مسالک المحسنین/قسمت رابع – ویکینبشته

پارک جنگلی هلومسر آمل با ۶۷ هکتار وسعت یکی از بزرگترین پارکهای تفریحی و گردشگری مازندران است. مرحله نخست این پارک ۶۷ هکتاری در قالب ۲۷ هکتار با ایجاد سرویسهای بهداشتی، نصب آلاچیقها، سطلهای جمعآوری زباله، کافیشاپ، نمازخانه و وسایل بازی کودکان رونق گرفت. 5- جنگلهای گرمسیر در سواحل جنوبی کشور و پراکنده حدود 1 میلیون هکتار . جنگل جهان نما جنوبی ترین جنگل انبوه گلستان است که به دلیل ارتفاع بالای آن به نام بام گلستان آن را میشناسند. مضافا“ منابع ملی در حوزه اداره کل دارای 4000 کیلومترمرزمشترک با حاشیه شهرها، جاده ها، روستا ها خصوصا“ اراضی اشخاص است که باتوجه به گستردگی وارزش اقتصادی وزیست محیطی فوق العاده بالای منابع طبیعی دراستان ، مقابله با تخریب وتجاوز به عرصه های ملی از اهم وظایف میباشد.

ارتفاع این جنگل حس و حال عرفانی به شما میدهد زیرا شما همیشه در بالای ابرها قرار دارید. گونههای گیاهی جنگل جهان نما با توجه به نوع خاک مرغوب و ارتفاع زیاد خود به شدت متنوع است. مرکز بادغیس ، شهر قلعه نو تقریباً در ارتفاع 915 متری در حدود 129 کیلومتری شمال شرقی هرات قرار گرفته و اطراف آن را کوههای بلندی احاطه کرده است . این منطقه که از محبوبیت فراوانی در میان گردشگران برخوردار میباشد، از شمال با رود ارس و از مشرق با مشکین شهر و از جنوب با سراب و اوجان و از مغرب با مرند و تبریز همسایه است.

تمام گردشگرانی که تا به حال به جنگل جهان نما سفر کرده اند میدانند که این جنگل به مانند تکه ای از بهشت بر روی زمین است . جهان نما هنوز دارای منازلی با معماری سنتی است. وی با بیان اینکه منطقه صعب العبور بوده و به جز پای پیاده یا با استفاده از چهارپایان و موتور امکان رسیدن به محل حادثه وجود ندارد، گفت: بر این اساس پیگیریهای مختلفی از دستگاههای ملی داشتهایم اما هنوز هم شاهد کمکرسانی هوایی نیستیم، چرا که تنها هلیکوپتر قابلیت آن را دارد که در منطقه نیروها را هلی برن کرده و اقدامات موثری در راستای اطفای حریق انجام دهد.

مردم روستایی منطقه اکثراً هنوز مشغول به دامداری وکشاورزی بوده و گلیم، پاپیچهای سنتی و وسایل تزئینی کوچک از جمله صنایع دستی آنان به شمار میرود. ارسباران قلمرو حدود ۲۳۵۰۰ عشایر است، فعالیتهایی که در این منطقه انجام میشود شامل کشاورزی، دامپروری، باغداری، صنایع دستی و گردشگری میشود اما فعالیتهای تجاری را هم میتوان در مناطق شهری یافت. خانه ی تاریخی باقری یکی از بزرگترین خانه های تاریخی شمال ایران با هفت حیاط، ۵۵ اتاق و چهار دروازه با کارگاه های صنایع دستی است که باید اول از همه تماشا کرد برای بازدید از خانه ی تقوی، خانه ی شیرنگی و مدرسه ی تاریخی تقوی در ساعت های اداری مشکلی ندارید چون محل استقرار اداره کل میراث فرهنگی گلستان است اما برای ساعات غیر اداری باید از قبل هماهنگ کنید.

باکتری ها را نیز در همه ی محیط های زندگی از قبیل آب خاک ، غذا ها هوا و بدن جانوران و گیاهان می توان یافت . 1تنوع زیستی چه زمانی در معرض خطر قرار می گیرد ؟ از رودخانه های خروشان این ناحیه هم می شود به رودخانه ی چهار باغ اشاره کرد که در ادامه ی راهش به رادکان در مازندران می ریزد . آمل شهری زیبا در استان مازندران است که علاوه بر جاذبه های طبیعی فراوان، دارای جاذبه های تاریخی نیز هست. از هر مسیری که به راه بیفتید، به میدان کوهنورد لتاک خواهید رسید. پس از حرکت از شهر تهران و پشت سر گذاشتن شهرهای آمل، بابل، قائم شهر، نکا و بهشهربه کردکوی میرسید که سرآغاز مسیر حرکت شما به سمت منطقه جهاننما است.

همانطور که در بالا اشاره شد جنگل جهان نما یک منطقه ی کوهستانی تلقی می شود ، اما با وجود این در این ناحیه رود خانه ها و چشمه های بسیار زیادی به چشم می خورد از جمله : نخودچشمه، پیرزن چشمه، سوته، سرخ چشمه، شربت، تول بنه ، مازوکش، امام وردی . در ادامه با برخی از دیدنی های آمل این شهر آشنا خواهیم شد. اگر پس از بازدید از امام زاده قاسم (ع) مقداری دیگر مسیر را ادامه دهید به موزه مردم شناسی جنگل دو هزار میرسید. کل این مسیر چیزی حدود ۷۰ کیلومتر است که ۳۰ کیلومتر آخر راه، جاده شن ریزی شده و خاکی است و گذر از آن ممکن است کمی سخت باشد.

در فصل تابستان مناظر طبیعی جنگل جهان نما از فرط زیبایی غیر قابل وصف است، و در فصل پاییز تنوع رنگ به جایی میرسد که دید انسان یاری نمیکند. با یک بار سفر به این جنگل و اقامت در کنار مردم دوست داشتنی جهان نما دل کندن از این سرزمین بی نظیر واقعا سخت می شود ، زیرا فقط حتی نفس کشیدن در آنجا تا ابد در خاطر ما خواهد ماند ، دشت های سبز و درختان کهن سال ، چشمان ما را نیز تا مدت ها سبز نگه خواهند داشت و تن و روح ما نیز مانند ابر های شناور بر روی این جنگل سبک خواهند شد.

این روستای سرسبز دارای دو چشمه آب معدنی به نامهای گرو و لاله زار است که معروف به چشمه های معجزه هستند. به طوری که در یک لحظه، دریایی از ابر و مه اطراف آدم را دربر میگیرد. نزدیک جنگل، در فاصلهای تقریباً ۱۰ کیلومتری، روستای ابر جای خوبی است تا کمی استراحت کنید با قوایی تازه ادامهی مسیر را طی کنید. جنگلهای ارسباران از نظرجغرافیایی به اتفاق جنگلهای خزری در زمره منطقه “هیرکانی” قرار می گیرد و شباهت زیادی به جنگل های خزری و جنگل های کناره دریای سیاه دارد با این تفاوت که به جای درختان راش و توسکای جنگل های شمال کشور و درختان کاج حاشیه دریای سیاه، درختان بلوط و ممرز در جنگل های ارسباران روییده است.

در بنگاه جنگل های آمازون پرو, رودخانه ای وجوددارد که آبش آنقدر داغ هست که هرچیزی که اتفاقی داخلش بیفتد را می کشد. چندین نوع مختلف از حیوانات وجود دارد که می توان در جنگل بارانی استوایی یافت. روستای بلیران که به بهشت پنهان شده مازندران معروف شده در جاده قدیمی بابل به آمل واقع شده است. این موزه به نام برسه نیز معروف است. Wijanarto (2006)در سال 2006 در پژوهشی با استفاده از تصاویر سالهای 2000 و 2001 و نیز مدل پیشبینی مارکوف به بررسی تغییر ساختار سرزمین منطقهای در اندونزی پرداخته شد، نتایج حاصل از این تحقیق نشان داد که تعداد بسیاری زیادی از لکههای جنگل در حال کاهش و تبدیل به دوطبقه شالیزار و مناطق مسکونی هستند.

الیمستان، روستایی توریستی است در توابع شهرستان آمل که به دلیل رویش گیاهی به نام الیما نام جنگل الیمستان را به خود گرفته است؛ و قدمزدن در این جنگل زیبا، روح تازه ای به شما میبخشد. یک درخت استوایی تازه کشف شده به پاس تلاشهای “لئوناردو دی کاپریو” بازیگر شهیر هالیوود در محافظت از محیط زیست و پس از اینکه وی تلاش کرد درختان یک جنگل بارانی را از قطع شدن نجات دهد، به نام وی نامگذاری شد. حشره کله بادامی که به نام مگس فانوسی نیز شناخته میشود، موجودی بسیار مرموز و عجیب است. انگار این تکه از زمین با بشریت در زمان سفر نکرده است و همان طور که بوده باقی مانده تا با مردمان نازنین و مهمان پذیرش برای ما یاد آور زیباییهای خداوند شوند.

برخی از ساکنان منطقه که تمایلی به پذیرش دین اسلام نداشتند شروع به تراشیدن این غارها با دست خود کردند تا در آنها مخفی شوند. تا عصر تودوز اولاد جانبن جان هر سال گوشت را میفرستادند، تودوز که بر تخت نشست گفت من پادشاه پریان باشم از دیو بترسم! علاوه بر این، سوئیتها و ویلاهای اجارهای زیادی در منطقه وجود دارند که میتوانید از افراد محلی درباره آنها سؤال کرده و یکی از آنها را برای اقامت انتخاب کنید. جاهای دیگه ای رو هم توصیف کردین که باید دید. مار آناکودای سبز یکی از خطرناک ترین موجودات در آمازون است، آن ها 6 تا 9 متر طول دارند و می توانند تا 250 کیلو هم وزن داشته باشند، این گونه مار ها بزرگ ترین مارهای غیر سمی در دنیا می باشند که در مرداب ها، باتلاق ها و رودخانه های آمازون قابل مشاهده هستند.

جنگل گلستان یکی از 50 ذخیره گاه های زیست محیطی کره زمین است که باعث نفس کشیدن زمین و حفظ شدن طبیعت اصیل است. یک رستوران در این جنگل وجود دارد که به طور شبانه روزی باز است و پرسنل آن ۲۴ ساعته خدمات ارائه میدهند. با این حال ، باید تشخیص داد که ، مانند اقارب آند آن کندورهوای اشرافی خاصی دارد که باعث جذابیت ویژه آن می شود. وقتی درختان جنگلها قطع شده و سوزانده می شوند ، مقدار زیادی ((دی اکسید کربن)) در هوا رها می شود.

دیدگاهتان را بنویسید