ویلاجار – جنگل ابر شاهرود – 135

کمی سریع زیر نم نم باران از جاده زیبای جنگلی هزارجریب نکا گذر کردیم. اگر در بابلسر اقامت دارید، تنها ۷۵ کیلومتر با جنگل مورد نظر فاصله دارید و از مسیر بابلسر به بابل و جاده گنج افروز به سمت لفور حرکت کنید. مسافرانی که از مناطق شرقی کشور به خصوص خراسان عازم مناطق شمالی یا تهران می شوند باید از جاده گلستان عبور کنند و با رسیدن به خراسان شمالی کم کم کوهستان های سرسبز و جنگل زیبای گلستان را مشاهده خواهند کرد. واژه بودا یعنی بیدار شده یا به عبارت دیگر، کسی که به روشنی رسیدهاست.

حیوانات هم دیدند که کاری از دستشان بر نمی آید شروع کردند به ترک کردن جنگل. تا قبل از پیشرفت فزاینده علم در قرن هجدهم میلادی، رابطهای مسالمتآمیز بین انسان و جنگل حکم فرما بود اما بعد از آن و با سرعت یافتن صنعتی شدن شهرها و مدرن شدن صنایع و همچنین تجملی شدن زندگی انسان، بهره برداری بیرویه از جنگلها و تخریب آنها توسط انسان شروع شد تا جایی که کم کم فرآورده چوبی از جنگل تولید میشد. همچنین بیشتر گونههای زیستی این منطقه از نمونههای نادر هستند که معمولا در قسمتهای دیگر ایران دیده نمیشوند.

وجود دستگاه های پیشرفته چاپ و صحافی، همچنین استفاده از مواد اولیه مرغوب و با کیفیت باعث شده تا کتب این نشر از کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشد و از این بابت نیاز متقاضیان را تامین کند. گونه های متفاوت جانوری و گیاهی، آب و هوای بی نظیر و فرح بخش و منظره و چشم انداز منحصر به فرد و زیبای جنگل ارسباران گردشگران بسیاری را جذب می کند. چهره تنك و بيمار گونه جنگلها كه در غالب نقاط به چشم مي خورد .

رحیمخان در همین ناحیه از یپرمخان شکست خورد. این باشنده در ادامه گفت: از یک طرف مقامات امریکایی با طالبان در حالت مذاکره استند و از طرف دیگر طالبان همچو جنایتی را انجام میدهند مردم باید بدانند که طالبان جنایتکار اند و هرگز آماده صلح و آشتی نیستند و به جنایات خود ادامه می دهند. مقدار بارندگی در این منطقه در سال به یک متر بالغ میشود. حتما شما هم توی کتابها، مجلات و سررسیدها تصاویری از یک جنگل سراسر نارنجی با کفپوشی از برگ خشکشده را مشاهده کردهاید. طبیعت سرسبز همیشه یکی از گزینههای اصلی سفر است و جنگل سرآمد این سبزینگی است.

اطراف این منطقه بکر و زیبا برای محافظت از آهوها و مارال ها سیم کشده اند. می توانید در بازه سفر خود به تبریز به جنگل ارسباران بروید و از طبیعت بکر و حیرت انگیز جنگل ارسباران استفاده کنید. می توانید با اجاره خودرو به همراه دوستان و خانواده از دامنه های مه گرفته و پوشیده از مرتع و جنگل عبور کنید و لحظه هایی خاطره انگیز و به یاد ماندنی بسازید. در جنگل ارسباران، می توانید گونه های جانوری کمیاب و دیدنی را مشاهده کنید؛ مانند خرس قهوه ای، گراز، وشق (سیاه گوش)، پلنگ، سیاه خروس و مارال (آهو).

بهعنوان مثال سیاه خروس که در اطراف رود ارس اتراق کرده، از پرندگانی است که تنها در جنگلهای ارسباران دیده میشود. بادغیس (یا بادغیسات)، ناحیه ای در شمال غربی افغانستان و شمال شرقی ولایت هرات میان هریرود و قسمت علیای رود مرغاب است. وی خطاب به سازمان های دولتی مسوول وتشكل های مردم نهاد هشدار داد: مبادا این تنوع ژنتیكی در اثر كم توجهی یا بی توجهی ، از بین برود. بوداییان شاخهٔ مهراه را مهایانا و شاخهٔ راه کوچک را تیره واده یا هینایانا (هینه یانه) مینامند. حجتالاسلاموالمسلمین روحالله حریزاوی، روز پنجشنبه در نشست «بازخوانی استکبارستیزی روحانیت و مقاومت اسلامی در نهضت میرزا کوچک جنگلی» در سالن همایش امین در مجتمع دارالولایه شهر قم افزود: به ویژه جوانان استان گیلان باید با میرزا کوچک جنگلی آشنا شوند و عاملهای صعود و فرود نهضت جنگل را بشناسند.

یکی از ماجراهای تاریخی که از گذشته در مورد شهر رشت میشنویم، داستان حقیقی زندگی میرزا کوچک خان جنگلی است. فقط این را بدانید دیگر دورانی که خودروهایی مانند تصویر بالا در خیابان ها وجود داشت گذشته است. ایسنا/البرز رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرج گفت: طی چهار سال گذشته ۲۹ پارک در کرج ساخته شده که ۲۳ مورد آن در مناطق کم برخوردار بوده است. بعد از ماجراجویی در این منطقه سرسبز و غنی ایران، مقصد شما کدامیک از مناطق جنگلی کشورمان خواهد بود و دوست دارید ره بال آسمان در مطلب بعدی خود، از کدام طبیعت تماشایی ایران برایتان بگوید؟

درنهایت به جنگل ابر میرسیم؛ قدم زدن در میان درختان جنگلهای هیرکانی، که هر کدام از دوران بسیار دوری باقی ماندهاند، حال و هوای عجیبی دارد. ۴ناحیه ی تایگا چه ویژگی هایی دارد ؟ پله هایی هم وجود دارند که باید آنها را طی کنید. ارتفاع زیاد جنگل ابر از سطح دریا، چشمه های بسیار و پوشش گیاهی گوناگون از جمله ویژگی هایی ست که باعث جذب گردشگران زيادی شده است. پاییز با تمام زیبایی هزار رنگش، به دلیل سرمای کوهستان، فصل مناسبی برای سفر به جنگل های ارسباران نیست.

جنگل ارسباران با حدود 10 درجه کاهش دما نسبت به تبریز در روزهای گرم تابستان مکانی فوق العاده و دلپذیر محسوب می شود. اواسط تابستان نیز در جنگل ارسباران قره قات های خوش طعم در انتظارتان است. جنگل های ارسباران بدون شک تکهای از بهشت است که در آن مناطق ناب بسیاری جا خوش کردهاند. تنوع بالای جانوران ساکن در جنگل های ارسباران سبب شده تا این مناطق را موزه حیات وحش ایران بدانیم و بسیاری از گونههای نادر را در میان تنوع مطلوب آن بیابیم. حدود ۸۵فیصد از حیات وحش در کشور بنا بر عوامل متعدد از بین رفتهاست.

بیش از ۲۰۰ گونه پرنده، نزدیک به ۴۰ گونه خزنده، در حدود ۵۰ گونه پستاندار و دیگر جانورانی همچون دوزیستها و انواع ماهیها، ارسباران را حیات بخشیدهاند. جانور منشأ آمازونی است و می توان انواع مختلفی از نخستیان ، بوآ ، پوما و جاگوار را یافت. حیات وحش متنوع و گونههای گیاهی این منطقه از گونههای کمیاب است. حیات وحش ایران را داده اند . جنگل ارسباران یکی از زیباترین جنگل های ایران است. جنگل های ارسباران بخش وسیعی از کوهستانهای شمال غربی ایران را سبز کردهاند و مرزی بهشتی در همسایگی ارمنستان و آذربایجان بهوجود آوردهاند.

موقعیت جغرافیایی این قلعه بهواسطه حضور در منطقه بهشتی جنگل های ارسباران، فوقالعاده تماشایی است و قابی از ابرها و سرزمینهای سرسبز کوهستانی را پیش رویتان قرار میدهد. بیدون تردید از درختان با ریشه های سطحی تشکیل یافته اند لحاظا با توجه به شرایط محلی از اجراه روش های بریش های تدریجی میتوان صرف نظر کرد. این شهر در اطراف یک فضای عمومی مرکزی در یک دره ساخته خواهد شد که آبشاری بزرگ آن را احاطه کرده است و همچون یک اکوسیستم سه بعدی عمل خواهد کرد. پس از این مسیر، با یک ساعت پیاده روی، قلعه بابک را مشاهده خواهید کرد.

البته کوهنوردان می توانند از دره سی، در حدود 3 ساعت، خود را به قلعه بابک برسانند. قلعه بابک یکی از تماشاییترین جاذبههای تاریخی جنگل های ارسباران است که زمانی مقر سردار دلیر ایرانی، بابک خرمدین بوده است. های قارچ های شناسایی شده در این منطقه نیز بسیار زیاد است. این دیوار به قزل ائلان، سد اسکندر، سد انوشیروان، سد پیروز و مار سرخ ساسانی شهرت دارد و از طویل ترین بناهای معماری ایران کهن محسوب میشود. او با انتقاد از حکومت افغانستان، پافشاری دارد که محمداشرف غنی، رییس جمهور، طی سه بار سفر به این ولایت، وعده سپرد که دست طالبان را از جنگلات پسته کوتاه میکند، اما با گذشت مدتها هنوز این وعده عملی نشده است.

ساکنان دشت مغان و اطراف مشکینشهر هنوز هم این لفظ را بکار میبرند. اواسط فروردین تا اوسط پاییز معمولاً اقیانوس ابر در فراز جنگل پدید میآید و این زمان فرصت خوبی برای سفر به جنگل ابر است. وی از شناسنامه دار كردن گونه های گیاهی وجانوری موجود درجنگل های ارسباران و برنامه ریزی برای حفاظت از آنها به عنوان راهكاری مناسب در راستای صیانت از تنوع ژنی جنگل های ارسباران یاد كرد. از جنگل های ارسباران با نام منطقه حفاظت شده قره داغ نیز یاد میشود. جنگل های ارسباران از سرمایههای طبیعی ایران در جغرافیای شمال غربی محسوب میشود و اکنون قصد داریم آن را به شما معرفی کنیم.

ره بال آسمان یکی از اون فرصتهای جذاب برای من و شماست تا اطلاعات خودمون رو با هم تقسیم کنیم و از تجربههای ناب سفر بنویسیم و بخونیم. شوق بیشتر دونستن، لذت سفر رو برای من بیشتر میکنه. کافه کتاب های مشهد | یک فنجان اسپرسو رو در رو با نویسنده… بهترین زمان سفر به این دره خوشآبوهوا در جنگل های ارسباران برای جمعآوری گیاهان داروییُ از نیمه فصل بهار تا تابستان است.

جنگل ارسباران به دلیل اهمیت زیست محیطی در سال های 1350 و 1352، منطقه ممنوعه و حفاظت شده اعلام شد. این منطقه حفاظت شده پر است از جنگل های سرسبز و مراتع دیدنی! مهردادی با اشاره به آغاز پویش نهال کاری از ۱۴ آذرماه، ادامه داد: اولویت اول منابع طبیعی، حفاظت از وضعیت موجود و در مرحله بعد توسعه است.در این راستا پویشهای نهال کاری با محوریت مردم در طول سالجاری آغاز شده و با سرعت و به صورت نظارت بر کاشت و رشد درختان ادامه دارد. وسایل منزل کاربرد دارد. اقدامات ویژه معمولاَ در این جنگل ها نیز تاثیرات جالیب وتوجهی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید