مرودشت – ویکیسفر

غذاهای محلی خراسان جنوبی نیز به تناسب طبع مردم و مواد غذایی موجود در منطقه شکل گرفته است. به تناسب فصلی نیز مراسم خاصی در برخی مناطق رواج دارد. در این استان از دیرباز مراسم سنتی خاصی نظیر جشن کاکل(کشاورزی) یا جشن قوچ گذاری(دامداری) برگزار میشود. موسیقی و حرکات نمایشی از دیرباز در مراسم محلی این منطقه جایگاه ویژهای داشته است. فرهنگ مردم یک منطقه گستره وسیعی از موضوعات را شامل میشود.

شب آرام و نسبتا سرد را پشت سر گذاشتیم .24بهمن :ساعت 6.5بیدارشدیم و 8آماده صعود به قله بودیم نیم ساعتی تا پای قله برف کوبی ملایم داشتیم سپس از یال نسبتا تندشروع به بالا رفتن کردیم اعضای تیم بطور متناوب دربرف کوبی شرکت داشتند و همدلی و شادابی خاصی مخصوصا به خاطر حضور خانم کاظمی درتیم موج میزد و بالاخره حدود ساعت 12به قله رسیدیم صعودی دلچسب در هوای صاف و آفتابی هدیه طبیعت بود برایمان ..از بالای قله آغ داغ قلل سه گانه سهند /کیامکی /کامتال /ساوالان (یال غربی و هرم هاو کسری ) آغ داغ خلخال /گچیلیک و قارا زیارت میانه و تکه قیه سی زنجان دیده می شد و یک ساعتی محو تماشای مناظر اطراف بودیم .

به طوری که شهرستان فردوس عنوان سومین تولیدکننده انار کشور را در اختیار دارد. روستای چنشت در شهرستان سربیشه یکی از معدود مناطقی است که هنوز لباس محلی خاص این روستا رواج دارد. این شهر زیرزمینی جذاب و ناب به قطع یکی از جاذبههای گردشگری تیران به شمار میرود. در زمان هخامنشان شهرهای آباد و پر رونق زیادی زیادی در استان فارس وجود داشته که یکی از آنها همین شهر تاریخی استخر یا اصتخر است. مهمترین سوغات استان خراسان جنوبی زعفران است که شهر قائن مرکز تولید آن است. این استان در تولید زرشک و عناب دارای رتبه اول و در تولید زعفران و پنبه دارای رتبه دوم در سطح کشور است.

البته در مجموع، استان خراسان جنوبی از لحاظ تولید انار در بین سایر استانها رتبه ششم را در اختیار دارد. این روستا كه ورود به آن ممنوع است و ساكنان آن تنها پذیرای معدودی علما هستند و روابطشان حتی با سایر بخشهای طالقان نیز قطع یا محدود است، هیچ گونه نشانی از نمودهای تمدن امروزی ندارد. سد طالقان با 15 کیلومتر طول یکی از بزرگترین سدهای ایران است و توانایی ذخیره 400میلیون متر مکعب آب را داشته و 18 مگاوات برق هم تولید می کند. البته به غیر از تفریح چشمه های آب گرم دارای خاصیت های درمانی هم هستند که می توانند به سلامت افراد کمک کنند.

شاید لازم باشد که پیش از معرفی جاهای دیدنی محلات به موضوع مهمتری بپردازیم. به طور کلی کویرگردی از جاهای تفریحی یزد است که آوازهای جهانی دارد بنابراین اگر تا به حال چنین تجربهای نداشتهاید، کمپ کویر گردی کاراکال را امتحان کنید. استانهای سمنان، یزد و اصفهان نیز همسایگان غربی این استان هستند. استان خراسان جنوبی یکی از استانهای مرزی کشور است. استان خراسان رضوی از شمال و استانهای کرمان و سیستان و بلوچستان از جنوب با این استان همسایه هستند. محل و مسیر کوهستانی درکه در شمال غرب تهران قرار دارد و آغاز یکی از مسیرهای محبوب کوه پیمایی در تهران است.

مسجد سنگی ترک: روستای ترک از توابع شهرستان میانه یکی از قصبه های قدیمی استان است که در اسناد تاریخی نام آن بارها مورد اشاره قرار گرفته است. از آنجایی که این منطقه مرز بین منطقه سردسیری و گرمسیری ایران بوده به این نام شهرت یافته است. کسی که شما را به اینجا فرستاد تا این بازی را برایم به اجرا بگذارید ، به شما نگفت که بیمار شوهر من است ؟

زیرا در طول زمان، شهرهای فردوس و قائن به دلیل اتفاقاتی مانند زلزله بخش زیادی از جمعیت خود را از دست داده بودند و بیرجند به شهری مهم و پرجمعیت در منطقه تبدیل شده بود. عوامل زیادی از جمله نوع ال ای دی ها ، قاب یا فریم ، دوربری یا پشت شیشه ، تعداد ماژولها و جنس آنها و نوع ثابت یا روان بودن آنها می توانند تعیین کننده قیمت تابلو ال ای دی باشند .

دیگر من به این تابلو علاقه ای ندارم. از دیگر ویژگی های گلستان آن است که وی در سرودن اشعار و آوردن عبارات از کسی، چیزی به عاریت نگرفته و همه ی سخنان گلستان از آن خود اوست که از ذهن و فکرش تراوش شده و همه در نوع خود تازه و جدید است. تنگ بودن غار و احتمال ریزش در آن باعث شده است که فقط غار نوردان حرفه ای بتوانند به دورن آن ها بروند. انار نیز از محصولات مرغوب این منطقه است. همینطور انواع خوراک مانند قوروت بادمجان، نوجوش و خوراک کدوچه نیز از غذاهای خاص این منطقه است.

این استان از سمت شرق و شهرستانهای زیرکوه، درمیان، سربیشه و نهبندان با کشور افغانستان همسایه است. تالاب بورالان، تالابي حاصل از اراضي طغياني رودخانه قره سو از مبداء تا محل اتصال آن به رودخانه ارس است كه در سمت جنوبي به دشتي مملو از گدازه هاي سطحي آتشفشاني محدود است كه بويژه از دشت زنگنه آغاز شده و تا دامنه هاي آرارات ادامه دارد. بازیهایی نظیر کلاه پس پرانک، کوتشنه خرابو، ارهنگ ارهنگ، لپر بازی، قلعه لون، جوز بازی، ریگ بازی، بجول بازی و چوب بازی برخی از بازی های محلی خراسان جنوبی هستند. این منبع آبی از چشمه های بزرگ و کوچک جوشان فراوانی تشکیل شده و با آب زلال خود تالاب بورالان ماکو را در وسعتی در حدود ۲۵۰ هکتار تشکیل می دهد.

نهبندانناحيهاي استكويري، خشك و كم آب. آب به عنوان اصلی ترين و حياتی ترين عنصر شكل گيری باغ مطرح می باشد؛ استفاده از آب در باغسازی ايرانی بسيار زيركانه وهنرمندانه صورت گرفته است؛ به طوريكه نه تنها به منظور آبياری و تغذيه گياهان باغ بكار رفته، بلكه استفاده مفهومی ، شاعرانه وهنرمندانه آن زينت بخش فضای باغ بوده و با حضور خود طراوت ، نشاط ، حركت و زيبايیی را به بار می آورد.نحوه حضور آب در باغ براساس مفاهيم خاصی صورت می پذيرد و توزيع آن نيز پيرو نظم و قاعده ای است كه از يك سو به ويژگی های فيزيكی و فنی آب و آبياری توجه كرده و از سوی ديگر مفهوم واری، زيبايی شناسی، منظرسازی و معماری را مورد توجه قرار داده است .

دیدگاهتان را بنویسید