نشانه های بیماری های روانی در قرآن و حدیث – خبرگزاری حوزه

روستای پریان همراه با روستاهای کندوله و شریفآباد تنها روستاهایی در منطقه دینور هستند که اهالی آنها به زبان اورامی سخن میگویند. مردم این روستا به زبان اورامی که یکی از گویشهای کهن ایران کوردی است سخن میگویند. سی و سه پل یا پل الله وردی خان زیباترین پل در میان پل ها و جاهای دیدنی اصفهان به شمار می رود که با وجود گذر سال های دراز هنوز از استحکام و زیبایی برخوردار است.

تالار آیینه زیباترین بخش این خانه است. ریشه نام این روستا را برگرفته از واژه هورامی «پر» به معنی «سرشار» و همچنین «یانه» دانست که در زبان هورامی به معنی خانه است. خانه فاطمی از جاهای دیدنی اطراف اصفهان در شهر نایین بوده که در دوره قاجار بنا شده است. چون افسانههای پریان شکل هنری خلاقانهای دارد، درک میشود و در همهی رسانههای خلاق، ظاهر میشود. او در دهه ۱۹۹۰ اولین آثار ادبی و هنری خود را منتشر کرد. وجه تمایزش با دیگر موجودات اسطوره ای در دو وجهی بودن اوست.

پارک سرچشمه خوانسار با مساحتی ۱۵ هکتاری و دارا بودن دو چشمه طبیعی چشمه مرزنگشت و چشمه پیر و آب و هوای خنک و درختان سرسبز و بلند تبدیل به یکی از مناطق مناسب برای گردشگری شده است. از ديگر جذابيتهای اين مکان بايد از کوههای اطراف، استخرهای شيلات، باغهای زيبا و معدنی بودن آب، نام برد. بعد از ظهور زرتشت و ترویج آئین ها و ارزش های دینی و اخلاقی، پری جایگاه پرشکوه خود را از دست داده و به شکل موجودی زشت و اهریمنی در آمده است. این روستا که در ۶۳ کیلومتری شهرستان صحنه قرار دارد، یکی از اجزای دهستان کندوله به شمار میرود.این روستا در دامنه کوهی است که نامش پشت پری (پشت پریان) بوده و جزء دهستان کندوله است.

2. بین قوای وجودی شئ و اعضا و اجزای آن وحدت و هماهنگی باشد؛ و گرنه بدون تعادل و توازن میان قوای آن شی ء وحدت ماهوی مصداق پیدا نمی کند و همانند یک مشت سنگ ریزه ای در کنار هم خواهد بود و از آنها کاری ساخته نخواهد بود، برکات و آثار یک شی ء از وحدت آن نشأت می گیرد. در اواخر سلسله ساسانيان «گردپازگان» نام داشت كه معرب آن «جردبازكان» است و بعدها به «جرخاذقان» تبديل شده است.

از مهمترین گونه های گیاهی منطقه می توان به انواع گون ، کُما ، جاشیر ، ترشک ، زول ، چویل ، کرفس ، ریواس ، قارچ ، تره ، شوید کوهی و بسیاری از گونه های منحصر به فرد دیگر اشاره نمود . همچنین این منطقه را پوشش گیاهی متنوعی همچون باغهای میوه مانند گردو، زیتون، زرشک کوهی، بادام کوهی، سیب، گیلاس، گلابی، درختان چنار، ریواس، ترهکوهی، کاسنی، آویشن، گلهای شقایق و… شما هم بیایید و درخت زندگی تان را از میوه امید بارور کنید . آب و هوایی بسیار معتدل و بهاری همراه با منظرههایی دل انگیز و روح نواز، شما را با خود به دل طبیعت میبرد و روحتان را جلایی دوباره میبخشد.

اعتقاد بر این است که این دو گانگی و تناقض از دو برداشت ذهنی متفاوت از پری به وجود آمده است. علیرضا خمسه در سریال مجموعه پایتخت ۱، پایتخت ۲، پایتخت ۳، پایتخت ۴ و پایتخت ۵ نقشی متفاوت را در نقش «بابا پنجعلی» ایفا کرد که با استقبال مخاطبان مواجه شد. او ایزد برکت، باروری، آب و عشق بوده است (سریال آب پریا). اب خیلی کم شده بود و چشمه ولنگ خونی هم آب نداشت. سندش هم کسب رتبهی نهم در جذب گردشگر از بین 90 مرکز تفریحی در کشور است که سال 1389 به آن تعلق گرفت.

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «افسانه های روسی(قصه های پریان)» اثر نینا دمیتریونا بابارکینا به تازگی با ترجمه فرنوش اولاد توسط نشر چشمه منتشر و راهی بازار نشر شده است. در کتاب «افسانه های روسی» بابارکینا هم نویسنده است و هم مینیاتورها را کشیده است. این تعریف برگفته از پایاننامه «ندا مرادپور» و بهنقل از کتاب منتشر نشده «دانشواژهی ادبیات کودک» است. دو برادر آلمانی بودند که بازنویسی افسانههای مردمی اروپا را در سالهای نخست دهه ۱۸۰۰ منتشر کردند.

آندرسن بازنویسی افسانههای پریان را در سالهای پایانی دهه ۱۸۰۰ منتشر کرد. امكانات بسيار مساعد طبيعي كه در مناطق مختلف كشور براي مقاصد آبدرماني و لجن درماني وجود دارد، موج تازهاي از مسافرت به اين مناطق را پديد آورده كه همه ساله هزاران نفر را از گوشه و كنار كشوربه سوي خود جذب ميكند. در منظومه های حماسی نیز هرگاه دشمن با پهلوانی روبرو می گشت که زور بازویش به او نمی رسید به سحر و جادو متوسل می شد.

برخی دیگر معتقدند پری در اسطوره های کهن، ایزدبانویی بوده که هر سال برای خود همسری می گزیده و او را فرمانروای شهر می کرده و پایان سال این همسر به دست مرد جوانی که همسر بعدی پری بوده، کشته می شده و این چرخه همچنان ادامه داشته است. چنانکه «چاراویماق» به عنوان یکى از محروم ترین مناطق استان از هیچگونه امکانات رفاهى اجتماعى برخوردار نبوده و برعکس، کلیه شرایط دافعه را براى مهاجرت جمعیت منطقه درخود داراست. امروزه نام خانوادگی اهالی این روستا امیری پریاناست که برگرفته از نام خانوادگی اهالی روستای کندوله یعنی امیری است.در سال های اخیر کمبود بارندگی و بروز خشکسالی که منجر به کاهش منابع آبی این روستا و خشک شدن تعدادی چشمه ها گردیده است، کار باغداری و پروزش محصولات را در این روستا مشکل ساخته و بیشتر اهالی این روستا به ویژه جوانان را وادار به مهاجرت به شهرهای دیگر به ویژه کرمانشاه نموده است.

بابا-یاگا جادوگر افسانه ای که یکی از مشهورترین چهره های اسطوره ای ادبیات قوم روس است، یکی از این نمونه هاست. گونه های جدیدتر و عامیانه ی رابطه ی همسری پری با پهلوانان به صورت مهرورزی و عشق و ازدواج شاهزاده ی جوان با دختر شاه پریان است، قصه ای که برای بسیاری از ما آشناست و حسی نوستالژیک به ما می دهد. به محض این که تزار آن را دید با تعجب فریاد زد «حالا درست شد. وی یکی از تدابیر و ایدههایی که شهرداری اصفهان برای کاهش بار ترافیک بزرگراه شهید دستجردی و به عنوان راه کمکی برای آن پیشنهاد کرده است را ایجاد محوری از پشت زمینهای ” چشمه توتی ” اعلام و خاطرنشان کرد: با ایجاد این محور، بزرگراه شهید دستجردی بهطور مستقیم به شهید کشوری متصل میشود و رانندگانی که قصد تردد از این محور را دارند دیگر ناچار به عبور از مقابل پایانه مسافربری صفه نخواهند بود.

رسيدن به اين روستا فقط با خودروهاي بياباني و از راه روستاي گنبد (كنبد) و قريه هزاره ممكن است. ذوالقرنین عمری دراز داشت اما عمر جاویدان میخواست و در کتابها خوانده بود که در جهان چشمهای هست نامش آب حیوان یا آب حیات که هر که از آن بنوشد عمر جاوید یابد. با هر تفسیر نو یا بازگو شدن یک افسانه، دربارهی داستانگو، مخاطب، فرهنگ و زمانی که افسانه در آن گفته میشود، اندکی میآموزیم. از طرفی حضور زنان در کنار قهرمان اساطیری نیز مرسوم بود که یا به کمک او می آمد و باعث کامیابی و پیروزیش می شد و یا نقش جادوگر و اغواگر را داشت.

وی بیان کرد: در صورت ادامه روند خشکسالی ها در شهرستان باید تامین آب وحوش با احداث آب انبار به صورت سیار انجام شود و بودجه ای از اعتبارات خشکسالی استان برای آن پیش بینی شود. روستای پریان صحنه روستایی است در بخش دینور که در استان کرمانشاه واقع شده است . آذرشهر یکی از شهرستان های مهم استان آذربایجان خاور ی است که در نخستین سده های اسلام به دافرقان شهرت داشته است. حقیقتا باید گفت که وجب به وجب این خطه، یک جاذبه گردشگری بسیار زیبا به حساب میآید. گاه چهره ای زیبا و فریبنده و گاهی سیمایی اهریمنی و شرور می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید