منظومه حیدربابا مولود آن خاطرات است

در آب این چشمه سولفات وجود دارد و دمای آن حدود ۲۲ درجه سانتیگراد تخمین زده شده است. در آب این چشمه سولفات وجود دارد و دمای آن حدود 22 درجه سانتیگراد تخمین زده شده است. این رودخانه بعلت ذلال بودن و جاذبه های حیات وحش همواره مورد توجه بوده است . اين دشت به رغم فقدان تاسيسات و خدمات جهانگردي به هنگام تعطيلات و تابستان مورد استفاده گروه كثيري از اهالي اطراف، به ويژه شهر تبريز قرار مي گيرد. موزه تخصصی مشروطه در محل خانه کوزه کنانی که مکان تجمع و تصمیمگیری مشروطهخواهان بوده، خانه ستارخان، مجاهد نام آشنای مشروطه خواه، موزه قاجار با توجه به اینکه تبریز ولیعهد نشین قاجار بوده در خانه ایرنظام گروسی، موزه قرآن و کتابت در مسجد تاریخی صاحبالامر، موزه سنجش در محل خانه سلماسی که انواع مختلف سنجش وزن و زمان و فاصله را در خود جای داده، موزه محرم در خانه صحتی که کلکسیونی غنی از ادوات و ابزار مورد استفاده در مراسم ماه محرم بوده است، موزه ادبی استاد شهریار در منزل مسکونی ایشان و دهها بنای تاریخی دیگر سفری پربار را برای مسافران مهیا خواهد کرد.

بزرگ ترین شهر آنان (اسفندار) نام داشت که پادشاهی به نام (ترکوذبن غابور) از فرزندان نمرود بر آن حکومت می کرد. دمای آب چشمه بستان آباد بیش از ۴۱ درجه سانتیگراد براورد شده و در جنوب خروجی بستان آباد به طرف سراب میتوان به آن رسید. مجتمع آب درمانی بستان آباد که در سه راهی تبریز – تهران – سراب قرار گرفته در دسته آبهای کلروبیکربنات کلسیک قرار داد که خواص درمانی ان فراوان است. در زمان هخامنشان شهرهای آباد و پر رونق زیادی زیادی در استان فارس وجود داشته که یکی از آنها همین شهر تاریخی استخر یا اصتخر است.

آب اين چشمهها چندان گرم نيست اما به سبب وجود گاز كربنيك زياد كه به شكل حباب بيرون ميآيد، مانند آب فشان، با صدا بيرون ميجهد. در ابتدا این آب، دمایی برابر ۴۰ درجه دارد؛ اما با رسیدن به سطح این عدد به حدود نصف و ۲۱ درجه میرسد. طبیعتی بکر که هنوز ردپای انسان نتوانسته آسیب و خدشه زیادی به آن وارد کند، اما نیاز به پاکسازی در بعضی قسمت های آن احساس می شود. از غذاهای محلی و خوشمزه که طعم و مزه آن یادآور طبیعت بکر استان است میتوان به گوره ماست، آش دوغ، کال جوش، آش کاردی (کاردی گیاهی کوهی است)، کاچی در دو نوع شیر و آردی، کبابها ازجمله کباب بختیاری که زبانزد خاص و عام است، کباب قارچ، نان محلی در تنور گلی و فتیر نان (عشایر و بختیاری بر روی ساج یا تابه میپزند) اشاره کرد.

شهرستان چاراویماق یکى از مناطق بسیار مستعد وتوانمند آذربایجان شرقى است که به دلیل عدم توجه مسؤولان وعدم سرمایه گذارى مناسب، منابع عظیم آن همچنان بلااستفاده مانده وبرمحرومیت آن افزوده گشته است. دمای آب این چشمه حدود ۳۵ درجه براورد شده که دمایی مطلوب برای شنا و آبتنی به شمار میآید. دمای آب در چشمه شالقون ۳۲ درجه است و محیطی عالی برای شنا و تجدیدقوا محسوب میشود. یکی دیگر از چشمه های آبگرم اطراف تبریز شالقون نام دارد که در حوالی شهرستان مشکین شهر قرار گرفته است. این محله کهن و سنتی به دلیل نزدیکی به این خندق محله لب خندق نام گرفته است.

که در سال ۱۳۹۰ به پارک ملی تبدیل گشته است. در کشور ما ایران نیز بعضی از استانها با داشتن چشمههای آبگرم و آبسرد سلامتی را برای مردم به ارمغان آوردهاند. این چشمه با جریان آب بسیار زیاد از دامنههای زردکوه سرچشمه میگیرد و پس از گذر از پیچ و خمهای فراوان به دریاچه سد کوهرنگ میریزد و از تونل اول کوهرنگ وارد زایندهرود میشود. ورود حضرت معصومه (ع) به ساوه در راه سفر خراسان و بيماري ايشان در ساوه، نخستين رويدادي است كه در تاريخ اوايل دوران اسلامي اين شهر ذكر شده است.به نظر ميرسد كه گسترش خلافت اسلامي تا مرزهاي چين، حمل و نقل كاروانهاي زيارتي حجاج و كالا و آباداني راه ابريشم كه از ساوه عبور ميكرد، توسعه شهر ساوه در سدههاي نخستين اسلامي را فراهم آورده است.

که در شمال استان آذربایجان شرقی و مرز بین المللی با جمهوری ارمنستان واقع شده است. یادم باشد: سنگ خیلی تنهاست، باید با او هم لطیف رفتار کنم مبادا دل تنگش بشکند. از جمله نقاط دیدنی این روستا باید از تپه تاریخی آن که به هزاره های گمشده تاریخ ایران زمین باز می گردد و در کنار رودخانه جاری در کنار آبادی است و حال و هوایی دیگر به این ناحیه می بخشد نام برد.

دمای آب چشمه لیقوان حدود ۳۲ درجه است و بدون هیچ گونه اذیت شدن میتوان در آن آبتنی کرد. دمای آب چشمه لیقوان حدود 32 درجه است و بدون هیچ گونه اذیت شدن میتوان در آن آبتنی کرد. 1. یکی از پرطرفدارترین مناطق طبیعی اطراف این چشمه دشت بی نظیر لاله های واژگون است. در کنار آن دو حوضچه طبیعی قرار دارد که کاملا توسط چشمه شکل گرفتهاند و چشمانداز زیبایی خلق کردهاند. مناظر بسیار زیبای طبیعی اطراف چشمه و حضور عشایر در منطقه زیبایی آن را دوچندان کرده است. غار یخی چما: در فاصله 25 كیلومتری چلگرد در نزدیكی روستای شیخ علیخان، یكی از نادرترین و اعجاب انگیزترین غارهای منطقه به نام غار یخی چما با قندیل های فراوان یخی واقع شده است.

از دیگر چشمه های آبگرم اطراف تبریز میتوان به گرگه اشاره کرد که در غرب روستایی به همین نام واقع شده است. فضای باغ ارم از لحاظ اسلوب خیابانكشی و درختكاری نه تنها در بین باغ های شیراز بلكه در تمام مناطق كشور ما كم نظیر است. آنها دوازده روز تمام را به عیش و خوش گذرانی و باده گساری می پرداختند. مردم محلی این روستا از پوشش گیاهی که در اطراف این چشمه به وجود آمده برای درمان بیماری استفاده می کنند، چرا که در اطراف این چشمه گیاهان دارویی نیز می روید. دین یونانی چندخدایی بود و مجموعه ای از ایزدان و ایزدبانوان را دربر می گرفت که هرکدام نمایندۀ یک یا چند جنبه از وجود آدمی بودند یا این که مفاهیم مطلقی مثل عدالت و دانایی را در کالبدی انسانی مجسم می کردند.

این چشمه به صورت جوشان از دل زمین خارج میشود که میتوان گفت به دلیل وجود گسلهای اطراف شکل گرفته است. چشمه آبگرم اردهال یکی دیگر از چشمه های اطراف تبریز است که با این شهر فاصله زیادی دارد. چشمه آبگرم اردهال مانند بسیاری دیگر از چشمهها از آتشفشان سرمنشا میگیرد که باعث گرمی آب آن شده است. این چشمه در جاده سراب – هولیق – اردهال واقع شده و دسترسی آسانی دارد.

گفته می شود در این درگیری به سربازان پولیس ملی آسیبی نرسیده است. برودت هوا در شهرستان کوهرنگ سبب شده است که این آبشار در زمستان به مجموعهای از قندیل تبدیل شود که این امر زیبایی آبشار را دوچندان مینماید. و آبشار ماهاران یکی از زیبایی های منحصربفرد پناهگاه حیات وحش کیامکی به حساب می آید. مردم هرماه به خاطر این درخت صنوبر گرداگردش جمع می شدند و بر روی درخت پشه بندی می انداختند و به خاطرش گاو و گوسفند قربانی می کردند. در ساقه و برگ درخت حرکت ایجاد می کرد و در این لحظه صدای کودکی را از میان درخت به گوش آن مردم نادان می رسانید که می گفت؛ ای بندگانم من از شما خشنودم.

آن درخت در حقیقت درختی بود که یافث بن نوح کاشته بود. دیدار از چشمه و حوضچه های باداب سورت مخصوصا در فصل بهار خستگی را از جان گردشگران بیرون می کند و چشمان کنجکاو و حقیقت جو در کنکاش مناظر طبیعی جنگلی و کوهستانی پیرامون تا دوردست ها مبهوت و خیره می ماند. با رسیدن دیگر همنوردان آماده فرود به سمت سراب شدیم 1.5ساعت بعد کوله های سنگین خود را در جانپناه به زمین گذاشتیم حدود یک ساعتی را استراحت و خوردن مختصر میان وعده و میوه آجیل و گپ و گفت بادوستان خستگی مان را بر طرف کرد3.20از جانپناه فرود اومدیم و حدود 5 عصر به آبگرم اسوشان سراب رسیده ومورد استقبال جناب آقای حسین بلندی همنورد خانم کاظمی درموستاق آتا قرارگرفتیم که به اتفاق خانواده محترمشان به پیشواز آمده بودند با ساعتی استراحت در قهوه خانه آبگرم و خوردن چای و رسیدن مینی بوس تیم از میانه آماده بازگشت شدیم .این صعود کلاس درس با ارزشی بود که از تجربیات خانم کاظمی و دیگر دوستان بهره مند شدیم و شیرنی و افتخار هم قدم شدن با ایشان فراموش شدنی نیست !

تـالاب چـغاخـور: تـالاب چـغاخـور با مساحتی بیش از 2300 هكتار در دامنه ارتفاعات برآفتاب و كلار همچون نگینی می درخشد و هر ساله پذیرای انواع پرندگان مهاجر و بومی شامل انواع مرغابی ، حواصیل ، لك لك سفید ، خروس كولی و آبزیانی چون ماهی كپور و نوعی از ماهیان گورخری است . چاغروندی ها : از سکنه قدیم ایلامند و در اصل از بدره آمده اند ولی اصلشان از لُرستان آمده است .گویش کنونی آنها کُردی محکی می باشد .

بر فراز بلندای کوه های آزادشهر و در منطقه ای بسیار زیبا و جذاب امامزاده ای بسیار باصفا به نام امامزاده آق امام قرار گرفته است. این سازه تاریخی در باغی به وسعت ۳ هزار مترمربع قرار داشته و دارای ۷ برج مرتفع ۱۴متری است. برای رسیدن به چشمه ناز بایستی از رودخانه عبور نماییم. ضمن آنكه منطقه نمونه گردشگري بندر رحمانلو، روستاي هرگلانف جزاير درياچه اروميه، دره قلعه چاي، دره كبوتران و بندر قبادلو از جمله جاذبه­هاي گردشگري شهرستان عجب­شير محسوب مي­شوند. آب چشمه قلعه کندی از شکاف سنگهای آذرین خارج میشود و تقریبا ۴۵ درجه گرما دارد.

آنها آب خود را از رودخانه ای در سرزمین رسّ تأمین می کردند. قوم رسّ دارای دوازده آبادی در کنار رودخانه ای پرآب بودند. غار یخی چما در مجاورت روستای شیخ علی خان در فاصله 25 کیلومتری چلگرد از توابع بخش مرکزی شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. این آبشار یکی از زیباترین آبشارهای استان چهارمحال و بختیاری میباشد که در مجاورت روستای شیخ علی خان شهرستان کوهرنگ قرار دارد. چشمه کندوان در ردیف آبهای کربنات کلسیم قرار دارد و با ۱۰ درجه دما به عنوان چشمه آبسرد شناخته میشود.

در این میان استان آذربایجان شرقی با رشته کوههای وسیع و سرسبزش آبگرمهای متنوعی را در خود جای داده که هرکدام با داشتن املاح و مواد معدنی مفید مورد استفاده قرار میگیرند. از آب چشمه گرگه بیشتر برای تولیدات کشاورزی استفاده میشود. قابلیت استفاده از آب چشمههای زلال بولاغلار و همچنین نزدیکی به آبهای گرم شهر نیر موجب شده تا فرصت استفاده شایسته از این پتانسیل و بهرهبرداری از تاسیسات مناسب و مورد تقاضا برای هر طبقه اجتماعی و هر دسته از مسافران فراهم شود و از هر قشری به این منطقه سفر میکنند تا از خاصیت درمانی این آبها نیز بهرهمند شوند.

دیدگاهتان را بنویسید