موسسه آلمانی احیای جنگلها، از قطع جنگلهای کشور ابراز نگرانی کرد – روزنامه افغانستان

این محوطه متراکم با فضایی جنگلی از خزههای درهمتنیده، در نزدیکی برینچانگ در استان پاهانگ قرار دارد و بهترین مقصد برای هایکینگ (پیادهروی یا کوهنوردی در طبیعت) در ارتفاعات به شمار میآید. در هفتمین روز از تور طبیعت گردی جنگلهای آمازون علاءالدین تراول، راهی پرزیدنته فیگیردو در جنگلهای آمازون میشویم و از تماشای طبیعت بکر آن روحمان تازه میشود. درنتیجهی این امر، بیشترین نرخ جنگلزدایی در برزیل رخ داد، جمعیت گاوهای این منطقه ۳ هزار درصد افزایش یافت و به این ترتیب نخستین بیابان سبز آمازون ایجاد شد.تصویری از نخستین تماس بین قبیله و ماموران FUNAI در دست یکی از مردم بومیدر غرب روندونیا، مردمان کاریپونا با تهاجم گستردهای از سه طرف روبهرو شدند؛ در شمال شرقی جنگلهای سوروئی بهوسیلهی معدنکاران الماس چنان مورد تاختوتاز قرار گرفت که جوامع بومی مجبور به ترک محل شدند.

دولت می گوید تدابیری که اتخاذ کرده است، مانند ایجاد نواحی تحت حفاظت و افزایش بازرسی ها از جنگل، نیز تفاوت هایی ایجاد کرده است. با کف زدن می توانید خانه های نزدیک را بیرون بیاورید، بر روی انگورهای معلق بچرخید، به میمون ها برسید که پرتاب می کنند، پرندگان را جذب می کنند که به شما اجازه می دهد. از اینکه ریشه این نبات مقدارزیاد نیتروژن را از هوا بخود جذب میکند و ر تقویه خاک موثر است بنام خاندان لیگوم یاد میشوند.

به صورت مختلف ( افزایش تحرق، کاهش نیروی زیست افتادن درختان ویا شکستن آنها برروی گیاهان جنگل تاثیر می اندازند وابتدا گفته که هدف اساسی بعضی از جنگل های حفاظتی عبارت از جذب وکاهش تاثیرات باد بروی جنگل ها یا زراعت مجاورمیباشد. 5- قبایل آمریندیان Amerindian در این جنگل ها زندگی می کنند. در همین رابطه برخی مسئولین برزیلی اعلام کردند: اقدام به عکس برداری از این قبیله کردند تا به همگان اثبات کنند چنین انسانهایی هنوز وجود دارند تا در نهایت بتوانند از محل زندگی و خود آنها محافظت کنند.

طرفداران محیط زیست نگران هستند محصولات اصلاح ژنتیکی شده، گونههای بومی را نابود کند، در زنجیرهٔ غذایی اختلال به وجود آورد و امکان ورود این محصولات به مناطق جدید مانند جنگلهای پاکسازیشده آمازون را فراهم سازد. هماكنون بیش از 200 جمعیت بومی در جنگلهای آمازون زندگی میكنند كه به 180 زبان مختلف سخن میگویند و هر یك از آنها میراث فرهنگی مخصوص به خود را دارند. طرفداران محیط زیست میگویند دامداران و چوببرها درختان جنگلهای بارانی و علفزارهای استوایی را نابود میکنند و کشاورزان زمینهای خالیشده از درخت را به کشتزار تبدیل میکنند.

دومین و نوع گسترده ترین جنگل بارانی جنگل های بارانی استوایی است. بزرگ ترین جنگ بارانی کره زمین در هشت کشور آمریکای جنوبی واقع شده و ۴۰ درصد از خاک این قاره را در بر می گیرد، منطقه ای برابر با یک سوم مساحت ایالات متحده. زیر رودخانهی آمازون در برزیل یک رودخانهی زیرزمینی به طول ۴ کیلومتر وجود دارد که ممکن است طول آن به اندازهی رودخانهی آمازون باشد اما عرض آن صدها برابر بزرگتر از آن است! ممکن است با هوای بارانی، ابرها و مه غلیظ مواجه شوید و راه خود را گم کنید. آسان است حداقل دست و پنجه نرم برس و نقره را هر بار ببرید، اما برای آن طلای طلایی بازی جنگل آمازون لرزان، ممکن است مجبور شوید که حداکثر موز را از راه خود بیرون بیاورید.

غوطه ور کردن، و یا غیرفعال کردن حسگر صدا کنترل کننده، موجب خرچنگ کنگ می شود؛ این تنها راه بازی جنگل آمازون شما برای برقراری ارتباط با محیط زیست است. پس از کودتای۱۲۹۹ ش، رضاخان سردار سپه در صدد حمله به گیلان بود ولی دولت سیدضیاءالدین طباطبایی ، بنا به تمایل روسها و انگلیسیها، نمایندگانی را با پیشنهادهایی نظیر برقراری همکاری نزدیک، عدم تعرض دولت مرکزی و رفع نیازهای نهضت جنگل از نظر مادّی و نیرویانسانی، به جنگل اعزام کرد، ولی میرزا که سیدضیاء را خائن و عامل انگلیس میدانست، از همکاری با وی امتناع کرد.

ستارخان، یکی از رهبران جنبش مشروطه خواهی، معروف به فرمانده ملی (سردار ملی) نیز از اهالی این منطقه بود. به درستی میتوان تصور كرد كه انبوهی از گونههای مفید اما ناشناخته در آمازون پنهان شدهاند. از دیگر جاذبههای اطراف اقامتگاه نیز میتوان به جنگل ابر (6 کیلومتر)، آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی (9 کیلومتر)، مقبره بایزید بسطامی (23 کیلومتر)، موزه شاهرود (40 کیلومتر)، بازار تاریخی شاهرود (41 کیلومتر)، خانه یغماییها (42 کیلومتر)، مسجد آقا شاهرود (42 کیلومتر)، پارک آبشار (42 کیلومتر)، آبشار آوستا ابرسج (52 کیلومتر)، و آبشار نکارمن (55 کیلومتر) اشاره کرد.

انلاین به سختی است. بازی جنگل آمازون لرزان انلاین اندروید بله، شما آن بازی آنلاین جنگل آمازون لرزان اندروید درست خوانده اید. بونگوس ممکن است به عنوان یک دستگاه کنترل محدود به نظر برسد، اما شما تعداد زیادی از حرکت های متفاوت را خواهید داشت. اگر قصد بازدید از این جنگل زیبا و رویایی را دارید، پیشنهاد میکنیم با تورهای طبیعتگردی کایت همراه شوید و با هدایت یک راهنمای حرفهای به جنگلنوردی بپردازید. با در نظر گرفتن اینکه این جنگل های بارانی بالغ بر نیمی از جنگل های بارانی باقیمانده روی کره ی زمین هستند، بنابراین جای تعجب نیست اگر در آنها تعداد بیشماری درخت وجود داشته باشد.

در این عکسها تصاویرانسانهایی با پوشش و ظاهری کاملا نخستین وجود دارند که در کنار کلبه های ساخته شده از کاه و علف در وسط درختان جنگل در حالی که با تعجب و ترس به هواپیما نظاره می کنند، سعی در دور کردن آن از طریق پرتاب نیزه و تیر دارند. این تصاویر عده ای از افراد قبیله را در حالی که در دستانشان تیر و کمان و نیزه گرفته اندنشان می دهد که گاها بسوی هواپیما تیری نیز پرتاب می کنند. اسماعیل خان از بادغیس و به ویژه بالامرغاب به عنوان صحنه ای برای درگیری با رقیب خود، رشید دوستم ازبک، استفاده کرد.

ای و مواد پوسیده تشکیل شده است. قدم زدن در میان جنگلی خنک، سرسبز و آرام که از گوشه و کنار آن صدای جریان رود به گوش میرسد، تجربهای شیرین و کمنظیر است. در داخل جنگل با حرکت به سمت غرب، جویبار کوچکی را خواهید دید که صدای آن برای مسافران لذت بخش است. داخل این کرهها هم مملو از درخت و گیاهان و فضای سبز است. جنگلهای پرباران هزاران سال پناهگاه امنی برای این مردمان بوده است اما اكنون فعالیتهای ظاهرا قانونی نظیر كشاورزی و دامداری و اقدامات غیرقانونی دلالان گیاهان دارویی، چوببرها و قاچاقچیان منابع معدنی و زیستشناختی، جمعیتهای باقیمانده مردمان بومی را به شدت تهدید میكند.

براساس آمار برنامه محیط زیست سازمان ملل (UNEP ) قبل از اشغال افغانستان توسط شوروی سابق، حدود ۵ درصد کل خاک افغانستان پوشیده از جنگلهای غیر مثمربود، یک میلیون هکتار جنگل بلوط و دو میلیون هکتار جنگل کاج/ناجو و سرو، که بیشتر در مناطق شرقی کشور دیده میشد اما چهار دهه جنگ و ناامنی باعث شده که این میزان به حدود یک درصد برسد. سازمان ایکاردا در سوریه و اکریسات درهندوستان میباشند که هردو بالای مناطق خشک کار مینمایند. یعنی حیات وحش نه تنها در حفظ محیط موثر است بلکه انسانها را از امرض وآفات نیز محافظه مینمایند.

این منطقه شامل قلمرو متعلق به نه سازمان ملل.اکثریت از جنگل است که در داخل برزیل، موجود با 60 درصد از جنگلهای انبوه پرو با 13 درصد، کلمبیا با 10 درصد و با مقادیر جزئی در ونزوئلا، اکوادور، بولیوی، گویان، سورینام و گویان فرانسه. سازمان بقاي بينالملل تخمين زده است كه حدود 100 قبيله وحشي و به دور از تمدن در كل جهان باقي ماندهاند. خبرگزاری میزان – بنا به اعلام وزارت جهاد کشاورزی، رضا بیانی گفت: کاشت ۵۰۰ میلیون اصله نهال ظرف ۱۴ سال با مشارکت مردم و ۷۰ نهاد و دستگاه اجرایی در قالب پویش ایران سرسبز توسط سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور هدفگذاری شده است.طبق برنامه ریزیهای انجام شده در قالب این پویش مردمی، امسال ۶۷۰۰ هکتار جنگلکاری در سراسر کشور بر اساس توان اکولوژی مناطق انجام میشود.

هرچند دولت برزیل افت میزان درصد نابودی آمازون را دلگرم کننده می داند، این امر عموما پذیرفته شده است که حفاظت از آمازون چالشی عظیم است. در مقیاس جهانی، جنگل ها بر اساس میزان تابش خورشیدی و بارندگی شکل میگیرند که هر دو تحت تأثیر عرض جغرافیایی قرار دارند. این جنگل ها در واقع بالغ بر نیمی از جنگل های بارانی باقیمانده ی دنیا بوده و بزرگترین و متنوع ترین جنگل های بارانی در دنیا به شمار می روند. 10- رودخانه ی آمازون از نظر حجم آب، بزرگترین رودخانه ی جهان است.

در این مقاله به معروف ترین جنگل های ایران تا بزرگترین و بکرترین جنگل های کشورمان پرداخته شده است. برخی تحلیلگران هشدار داده اند که افت اخیر در روند نابودی جنگل را می توان به افت بهای بازار محصولاتی مانند سویا و گوشت نسبت داد و زمانی که اینها افزایش یافت، صاف کردن جنگل بار دیگر می تواند شتاب گیرد. پیش از این کشاورزان به دلیل اینکه قادر نبودن محصولات خود را نگهداری کنند، محصول خودشان را به پاکستان با بهای ناچیز صادر میکردند.

اما نهتنها هیچ زمینی جنگلكاری نشد بلكه روز به روز بر شدت تخریبها افزوده شد و اكنون كار به جایی رسیده است كه احتمال میرود تا پایان این قرن تمامی جنگل پرباران آمازون را با تمام گنجینههای حسابناشدنیاش برای ابد از دست دهیم. اگر مساحتی به اندازه نصف برزیل در این مدت جنگلكاری میشد، تمام افزایش كنونی گازكربنیك كه از جانب انسان صورت گرفته، از بین میرفت. ادوارد ویلسون، برجستهترین زیستشناس معاصر و پدر علم زیستشناسی اجتماعی كه او را داروین زمان نامیدهاند، خاطره یك شب توفانی در حاشیه جنگل پرباران آمازون در برزیل را اینچنین توصیف میكند و از دانش اندك ما درباره گیاهان و جانوران جنگ بارانی غرق در حیرت و تاسف میشود.

دیدگاهتان را بنویسید