مرودشت – ویکیسفر

برای بازدید از این جاذبه کم نظیر طبیعی پس از طی مسیر نزدیک به 100 کیلومتری از مرکز مازندران به سمت سمنان، به روستای تلمادره که رسیدید، بعد از گذر از پمپ بنزین و یک قهوهخانه، یک پاسگاه پلیس میبینید. مسیری که به چشمه لادر منتهی میشود تا رسیدن به محوطه آبشار، آسفالت است و دو پارکینگ برای استفاده مسافران و گردشگران در محل مزبور، ساخته شده است که ظرفیت پارک چندین هزار خودرو را دارند. به خاطر درصد بالای مواد حل شده معدنی، آب بعضی از این چشمهها خاصیت درمانی دارند.

متاسفانه به خاطر راه رفتن عده ای از مسافران بر لبههای چشمه باداب سورت و ریختن زباله، آسیب جبرانناپذیری به آن وارد شده است. وی مسئله حفاظت چشمه سورت را امری مهم و ضروری برشمرد و افزود: راه دسترسی چشمه سورت در دست اقدام است و برای جلوگیری از نابودی چشمه طبیعی سورت و حفاظت آن باید از جوامع محلی، ظرفیتهای یگان حفاظت میراث و منابع طبیعی کمک بگیریم. امروزه بخش زیادی از باداب سورت خشک شده است اما این مسأله هم زیبایی خاصی در این منطقه ایجاد کرده یکی از این زیبایی ها بخشی به نام گودال زمان است ، حوضچه ای با دیواره های شبیه سنگ که آبی در آن وجود ندارد و در میان آن چاهی وجود که از آن گاز به بیرون متصاعد می شود وجود اجساد حیوانات در کنار این حوضچه حاکی از مضر و کشنده بودن این گاز برای حیوانات می باشد .در مورد تعداد چشمه ها نظرات مختلفی ارائه شده و برخی معتقدند که ۱۱ چشمه دارد و برخی دیگر نظر بر ۶ چشمه دارند .

مسیر سمت چپ که آسفالته است، پس از دو کیلومتر به روستای زیبای اروست میرسد و مسیر آسفالته سمت راست هم به روستای مالخواست ختم میشود. اما مسیر مستقیم که خاکی است و 3 کیلومتر طول دارد، به سمت چشمهها میرود که علیرغم حضور این همه گردشگر به این نقطه، اما همچنان از داشتن یه خط دسترسی مناسب، محروم است. متاسفانه امروزه این ناحیه به دلیل بی توجهی از جانب مسئولان و رفتارهای غیر فرهنگی از سوی بازدید کنندگان بسیاری از قسمتهای ارزشمند خود را که طی سالیان طولانی تشکیل شده بود از دست داده است.

کارشناسان معتقدند برای ایجاد دیواره و لایههای جدید پلکانی در اطراف حوضچهها 200 تا 300 سال زمان نیاز است؛ اما به دلیل عدم ایجاد موانع در اطراف حوضچهها و نداشتن مسئول مشخصی، هرتازه واردی بلافاصله پس از ورود در جای جای اطراف چشمه و پلکانها فیلم و عکس یادگاری میگیرند و در صورت ادامه این بی توجهی و مسامحه در مدیریت این اثر ملی، در آینده باید شاهد تخریب بخش زیادی از این جاذبه کم نظیر باشیم. این چشمه یکی از زیباترین و بی نظیر ترین چشمه های معدنی در ایران و بلکه در منطقه میباشد. آب معدنی دماوند را هم همینطور.

جریان آبهای رسوبی و معدنی این چشمهها به مرور زمان ، در شیب پایین دست کوهستانی خود، صدها طبقه و دهها حوضچه بسیار زیبا به رنگهای نارنجی، زرد و قرمز در اندازههای مختلف پدید آوردهاست. چشمه ی اول دارای آبی گرم و بسیار شور است میزان شوری آب به قدری زیاد است که هیچ موجود زنده ای در آن زندگی نمیکند و در زمستان نیز یخ نمیزند ، در کف حوضچه ی این چشمه حفره ای عمیق با عمقی در حدود ۱۰۰ متر وجود دارد که به « برمودای اروست » شهرت دارد .در تابستان امکان شنا و آبتنی در این حوضچه وجود دارد و می توان از خاصیت درمانی آن برای امراضی چون رماتیسم ، کمردرد و بیماری های پوستی استفاده کرد .چشمه ی دوم حاوی آبی ترش مزه با رسوبات آهن و اکسید می باشد وجود این رسوبات باعث شده که آب چشمه به رنگ نارنجی و قرمز دیده شود این چشمه به اکسیر حیات شهرت دارد و آب آن همچون نوشابه ی گازدار از دل زمین به بیرون می جوشد .در قسمتی دیگر از چشمه ماده سیاه رنگی وجود دارد که از آن برای لجن درمانی استفاده می شود و به آن سیاه تیل گفته میشود .

این چشمهها دومین اثر طبیعی ملی ایران بعد از کوه دماوند محسوب میشوند که به ثبت ملی رسیدهاند، چشمههایی که سنگهای قرمز و نارنجی آن هر چشمی را خیره میکند و دلیل آن هم وجود مقادیر بالای اکسید آهن است. چشمه باداب سورت یکی از عجایب طبیعی است که در استان مازندران در شمال ایران و در ۹۵ کیلومتری جنوب شهر ساری قرار دارد. و از لطائف قرآن كريم تعبيرى است كه در آيه مورد بحث از زندگى زمينى كرده و فرموده: (فى الارض يمشون مطمئنين ) زيرا رفتن و انتقال مكانى از اين سو به آن سوى زمين، و قرار داشتن تحت جاذبه زمين از روشن ترين خواص زندگى مادى زمين است.

در جواب مى گوييم آيه شريفه (و قالوا ءاذا ضللنا فى الارض ءانا لفى خلق جديد بل هم بلقاء ربهم كافرون قل يتوفيكم ملك الموت الّذى وكل بكم ) كه در پاسخ كسانى كه گفتند آيا بعد از نابود شدن بدن و متفرق گشتن تار و پود آن دوباره به خلقت جديدى خلق مى شويم ؟ اين شهر در سال 1326 تابع خرم شهر شد و سرانجام در سال 1339 به صورت شهرستان درآمد و تا قبل از ايجاد تأسيسات خارك، بزرگترين بندر صادراتي نفت ايران بود و هم اكنون نيز مهمترين واحد تبديل و صدور گاز در اين بندر قرار دارد و فرآوردههاي صادراتي پالايشگاه آبادان از طريق اين بندر صادر ميگردد.

بعد از آن باید به روستایی به نام روستای اروست رفته که چشمه باداب سورت در آن قرار دارد. چشمه زیبای ثریا یکی از مناطق دیدنی شهر ماکو در آذربایجان غربی است که آب زلال آن از دل تخته سنگهای کوههای آرارات بیرون میآید و گردشگران برای لحظاتی یکی از شاهکارهای طبیعت را به تماشا مینشینند. مناطق تاریخی متعددی نیز از جاهای دیدنی گرگان هستند، مثلاً 300 تپه تاریخی که قدمت برخی از آنها به 4 هزار و 5 هزار سال پیش هم میرسد، در سازمان میراث فرهنگی ثبت شدهاند.

تمامی درب ها و پنجره های خانه تاریخی آیت الله طالقانی چوبی بوده و از معماری بسیار زیبایی هم برخوردار می باشد و همچنین هنگامی که وارد خانه می شوید، معماری جذاب و دیدنی قاجاری را هم مشاهده خواهید کرد. پل بلندي بر آن زده شده، که هرچند به بزرگي پل تجن نيست، ولي قشنگي آن به مراتب بيشتر است. ظاهرا درهمان حالت اشراق چهره ی ملواری به او نمایانده می شود وجامی از دست او می نوشد وبعد ناپیدا می شود .شاید بتوان گفت صفای باطن جعفرقلی چنان بوده است که آنچه خداوند در بهشت وعده داده است به جعفر قلی در زمین نمایانده می شود واو 7 سال به دنبال آن جمال وکمال غایب از نظر آواره می گرددوتا آخر عمر حیران وسرگشته ی این عشق تابناک می شود وشعر ودوتار یا رهمواره همراه او می شوند.

این چشمه از تعداد زیادی تراسهای روی هم روی هم تشکیل شده است، تراسهایی از جنس تراورتن که بر اثر فعل و انفعالات طبیعی در هزاران سال پیش به وجود آمدهاند و در داخل آنها آبهای شفاف و نیمهگرم جاری است. یکی از بزرگترین پاساژهای شهر ، پاساژ ملل است که رو به روی پارک انقلاب قرار دارد.پاساژ ستاره شهر انقلاب و همایون جهت خرید مناسب می باشند. 12/1/90 بعد از خوردن صبحانه وجمع کردن چادرها برای دیدن آبشار دوم که در همین دره قرار دارد واز ابشار اول حدود 40 دقیقه فاصله دارد حرکت می کنیم. استخر دوم هم آب شوری دارد و نارنجی رنگ است.

اول اینکه اگرچه راکد است، هرگز رنگ و طعم آن از دست نرفته و گندیده نشده است.ویژگی دوم آن که سطح آب بالاتر از قبر مطهر آقا ابوالفضل(ع) است آب از دیواره دور قبر به داخل نفوذ نمیکند. گفته میشود که آب این چشمهها خاصیت درمانی دارد که مخصوصا بری رماتیسم و بیماریهای پوستی بسیار فایده دارد . نادر ميرزا در كتاب خود از معادن مرمر اين ناحيه سخن گفته است.

باداب سورت به چشمه های پلکانی طبیعی گفته می شود که علاوه بر زیبایی، خاصیت درمانی بسیار بالایی دارد ، از لحاظ لغوی نیز به معنای اثر آبهای گازدار است. البته جدا از این موضوع، از ابتدای دهه نود، زنگ خطر نابودی و تخریب چشمههای پلکانی این منطقه به صدا درآمد؛ با وجود انبوه گردشگران بازدیدکننده از باداب سورت، این منطقه عاری از هر گونه مانع جداکننده، حصار، نگهبان و حتی یک تابلوی اطلاعات یا راهنمایی یا هشداردهنده است که بیانگر بیتوجهی به این منطقه بکر طبیعی در کشور است؛ مسئلهای که با عدم آگاهی گردشگران، شکستن این پلهها را در پی داشته است؛ سالها و شاید قرنها زمان ببرد تا ترمیم و بازسازی شود و این مسئله نیز در کنار توجه به احداث خط دسترسی مناسب، از موضوعات قابل توجه و اساسی مورد پیگیری از سوی مسئولان دستگاههای ذیربط است.

دیدگاهتان را بنویسید