سرمحقق محمد آصف گلزاد

در نتيجه حفاري هاي غير مجاز و خاك برداري هاي زراعتي كه در اين تپه صورت گرفته ، موارد زير مشخص شده است : تعدادي قبرهاي اسلامي ، يك رگه با سفال مختلف مربوط به هزاره اول قبل از ميلاد ، يك رگه آثار خاكستر و زغال از يك آتش سوزي و يك دورة تاريخي با سفالهاي مختلف و خشت خام. در صورتیکه میخواهید طی نیمه اول سال بخصوص در فصل بهار به منطقه طالقان سفر کنید تا با طبیعت گردی، کوهنوردی و بازدید از جاهای دیدنی طالقان بهترین خاطرات را برای خود رقم بزنید، پیشنهاد می کنیم نگاهی به آبشار شله بن یا شلبن، یکی از زیباترین آبشارهای شهرستان ساوجبلاغ بیاندازید.

اين مجموعه از طرف يونسكو به عنوان يكي از 59 قطعه منطقه حفاظت شده كه داراي گونه هاي كمياب گياهي و حيواني است به ثبت رسيده است. هردو به راه افتادند،مگرد ر ظلمات یکدیگررا گم کردند .خضربه چشمه آب حیات رسید، چناچه ازآن نوشید وسروتن بشست ،سکندردست خالی برگشت. چشمه های آب گرم محلات، از لحاظ مواد معدنی، دارویی و درمانی نظیر گاز رادون، بسیار غنی و از بهترین چشمه های آب گرم در سطح کشور هستند.

در ادامه بهترین سواحل چشمه را به شما معرفی خواهیم کرد. دیدن چشمه ای خشکیده در خواب، علامت مرگ و پایان زندگی است. بقعة این عارف نامدار در بخش جنوبی اهر در محوطة بسیار با صفایی که در حال حاضر گردشگاه اهالی این شهر است بنا شده است. بقعة اين عارف نامدار در بخش جنوبي اهر در محوطة بسيار با صفايي كه در حال حاضر گردشگاه اهالي اين شهر است بنا شده است.

اين تالاب در 42 كيلومتري جنوب غربي اهر قرار دارد و تالاب دائمي است كه علاوه بر استفاده هاي كشاورزي، در فصل زمستان مورد استفادة پرندگان مهاجر قرار مي گيرد. در ایام قدیم بسیاری از فرش فروش های تهرانی قالی ها و قالیچه های خود را در آب این چشمه می شستند و بر این باور بودند که این آب فرش ها را روشن تر و پاکیزه تر می کند.

آب شيرين جزيره براي مصرف حيوانات وحشي از دو چشمه اي كه در جنوب آن قرار دارد تأمين ميشود. پس از اسلام، طايفههايي از شام و حلب به رودبار مهاجرت كردند و در آن ساكن شدند. در عمق دره، رودی جریان دارد که آب چشمه پس از طی مسیر نسبتا کوتاهی به آن می ریزد. بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، قشم اهميت بيشتري پيدا كرد، تا اينكه پس از پايان جنگ تحميلي، در سال 1368 شمسي به عنوان دومين بندر آزاد ايران شناخته شد و به دنبال آن در سال 1369، اين عنوان به تصويب هيأت دولت رسيد.

ظاهراً اين مسجد در ابتدا داراي ديوارهاي سنگي و سقف گنبدي بود كه بعدها سقف و ديوارها فرو ريخت و قطعات آن هر يك در جايي افتاد و يا به جاي ديگري انتقال يافت. ثُلث : يك سوم از هر چيزى. این چشمه آبگرم با دمای 55 درجه در مسیر جاده اهر- کلیبر در باختر از شکاف سنگ های آتشفشانی سیاه رنگ از زمین خارج میشود و عامل تشکیل این چشمه، گسلی از شمال باختری تا جنوب خاوری است.در ابتدای چشمه استخری بنا شده و امکان شیرجه درون آن وجود دارد.آب استخر از چند نقطه ضلع شمالی آن به خارج استخر جریان می یابد.

بنا داراي دو مناره به ارتفاع 9 متر است كه از كنگره و مأذنه آن اثري بر جاي نمانده است. جمال آباد نام روستايي است از محال آلان بر آغوش كه در 6 كيلومتبر شمال مهربان و21 كيلومتري جاده تبريز – سراب قرار گرفته است. اين جزيره نيمه جنگلي با مساحتي حدود 542 هكتار در غرب جزيره كبودان قرار گرفته است و 1270 متر از سطح دريا ارتفاع دارد. از نظر پوشش گياهي شبيه جزيره كبودان است .

اين جزيره با مساحتي معادل 1151 هكتار در غرب كبودان و 27 كيلومتري بندر گلمانخانه واقع شده است. در 28 كيلومتري شرق عجب شير در ساحل شرقي درياچه اروميه در 95 كيلومتري جنوب تبريز، قلعه ضحاك عجب شير واقع شده است. بندرهاي دانالو، قباد لو و زينت لو نيز در ساحل شرقي درياچه اروميه و در حدود 25 كيلومتری عجب شير واقع شده اند كه از نظر اهميت در مرتبة بعد از بندر رحمانلو قرار دارند . در روستاي اسنق از توابع محال آلان بر آغوش سراب مسجدي با ستون ها و روبناي سنگي و سنگ نبشته هاي زيبا قرار دارد .

بر روي قطعه اي از بازوي آن نام باني مسجد، صاحب فخرالدين محمد قيد شده است. عرض دهانة غار حدود 2 متر است و دسترسي به آن از روستاي قره چمن امكان پذير است. اين غار در قسمت جنوبي روستاي قره چمن از توابع شهرستان بستان آباد واقع شده و از نوع غارهاي استالاكتيت است. در گورستانهاي منطقة قره قشون ،در ارتفاعات جنوبي آن آثاري مربوط به قرن هاي هشتم و نهم هجري به دست آمده است.

در زمان حكومت چوپانيان نيز سراب مورد توجه بود و حكومت آن با « جاني بيك خان » از اولاد « جوجي خان » بود كه در سال 758 در اين شهر كشته شد. مساحت این استخر سیصد و سی و پنج متر مربع است و محیط آن را هجده قطعه سنگ بزرگ و یكپارچه تشكیل میدهد و احتمالاً مربوط به دوره جانی خان ایلخانی است. در منطقه سراب آثار متعددي از جمله معابد سنگی، قلاع و يك چهار طاقی متعلق به دوران تمدن ساساني به جای مانده كه مبين اهميت آن در دورة ساساني است. منطقه تیمره در استان مرکزی مهمترین و کاملترین سنگ نگارههای تاریخی را در خود جای داده است این مجموعه در شهرستان خمین قرار دارد.

شهرستان مرند در دامنه شمالي و شهرستان شبستر در جبهه جنوبي اين كوهستان قرار دارد . شيخ شهاب الدين اهري از عرفاي مشهور قرن هفتم هجري است كه در اين مكان به هدايت و ارشاد طالبان حق و طريقت مي پرداخت و به درجة قطب نايل گرديد. مساحت دریاچه بین 100 تا 110 کیلومتر مربع بوده و حدود 1655 متر از سطح دریا ارتفاع دارد، دریاچه در فصل پاییز و زمستان زیستگاه پرندگان مهاجری است که از نواحی سرد سیبری به سوی سرزمینهای گرمسیری کوچ میکنند. قیصریه یا بازار سلطانی از جای دیدنی در اصفهان به شمار می رود و در منتهی الیه شمالی میدان نقش جهان قرار گرفته است.

ميبد در شمالغربي، يزد، كنار جاده تهران ـ بندرعباس و راهآهن تهران ـ كرمان قرار دارد. در شمال شرقي روستاي امام چاي سراب ، تپه اي باستاني به نام امام چاي وجود دارد. در كنار قبرستان دهي است به نام ينگجه و در شمال قلعه روستاي بازار (بالاس) قرار دارد. گردنة معروف گؤيجه بئل كه از زيباترين پديده هاي طبيعي است در محدودة اين كوهستان بر سر راه تبريز به اهر قرار گرفته است . شبستان مسجد مجموعه اي است از 60 گنبد كه همه آنها (به اسثناي رديف چهارم از شرق ) مستقيماً بر روي طاق جناقي و ستونها نهاده شدهاند.

این گنبد در قرن هشتم هجری ساخته شده است و یکی از شاهکارهای معماری اسلامی در دوره ایلخانیان است. بندر و روستاي رحمانلو از دهستان ديزجرود عجب شير ، در ساحل شرقي درياچه اروميه واقع شده است. بندرهاي دانالو، قباد لو و زينت لو نيز در ساحل شرقي درياچه اروميه و در حدود 25 كيلومتری عجب شير واقع شده اند كه از نظر اهميت در مرتبه بعد از بندر رحمانلو قرار دارند. فرمانروايان تركمنان و صفويه مدتها در قصر غازاني در اوجان مجالس عيش و نوش داشتند، اما در روزگار فرمانروايان بعدي آذربايجان حوادث و جنگهاي خونين متعددي اوجان را در معرض انهدام و ويراني قرار داد كه امروزه از آن همه آباداني و زيبايي فقط يك رودخانه و يك دهستان به نام اوجان در جغرافياي آذربايجان باقي مانده است.

چشمه اوبه، یکی از مناطق دیدنی و مشهور این ولسوالی است و در صورت تأمین امنیت، هزاران نفر برای تماشای آن به اوبه سفر میکنند. چشمه میلاس از بالای این دشت را آبیاری می کند.این چشمه با دبی آب 450 تا550 لیتر در ثانیه در سال های پربارش ، آب کشاورزی دشت یک هزار و700 هکتاری میلاس را تأمین می کند وباعث حاصلخیز شدن زمین های کشاورزی گشته به طوری که محصول برنج میلاس در منطقه و استان های همجوار زبانزد شده است و هرساله عده ی زیادی برای خرید برنج به این منطقه می روند. منطقه سراب از جمله مناطقي است كه از ديرباز مسكوني بوده است .

جنگ شاه اسماعيل و خليل پاشا در سراب روي داد و آغا محمد خان قاجار با صادق خان شقاقي در اين منطقه جنگيد . غازان خان امارتش را تجديد كرد. گاه بیمار راه معمولی را هم گم می کند. برای تفریح و سرگرمی در شهر چشمه به غیر از گشت و گذار در طبیعت آن و همچنین چشمه های متعدد آن می توانید به موج سواری هم مشغول شوید. این نام از شنیدن صدای سوتی نشئت میگیرد که هنگام شیرجهزدن در قسمت عمیق دریاچه به گوش میرسد و ناشی از حبابهای گازدار آب آن است. مقصد عمده سفرهاي تفريحي به سواحل درياي خزر در شمال ايران به هنگام فصل تابستان و سواحل جنوب، به هنگام فصل زمستان و بهار است.

دیدگاهتان را بنویسید