معنی واژه ها و اصطلاحات فقهی

توانستن. (مصادر زوزنی) (تاج المصادر بیهقی) (مؤید الفضلاء) (اقرب الموارد). اُلُوّ. اُلیّ. (از اقرب الموارد). پشک گوسفند. (از اقرب الموارد). شهریار در تهران تخلص بهجت را نپسندید و تخلص شهریار را پس از دو رکعت نماز و تفال از حافظ برگرفت. در تداول عامه، بمعنی شعلهء آتش، و مخفف الاو است. در تداول عامه، چیزهای سبک و مهمل: فلان در اطاق خودش النگ و دولنگی آویزان کرده است. 30- امام رضا را رها کرده ای میخواهی نزد فلان عالم زاهد بروی؟ بعضي ديگر تروياي معروف و تبريز را يكي ميپندارند. درختی است معروف که عصارهء آن صبر است و در هند بسیار بلند و بهترینش سقوطری است که در جزیرهء سقوطره میشود و گاهی آن عصاره را نیز گویند که عبارت از صَبِر باشد چنانکه در «سامی» آورده و مشهور نیز همین است.

1) هنگام تلفن کردن برای توجه مخاطب گویند. هر یک از آکواریوم های تونل برای نگهداری از آبزیانی خاص با شرایط زیستی متفاوت است. 2- مقدار باران در سالهاي مختلف ، متفاوت است و اغلب امكان دارد كه چندين سال باران كم ببارد يا اصلا بارندگي صورت نگيرد. در این روستا خانه های قدیمی روستایی ای وجود دارد که در اختیار گردشگران قرار گرفته و می توانند اقامت خوشی را در این روستا تجربه کنند.

چشمهایش نام رمانی از بزرگ علوی است که برای نخستین بار در سال ۱۳۳۱ خورشیدی منتشر شد. ورودي قلعه يك فضاي مربع شكل كوچك است كه به سحن بزرگ قلعه منتهي ميشود. مجموع طول كارهاي بازكننده و آمادهسازي در اين معدن 57290 متر ميباشد كه از اين مقدار 42525 متر در امتداد لايههاي ذغالي و مابقي به صورت عمود بر لايههاي ذغالي و يا به شكل تونلهاي شيبدار با شيب 20 و 16 درجه حفر گرديده است . در داخل غار چاههایی به صورت عمودی ایجاد گردیده که فضای داخلی آن را به سه قسمت مساوی تقسیم میکند. و در کنار همه ی اینها به واسطه ی داشتن هوش و باریک بینی در ورای مشاهدات خود به نکته های بسیار ظریف و دقیقی پی برده و همین مسأله است که به اندازه ی تجربه ی سعدی مهم است؛ چرا که تنها مسافرت و جهان گردی و با مردم بودن کفایت نمی کند بلکه باید چشم بصیرت داشت و دیدنی ها را دید وشناختنی ها را شناخت.

بعد از شکست ایرانیها ترکمنهای تکه «تراکمه ساریق وسالور را مطیع خود نمودند و تمام خاک مرو را تصرف کرده و خودرا نه تنها از تبعیت ایرانیها خلاص کردند، بلکه از تبعیت اهل خیوق نیز بیرون آمدند. سبك معماري آن آميزهاي است از شيوههاي معماري اورارتو، اشكاني، يوناني و رومي كه بعد از ساخت بناهاي شگرف اچميادزين، طاديوس، استپانوس. دهی است از دهستان پیوه ژن بخش فریمان شهرستان مشهد در 53 هزارگزی شمال باختری فریمان و 8 هزارگزی شمال شوسهء عمومی مشهد به زاهدان.

دهی است از دهستان نهارجانات بخش حومهء شهرستان بیرجند در 39 هزارگزی جنوب خاوری بیرجند. دهی است از دهستان نهارجانات بخش حومهء شهرستان بیرجند در 32 هزارگزی جنوب خاوری بیرجند. دهی است از دهستان پساکوه بخش کلات شهرستان دره گز در 70 هزارگزی جنوب خاوری کلات. دهی است از دهستان پساکوه بخش کلات شهرستان دره گز در 102 هزارگزی شمال باختری کلات. دهی است از دهستان القورات بخش حومهء شهرستان بیرجند، واقع در 30 هزارگزی شمال باختری بیرجند. دهی است از دهستان گل فریز بخش خوسف شهرستان بیرجند در 7 هزارگزی خاور خوسف. 1) (اِخ) دهی است از دهستان سدن رستاق بخش کردکوی شهرستان گرگان، در 5 هزارگزی شمال خاوری کردکوی.

ده کوچکی است از دهستان سربنان بخش زرند شهرستان کرمان، در 25 هزارگزی شمال زرند و 13 هزارگزی خاور راه فرعی زرند به راور. از چشمه تنگ عرب تا قلّه در تابستان حدود 4 تا 5 ساعت راه است . رغز به معنای راه لغزنده وبکر است. و در اینجا سهو کرده، چه در این بیت «انوا» به نون(1) باید خواند جمع نوء، بفتح نون که بعربی منازل قمر را گویند و عرب بدان استدلال بر باریدن باران کنند و بدان اهتمام دارند و در «قاموس» نوء بمعنی ستاره آمده است.

صمغی باشد بسیار تلخ و آنرا بعربی صَبِر گویند. قسمی از گیاهان یاس بنفش که دارای برگهای کلفت است و از آن صمغی تلخ بدست می آید که مسهل است. صمغی دوایی است بسیار تلخ و نام دیگر آن بفارسی چدرو است. سکنهء آن 78 تن شیعه اند که بفارسی سخن میگویند. سکنهء آن 75 تن شیعه اند که بفارسی و ترکی سخن میگویند. نزدیکی به مرکز استان سبب شده تا گردشگرانی که به تبریز سفر کرده اند، به آذرشهر نیز سر بزنند و لذت گردش در طبیعت و روستاهای این شهرستان را تجربه کنند.

از جاذبه های کویر ورزنه علاوه بر تپه های شنی و رمل های طلایی می توان به لذت شتر سواری، اسکی روی شن، سواری با موتور چهار چرخ (ATV)، آفرود، زیپ لاین، پاراگلایدر، کمپینگ، رصد ستارگان، باگی و شب نشینی اشاره کرد. آن شب برادر روحانی در خواب دید، گویا حرم امام رضا (علیه السلام) را زیارت کرده و از حرم خارج شده است، در جنب صحن مقدس باغ با صفائی دید، گردشی در آن باغ کرد و از دیدن نهرهای جاری و درختهای میوه و ساختمانهای عالی و رفیع و خدمتگزاران بسیاری که در آنجا بودند. به از میوه هایی که رضوان فرستد.انوری.

در بهار تماشای گلابگیری، در تابستان به بار نشستن درختان ، پاییز با کوچه باغ هایی پر از برگههای رنگین درختان و در زمستان تفریح در پیست اسکی از جمله جاذبه های این شهر در تمامی فصول هستند. با توجه به اینکه ماکو دارای آبوهوای کوهستانی است بهترین زمان سفر به آن اوایل بهار و اواخر تابستان است. کتیبه های موجود نشانگر این است که بنادر، زمان حیات عبدالعزیز ساخته شده است. وجود فضای سبز دلنشین و سکوهایی برای استراحت در اطراف بقعه موجب شده این امامزاده که در دل کوه قرار گرفته، به تفرجگاهی برای مردم تبدیل شود.

لاکان در جنوب رشت واقع شده است، در انتهاي جاده رشت – لاکان جاده خاکي وجود دارد که در اواسط اين جاده روستاي «آقا دانا پير» قرار دارد و در شرق آن جنگلي انبوه و زيبا چشمه آب شور لاکان را در بر گرفته است، همانطوريکه از اسم آن پيداست آب? درست است که پیش از همه مزارع وسیع پرورش گل و گیاهان زینتی و آبوهوای خاص این منطقه دلیل بر شهرت و محبوبیتش بوده است، اما نمیتوان جاهای دیدنی محلات به خصوص وجود جاذبههای تاریخی متعدد را در این امر بیتاثیر دانست. و ظن غالب این است که ترکی باشد.

این چشمه با داشتن هوای مطبوع و خنک درختان زیبا و کهن و چشمانداز زیبا همه روزه پذیرای مهمانان و گردشگران عزیز است. لقمهء حلوا(6) و الوا هر دو یکسان داشتن. بوستان پردیس اول از جاهای دیدنی اصفهان است و به سبب داشتن بزرگترین سالن آمفی تئاتر روباز کشور دارای شهرت بالا می باشد. و یکی از آثار ملی کشور در فهرست آثار ملی ایران است. اگر شما هم دوست به بازدید آثار باقیمانده از دوره ساسانیان علاقه دارید می توانید تور اصفهان را از شهر خودتان رزرو نمایید. علاوه بر آثار به جا مانده از پيشينه تاريخي اين شهرستان كه عموماً تخريب شدهاند، چشمه آب گرم ميانلو در شمال كنگان از ديدنيهاي منطقه است.

خانقاههاي فراوان اين شهرستان نشان ميدهد كه اين منطقه پناهگاه و محل صوفيان و عارفان بوده است. امنه این قله محل بسیار مناسبی برای کمپینگ است و از این لحاظ در میان سایر قلل بی رقیب می باشد. آبشار کوهمیان از جاذبه های گردشگری شهر آزادشهر است که پایین این آبشار محل مناسبی برای آبتنی می باشد. از کنار هم قراردادن واحدهای تبلور شبکه بلور که سازنده اجسام متبلور است ایجاد میگردد. قسمی دست برنجن از بلور یا طلا یا نقره.

1) حلقهء فلزی یا شیشه ای که زنان برای زینت در دست کنند. بنابراین بهره گیری از جاذبه های گردشگری موردی است که توجه مناسب را طلب می کند. این بند با طلب عاشق از معشوق و تسلیم شدن محض عاشق آغاز می شود وبخت را یاور خود نمی بیند وگوشه صبررابهترین جا می بیندو خود را دچار جبری می داند که از آن رهایی نیست. زرگر و خزانه دار کلوتر دوم(2)و داگوبر(3) که وزیر مخصوص بود و آنگاه اسقف نواین(4) شد. فرجالله بینش از طرفداران سرسخت شاه بود و نسبت به حزب توده کینهای عمیق داشت، با توجه به شخصیت بینش میتوان محتوای نشریه اش را حدس زد.

ز قهر و لطف او دوران دهد حلوا و الوا را. ز تلخی خشم او نشگفت اگر الوا شود حلوا. عيار چنين مسي اگر بهصورت تودهاي باشد، بيش از 92% و اگر بهصورت ذرات پراکنده باشد در حدود 1.5-1% مي باشد. شخصيت فرهنگي و سياسي برجسته معاصر ايران آقاي حجتالاسلام سيد محمد خاتمي كه هم اكنون رئيس جمهوري ايران است، در اين شهر تولد يافته و نشو و نما نموده است. رجوع به النگ (معنی لغوی) و فهرست حبیب السیر چ خیام ذیل اسامی خاص خرقان، بسطام و جز آن، و هم به اسامی خاص مذکور و مواد بعدی در این لغت نامه شود.

کوهنوردان حرفهای هم میتوانند با توجه به تجربه و تجهیزاتشان در شیبهای تندتر مسیر را طی کنند. 1) – چنین است در سفرنامهء مازندران و استرآباد رابینو ص125 و در فرهنگ جغرافیایی ایران بضم اول ضبط شده است. از فرهنگ جغرافیایی ایران ج8). نام خوار مربوط به دوره قبل از اسلام و ايران باستان مي باشد. کتیبه های موجود و شیوه معماری مسجد نشانگر تعلق آن به دوره صفویان است.

دیدگاهتان را بنویسید