پوشاک اغلب زنان رویدری لباسهای بندری است

این نام نسبتدادن سورت به رقص و وزش باد و حرکت آبهای جاری چشمه در مسیر باد است که پیوندشان با هم منظرههای چشمنوازی را برای هر گردشگری ایجاد میکند. این سد علاوه بر ایجاد منظرهای چشمنواز، به دلیل وجود ماهی کپور، قزل آلای رنگینکمان و زردپر، هواداران زیادی دارد و ماهیگیری در اطرافش یکی از تفریحات رایج است. سد طالقان روی رودخانه شاهرود که از مازندران سرچشمه میگیرد بسته شده است.

و مدرسه علوم دینی خواهران با قدمت ۱۲ سال در حال فعالیت است انجمن سبز بانوان که با همت زنان رویدر تاسیس شده است قریب به ۴ سال است که از فعال ترین کانون مذهبی رویدر به شمار می آید که شامل دو مهد کودک جلسات سخنرانی کلاس تجوید و تعلیم قرآن کلاس حدیث و فقه برای بانوان است. اهالی روستای ایستا تمام کارها را بین خودشان انجام می دهند که شامل تولید مایحتاج مورد نظر، ازدواج و غیره اما گفته میشود تعداد اندکی از اهالی روستا از روستا خارج شده و برخی از اقلام مانند پارچه، میخ و غیره را تهیه می کنند.

این روستا که در فاصله ۲۹ کیلومتری مشهد واقع شده، علاوهبر محصولات محلی و خوراکیهای لذیذ آبوهوایی کوهستانی و دلنشین دارد. افرادی که با خرید بلیط رفت و برگشت مشهد، قصد گذراندن لحظاتی شاد در این منطقه را دارند، میتوانند با خرید از محصولات محلی این منطقه سوغاتی ناب را همراه با خود بیاورند. بیشتر گردشگران که با تهیه بلیط رفت و برگشت مشهد، از این چشمه بازدید کردهاند، از گردش در روستای زشک هم غافل نشدهاند.

يک کارشناس مسائل گردشگري با اعلام اينکه تعداد آب گرم هاي معدني استان گيلان را بسيار زياد است، گفت: تنها تعداد معدودي از چشمه هاي آب گرم معدني مورد بهره برداري قرار مي گيرند و بقيه به دلايل مختلف از جمله عدم معرفي، در دسترس نبودن، نبود امکانات جانبي حداقلي در کنار چشمه هاي آب گرم، عدم شناسايي خاصيتهاي مختلف آب چشمه هاي معدني، بي اهميت قلمداد کردن منابع طبيعي موجود مورد استفاده درست قرار نمي گيرند. در این جزیره می توانید به دل آب رفته و به راحتی و در سکوتی دلنشن شنا کنید و همچنین می توانید با قایق وارد دریا شوید.

ضمنا برای حفظ محیط زیست زبالههای خود را در سطل بریزید یا جداگانه جمعآوری کنید. امروزه دیگر کن جزئی از منطقه پنج تهران به حساب میآید و سولقان نیز که از توابع کن بوده و خود یک دهستان است از شانزده آبادی تشکیل شده است. چورت روستای کوچکی است در دل کوهستان و برای رفتن به آن باید از ساری به سمت کیاسر رفت. طبیعت دوستانی که بلیط رفت و برگشت مشهد را تهیه کردهاند و درپی محیطی با فضای آرام و شگفتانگیز هستند، بازدید از آبشار آب گرم را در لیست برنامههای خود قرار میدهند.

دیدنیها و جاذبههای گردشگری مشهد بسیار زیاد هستند، هرچند زیارت حرم مطهر امام رضا(ع) اولین مقصد مسافران و گردشگران محسوب میشود؛ اما طبیعت زیبا و بکر اطراف مشهد طرفداران بسیاری را بهسوی خود میکشد. معروف ترین این آبادیها امام زاده داوود است که درا نتهای مسیری که از کن آغاز شده و از سولقان می گذرد و طول آن بیست و پنج کیلومتر است قرار دارد. از مهمترین جاذبههای کَن سولقان رودخانه کَن به طول ۳۳ کیلومتر است که از ارتفاعات توچال سرچشمه میگیرد و با خروش فراوان از روستاها و آبادیهای پاییندست عبور میکند.

در فصل پاییز با رنگیترشدن درختان، این طبیعت وجه خارقالعادهای به خود میگیرد و بازدید از طرقبه را لذتبخشتر میکند. آبوهوای این منطقه حتی در تابستان بسیار خنک و مطبوع بوده و طبیعتگردی در سایهسار درختان تنومند طرقبه را برای همه طبیعت دوستان دلپذیر میکند. یکی از نکات شگفتآور درباره این چشمه پرآب بودن آن حتی در دوره خشکسالی بوده؛ بهطوریکه روستای ده سرخ، سرسبزی و باغات میوه خود را مدیون این چشمه زلال میداند. رودخانه کن یکی از پرآب ترین رودخانههای تهران است و آب دریاچه مصنوعی چیتگر نیز از همینجا تأمین میشود. باداب ترکیب باد به معنی گاز و آب به معنی آب است که به معنی آب گازدار است که به آبهای معدنی گازدار آب چشمه ها اشاره دارد، سورت نیز نام قدیمی روستای اورست به معنای شدت واقع در نزدیکی این محل است.

بگذار این ها را با هم تنها بگذاریم ببینیم چه میکنند. گاه و بيگاه در درون گودالها و حفرهها و در زير پيهاي عمارت ويرانه، سكهها ودست افزارها و مصنوعات سنگي و سفالي يافت مي شود نام اين بندر در كتابهاي قديمي به صورت گنابا، گنفه، جنايه و جنابا هم آمده است. غار سفیدخانی که به آن عین هو هم میگویند، در 18 کیلومتری شهر اراک و درون کوهی به همین نام قرار دارد. چشمه قلقلی: نام چشمهای بسیار زلال و زیبا در چهار کیلومتری حاشیه روستای زشک است. چشمه مقدس: که با نام زمزم رضوی نیز خوانده میشود، چشمهای منحصربهفرد در روستای ده سرخ است.

خویدک به معنی سزسبزی و نیز نام خربزه معروفی است که در گذشته در این روستا کشت می شد. این پل، توسط یکی ازخوانین قدرتمند بختیاری، به نام حسینقلی خان ایلخانی بختیاری در شش کیلومتری شهر اردل در کنار روستای بهشت آباد و بر روی رودخانه بهشت آباد ساخته شده است. این غار که در 60 کیلومتری جنوب مشهد واقع شده، دو دهانه دو طرفش دارد. گردشگران با تهیه بلیط ارزان مشهد و برنامهریزی مناسب، لحظاتی را به طبیعتگردی و استفاده از آبوهوای پاک و دوستداشتنی اطراف این شهر اختصاص میدهند.

3- راحت الحلقوم: در تهیه این شیرینی از نشاسته استفاده می شود و دو نوع ساده و مغزدار دارد که در رنگها و طعمهای مختلف تولید میشود. زمانی که صحبت از راهنمای سفر به استان آذربایجان شرقی به میان میآید، همه میخواهند درباره جاهای دیدنی تبریز صحبت کنند. اکثر مسافران و گردشگرانی که با خرید بلیط ارزان مشهد به این شهر سفر میکنند، بازدید از این چشمه را ازدست نمیدهند. ارتفاع این چشمه ها از سطح دریا ۱۸۴۱ متر است و اطراف آن پوشیده از بوته های زرشک وحشی است.

دیدگاهتان را بنویسید