شده است.

اما آنچه که مهم بوده و مورد مطالبه جدی جامعه مدنی، مردم، کارشناسان و دغدغه مندان این حوزه قرار دارد، بررسی کارنامه عملکرد مدیران ارشد “سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری کشور” به عنوان بزرگترین مرجع و مسول صیانت از منابع طبیعی ایران است. سلامت نیوز: جمعی از کارشناسان، متخصصین و کنشگران حوزه منابع طبیعی کشور با ارسال نامه ای خطاب به روسای دو کمیسیون “کشاورزی آب ومنابع­طبیعی” و ” اصل 90 ” مجلس شورای اسلامی از آنها درخواست کردند تا نسبت به عملکرد “سازمان جنگل ها،مراتع وآبخیزداری کشور” تحقیق و تفحص انجام دهد.

مصداق بارز اینگونه تخلفات معدن “هردورود بلده” و معدن “چلاو آمل” می­باشد که در هفته­های اخیر ریاست سازماندر همین خصوص درکمیسیون اصل 90 مجلس مورد پرسش قرارگرفتند که تاکنون بازخوردی از پیگیری این کمیسیون حاصل نگردیده است. امضاکنندگان این نامه در ادامه با اشاره به برخی از تخلف های سازمان متولی جنگل، منابع طبیعی و آبخیزداری از جمله انحراف در اجرای جزء”ف” ماده 38 قانون برنامه ششم توسعه (قانون توقف بهره برداری چوبی از جنگل های شمال کشور)، دستاوردسازی و انحراف در کاداستر اراضی ملی و دولتی، انعقاد تفاهمنامه های غیرضروری و بعضاً غیرقانونی، تحریف ماده1 قانونی اراضی مستحدث و ساحلی(مصوب 1354) جهت خشکاندن منابع آبی کشور و واگذاری این عرصه ها به نام اراضی مستحدث، ناتوانی در اخذ حقوق دولتی و تقویت منابع اعتباری سازمان جنگل ها، بزرگنمایی طرح زراعت چوب، واگذاری های افسارگیخته و بی ضابطه ی معادن و عدم نظارت بر تعهدات معدن دارن جهت احیاء مناطق بهره برداری شده و تلاش برای واگذاری عرصه¬های تصرفی به متصرفین علیرغم رأی 373 “دیوان عدالت اداری کشور” از مسوولان این دو کمیسیون درخواست کردند تا به این مسائل ورود کرده و به بررسی و بیرون کشاندن عملکرد واقعی از دل آمارهای بعضا نادرست و مردود بپردازند.

سازمان جنگلها ومراتع طی نامه شماره 14915/5/1400مورخ 5/5/1400برای قانونی نمودن خاکریزی بخشی از منابع آبی کشور و خشکاندن این عرصه­ها با هدف «واگذاری آنها در لوای اراضی مستحدث و انعقاد قرارداد اجاره» به تحریف ماده 1«قانون اراضی مستحدث و ساحلی» اقدام نموده که بی شک باب تازهای را در تصرف منابعطبیعی کشور خواهد گشود. با توجه به اینکه نامه­ی مذکور وجاهت قانونی ندارد، شایسته است با توجه به اهمیت موضوع و بیم تجاوز به منابع آبی کشور دستگاه­های نظارتی در اسرع وقت به ابطال مجوز صادره از سوی این سازمان اقدام نمایند و با متخلفین امر برخورد قانونی صورت پذیرد.

آیا این عدم اخذ حقوق دولتی و عدم بروزرسانی فهرست بهاء خسارات وارده بر منابع طبیعی تضییع حقوق بیت­المال است و یا چند درخت افتاده و شکسته در کف جنگل­های هیرکانی؟ علیرغم صراحت جزء «ف» ماده «38» قانون برنامه ششم توسعه، متأسفانه برداشت درختان شکسته و افتاده کف جنگل­های شمالبا شعار «اجرای عملیات پرورشی و جنگلشناسی بهداشتی»، بیش از اجرای این ماده­ی قانونی دغدغه­ی پرسش برانگیز مسئولین و تصمیم­گیران سازمان جنگلها و مراتع در این دوره بوده است. محدود بودن منابع جنگلی از یک طرف و نیاز به مصرف محصولات و فراورده های جنگلی از طرف دیگر استفاده از این منبع عظیم و با ارزش در کلیه زمینه های مصرف بایستی به صورت بهینه انجام گیرد و مهمرین عواملی که در تخریب و نابودی جنگلها موثر بوده بهره برداری بی رویه انسان به صورت غیر مجاز (قاچاق چوب ) و مجاز در قالب (تهیه طرحهای نا موفق) و نیز چرای بیش از حد دام در عرصه های جنگلی می باشد.

امروزه ارزش حیاتی جنگل به عنوان یک منبع عظیم تولید مواد سلولزی، چوبی و حفظ منابع آب قابل دسترس و نیز تولید اکسیژن و حفظ تعادل اکوسیستم جهانی جهت زندگی بشر و دهها ارزش حیاتی دیگر به شدت احساس می شود. ارزش سهام پروژه شمشاد، بسته به نوسانات بازار، میزان پیشرفت پروژه و نزدیک شدن به زمان تحویل واحدها رشد خواهد داشت و قیمت های ارائه شده متفاوت خواهد بود. لذا برای استعلام قیمت روز سهام پروژه شمشاد و دیگر پروژه های در حال ساخت منطقه 22 با بخش پیش فروش مسکن صدف در ارتباط باشید.

پروژه شمشاد در ضلع شمالی بزرگراه خرازی، شهرک شهید باقری و جنب پروژه هما قرار دارد. در این جنگل ۲۵۰۰ نوع درخت و همچنین ۳۰ هزار گونه گیاه وجود دارد. رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه در رودخانه مرزی برای اختصاص منابع محدودیتی وجود نخواهد داشت که البته این شامل مناطق جنگلی نمیشود عنوان کرد: سازمان جنگلهای محدودیتی برای تخصیص بودجه برای کنترل آفات و آتشسوزی جنگلها ندارد. در آینده­ای نه چندان دور، سازمان جنگلها و مراتع کشور را با چالشهایی جدی روبرو خواهد نمود.

با توجه به شواهد و مستندات موجود، این قانون­گریزی و ترک فعل صورت­پذیرفته از سوی سازمان جنگلها همراه با تدوین ناصواب «طرح میان­بر» برای بی­اثر نمودن بند «ف» ماده 38 و تحقق اهداف آن، می طلبد تا از سوی مراجع نظارتی مورد تحقیق و تفحص جدی قرار گیرد. هرات – ۱۰ جدی ۱۳۹۹خ. این منطقه متصل به ضلع غربی منطقه حفاظت شده قره داغ( ارسباران) و در ده کیلومتری شرق پناهگاه حیات وحش کیامکی قرار دارد. به جز سوغاتی های این منطقه از جمله میوه های جنگلی، عسل و ماهی های پرورشی تازه، امکان خوردن یک ظرف آش داغ و چای آتشی نیز برای مسافران فراهم است.

و به همین لحاظ امروزه كارشناسان اعتقاد دارند روش جنگلداري و جنگلشناسي ((همگام با طبيعت)) بهترين و كاملترين روش جهت مديريت، حفاظت و بهره برداري از عرصه هاي جنگلي است كه مي تواند ضمن حفظ موجودي و كمك به تقويت سطح كمي و كيفي ((اصل استمرار)) را نيز تضمين نمايد. ضمنا بنده استفاده میکنم از موقع و یک نامه و تلگرافهایی از در جز به بنده رسیدهاست راجع به بیمارستان در جز که از پول مردم و کمک و عطیه ملوکانه ساخته شده و دو سه سال است ناقص مانده و هیچ استفادهای از آن نمیشود بنده خواستم اینجا یادآوری کنم ضمن عرض تشکر از اقدامات هیئت مدیره جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران و زحماتی که حقیقه کشیدهاند برای ساختمآنهایی که متجاوز از هزار خآنهاست برای رعایا و شش باب دبستان وشش باب حمام و ساختمآنهای دیگری که در مدت کوتاهی ساخته شده و ساختمآنهای دیگری که در مدت کوتاهی ساخته شده و آقای ویژه رئیس اداره کارگزینی مجلس شورای ملی که متصدی این کار بودند واقعا زحمات قابل تقدیر و تقدیسی کشیدند که بنده از نزدیک شاهد و ناظر بودهام ضمنا از مقام ریاست استدعا میکنم که بپاداش زحمت و خدمات ایشان قدر دانی بشود وتشویق و کمکی بشود از طرف جمعیت شیر و خورشید هم البته از ایشان قدردانی خواهد شد، مطابق تلگرافات و نامه هایی که به بنده رسیده از طرف مردم در جز و بخصوص رعایایی که از زلزله آسیب دیده بودند ماموریت دارم که تشکرات آنها را به پیشگاه اعلیحضرت همایون شاهنشاهی و ریاست عالیه جمعیت شیر و خورشید سرخ تقدیم کنم وضمنا استدعا میکنم که از محل وجوه اعاناتی که جمع آوری شده بود برای زلزله زدگان در جز و افراد ملت ایران از تمام نقاط کشور با کمال سخاوتمندی و جوانمردی کمکهای شایانی کردند مجلس شورای ملی هم کمک کردند و مبلغ متنابهی ازآن اعانات موجود است از آن محل کمک بفرمایند که بیمارستان آن جا زودتر تکمیل شود و مورد استفاده قرار بگیرد.

مجوزهای ساخت این پروژه دریافت شده و با اتمام روند آزمایش خاک پروژه، بزودی شاهد آغاز گودبرداری در محل پروژه خواهیم بود. • در حفظ و نگهداری تاسیسات و ابنیه پروژه های آبخیزداری کوشا باشید. وی ادامه داد: سال گذشته ۲۱ میلیارد تومان اعتبار در اختیار ادارهکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان قرار گرفت که برای سالجاری ۴۰ میلیارد تومان درنظر گرفته شده است. مکاتبه و پیگیری با هدف کسب مجوز از سازمان مدیریت و برنامه­ریزی (که با اعتراض قاطع کارشناسان، فعالان، کنشگران و متخصصین منابع طبیعی و محیط زیست کشور، با بن بست مواجه شد)، از جمله مصادیق بارز این ادعا می باشد.

طرح چنین ادعایی از سوی ریاست سازمان جنگلها، انجام تحقیق و تفحص در فرایند اجرای کاداستر در این سازمان نه تنها در سال 1399 بلکه در 7 سال ماقبل آنرا از سوی دستگاههای نظارتی را با هدف جلوگیری از تضییع بیت­المال ضروری می­نماید؛ اگر امروز مسئولین به عملکرد یکساله­ و غیرواقعی خود در سال 1399 مفتخر هستند، بایستی در خصوص 7 سال عملکرد ضعیف سازمان در بخش کاداستر بدلیل مسئولیت­های پیشین خود نیز پاسخگو باشند. در گزارش عملکرد یکساله1399، بر عملکرد ضعیف سازمان طی 7 سال اخیر تأکید گردیده و به گونه­ای القاء می­شود که سطح اجرای کاداستر طی سالهای گذشته حتی از میزان سطح مصوبی که سازمان داشته و برای آن اعتبارات و مبالغ هنگفتی تخصیص یافته، پایین­تر بوده است، که در این صورت مسئولین وقت سازمان جنگلها و معاونت وقت حفاظت و امور اراضی در سالهای مذکور که مسئولیت مستقیم مدیریت و نظارت بر اجرای پروژه کاداستر را در این سازمان بعهده داشته­اند بایستی در این خصوص پاسخگو باشند.

ریاست سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور در سند عملکرد یکساله 99 اظهار داشتند که عملکرد یکساله کاداستر 56 میلیون هکتار بوده و این عملکرد 9 برابر عملکرد 7 سال گذشته است، و وزیر جهادکشاورزی جناب آقای خاوازی نیز عیناً این ادعا را به عنوان یکی از دستاوردهای دوران وزارت خود تکرار نمودند. منصور در پایان با بیان اینکه از دو هفته گذشته محموله ابزارهای مورد نیاز اطفا حریق به ادارهکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان تحویل داده شده است یادآور شد که یکی از چهار نقطهای که درخواست بالگرد ثابت آتشسوزی برای آن شده کردستان است ولی تاکنون وزارت دفاع این استقرار بالگرد را عملی نکرده است.

وی با بیان اینکه از سرمایهگذاری در کردستان حمایت میکنیم خاطر نشان کرد: مزیت نسبی در کردستان توسعه کشاورزی و منابع طبیعی است اما باید توسعه در چارچوب قانون باشد. تبصره 3- عرصه و محاوط تاسيسات و خانههای روستايی و همچنين زمينهای زراعی و باغات واقعه در محدوده اسناد مالکيت جنگلها و مراتع که تا تاريخ تصويب اين قانون احداث شدهاند مشمول ماده يک اين قانون نخواهند بود. وی گفت: اراضی که خارج از محدوده شهر هستند و سند آن به نام اداره راه و شهرسازی بوده باید به منابع طبیعی واگذار شوند که سازمان جنگلها محدودتی برای واگذاری اراضی حریم شهر ندارد.

این جنگلها در میان دو کشور امتداد دارند که بخش عمده آن در پارک ملی بیالوویزا (Bialowieza) لهستان و پارک ملی بلوزوسکایا پوشچا (Belovezhskaya Pushcha) در بلاروس واقع شدهاند. ماده يکم – از تاريخ تصويب اين تصويبنامه قانونی عرضه و اعيانی کليه جنگلها و مراتع و بيشههای طبيعی و اراضی جنگلی کشور جزء اموال عمومی محسوب و متعلق به دولت است ولو اينکه قبل از اين تاريخ افراد آن را متصرف شده و سند مالکيت گرفته باشند. در آمازون، گاوداریها و مزارع، به ویژه مزارع سویا، مقصر اصلی جنگلزدایی هستند. آتشسوزی جنگل های بارانی آمازون، تنوع زیستی را از طریق تخریب زیستگاه تهدید میکند و همچنین مقادیر قابل توجهی کربندیاکسید را در جو آزاد کرده و باعث آلودگی هوای محلی و منطقهای و جهانی میشود؛ حتی میتواند بر الگوهای بارندگی نیز تأثیر بگذارد.

جنگلهای بکر آمازون، از مخوفترین مکانهای دنیاست که راز و رمز زیادی را در دل خود پنهان کرده است. جنگل های انبوه و پر رمز و راز آمازون که انبودی از درختان را در آمریکای جنوبی در خود جای داده است، به شش های زمین معروف شده است. وقتی بازدهی طرح­ زراعت چوب، یک دوره­ی 7 تا 10 ساله است، چگونه مسئولین سازمان جنگلها، مدعی می­شوند با کاشت 30 هزار هکتار در سال 1399(که آن نیز مطمئناً بطور کامل محقق نشده است)،تحولی شگرف در تولیدچوب را رقم زده و در 2 تا 3 سال آینده، صنعت پررونقی را ایجاد خواهند نمود؟

دیدگاهتان را بنویسید