پارس آباد – تاریخچه شهرستان پارس آباد مغان

همچنین تپهای در روستای اورازان قرار دارد که دارای قدمتی بالغ بر ۴ هزار سال است و از طریق قدمت این تپه میتوان به قدمت بالای روستا و همچنین شهر طالقان پی برد. منطقه در دره ای سرسبز و پرآب در نزدیکی کوه رنج و کوههای بلند زاگرس جنوبی قرار گرفته است و دارای آب وهوایی سردسیری و کوهستانی وپوشیده از جنگلهای بلوط ، بادام کوهی، بنه، کتیرا، گَون،اَفرا، کاج وحشی در ارتفاعات و همچنین گیاهیانی مانند جاشیر و پیلر و انواع گیاهان دارویی و کمیاب می باشدجریان آب این دره به سمت شمال و به سوی دشت ساران است تا از طریق تنگه گنبیل، راهی رودخانه کر شود .

همچنین دیو نماد سرزمین تبرستان یا مازندران بود و در کهن ایران زمین ، به جای تبرستان ، این منطقه را با نام قلمرو دیوان می شناختند. تبرستان یا مازندران از دیرباز سرزمین دیوان(دیوها) بوده و داستان دیوها در این منطقه بیش از هر کجای ایران زمین به چشم می خورد.مازندران در عین حال از جمله مناطقی است که هم در دنیای اساطیری و هم در دنیای واقعی حضوری پر رنگ دارد. در عین حال اگر به دنبال هتل یا ویلا هستید، شهر ساری هم یک گزینه دیگر است که میتوانید روی آن حساب کنید.

به امید آنکه تلاش های مجدانه ایران هتل آنلاین برای شناساندن جاذبه های طبیعی و گردشگری استان چهار محال و بختیاری بتواند زمینه سفرهای هوشمندانه را به استان توسعه دهد و شناخت بیشتر این استان و استقبال بی نظیر از زیباییهای نهفته آن مورد استقبال بینظیر گردشگران اهل طبیعت قرار گیرد. این شهرستان علاوهبر جاذبه طبیعی منصحربهفردی همچون چشمه منصحربهفرد وقت و ساعت، جاذبههای کمنظیر دیگری همچون آبشار گرمه، آبشار بیشه، رود سزار، دریاچه گهر، آبشار دره اسپر، دشت لالههای واژگون و…

این روستا در مسیر آمل به چمستان قرار دارد و برای رسیدن به آن ابتدا باید از آهو دشت عبور کنید و سپس به بهدشت برسید. سی و سه پل اصفهان در حدود ۳۰۰ متر طول و ۱۴ متر عرض دارد و طویل ترین پل زاینده رود است و در زمره اولین آثاری می باشد که شاه عباس اول ، دستور ساخت آن را داده است. سی و سه پل دارای یک پیاده رو برای گردش در بالا و یک پیاده رو در پایین است.

این چشم انداز طولانی با حجم بالا خانه در انتها بسته می شود و با حضور درختان در دو جانب محور كه در مواقعی از سال رنگ های متفاوت دارند تقویت میشود.حضور جریان سراسری آب در محور اصلی باغ، آبشارها و صدای آن به تعریف این محور كیفیت مطلوبی میدهد؛ و انعكاس درختان و بنای سردرخانه و بالاخانه در دو استخر باغ ابعاد جدیدی به فضا می دهد. به غیر از اینها دیدن قلعه قورتان، کبوترخانه، پل صفوی، کارگاه سفره بافی، مسجد جامع و خانه بوتیمار را هم نباید از دست داد. جاذبههای گردشگری این محیط به قدری متنوع است که نمیتوان تنها یک مورد را به عنوان بهترین منطقه چمستان در نظر گرفت، از این رو در حین سفر به این شهر زیبا خوب است که از تمامی جاهای دیدنی آن دیدن کنید.

مجموعه ای است بسیار زیبا و دیدنی در حدود 30 هکتار که سرچشمه این مجموعه در پای صخره بلندی واقع است، که آب از درون آن می جوشد. مناره امام علی یکی از جاهای دیدنی اصفهان است که در گوشه میدان کهنه یا میدان عتیق اصفهان قرار دارد. چمستان از شهرهای زیبای استان مازندارن است که به دلیل جاذبههای گردشگری عالی و جاهای دیدنی فوقالعاده زیبا گردشگران بسیاری را به خود جلب میکند. این جنگل علاوه بر پوشش گیاهی زیبا ، رودخانه و چشمه های زیبایی دارد. در مناطق بالایی بهدشت به دلیل قرارگیری در کنار جنگل و همچنین امکانات رفاهی بیشتر ساختوساز ویلاهای مختلف دیده میشود.

در بخشی از روایت­های بر جای مانده از دوران کهن، ویژگی­های انسانی دیوان دیده می­شود. در منابع کهن پهلوی بارها به “دیوان” مازندران اشاره شده است. ماهیان مختلفی در این دریاچه زندگی میکنند که ماهی کپور و شیر دوتا از مهمترین آنها هستند. این دریاچه که به «آبندان پله» نیز شهرت دارد مساحتی برابر با 17 هکتار داشته که در فصل بارندگی وسعتش به 30 هکتار نیز میرسد. آنگونه که شاهنامه میآورد، در این زمان هنوز ایرانیان در ابتدای راه یکجا نشینی و دامداری و سازمان یابی حکومت و کاخ نشینی شاه بودند. پیاده رو پائین گذرگاه مسقفی است که میان پایههای مرکزی پل و به فاصله کمی از بستر رودخانه ایجاد شده است.در سال ۱۳۳۰ مصطفی خان مستوفی «شهردار اصفهان»، زمینهای اطراف پل را آزاد کرد و بعد از باز کردن مجرای عبور آب، دیواری سنگی در سمت شمال پل ساخت که هنوز هم بقایای آن دیده میشود.

هنوز تفسیر قاطعی از چگونگی شکل گیری اسطوره ها و افسانه ها وجود ندارد و اسطوره شناسان به تعریف قطعی از این موضوع نرسیده اند و می توان گفت تحقیقات پیرامون این مهم تازه آغاز شده است. ذات چنین داستان ها و قصه هایی این است که ساخته و پرداخته یک ذهن است در صورتی که افسانه های قومی خاستگاه مشخصی نداشته و در باور جمعی شکل می گیرند. البته ، فردوسی درباره این دیوان که چگونه موجوداتی بودهاند، به چه شکل و شمایلی بودهاند، چه کارهایی میکردند، عادات و رفتارشان چه بوده و موضوع هایی از اینگونه بندرت سخن گفته و به خوانندگان شاهنامه فرصت داده است تا دیوان این افسانهها را آنچنان که خود میخواهند و میتوانند در عالم خیال تصویر کنند.

بنا بر شاهنامه فردوسی، از شاهان ایرانی تنها کاووس قصد گشادن مازندران را کرد که به دست دیو سفید که خطرناک ترین دیوان بود گرفتار شد و رستم پس از گذشتن از هفت خوان، دیو سپید را بکشت و شاه را نجات داد. Mud filtrate مقدار آبی است كه سیال حفاری در حین circulation از دست می دهد. با چاپ و انتشار سروش آگهیهای ثبتی اراک که بخشی از آن در جراید کثیرالانتشار و بخشی در جراید همدان به چاپ میرسید پس از وقفهای چهار ساله (از هنگام تعطیلی هفته نامه ˈنامه اراکˈ در سال ۱۳۵۴) مجدداً به زیور طبع آراسته شد.

بنا به گزارش های کهن پیش از اسلام، مازندران هیچگاه منطقه قوم آریایی شمرده نمی شد. مازندران از قدمتی به درازای اسطورههای کهن پیشا تاریخی برخوردار است، چنان که این واژه در اوستا ” مازنه ” خوانده شده و از آن با نام سرزمین دیوان(دیوها) مازنی یا ” مازنه اینه دئوه ” یاد شده است.مازندران در دنیای اساطیری، چنان اصل و ریشه ای قوی دارد که فرع و شاخه هایش تا جهان واقعیت امتداد می یابد. از آنجایی که افسانه ها جزو باورهای نهادینه شده یک قوم و ملتند، نمی توان آنها را با قصه هایی چون آلیس در سرزمین عجایب مقایسه کرد.

در این روستا چشمههایی وجود دارد که هر کدام از آنها دارای املاح معدنی بوده و از این رو خوردن آب این چشمهها به عنوان آب آشامیدنی برای سلامتی مفید خواهد بود. تقریبا تمامی پژوهشگران بر این اعتقاد هستند که دیو سپید یا ” ارجنگ دیو” نامی اصیل از ادبیات و زبان تبرستانی است و ریشه فارسی ندارد و خود کلمه دیو نیز ریشه تبری دارد و سپس به زبان فارسی راه یافت. همگان حیات دیو در ایران زمین را با نام مازندران و شاهنامه فردوسی می شناسند و منظومه هفت خوان رستم مشهورترین داستانی است که معروف ترین بخش آن داستان نبرد رستم با دیو سپید مازندران محسوب می شود.

اقامت ما در روستای زیبای چشمه پریان بود که با فاصله حدود 7-8 دقیقه ای تا آبشار در بالای کوه قرار دارد و از همان پارکینگ بیشه قابل رویت است. و اگر ما از این امکانات طبیعی و تاریخی و بکر استفاده نکنیم و زمینه های جذب گردشگران داخلی و خارجی و ایجاد اشتغال و هم چنین کسب در آمد ارزی و ریالی و شکوفایی اقتصادی منطقه را فراهم نسازیم، آیندگان به ما چه خواهند گفت و ما چه پاسخ قانع کننده ای به آنها خواهیم داشت. افسانه ها و اسطوره ها آینه تمام نمای رنج ها و نیازهای بشری هستند و راه درازی را در دالان تاریخ پیموده اند تا امروز به دست ما رسیده اند.

اگر یک قسمت از طبیعت خود را از دست دهیم، نه تنها دیگر آن را به دست نمیآوریم، بلکه ممکن است آن منطقه را تبدیل به یک جای غیر قابل سکونت کند. بنا بر شاهنامه، آن­ها بودند که خط و نوشتن را به تهمورث آموختند و جمشید با کمک اینان، بناهای بزرگ ساخت. و هم چنين به علت دور كردن تهران از تركمن صحرا، پايتخت را از تهران به شيراز منتقل كرد. چراغهای حرم خاموش بود و من گوشهای منتظر بودم که تختی کارش تمام شود و در را ببندم. در ادامه با مستر تیکت همراه باشید تا با مهم ترین چشمه های این استان آشنا شوید.

برای عبور از طول دره در برخی نقاط باید وارد آب شوید و اگر به ورزشهای آبی علاقه دارید، حتما در بخشهای پرعمق، شیرجه بزنید و شنا کنید. اگر به قله این کوه نگاه کنید متوجه می شوید که نوک قلعه این کوه تیز نیست و حالت سکو مانندی دارد. محتوا جامع نیست؟ نگران نباشید. مسجد جامع شيرلو داخل شهر عجب­شير حمام نوبهار داخل شهر عجب­شير مسجد حنفيه گوروان روستاي گوروان بندر رحمانلو 10 كيلومتري جاده عجب­شير ـ آذرشهر دره قلعه چاي روستاي قلعه چاي قلعه بارازلو (ضحاك) روستاي بارازلو قلعه و كتيبه اورارتوئي جوان قلعه روستاي جوان قلعه كليبر شهرستان كليبر در شمال­شرقي استان آذربايجان­شرقي قرار گرفته و فاصله مركز اين شهرستان با تبريز 183 كيلومتر مي­باشد.

ارامنه جلفا، مراسم «خاج شویان» را نیز در محدوده همین پل برگزار می کرده اند. بهدشت چمستان از بهترین مناطق در اطراف این شهر است که به دلیل برخورداری از طبیعت بکر و زیبا سالانه گردشگران بسیاری را به خود جذب میکند. بیلبوردها می توانند تاثیر شگرفی در معرفی برند داشته باشند به شرط آنکه محتوای تبلیغاتی آن به صورتی زیبا ، گیرا ، آهنگین و کوتاه باشد . چشمه های باداب سورت ساری جاذبهای کمتردیدهشده است که عمر معرفی عمومی آن به سال 87 به بعد برمیگردد. این پل قبلاً ۴۰ چشمه داشته اما امروز تنها سی و سه چشمه آن بیشتر باقی نمانده است و بقیه آنها مسدود شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید