مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی

روستای وانشان یکی از پاتوق های گردشگری خوب است که بد نیست یک روز طبیعت گردی در آن داشته باشید. علاوه بر تمام زیباییهای ذکرشده، این روستا جاهای دیدنی متنوعی مانند حسینیه، مسجد، پل و میدان برغان دارد که بسیار قدیمی هستند و دیدنشان خالی از لطف نیست. جاذبه های اطراف این روستا بسیار است. در 10 کیلومتری غرب شهرستان هشترود در روستائی بنام عزیز کندی بقعه ای هشت ضلعی در پایین جاده ( اتوبان در حال احداث زنجان تبریز ) ساختمان قدیمی نمایان است که اهالی محل به آن مقبره شیخ با یزید بسطامی می گویند .

البته همه اینها مربوط به گذشته می شود و امروزه با احداث راههای جدید و بهبود مسیرهای دشوار، هم راههای صعود به ارتفاعات کوه راحت تر شده است و هم به راحتی می توان به جاذبه های آن از جمله همین قلعه دست یافت. یکی از این شهرها، شهر زیبای اصفهان است که با جاذبههای بسیار زیبا هرساله میزبان گردشگران زیاد و مسافران از راههای دور و نزدیک می باشد. ارگ مذکور بهشکل حصاری مرتفع با هشت برج مستحکم برای دیدهبانی بوده و از داخل دو برج اصلی آن امکان ورود به داخل قلعه وجود داشته است.

بناها، راهها، و استحکامات قلعه به گونه ای طراحی شده که کسی نمی توانست به درون آن نفوذ پیدا کند. چشمه آبگرم حمام (2) نیز دارای حوضچه ای روباز در مظهر این چشمه است و آب آن مزه ای ترش متمایل به شیرین دارد. این نشریه که خط مشی سیاسی ـ خبری داشت به صورت هفتگی منتشر میشد و مدیر آن شیخ علی نخستین بود. ده متری آنطرفتر یک چشمه دیگر به چشم میخورد که درست به زیبایی آبشار نخستین است. در بالا دست آن تأسیسات و یا ساختمانهای اداری و مسکونی وجود ندارد، چون چشمه دارای ارتفاع 800‘1 متر از سطح دریا ست و مطابق قوانین شهرسازی ساختوساز در ارتفاع بالای 800‘1 متر ممنوع است.

آب چشمه سجيران بسيار گواراست به طوريکه برخي از افراد در مدت 15 دقيقه سه ليتر از آن را به آساني مي نوشند، آب اين چشمه جرم و رسوب را به راحتي و در مدتي کم حل مي کند، درآزمايش هاي به عمل آمده آب اين چشمه برخي از انواع سنگ کليه را در مدتي کمتر از يک شبانه روز کاملا در خود حل کرده است. ساروج، ملات گچ و سنگ لاشه از مصالح اصلی بهکاررفته در این سازه زیبا هستند. مصالح استفاده شده در این بنا از سنگ و گچ و ساروج است. با مرور آنچه که در طول تاریخ بر چشمه علی گذشته است، متوجه میشویم که این چشمه در کنار پرستشگاه آناهیتا واقع شده بود و بر پایه گفتههای گوناگون مادر زرتشت در اطراف آن زاده شده است.

هنگام قدمزدن در دشت گلستانکوه، عطروبوی گیاهان دارویی از کنگر و مرزنجوش تا آویشن، تره و پیاز کوهی و غیره به مشامتان میرسد که اگر با آنها آشنا باشید، میتوانید مقدار کمی از این گیاهان را بهعنوان سوغات با خود ببرید. کاروانسرای سگزی، اثری مربوط به دوره صفوی است که در سال ۱۳۷۹ بهعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. نکته قابل توجه در مورد این غار، دهانه عریض و مرتفع آن با 20 متر ارتفاع و 29 متر طول است که شاید نمونه آن را در کمتر جایی دیده باشید. ارگ مذکور در باغی با وسعت ۳,۰۰۰ متر مربع جای گرفته و در گذشته شاخصی برای پیداکردن شهر نجف آباد توسط مسافران بوده است.

از قسمت شمال غربی این گورستان رودی از شاخه های آیدوغموش در جریان است که در یک کیلو متری مسیر خود آبشاری بدیع و دیدنی به ارتفاع 40 متر بوجود آورده است . این دره زیبا که در 5 کیلومتری شرق دماوند در محله روحافزا واقع شده، میزبان آبشارها، چشمهها و باغهای زیبایی است که در کمتر جایی میتوان آنها را مشاهده کرد. استخر چادگان، تله کابین، پیستهای دوچرخهسواری، ماهیگیری در رودخانه، چندین رستوران کوچک و بزرگ، باغهای پر از میوه و غیره نیز از دیگر امکانات تفریحی دهکده هستند.

از دیگر امکانات مجتمع گردشگری واحه میتوان به رستوران، سالن کنسرت روباز، شربتخانه، پیست موتورسواری، پیست شترسواری، باغ انار، تعمیرگاه، رصدخانه، باشگاه هواپیمای تفریحی، پینتبال، باشگاه تیراندازی و مجموعه آبدرمانی اشاره کرد. دهکده گردشگری گلستانکوه خوانسار با امکانات رفاهی متعدد در کیلومتر دو جاده خوانسار – اصفهان، روبهروی سد خاکی باغکل قرار دارد که در صورت تمایل میتوانید از فضاهای خدماتی آن نظیر رستورانها و فودکورت، کاروانسرای سنتی، ویلاهای استیجاری، پارک آبی، استخر، سونا، جکوزی، تله کابین، بازیهای کابلی و تفریحی، پارک تفریحی و…

روستا و دشت مشا در 7 کیلومتری دماوند و حوالی جاده هراز قرار گرفتهاند و فقط 58 کیلومتر با تهران فاصله دارند. این سازه تاریخی چهار ایوانی دارای ۶ اتاق در دو طرف ایوان مرکزی است که بهصورت قرینه قرار گرفتهاند. حوضخانه چشمه آبگرم ورتون که به دوره صفوی تعلق دارد، در سال ۱۳۸۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این شاهکار بینظیر که علم مهندسی قدیم را به رخ میکشد، بهعنوان بیستمین اثر ایران به ثبت جهانی رسیده است. قنات مون از دیدنیهای اطراف اصفهان در اردستان است که بهعنوان تنها قنات دوطبقه جهان، آب آن بهصورت مستقل در هر طبقه جریان دارد، بدون اینکه آب قنات رویی در آب قنات زیری نفوذ کند.

این روستا دارای طبیعتی شورانگیز است که تماشای چشمه و آبشار زیبای آن در دل کوهها و درختان، به روح شما تازگی میبخشد. آبشار شاه لولاک یکی از زیباترین جاذبههای طبیعی چرمهین محسوب میشود که برای بسیاری از گردشگران ناشناخته مانده است و به همین دلیل همچنان طبیعتی بکر و زیبایی دارد. گفته میشود که این مسجد در زمان سلطنت احمد شاه قاجار ویران شد. ماکسیم سیرو، کارشناس معماری از فرانسه معتقد بود که ساخت این بنا به احتمال زیاد به قبل از شاه عباس و دوره شاه اسماعیل دوم مربوط میشود.

گفته میشود که شمار تحصیلکرده ها این ولسوالی به ویژه از نظر تعداد پزشکان از مجموعه پزشکان بسیاری ولایت ها زیاد تر است. با توجه به تجربه مردم محلی ، برای درد پا بسیار مناسب است. به همین دلیل به نظر میآید آب تنی و استراحت در آبگرم بش باجلار بسیار لذتبخش و آرامشدهنده باشد چرا که آب گرم با دمای حدودا 35 درجه و سرعت نسبتا خوبی از زمین در حال جوشیدن است و مراجعان میتوانند از آب تازه و گرم این مجتمع آب درمانی استفاده کنند. ضمن اینکه گردشگران میتوانند از پیاده روی در کنار دریاچه و تماشای فضای سبز و درختان، برای خود خاطرهسازی کنند.

ضمن اینکه مناطق تفریحی متعددی در گوشهوکنار روستا وجود دارد که گردشگران میتوانند در فصل بهار و تابستان از آنها بهرهمند شوند. بسیاری از گردشگران به بهانه دیدن چشمه راهی این منطقه میشوند که برای رسیدن به آن باید جادهای آسفالت با سربالایی کمشیب در دل کوه را بالا رفت و ضمن قدمزدن در طبیعت، محو تماشای کوهها شد و از شنیدن صدای پرندگان و سکوت پرابهت مسیر لذت برد. ارگ شیخ بهایی که با نام برج هفت خارون نیز شناخته میشود، در محله برج خارون شهر نجف آباد قرار دارد.

گردشگرانی که در میان جاهای دیدنی طالقان می خواهند گشت و گذاری در روستای سوهان داشته باشند، کافیست در غرب طالقان وارد جاده طالقان شده و با عبور از رودخانه شاهرود و مراجعه به روستای گلینک برسند و سپس، در غرب روستای گلینک، جاده ای با نام دنبلید اردکان میراش وجود دارد که در امتداد آن، جاده کاش واقع شده و در نهایت، در انتهای جاده سوهان به این روستای جذاب و دیدنی خواهید رسید. پل رنگین کمانی نام یک پل سنگی است که در پشتِ کوه صفه و در جبهه غربی آن قرار دارد و یکی از جاذبه های این کوه به شمار می رود.

باغ های خوانسار هم بسیار معروف هستند که در کنار هم مجموعه ای دیدنی برای کسانی که تصمیم دارند چشمه های آن را در لیست چشمه های اصفهان برای بازدید انتخاب کنند، فراهم می آورد. هم اکنون سی و سه پل از بهترین دیدنی اصفهان محسوب می شود که مخصوص عابران پیاده است که خیابان چهار باغ کهنه عباسی را به چهار باغ بالا و باغ هزار جریب و منطقه عباس آباد وصل می کند. پوشش خودرو این منطقه بیشتر گیاهان فصلی است که از میان آنها می توان به انجیر وحشی و بادام وحشی اشاره کرد.

در این منطقه علاوه بر استفاده از چشمههای آبگرم معدنی، حمامها و حوضچههای آبگرم میتوانید بازدیدی از ساختمان سنگی حوض مراد و بقعه متبرک آن داشته باشید. در گذشته از آب چشمه اعلا برای آبیاری کشتزارها و مزارع استفاده میشد، ولی امروزه از آب آن برای بستهبندی آب معدنی استفاده میشود. خاصیت درمانی: یکی از آبهای مورد استفاده برای تسکین دردهای روماتیسمی و نیز آرامشدهنده اعصاب و روان میباشد. در داخل پارک صفارود چشمه آب معدنی قرار دارد که یکی از ویژگیهای این بوستان جنگلی است.

این تالارها مخصوص پذیرایی از میهمانان خاص شاهی بوده و در مناسبت های مختلف از مقامات در آن پذیرایی می شده است. آرامگاه این دو امامزاده در قرن هشتم هجری قمری ساخته شده و به واسطه وسعت بالای معماری، در آن انواع مصالح همچون چوب، آجر، قلوهسنگ و ملات گچ را میتوان پیدا کرد. برفهای موجود در ارتفاعات کوههای اطراف به دل کوه نفوذ کرده و پس از گذر از دل کوه و عبور از سنگهای آهکی توسط طبیعت تصفیه میشود و از راه چشمه مرغاب به بیرون جریان پیدا میکند.

دیدگاهتان را بنویسید