سرمحقق محمد آصف گلزاد

در سال ۱۳۹۶ ترکیه شروع به ساخت دیوار ۱۴۴ کیلومتری در مرز ایران-ترکیه کرد. گفتنی است در پایان این دوره از نشستها مقرر شد طرحهای نهایی شده در اولین فرصت و حتی الامکان تا پیش از شروع بارانهای بهاری سال آتی، عملیاتی شود. اين مسجد بدون گلدسته و مناره است و از يك شبستان بزرگ و يك حياط كوچك در سمت غربي و دو در ورودي تشكيل شده است . مسجد شیخ لطف الله اصفهان از زیباترین جای دیدنی اصفهان است که روبروی عمارت عالی قاپو همچون نگینی می درخشد و گنبد پیازی شکل و پر تزئینش سوژه عکس برداری بسیاری از گردشگران ایرانی و خارجی شده است.

در بخش توسعه و ساخت مراکز فرهنگی آموزشی و مذهبی ساخت مصلای چابهار با زیربنای اجرایی 3054 متر، ساخت مصلای کیش و بازسازی و نوسازی بیش از یکصد مسجد و تکایا، در شهرها و روستاها انجام شده است. همچنین در بخش ساخت ورزشگاه و توسعه اماکن ورزشی آماده سازی و چمن کاری بیش از یکصد زمین ورزشی در روستاها و مناطق کم برخوردار ساخت شش خانه کشتی در منطقه آزاد قشم، ساخت چهار سالن ورزشی چند منظوره در شهرهای مختلف ماکو، احداث ورزشگاه دو هزار نفره در چابهار ایجاد مرکز ورزشهای آبی در انزلی، ساخت و راه اندازی اسکله ورزشهای آبی و تفریحی در منطقه آزاد اروند به پایان رسیده و هم اکنون در حال اجراست.

او با بیان اینکه مطالعات اتصال راهآهن کشور به ترکیه از مسیر چشمه ثریا توسط مناطق آزاد ارس و ماکو انجام میشود، افزود: منابع مالی این مطالعات نیز توسط این دو منطقه تامین میشود. محمدزاده در ادامه خواستار کوتاه شدن مطالعات احداث مسیر ریلی جلفا-پلدشت-چشمه ثریا شد و با اشاره به اینکه این مطالعات ظرف ۴.۵ ماه انجام خواهد شد، گفت: صندوق توسعه ملی برای همکاری اعلام آمادگی کرده و راهآهن آماده است از منابع این صندوق برای پروژه مذکور استفاده کند.

رجب طیب اردوغان، رئیسجمهوری ترکیه از برنامه کشورش برای ساخت دیوار امنیتی در مرز با ایران و عراق خبر داد. در قریه دهنه ذوالفقار از مربوطات حاکم نشین گلران هرات که ارتفاع رود از سطح بحر 500 متر است .مسیر رود مزبور خط سرحدی و مرز سیاسی بین المللی افغانستان و ایران را تشکیل میدهد . از او در مورد آثار زیستمحیطی ساخت و ساز در این منطقه سوال کردیم که گفت: هرجایی ساخت و ساز صورت بگیرد، تغییراتی در محیط میدهد ولی زمینهای شیل قابلیت کشت و کار ندارد و حتی شهرداری که در این منطقه فضای سبز ایجاد میکند، زمین را خارج میکند و خاک از بیرون وارد میکنند و بعد درختکاری میکنند که هزینه و دشواری بالایی دارد.

این چشمه در شمال غربی شهرستان خوی، در نه کیلومتری چشمه “دسته دره” قرار دارد. آب چشمه کلوانس از دسته آب های بی کربناته مخلوط گاز و آهن دار سرد است. آب این چشمه از دسته آب های بی کربناته کلسیک و منیزین سرد گاز و آهن دار است. آب این چشمه از دسته آب های بی کربناته کلسیک گاز و آهن دار سرد است. چشمه دسته دره در بیست و نه کیلومتری شمال غربی شهرستان خوی قرار دارد. سرچشمه شاه آباد درسی کیلومتری جنوب شرقی ماکو قرار دارد.

در محل سرچشمه گودالی عمیق ایجاد شده است که میتوانید در آن آبتنی کنید. از حصص غربی سیاه کوه و ارتفاعات 3000 متری در تولک و فرسی سرچشمه گرفته و دارای دوشاخه عمده است که یک شاخه آن از دره هنوت و شاخه دیگر آن از دوزخ دره فرسی آب میگیرد . کاهش کیفیت چشمة پیکوه در مقایسه با چشمة کریت بهدلیل تماس آب با سازند آبحاجی با ترکیب ماسهسنگ، شیل و ژیپس در این منطقه است. حسین باقری در گفتوگو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه مازندران، با اشاره به موقعیت جغرافیایی شهرستان نکا گفت: این شهرستان از غرب به شهرستان میاندرود و ساری، از شرق به شهرستان بهشهر، از شمال به دریای خزر، از جنوب به دامنههای جنوبی رشته کوه البرز محدود شده و مرکز آن شهر نکا است.

ایجاد بازارهایی در شهرهای ماکو، درگهان، ارس، ریمدان (چابهار) و همچنین راهاندازی بازارها و مجتمعهای تجاری در برخی مناطق آزاد دیگر از جمله اقدامات دولت یازدهم و دوازدهم با هدف تقویت سرمایهگذاری ایجاد ارزش افزوده رونق کسب و کارهای محلی و تغییر محیط سنتی کسب و کار به سمت زیرساختهای مدرن شهری بوده است. در این تفاهم نامه؛ انجام کلیه عملیات طراحی، مطالعات مسیر، طرح و تاسیسات جانبی، ساختمان ایستگاهها، خطوط فرعی و ایستگاههای تشکیلاتی مورد نیاز تا مرحله اول(فاز یک) در مناطق آزاد ارس وماکو، علایم و ارتباطات و مطالعات اقتصادی و ارائه پیشنهاد مدل مشارکت و سرمایه گذاری با اولویت BOT با نظر و تایید شرکت راهآهن بر عهده سازمان منطقه آزاد ماکو است.

همچنین انجام کلیه مطالعات مذکور باید با رعایت اسناد بالا دستی و سیاستهای کلان راه آهن و با هماهنگی کامل معاونت فنی و زیربنایی راه آهن انجام شود. محمد زاده با تاکید بر اینکه تمام تلاش ما در راه آهن انتقال بار از جاده به ریل است ، گفت: اتصال ریل به چشمه ثریا به لحاظ استراتژیک برای ایران حائز اهمیت است. این نشست که با هماهنگی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و با مسئولیت وزارت نیرو و حضور تعدادی از دستگاههای مرتبط مرزی برگزار شد، هیئتهای فنی دو کشور به صورت مشترک از مسیر دیوار احداثی از طرف ترکیه بازدید کرده و در ادامه طی جلسات مشترک در شهر ماکو، طرحهای لازم برای عبور ایمن سیلابها از دامنههای کوه آغری کوچک به سمت دشت بورالان و چشمه ثریا را مورد بررسی قرار دادند.

نشست مشترک بررسی تبعات آبی دیوار انسدادی مرزی ترکیه با هدف ایجاد ساز وکارهای لازم به منظور کاهش تبعات آبی دیوار انسدادی مرزی ترکیه و با حضور هیأتهای فنی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه در شهر ماکو به کار خود پایان داد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از ارومیه، شست مشترک بررسی تبعات آبی دیوار انسدادی مرزی ترکیه با هدف ایجاد ساز وکارهای لازم به منظور کاهش تبعات آبی دیوار انسدادی مرزی ترکیه و با حضور هیأتهای فنی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه در شهر ماکو به کار خود پایان داد.

به گزارش خبرنگار تیننیوز، در این مراسم مرتضی بانک مشاور رئیسجمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد، سعید محمدزاده مدیرعامل راه آهن، میرحسن موسوی معاون مسافری، مازیار یزدانی معاون فنی و زیر بنایی و بیرانوند معاون برنامه ریزی و اقتصاد حمل و نقل، محسن نریمان رئیس منطقه آزاد ارس و غلامرضا سلیمان رئیس منطقه آزاد ماکو حضور داشتند. شاید جالب باشد بدانید که بنای عظیم و شگرف تخت جمشید برای چندین و چند قرن به طور تمام و کمال در زیر گل و خاک مدفون بوده است. ممنون از همراهی شما عزیزان، امیدواریم از این بخش مجله مستر بلیط به اندازه کافی لذت برده باشید و مطالب آن به اندازه کافی برای تان مفید بوده باشد.

سعید محمدزاده در این مراسم با اشاره به اهمیت و غیرقابل رقابت بودن حمل و نقل ریلی در دنیا گفت: هرچه بتوانیم بار و مسافر را به بخش ریلی بیاوریم در پایداری اقتصاد کشور تاثیرگذارتر خواهیم بود. او افزود: اگرچه راه آهن ایران به راه آهن ترکیه متصل است اما دریاچه وان یک گلوگاه است و با اتصال راهآهن ایران به ترکیه از مسیر چشمه ثریا، اثرات اقتصادی خوبی در اقتصاد کشور شاهد خواهیم بود. لذا او با تعدادی از سپاهیان خود در دامنه این غار فرود آمد و خیمه و خرگاه خود را به پا نمود که از آن پس آن نقطه بنام دشت سپاه موسوم گردیده است و گویند که او در دل غار پیش رفت و شگفتی ها دید و داستان اسکندر و جستجوی آب خضر نیز در همین غار اتفاق افتاده است .

چندین چشمه آب دیگر نیز در دماوند وجود دارند که از بین آنها می توان به چشمه سیاه سنگ و چشمه تیزآب اشاره نمود. چشمه سیاسرد یا سیاه سرد در 5 کیلومتری شهر بروجن از توابع شهرستان بروجن استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. روستای “رازی” در شش کیلومتری قطور قرار دارد. چشمه باداب سورت که در شهر ساری و روستای سورت قرار گرفته است، یکی از دیدنیترین چشمههای دنیا محسوب میشود. یکی از مهمترین مناطق دیدنی ماکو کلیسای زور زور است.

محمدزاده با بیان اینکه مناطق آزاد باید در اقتصاد کشور نقش مولد داشته باشند، افزود: از این رو مناطق آزاد نیازمند ارتباطات قوی حملونقلی هستند. مدیرعامل راهآهن تاکید کرد: به راحتی میتوان از بارهایی که در کشور جابجا میشود حداقل ۳۰ میلیون تن را به ریل منتقل و حدود ۶۰۰ میلیون دلار صرفهجویی نصیب اقتصاد کشور کرد. در تیر ۱۴۰۰ ترکیه ساخت دیوار امنیتی ۶۳ کیلومتری در مرز استان وان با ایران را اغاز کرد. دیواری که بیش از ۲۰۰ کیلومتر از مرز مشترک ۵۶۰ کیلومتری این دو کشور را در برمیگیرد.

ایران و ترکیه، حدود ۵۳۴ کیلومتر مرز مشترک دارند. بانک تصریح کرد: اقدامات وزارت راه و شهرسازی در حوزه ریلی بسیار ارزشمند است، توافق برای تکمیل راهآهن چابهار با سرمایهگذاری مشترک ایرانی و خارجی در حال اجراست که باعث میشود راهآهن سراسری در منطقه شرق تکمیل شود. تا رحمتی از سوی ما باشد و تذکری برای اندیشمندان. همچنین در بخش ایجاد مراکز تفریحی و توریستی، ایجاد مرکز تفریحات دریایی منطقه انزلی با وسعت 3 هکتار پهنه ساحلی و 1.6 هکتار پهنه دریایی، ایجاد شهرک توریستی رویال صدف در منطقه چابهار به مساحت 194 هزار متر مربع با زیربنای 530 هزار متر مشتمل بر واحدهای تجاری، اداری و مسکونی، انبار، رستوران، هتل، پارکینگ، مجموعه ورزشی، 1800 واحد تجاری، 400 واحد آپارتمان، هتل چهار ستاره با 120 اتاق، طراحی و احداث 12 کمپ پارک در قشم در 56 هکتار فضای اقامتی با قابلیت پذیرش یک میلیون گردشگر در سال و 10 هزار نفر در روز از جمله برنامههای اجرا شده دولت در این بخش است.

دیدگاهتان را بنویسید