قلعه بابک در این ناحیه قرار دارد

مقصد، روستای «افراسی» بود و باید ۶۰ کیلومتر از ساری دور می شدیم تا به این منطقه بکر جنگلی برسیم. داخل این پارک فرصت مناسبی برای استراحت یک یا چندروزه است چون امکانات خوبی هم در این مکان فراهم شده، داخل این پارک جاده ای آسفالته وجود دارد و هر کجای ان که بخواهید می توانید بنشینید و از طبیعت بی نظیر آن بهره ببرید .پارک جنگلی النگ دره به مساحت ۱۸۵ هکتار و در ۵ کیلومتری جنوب غربی شهر گرگان در مسیر جاده ناهار خوران قرار گرفته است.

در یک طرف این مسیر تابلوی نقاشی از یک جنگل پاییری دارد و در سوی دیگر شالیزار های خوش عطر برنج مشام انسان را نوازش می دهد. از سه راه بابلکنار- لفور، ۱۱ کیلومتر به سمت سد البرز می رویم تا به روستای شارقلت برسیم و از آنجا نیز باید مسیر سمت راست جاده را انتخاب کنیم تا پس از ۹ کیلومتر رانندگی در جاده های ناهموار، تابلوی «به افراسی خوش آمدید» خودنمایی کند. در اوایل مسیر به دوراهی میرسید که باید جاده سمت چپ را دنبال کنید، جاده فرعی آسفالته باریک با پیچوخم بسیار حدود ۷ کیلومتر است که ابتدا ما را به روستای لهاش و پس از ۵ کیلومتر مسیر خاکی به روستای الیمستان میرساند.

آفتاب تابستان تیغ دارد و بساط چای آتشی چشم مان را به سمت خود می کشاند تا عطش مان با پیاله ای شمالی فروکش کند. میدانید که ماه آخر سال تعلیم به طلاب چه سان میگذرد. این کدبانوهای شمالی چه از سرانگشتان شان، مهربانی می ریزد و چه بلدند سفره ایرانی را آبروداری کنند. چه میگویید، آن سه نفر را میتوانید شریک خیال ما بکنید؟ مدیر مجموعه بومگردی «اسپرز» سوادکوه در رابطه با مشارکت بانوان در این مجموعه می گوید: متاسفانه تعریف درستی از حضور بانوان در بومگردی شکل نگرفته اما از توانمندی زنان این سرزمین در زمینه های آشپزی و صنایع دستی بهره گرفته ایم و پتانسیل های دیگری برای اشتغال بانوان وجود دارد که باید برنامه مدونی برای آن تعریف کرد.

پس از طی 10-12 کیلومتر وگذر از عوارضی (!؟) و درست در انتهای جاده اسفالته و قبل از پل رودخانه گرم رود (درست قبل از روستای بلیران) باید وارد جاده خاکی دست راست شد و مسیر را تا آنجا که می توانید یا تمایل دارید بر خلاف مسیر رودخانه ادامه دهید. سازمان مراتع و جنگل ها طی مصوبه شورای عالی اداری در سوم تیرماه ۱۳۸۱ از وزارت جهاد کشاورزی به سازمان جنگل ها و مراتع کشور واگذار شده و عنوان این سازمان به «سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور» تغییر پیدا کرد .

دوم این که حدود هزار هکتار جنگل بکر در منطقه از میان خواهد رفت و حدود ده هزار هکتار جنگل هم به علت تغییر شرایط منطقه، متاثر خواهد شد. ؛ همو، مرآة البلدان ، چاپ عبدالحسین نوایی و میرهاشم محدث، تهران 1367 ش؛ عباس اقبال آشتیانی، تاریخ مغول: از حملة چنگیز تا تشکیل دولت تیموری ، تهران 1364 ش؛ ن.ن . این مشاهده و دیگر منابع تاریخی خمیرمایهای بود برای اثبات «زبان آذری» توسط احمد کسروی و دیگر تاریخ شناسان و زبان شناسان مانند مینورسکی، که بر پایه آن پیش از ورود ترکان به آذربایجان در زمان سلطان محمود غزنوی (حدود هزار سال پیش) مردم آذربایجان به زبان آذری حرف میزدند.

بابر شاه مغولی در کتاب خاطرات خود از موجودیت ببر و یوز پلنگ درافغانستان یاد آوری نمودهاست. بهمن آقایی، بومگردی را نسخه شفا بخش روستاها می داند و تاکید می کند: در بازه زمانی سرنوشت ساز جنگل قرار داریم و اگر روزی این موهبت را از دست دهیم، امنیت و زندگی را از دست خواهیم داد چراکه حیات و موجودیت مازندران به جنگل های هیرکانی اش است. طبق ماده ۴۸ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور، دولت موظف است برای ارتقای سطح صیانت ، حمایت از جنگل ها ، تمامی قراردادهای مجریان طرح های جنگلداری که مدت قراردادها آن ها تمام شده یا نشده ، تمدید نکند.

مدیر مجموعه بومگردی «اسپرز» سوادکوه در ترویج دانشی که با سختی بدست آورده است خساست ندارد و تلاش های بسیاری در راستای توانمند سازی جوامع محلی استان های شمالی داشته است. می رسیم و با استقبال گرم کارکنان مجموعه بومگردی «اسپرز» یعنی «سنگریزه های سفید» روبرو می شویم. رسیده بودیم به خدمات گردشگری در دل جنگل و به بومگردی که عمر کوتاهی دارد در ایران. 1- برش یکسره(Clearcutling): قطع کلیه درختان ودرختچه های موجود در عرصه جنگل به منظور تجدید حیات مصنوعی یا تبدیل جنگل به مرتع یا اراضی کشاورزی را ((برش یکسره)) یا ((قطع یکسره))(سرتاسری) گویند.یکی از قدیمی ترین وابتدائی ترین شیوه های بهره برداری از جنگل هاست.

بهینه سازی استخراج RNA از گیاه دارویی درمنه (Artemisia. تأثیر باکتری های محرک رشد بر فعالیت آنزیم های آنتی اکسیدانی در گیاه گشنیز (L. مقایسه اثر آبسیزیک اسید برونزاد و آگونیست جدید آن بر میزان فعالیت آنزیم های آنتی اکسیدان و میزان H2O2 گیاه گوجه فرنگی (Lycopersicon esculantum cv. تاثیر پیش تیمار سدیم نیترو پروساید بر محتوای ترکیبات فنلی و فعالیت آنزیم PAL در گیاه ریحان سبز (L. وی عنوان کرد: توجه به محیط زیست یکی از مسائل مهم است که حتی پیش از مسائل اقتصادی قرار میگیرد. وی با اشاره به اینکه در مجموعه بومگردی اسپرز، ۴۰ نفر مشغول بکارند و ۱۰ کلبه نیز در نقاط مختلف منطقه به این گروه تعلق دارد، اضافه می کند: هم اکنون ۲۰۰ خانه مسافر در سطح منطقه از این چرخه استفاده و ۷ تیم مختلف شکل گرفته است.

وقتی فیلم آبگرمی را در دل جنگل دیدم از صاحب صفحه خواهش کردم تا این منطقه را معرفی نماید که به دلیل فوق امتناع کرد و ناچار از دوستان دارای صفحات گردشگری در اینستاگرام استمداد جستم و یافتم. از جاده شیرگاه و طبیعت دلربای منطقه گذر می کنیم. تورهای یکروزه مان شامل گشت های مختلف با همراهی راهنمای محلی و صرف غذاهای سنتی در دل طبیعت می باشد و در شیرگاه به استقبال طبیعت گردان می رویم و با برنامه ریزی های انجام شده، سفر خاطره انگیزی را برایشان رقم می زنیم تا دوباره به لفور بازگردند.

اما اگر از طریق مردم بومی بازداشت شوند به دشوار بزرگی افتاده اند. گروه خبری مان، اشتیاق وافری داشت از سرسبزی دست نخورده و قدیمی «افراسی». اکنون جمیع هیئات علماء مذهب بلکه تمام مسنین اثنی عشریه جبر این توهین را بوجه کامل از حضور اقدس همیونی خواستگارند که امر و مقرر شود مقصد حضرات علماء مهاجرین را انجاح کرده و دلجویی از ایشان نموده و با احترام بوطن مألوف معاودت دهند و خصوص دعا گویان تبریز در دولتخواهی خاص که از سابق مشهود خاطر دریا مقاطر است جسارت میکنیم که قبول این استدعا و ارجاع مهاجرین مقضی المرام عاجلا لازم است و بوعد و قبول اصلاح و اسکات عامه ممکن نیست مترقب است بلوای محیطی باشد که رشته از دست دعاگویان رفته و بحکم ضرورت و الجاء اقداماتی شود که باعث روسیاهی دعاگویان گردد.

این آزمون به دست دانشگاه کمبریج انگلستان، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا برگزار میشود. این رودخانه از قدیم رودخانه ای مقدس از سوی هندوها به شمار آورده شده است و به عنوان الهه گانگا در آیین هندو عبادت می شود. گرچه بعضی از هموطنانمان و حتی بسیاری از گردشگران بر این باورند که نباید مناطق بکر را به مردم شناساند تا محیط زیست مناطق بکر آلوده نشود که این دلیل کافی برای حفظ محیط زیست نیست. با این حال به این معنی نیست که چنین عنکبوتی وجود ندارد. این رودخانه در قیاس با سایر رودخانه های مشهور دارای طول و عرض گسترده ای است که آن را خاص کرده و همچون ماری بلند و طویل، راه طی می کند.

دردهه هاي اخیر استفاده از فن دورسنجی بهمنظور پایش تغییرات موردتوجه قرارگرفته و تحقيقات متعددي در این زمينه در ایران و جهان اجراشده است. بررسی قابلیت بیوسنتز نانو ذرات نقره در عصاره استخراج شده از بذر عدس محلی کردستان (Lens culinaris. اوت اکولوژی، اتنوفارماکولوژی و بررسی فیتو شیمیایی اسانس و عصاره اندامهای مختلف گیاه دارویی گلپر گرگانی f. اتنوفارماکولوژی، بررسی نیازهای اکولوژیک و مقایسه مهمترین مواد موثره دارویی گیاه کنگر سفید (L. تاثیر پلی مورفیسم بذر در شکست خواب گیاه آتریپلکس کانی سنس Atriplex canescens (Pursh) Nutt. چگونه میتوکندری گیاه مانع ورود پروتئین های کلروپلاست می شود؟ در میان جاهای دیدنی آمل بخصوص روستاهای اطراف شهر، روستای چمه بن چلاو را می توان در میان بهترین روستاهای اطراف شهرستان آمل قرار دارد چراکه این روستا از طبیعت و آب و هوای بکری برخوردار بوده و همچنین، رسم ها و سنت های جذابی هم در فرهنگ مردم روستا وجود دارد که باعث شده روستای چمه بن چلاو یکی از توریستی ترین روستاهای اطراف آمل باشد.

دیدگاهتان را بنویسید