زیباترین چشمه ها ی استان چهارمحال و بختیاری

بنابراین نتوانست زمزمههای آن صدا را بشنود که میگفت: بار خدایا او را هر چه بیشتر به سمت آنچه افسونش کرده است، سوق ده، به سمت رستگاری. از جمله این بود که دو نفر که از لشکر او فرار کرده بودند، گفتند: ما نزد محمد خان بودیم که دیدم شخص قلدری را نزد او آوردند که هر دو دستش سوخته بود. «حسن از حرفهای عین، شین، قاف سهتا فصل جداگانه میسازد و هر فصل چند نکته دارد. قیافه رنجور مرد گشوده شد و در ظرف چند ثانیه از آن همه قضاوت و قهقهه چیزی باقی نماند.

آبگرم قهوه خانه همت در قسمت شمالی شهر سرعین واقع شده است دمای آب آن 44درجه سانتی گراد و آبدهی آن 2/7لیتر در ثانیه است, آب این مجتمع دارای خواص آنیونهای آن بیکربنات ،کلرور ،سولفات و کاتیونهای مهم ان سدیم و پتاسیم میباشد. وجه تسمیه قلّه شاهانكوه آنچنان که از زبان نیاکان و معمرین و بزرگان محلّی بیان می شود ، آن است که در زمان قاجار یکی از پادشاهان – احتمالاً ناصرالدّین شاه قاجار پدر ظلّ السلطان حاکم اصفهان – تابستانها را برای تفریح و شکار به این منطقه می آمده است ، همچنانکه روستائی به نام « شاه نشین » هم در 4 کیلومتری روستای « سرداب بالا » در دامنه شمالی این قلّه وجود دارد .

اسمش ابوعمر بود. او خیلی زود اموالی را که در شهر فارس داشت و هفتاد یا هشتاد و هزار درهم ارزش داشت، از دست داد، به طوری که اثری از آن باقی نماند. این شهرک که منازل آن بصورت خانه هایی ویلایی با 3 طبقه تعریف شده است در سال های 60-59 و همزمان با تشکیل تعاونی کارکنان راه آهن احداث گردیده است. کوه در اندیشه هـای اساطیری جایگاه خدایان است و پناه جستن خدایان به کوه و تولید مثل آن ها در کـوه و اقامتشـان در آن از قدیم نمایانگر اهمیت و تقدس کوه بوده است .کوه در آئین قبایل و اقوام عالم ، مقدس و علاوه بر جایگـاه خدا بودن از عناصر مهم اساطیر در سراسر جهان بوده است و کوه در نظر تمامی اقـوام خصوصـا ایرانیـان زاینده ، بالنده ، جاندار و اندیشمند بوده است .اهمیت و تقدس کوه آنچنان اهمیتی در اذهان مردم اولیه داشته است که نخستین انسان و شاه را کوه نشین معرفی کرده اند و برای آن ها داستان هـایی همـراه بـا تخیـل و افسانه آفریده اند.

کاروان نزدیک به پایان راه، از دروازه نیشابور عبور کرده و مدت زمانی طول کشید تا بالاخره شتر حامل پیشوای هشتم بر روی زمین زانو زد و کاروان متوقف شد: محله غربی ـ کوچه بلاشآباد ـ خانه حمدان بن پسند. همچنین بسیاری از مهمان خانه های ارزان قیمت در دهکده نزدیک وجود دارد. با فاصله حساب شدهای حرکت میکرد و به پیشوا نزدیک نمیشد. نور شدید خورشید خاک آن قسمت از حیاط را که انگار نور میتاباند، درخشان تر میکرد.

آن مرحوم در حالی که دو دست خود را محکم به پنجره ضریح داشت و صورتش را به آن چسبانده بود، به شدت میگریست، ناله میکرد و میگفت:« یا امام رضا! کاپیسا از جمله ولایت های شمال، زون مرکزی میباشد که به طرف شرق آن ولایت لغمان در استقامت غرب آن ولایت پروان، شمال آن ولایت پنجشیر و بطرف جنوب آن ولایت کابل موقعیت دارد. اما این پیشنهاد دربرنامه زنده تلویزیونی با مخالفت مجری برنامه و پس از آن با مخالفت برخی از نمایندگان استان مرکزی مواجه شد. چشمه های آب گرم و معدنی یکی از زیباترین جاذبه های جهان هستند و در برخی از کشورها سهم زیادی در صنعت گردشگری دارند.

انسانى که کار ندارد، اشتغال ندارد، یک استعداد پنهان مخفى خداداده را غالبا بدون اختیار خودش راکد گذاشته، وقتى شما این انسان را مشغول کار میکنید، این چشمه که در درون بود و از او استفادهاى نمیشد، تشنهاى از او سیراب نمیشد، این چشمه را شما به جریان مىاندازید. هتل والی یزد در ساختمان یک خانه تاریخی قرار دارد. شما میتوانید با یک برنامهریزی به هیومن پارک هم سر بزنید. اما مرد در غیبت احساس آزار دهندهاش و به خاطر نوعی افسون که خارج از اختیار او بود، به آرامی از حاشیه کوچهها، سر به دنبال پیشوا گذاشته بود.

ییلاقات سرسبز روستای ده بالا یزد از قبیل قرق، باغستان، توده، باغ شاهی، آشنایی، آمحسن، جانبرازان و زیر باغ شاه میتوانند محل خوبی برای تفرج و طبیعت گردی شما گردشگر عزیز در بازدید از جاهای دیدنی یزد باشند. بابازکی بعدها که فروغ زندگیش به خاموشی می گراید درهمین مکان در نقطه ای که کسی از آن اطلاع دقیقی ندارد مدفون می شود واز آن پس ، این محل به بابازکی معروف می شود. اولین محل بازدیدمون که بارزترین جاذبه و مشرف به ماکو ست وبه سان چتری بر شهر سایه افکنده ،دیواره عظیم سنگی یا بهتر بگم” کلاهک سنگی” ماکوست .

بافت قدیمی ماکو در سایه این کلاهک قرار دارد. محمدرضا عبدالرحیمی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو نیز گفت : مدیریت منابع در جهت خدمت رسانی به روستاهای محروم در دستور کار سازمان منطقه آزاد ماکو است. غم، در صورت کوچک و قشنگش موج مىزد. مسلماً در آن نقطه از زمین که پیشوای هشتم درخت بادام را کاشته بود ، هالههای اسرارآمیزی از جانب خدا موج میزد که مردم برآوردن حاجتهایشان را در آن میدیدند، اما حمدان، پسر حمدان ، ابوالقاسم و ابوصادق هرگز نتوانستند زیبایی شگفتانگیز آن درخت بادام را ببینند و نابود کردن آن درخت، سرانجام باعث رهیدن نیروی ماورای طبیعی نهفته در آن شد.

آنها همچنین فهمیدند که برای درمان دل درد چهارپایانشان میتوانند شاخهای از درخت را بریده و به شکم حیوان بکشند تا آرام شود. آنها در مقابل چنین نیرویی، کاری نمیتوانستند بکنند. ایوان در حیاط بزرگ و پنجدری در حیاط کوچک شاخصترین عنصر فضایی این بناست. این چشمه جوشان در گذر زمان به دریاچه کنونی تبدیل شده است. آبشار آق سو در تمام فصل های سال آب دارد و حتی در فصل کم آبی هم، تماشایی است. جاده دوم بین دو شهر آبیک و قزوین است، یکی از خروجی های آزادراه تهران- قزوین است که به واسطه روستاهای پایین طالقان به میان طالقان می توان رسید.

معروف ترین فرد طایفه منجزی در طول تاریخ نامدارخان منجزی بوده که ناجوان مردانه بدست جعفرقلی خان بهداروند کشته میشود واز نوادگان ایشان اعبالحسن منجزی را میتوان نام برد وآحسنی حسینی هم ازکلانتران این طایفه بوده . وقتی به خراسان رسیدم در مسافرخانه ای منزل کردم و چیزی نگذشت که چند نفر از طرف امام رضا (علیه السلام) نزد من آمدند و گفتند: شخصی از ما مرده و برای کفن او نیاز به پارچه داریم.

بی بی سیدان نام روستایی است در ۳۰ کیومتری شهر سمیرم در استان اصفهان که رودخانه ای زیبا به همین نام از نزدیکی آن عبور میکند. در قسمت ب، بیت اول:تصریح به مستی از عشق، و تقابل آن با باده انگوری.در بیت دوم:مستی خواجه حافظ، و خمخانه(-کل جهان)از خیال روی جانان که شرح آن در باین«بادهای که همه پدیدههای جهان مست از آنند یعنی باده کیهانی»گذشت. آیا در این اتفاق نشانهای وجود نداشت که مردم نباید اشیاء و پدیدههای مقدس و اسرارآمیز را نابود میکردند و بدین ترتیب به کار دانای متعال دخالت میکردند؟

در سفر به استان آذربایجان غربی، بازدید از ماکو، جاهای دیدنی و بازارچه مرزی آن را از دست ندهید. متاسفانه زن و مرد و بچه از نرده ها بالا می کشیدند و وارد حریم آبشار می شدند. در مسیر کرج به سمت قزوین، بعد از گذر از شهر آبیک، به جاده طالقان میرسید، جاده ای که اگر وارد آن شوید، خاطراتی را برایتان رقم میزند که تا آخر عمر در ذهن شما خواهد ماند. بدین ترتیب پیشوای هشتم به خانه حمدان پسند وارد شد. هتل سنتی یزد در ساختمان خانه تاریخی رشتیان قرار دارد.

از لحاظ کشاورزی محصولات بعمل آمده در منطقه سرعین اعم از میوه جات (سیب٬ گلابی٬ آلوچه٬ آلوچه وحشی٬ گیلاس٬ زردآلو و گردو) و حبوبات و غله (سیب زمینی٬ گندم٬ جو٬ عدس٬ لوبیا٬ شلغم وغیره) است و بیشتر به مصرف مردم شهر و روستاهای منطقه می رسد. حیدری پرورش و تولید گیاهان دارویی را یکی دیگر از ظرفیتهای منطقه عنوان و تصریح کرد: باتوجهبه رویش گیاهان دارویی در ارتفاعات و مراتع منطقه و تولید گل محمدی که در بین مردم محلی به «گل یاحسین» معروف است و ظرفیت وجود کارخانه صنعتی گلابگیری، زمینههای مناسبی برای سرمایهگذاری دراینباره نیز وجود دارد. ریواس، بنفشه، کاشمه، برزا و پامچال تنها بخشی از گیاهان دارویی ارزشمند این منطقه است.

قالیبافى، بافت جاجيم، گليم، پيراهن، دستکش، جوراب، حصير و سبد از صنايعدستی عمده این شهرستان به شمار میروند. پالایشگاه نفت امام خمینی یکی از پالایشگاههای ایران است که در شهرستان شازند واقع شده است. مجموعه شاه ولی در مرکز شهرستان تفت واقع شده و دارای مسجد، بقعه، حسینیه، آبانبار، بازار، مدرسه و نخل است. استاد فرشچیان در باره خلق تابلوی ضامن آهو میفرمودند:«این اثر، ادای نذر من است! علی بن احمد و شاه گفت من از کوفه عازم خراسان بودم، دخترم پارچه ای به من داد و گفت: این را بفروش و از پول آن برایم فیروزه ای از خراسان خریداری کن.

«قلم بردار و آنچه می خواهی ترسیم کن! در این اثناء دیگران امام را شناختند و به او گفتند آن مرد خجالت زده و شرمنده شد و از حضرت عذر خواهی نمود. آخرین باری که تختی به مشهد آمد، از خادمین حرم خواهش کرد پس از خلوت شدن حرم، به او اجازه دهند چند دقیقه در حرم باشد. این قلعه سنگی است و اگر چه قسمت هایی از آن در طول زمان از بین رفته است، اما باز هم قسمت اعظم آن پا بر جا می باشد که زیبایی خاصی دارد. در این منطقه علاوه بر استفاده از چشمههای آبگرم معدنی، حمامها و حوضچههای آبگرم میتوانید بازدیدی از ساختمان سنگی حوض مراد و بقعه متبرک آن داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید