ولسوالی اوبه – مجله دوربین

این ساختمان در ضلع غربی روستا و متصل به آن روستا واقع گردیده , دارای پلان 8 ضلعی با قطر داخلی 5/4 متر و قطر خارجی 5/6 متری بوده و طول هر ضلع آن را خا رج 247 سانتیمتر و دارای گنبد و تزئینات داخلی از گچ کاری و در خا رج بنا با نمای آجری که بنظر می رسد در دوره های بعدی بازسازی شده است و به لحاظ عدم اتصال آجر های نما به بدنه اصلی در اثر مرور زمان از بدنه جدا گردیده و قسمتهای عمده آن فروریخته است.

به گفته برخى مفسران آشامیدنى اهل بهشت آمیختهاى از تسنیم و شیر و عسل و شراب بهشتى است. به این منطقه زیبا ییلاق ابرعا نیز گفته می شود. جواهرده به اقیانوس ابر نیز معروف است و گردشگران برای دیدن این پدیده طبیعی و بسیار زیبا به این روستا سفر میکند تا در انبوهی از ابرها غرق شوند . یکی از بهترین آب گرم های معدنی ایران، آبگرم سادات محله رامسر است. آشاميدن مقدار كمي از اين آب قبل از غذا به هضم آن كمك كرده و ترشحات گوارشي را افزايش مي دهد اما در صورت نوشيدن مقدار بيشتري از آن ‘خاصيت تسكيني’ دارد هرچند اين آب داراي آلودگي ميكروبي است و قبل از مصرف بايد تصفيه شود.

لازم به ذکر است که در این محل سوییتهای اقامتی و پذیرایی و سرویسهای بهداشتی مناسب برای گردشگران وجود دارد که در صورت نیاز میتوانید از آنها استفاده نمایید. با اين وجود ، «چشمه» در فرهنگ و تاريخ و جغرافياي ايران اهميت فراواني دارد، چشمه به عنوان يک منبع آب براي روستا و حتي شهر و نيز به عنوان يک منبع شفادهنده در فرهنگ کشور ما جايگاه خاصي دارد و شناخت اين منبع ثروتي از نظر کشاورزي، توريستي، درماني و آشاميدني مي تواند در برنامه ريزي توسعه و اشتغال داراي اهميت زياد باشد.

دمای آب گرم 42 درجه سانتیگراد است که میتوان با استفاده از آن به آرامش رسید. ارومیه – ایرنا – چشمه ثریا در شمالیترین نقطه جغرافیایی ایران بین مرز ایران و ترکیه در استان آذربایجان غربی و از توابع شهرستان ماکو است. ماکو یکی از شهر های مرزی ایران است. چشمه های امیرخانی که جزو چشمه های آب معدنی سرد است از جمله زیبایی های طبیعی روستای گرسماسر است. ورزش مناسب در آب میتواند خستگی و کوفتگیهای مختلف جسمانی را که در اثر کار سخت یا ورزشهای سنگین به وجود آمده اند، کاهش دهد, مراحل مختلف سونا سبب باز شدن رگها و عروق خونی بدن میشود که نتیجه مستقیم این فعل و انفعال، تحریک سلسله اعصاب و غدد مختلف بدن هست که موجب نشاط و آرامش روحی میگردد همچنین موجب دفع سریعتر اسید لاکتیک و مواد زائد از بافتهای بدن شده و باعث رفع انقباض، سفتی عضلات و خستگی جسمی میشود.

در میان این دشت زیبا دریاچه فیذوزه ای رنگی وجود دارد در میان رنگ سبز این محوطه بسیار خود نمایی میکند.چشمه دیو آسیاب در واقع در منطقه ای محافظت شده به نام منطقه پارک ملی لار قرار گرفته است و قدمت این منطقه به سال 1354 باز میگردد. معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: این چشمه علاوه بر تأمین آبشرب شهر سیسخت تأمین کننده آب کشاورزی باغات سیب و انگور و گردوی سیسخت و روستاهای پایین دست است. استفاده از آب چشمه گراو تنها پس از خروج آب از زمين بايد صورت گيرد چون با گذر زمان ميزان گاز كربنيك در سطح آب كم مي شود و خواص خود را از دست مي دهد.

این عمارت تنها عمارت بهجامانده از مجموعه عمارتهای علیقلیخان است. برای رفتن به روستای سَرداب بالا – كه چشمه بابااحمد در آن واقع است – اگر از اصفهان حركت كنیم ، باید در آغاز به « شهر داران » مركز شهرستان فریدن برویم . اگر با جاهای دیدنی ماکو آشنا نیستید، این مقاله را از دست ندهید. اگر شب را در جنگل میخواهید بمانید کیسه خواب و چادر و لباس گرم همراه داشته باشید. در بخش سالاردره میتوان چند دقیقهای ماشین را کنار زد و در جنگل قدم زد. پلیس راه ساری را که پشت سر بگذارید جنگلهای ساکت و آرام سالاردره شروع میشوند.

بعد از ۲۰ دقیقه که از ساری دور شدیم، به دوراهی سد شهید رجایی و کیاسر می رسیم. ملا فریدون لر هزار خانوار از کهگیلویه و بویراحمد را در سال ۱۰۷۰ هجری قمری به نواحی فال و اسیر در اطراف لارستان کوچ داد و به مناسبت ازدیاد گله و رمه و حشمی که داشتند محل سکونتشان به گله دار معروف گردید.و پس از مدتی به ساختن خانه های خشت و گلی و برج و بارو اقدام نموده و حکومت منطقه فال و اسیر را به عهده گرفتند. در روستای چورت میشود خانه کرایه کرد یا اطراف دریاچه چادر زد. 12- چگونه می توان سایه ی جسمی را کوچک تر کرد ؟

19- چگونه سایه ها کوچک وبزرگ می شوند؟ 18- اندازه ی سایه ها در صبح وظهر و عصر چگونه است؟ این قلعه در شهر کتالم رامسر واقع شده است که در سال 1379 جز آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. «ایستگاه تحقیقات ملی لوبیای خمین». ایستگاه ملی تحقیقات گل و گیاهان کشور در شهرستان محلات قرار دارد که هدایت فنی و علمی و پشتیبانی مالی تحقیقات گل کشور در ۷ سایت، لاهیجان، تنکابن، ورامین، کرج، جیرفت، دزفول و اصفهان بر عهده این ایستگاه میباش. آبگرم سادات محله یا سادات شهر به صورت استخر در آمده است و از چشمه اصلی به صورت لوله به داخل استخر هدایت شده است.

چشمه آق سو در نزدیکی کلاله و در میان جنگلهای انبوه ومتراکم قرار گرفته است . این هتل در سال ۱۳۹۳ افتتاح شده و در یک منطقه ییلاقی و بسیار آرام قرار دارد. در چند سال اخیر آنقدر گردشگر به این منطقه رفت و روی پلههایش ایستاد و عکس گرفت که پلهها دچار فرسایش شد. طول میسیر این جاده خاکی هر چند ناهموار است ولی از مجاورت آب و باغ و درختان می گذرد . برای رسیدن به پارک ملی لار میتوانید از چند مسیر استفاده کنید. 17-از نور چه استفاده هایی می شود؟

به جهت تابش نور. این شهر به دلیل قدمت تاریخی و موقعیت جغرافیایی خود دارای جاذبههای گردشگری بسیاری دارد. این روستا دارای جمعیت زیادی است و شخصیتهای هنری و فرهنگی بسیاری را در خود جای داده است. طایفه گرز گرزی : از طوایف بخش مرکزی هستند، که جمعیت زیادی ندارند . دکتر سکندر امان اللهی در خصوص ترکیب تباری لرهای ممسنی بیان میدارند: ممسنیها از تیرهها و طوایف مختلفی هستند که از قرن نهم و یازدهم به این طرف بتدریج از کهگیلویه، بختیاری و لرستان به شولستان که بعدها ممسنی نام گرفت آمدهاند. جاده اسالم به خلخال را هم فراموش نکنید که تکهای از بهشت روی زمین است.

وی اظهارکرد: سردی آب این چشمه به حدی است که تا فاصله 800 متری از محل جوشش نمیتوان دست را در آن نگه داشت. در فصل پاییز به علت بارندگی باید از قبل آب و هوای منطقه را در نظر داشته باشید. اینطوری که تخم ماهیها به پر پرندهها گیر میکند و وقتی به جای جدید میروند همان تخم را با خودشان میبرند. منطقه کردان با دارا بودن کوههای مناسب که از شرق به طالقان و از غرب به شمال کرج متصل هستند منطقهای مناسب جهت انجام ورزش کوهنوردی است و تیمی به نام گروه کوهنوردی سنگ سو سرامد ورزش کوهنوردی این منطقه است.

رامسر یکی از زیباترین شهرهای مازندران است . در امکانات سرگرمی شهرهای مدرن، چشمه ها بسیار مهم هستند و به بخشی ضروری از زندگی انسان تبدیل شده اند. خیلیها میگویند این دریاچه که ۲/۵ هکتار است بر اثر زلزلهای که در سال ۱۳۱۸ اتفاق افتاده، به وجود آمده. در پیرامون این چشمه خروشان، درختان تنومندی روییدهاند که این امر سبب به وجود آمدن فضایی زیبا و مفرح شده است. ساخته اند که گرچه مردم محلی از این کار ناراضی اند اما بالاخره کاری انجام شده است. قبان از معدود قلعههایی بود که تیمور لنگ موفق به فتح آن نشد.

قلعه بابک به نام های « قلعه بابک » ، « دژ بابک » ، « بذ و قلعه جمهور » هم معروف است ، دژ و مقر سردار تاریخی ایران ، بابک خرم دین بوده است . چشمه ثریا یا چشم ثریا در منتهی الیه شمالی دشت بورالان و در نقطه صفر مرزی ایران و ترکیه و در فاصله حدود 90 کیلومتری شهر ماکو واقع شده است – به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، این چشمه در مرز ایران و ترکیه واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید